WordPress Nedir? 2019 WordPress Rehberi

WordPress nedir? cevaplıyoruz...

WordPress Nedir ?

WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur.

WordPress, 2019’da İnternet’teki tüm web sitelerinin %34’ünden fazlasını oluşturmaktadır.

Wordpress Nedir diye sorduğumuzda internet dünyanın 4 de 1 i diyebiliriz.

Evet, ziyaret ettiğiniz her dört web sitesinden en az biri WordPress alt yapısı ile oluşturulmuştur.

Biraz daha teknik bir şekilde anlatmamız gerekirse, WordPress GPLv2 altında lisanslanan (CMS) açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herhangi birinin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya ihtiyaçlarına göre değiştirebileceği anlamına gelir.

Bir içerik yönetim sistemi temelde, web sitenizin önemli taraflarını (içerik ekleme ve düzenleme gibi) programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuçta WordPress, geliştirici olmanıza gerek kalmadan web sitesi oluşturmayı herkesin erişebileceği bir hale getirir.

#WordPress Nedir? En yalın haliyle söylemek gerekirse, bir web sitesi oluşturmak için en iyi yoldur.

WordPress Nedir ve WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Yapabiliriz?

wordpress nedir?

Yıllar önce, WordPress her türlü web sitesinin ihtiyaçlarını gidermeyi hedeflemek yerine, sadece bir blog yaratma aracıydı. Günümüzde ise temel kodlardaki büyük değişikliklerin yanı sıra WordPress’in büyük eklenti ve tema ekosistemi sayesinde WordPress ile her tür web sitesini oluşturabilir hale geldik…

Örneğin, WordPress yalnızca çok sayıda şirket ve bloga güç vermekle kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazası oluşturmanın da en popüler yolu haline gelmiştir!

WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

 • Firma Web Siteleri
 • e-Ticaret Mağazaları
 • Bloglar
 • Portfolyolar
 • Forumlar
 • Sosyal Ağ

ve hayal edebileceğiniz her türlü siteyi WordPress ile oluşturmak mümkündür.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

wordpress.org wordpress.com

 • WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkı çok daha ayrıntılı olarak aşağı da ele aldık, ancak okumak istemeyenler için kısa hali: WordPress olarak adlandırılan WordPress.org %100 kendinize ait hostinginizde veya sunucunuzda barındırdığınız ücretsiz ve açık kaynaklı bir (CMS) içerik yönetim yazılımıdır.
 • WordPress.com ise, WordPress.org kuruluşunun yazılımı tarafından desteklenen kâr amacı güden, ücretli bir hizmettir. Kullanımı kolaydır, ancak kendi hostinginize kurduğunuz WordPress’in esnekliğinin çoğunu kaybedersiniz, çünkü bu sefer WordPress yazılımının teknik detaylarını sizin yerinize Wordpress.com yönetmektedir.

Çoğu zaman, ajanslar, gelişticiler ve diğer amatör kullanıcılar “WordPress” derken, WordPress.org’da mevcut olan kendi sunucularında barındırdıkları WordPress yazılımını kast ederler. Web sitenize gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendi sunucunuzda barındırılan WordPress.org neredeyse her zaman en iyi seçenektir. Kendi kendine barındırılan WordPress ile başlamak için yapmanız gereken tek şey web barındırma ve alan adı satın almak.

WordPress’i Kim Yaptı ve Ne Zamandır Var?

WordPress, 2003 yılında tamamen bağımsız bir proje olarak kuruldu ve b2/cafelog adlı önceki bir projenin bir parçası olarak ortaya çıktı. WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu yüzden günümüzde büyük bir katılımcı ve geliştirici topluluğu tarafından desteklenmektedir ve geliştirilmektedir.

Fakat eğer WordPress’in kökenine kadar ineceksek, asıl yaratımı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki işbirliğiydi. O zamandan beri, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü oldu. Ayrıca Matt, ücretli hizmet veren WordPress.com servisinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusudur.

WordPress’in 2003’te blog platformu olarak kurulmasıyla bugün arasında çok uzun bir geçmişi var. Ancak şunu söylememiz yeterli olur: WordPress, açık kaynaklı olması ve vizyonu sayesinde tüm dünyadan kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından en sevilen ve bir web sitesi oluşturmak için en popüler içerik yönetim çözümü haline gelmiştir.

WordPress, temiz kod yapısı ve kullanım kolaylığından dolayı, gerek E-ticaret sitelerinde, gerek kurumsal sitelerinizde ya da bloglarınızda SEO performansınızı diğer cmslere kıyasla oldukça arttırabilir.

WordPress’i Kimler Kullanıyor?

WordPress bireyler, büyük işletmeler ve bunun arasındaki hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor! Bizde WordPress kullanıyoruz! Dolayısıyla şu anda bakmakta olduğunuz site WordPress alt yapısını kullanmaktadır…

WordPress’in en önemli 9 avantajını anlattığımız bu makaleye göz atmayı unutma!

Diğer pek çok tanınmış kişi ve şirketlerin birçoğu da WordPress kullanıyor.

İşte favori örneklerimizden bazıları:

Whitehouse.gov

Beyaz Saray’ın resmi sitesi Whitehouse.gov web sitesi WordPress tarafından oluşturulmuştur

Beyaz Sarayın Web sitesi WordPress Kullanıyor...
Beyaz Sarayın Web sitesi WordPress Kullanıyor…

Microsoft Blog

Microsoft, resmi blogu için WordPress kullanıyor. Ayrıca, Windows ve Skype gibi belirli ürünler için blogları için de WordPress’i tercih ediyor:

Microsoft ve bir çok iştirakı blog için bu alt yapıyı kullanıyor.
Microsoft ve bir çok iştirakı blog için bu alt yapıyı kullanıyor.

The Rolling Stones

Ünlü müzik gruplar bile WordPress’i seviyor! Rolling Stones’un web sitesi tamamen WordPress tarafından oluşturulmuştur!

Ünlü Rolling Stones Websitesi bu CMS ile oluşturuldu!
Ünlü Rolling Stones Websitesi bu CMS ile oluşturuldu!

Bu akıma Türkiye’den de katılanlar var, örneğin gittigidiyor blog

Gittigidiyor Blog'da bizimle aynı birlikte!
Gittigidiyor Blog’da bizimle aynı birlikte!

Peki Siz Neden WordPress Kullanmalısınız?

Pekâla, Internet’teki tüm web sitelerinin %34’ünden fazlası ve Beyaz Saray ve Microsoft gibi iyi bilinen önemli siteler de dahil olmak üzere WordPress kullanıyor. Peki ya sen? WordPress kullanmak istiyor musun? Yorum yazmayı unutma :)

Bu yazıyı beğendiyseniz bunu arkadaşlarınızla Facebook, Twitter ve LinkedIn profilinizde paylaşabilir, bize destek olabilirsiniz!

WordPress Kullanmanın İşinize 9 Faydası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır

28 Yorum

 1. Gerçekten teker teker bütün yazılarınızı okuyorum. İçten bir teşekkür etmek istedim. Teşekkürler

 2. Elinize, emeğinize sağlık. Ne zamandır emektar içeriklerinizden mahzun kalmıştık. Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Yine her zamanki gibi döktürmüşsünüz. Hemen hemen bütün yazdığınız makaleleri okudum. Çok faydalandığım bir site. Teşekkürü bir borç bilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir