Web Tasarımda Güçlü ve Hafif Kod Yazmanın Önemi

Web Tasarım
Tahmini okuma süresi : 4 dk

Günümüzde hangi yazılımı kullanırsanız kullanın eğer bir web sitesi sahibi iseniz kesinlikle HTML kodlarıyla muhatap olmanız gerekmektedir. Başarılı bir web tasarım oluşturabilmek için güçlü ve hafif kodlar hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Web sitenizi hazırlarken ister hazır bir script kullanın ya da wordpress hiç fark etmez her durumda HTML kullanacak ve HTML kodları ile içli dışlı olacaksınız.

Bu yüzden sitenizin SEO açısından başarılı olmasını istiyorsanız, yine aynı şekilde en az orta düzeyde de olsa HTML bilgisine sahip olmalısınız. Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince web sitenizle ilgili bazı basit işlemleri kendinizin de yapabildiğini görmüş olacaksınız. Siteniz üzerinde bazı kodları ve eklentileri ekleyebilecek bir konuma geleceksiniz. Peki, yapılan bu işlemler SEO ile gerçekten ilgili mi diye düşünüyor olabilirsiniz.

Şöyle söyleyelim eğer web sitenize Analytics istatistikkodlarını, Adsense reklam kodlarını, Google Search Console tanıtımında ya dasosyal medyalar için og taglarını kullanırken HTML kodları eklemenizgerekmektedir. Eğer bu kodları yanlış eklerseniz yapacağınız işlemlerden hiçbirverim alamayacaksınız.

HTML Nedir?

HTML ( Hiper Metin İşaretleme Dili) olan bu kod, çalıştırılmak için herhangi bir derleyiciye gereksinim duymamaktadır. Web tasarımı yaparken istediğiniz bütün HTML kodlarını kullanabilirsiniz. Genel olarak HTML kodları internet tarayıcıları ( Chrome, Firefox) tarafından yorumlanır ve bu yorumlanma sonucunda ekranda sizlere bir şeyler sunar. Genel olarak web tasarımda kullanılan hafif kodlar ve güçlü kodlar sayesinde sitenizin SEO uyumluluk derecesi artırılmaktadır. Elbette ki HTML web sitenizi oluşturmanız için tek başına yeterli olmayacaktır.

Çünkü HTML sayesinde oluşturacağınız sitelerinizi dinamikbir siteden ziyade, statik bir site olmaktadır. Dinamik site olarakadlandırılan siteler ise, genel olarak yönetim paneli olan ve yeni yazılarpaylaşabileceğiniz bir sistemden ibaret olmaktadır. Yani artık kodlar ileuğraşmanıza gerek kalmadan ara yüz sayesinde sitenizi kolaycagüncelleyebilirsiniz. Şayet statik bir site olsaydı, yapacağınız her değişiklikiçin kodlar ile oynamanız ve her yeni sayfa içinde yeni baştan dosyalaroluşturmanız gerekmektedir.

Daha somut ifade edecek olursak web tasarım için HTML bir iskelet olarak düşünülebilir. Sonrasında HTML kodları kullanarak hazırlamış olduğunuz iskeleti ekstra diller ile geliştirmekte ve bütün bir vücut haine getirmektesiniz.

HTML İle Bağlantılı Olan Diller

  • CSS: Oluşturulankodlara görsellik katmak için kullanılan bu dil, HTML ile ayrı düşünülemeyecekolan bir dildir. Çünkü internette görmüş olduğunuz bütün sitelerin tamamındaCSS kullanılmaktadır. Yukarıda vermiş olduğumuz iskelet örneğine dönecekolursak, işte CSS bu iskeletin tam olarak dış görünümünü (gözler, ten, saçgibi) oluşturmaktadır.
  • Javascript, JQuery: Bu özellik sayesinde web siteniz üzerinde anlık güncellemeler yapabilirsiniz. Daha somut olarak yazacak olursak mesela bir butona tıkladığınızda baloncuk çıkması gibi ya da menüyü seçtiğinizde bu bölümün kayarak açılması gibi olanaklar sağlamaktadır. Başarılı bir web tasarım için bu özelliklerin kullanılması çok önemli olmaktadır. Biz burada en basitinden iki örnek verdik, yoksa bu programlar sayesinde web sitenize daha birçok özellik katabilmektesiniz.
  • PHP, ASP:Web sitenizi daha dinamik bir hale getirmek için gerekli olan dillerolmaktadırlar. Ancak burada önemli olan web sitenizi hazırlarken ikisini birdendeğil, ikisinden birini seçersiniz. İkisinin birbirinden farkı var mı diyecekolursanız, PHP daha çok açık kaynaklı bir sistem olum Linux işletim sistemlerindeçalışır. ASP ise Windows işletim sistemleri ile çalışmaktadır. Fakat buikisinden bizim size tavsiyemiz PHP olmaktadır. SEO konusunda sitemizi güçlendirecek olan bu dil sayesinde, sitemizdaha da dinamikleşecektir. Yani online ödeme, üyelik sistemi, yönetim paneligibi sistemleri yapmanızı sağlayacaktır.