Web Sitesi Tasarımlarında En Fazla Yapılan 5 Hata

Web Tasarım Konsept
Tahmini okuma süresi : 2 dk

Web sitelerinin betimleyici yanını yansıtan görsellerde, yapılan tasarımları kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Kullanıcıların onlarca site arasından sizinkini tercih etmeleri için kusursuz bir web sitesi planı oluşturmanız gerekir. İşin yazılım kısmından ziyade göze de hitap etmek kullanıcı sadakatini daha sonra da hedef kitlemizden gerçekleştirmesini istediğimiz işlemlerin sonuçlanmasını isteriz. Sizler için derlediğimiz tasarım ve görsel hataları listemizi keşfederek kendi sitenize uygulamaya başlayabilirsiniz.

1- Esnek tasarım kullanmamak

Esnek tasarım algısını özetlemek gerekirse; kullanıcınızın tüm kitle iletişim araçlarından internet erişimi sağladığına hem fikiriz değil mi? Bu noktada kullanıcılar her sitenizi açtığında aynı kalitede ve boyutta görsellerle karşılaşmak ister. Mesela eklediğiniz tasarım Web’de gayet düzenli gözüküyorken mobilde çok bozuluyorsa bu görseller esnek özellikli değildir.
Bu hataların önüne geçmek için Google Analytics’in bizlere sunduğu çözünürlük çizelgesinden inceleyebilirsiniz.

2- 404 Hata Sayfalarını Kullanmak

Sitenizdeki herhangi bir sayfanızda hata varsa ve bu durumu kullanıcıya bildirmeniz gerekiyorsa genellikle site sahipleri 404 hata kodunu kullanıyor. Kullanıcının gözünde 404 hataları kötü bir algıya neden oluyor ve siteye güvensizlik hissi oluşuyor. 404 kodu yerine sitenizi yansıtan bir tasarımla bu durumu belirtmek kullanıcının kafasındaki soru işaretlerini azaltır.

404 Hata Sayfaları
404 Hata Sayfaları

3- Favicon Kullanmama

Favicon, site sekmesindeki kimliğiniz sembolünüzdür. Bu tasarım size özgü olmalıdır ve kurumunuzu yansıtmalıdır. Faydasına geldiğimizde ise, onlarca site sekmeleri arasından kullanıcılar sizin sembolünüzü tanıyarak sayfanızı kolayca geri dönüş sağlayabilir.

Favicon Kullanmama
Favicon Kullanmama

4- Özgün Tasarımlar Kullanmama

Web sitenizdeki tasarımlar özgün olmalı vereceğiniz mesajı doğrudan kullanıcıya ulaştırabilmelisiniz. Bu noktada sitede kullanılan tüm fotoğraflar kurumunuzu yansıtacağndan dolayı kendi portföyünüzü seçip yolunuza devam etmelisiniz.

5- Yanlış Tasarım Boyutları

Web sitenize yeni gelen kullanıcıların kalıcı olmalarını ve sizlere sadık kalmalarını istiyorsanız sitenizin açılış hızı yüksek olması gerekir. Bu noktada devreye fotoğraf boyutları ve fotoğraf pixel sayıları girmektedir. Web sitenize fotoğraflarınızı eklemeden önce optimize etmeniz gerekir. Bu sayede fotoğraf kaliteniz değişmeden boyutu düşecektir ve site hızınız yükselecektir.