Viral Pazarlama Reklamları

Viral Pazarlama Reklamları
Tahmini okuma süresi : 3 dk

Günümüzde viral reklamlar son kullanıcı tarafından çekilenve reklamı yapılacak olan firma tarafından çekilen reklamlar olmak üzere ikikısma ayrılmaktadır. Viral reklamile birçok kişi internet üzerinden video çekme yöntemiyle ürünlerinipazarlamakta ve satışa çıkarmaktadır. İnternet ortamında birçok örneğinerastlayabileceğiniz bu reklam türünde kullanıcılar çektikleri videoları e-postaya da Youtube gibi video paylaşım sitelerinde paylaşarak yaymaktadırlar.Oldukça popüler bir pazarlama yöntemi olan bu reklam türü birçok firma içindemükemmel fırsatlar sunmaktadır.

Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere iki kısma ayrılanviral reklamlarından ve bunların örneklerinden bahsedeceğiz. Daha detaylıbilgiler edinmek için sitemizi her zaman ziyaret edebilir ve merakettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Son Kullanıcı Viral Reklamları

Bu tür son kullanıcı viral reklamlarını daha çok sosyalmedya platformlarında görmektesiniz. Çünkü bireysel bazda çekilen bu türvideolar sosyal medya hesapları üzerinden yayılmaktadır. Rastgele bir kullanıcıherhangi bir markayı ya da o markaya ait bir ürünü doğrudan hedef alan veyasavunan bir video çeker. Eğer çektiği bu videoyu başarılı bulursa viral pazarlama yöntemi ile sosyalmedya hesabı ve video paylaşım siteleri üzerinden kullanıcıların beğenisinesunar.

Eğer çekilen ve pazarlamaya sunulan bu reklam çok başarılıise birçok firma bu reklamı satın alma yoluna gitmektedir. Elimizden geldiğincearaştırma yaptık ve sizler için en başarılı son kullanıcı viral reklamlarındanbirkaç tanesini sizinle paylaşmaya karar verdik. Umarım ilginizi çeker vebeğenirsiniz.

1-) Gelin Gizli Kamera İle Kaynanasının Foyasını Ortaya Çıkartıyor

Gelin çekmiş olduğu bu videoda, kaynanasının evine gelenmisafirlere yaptığı böreğin özelliklerini anlattığı anı çekiyor. Kaynanaarkadaşlarına ve gelini de dâhil tüm evde bulunanlara hepsini ben yaptım, tümmalzemeleri zamanında mevsiminde toplayıp saklıyorum ve sonrasında yapıyorumişte bu kadar lezzetli oluyor diye sunuyor. Oysa gelin viral reklam yöntemi ile kaynanasının bütün foyasını ortayaçıkarmaktadır. Aslında tüm malzemelerin vaktinde toplanan sebzeler olmayıpSuperFresh adlı donmuş hazır yiyecekler satan bir firmanın ürünleri olduğunugösteriyor.

Evet, bu reklamda sizin de izlemiş ve görmüş olduğunuz gibi,SuperFresh ürünleri adeta mevsiminde toplanmış ve lezzetli ürünler gibi olmaimajı kazanmış oluyor. Biz bunlara gizli ve dâhice yapılmış viral reklamlardiyoruz.

2-) Fenerbahçe’ye Arabasını Satarak 70.000 TL Bahis Oynayan Adam

Birçoğumuz Youwin’in ne olduğunu reklamlarından dolayı azçok biliyoruz. Avrupa’nın en çok kazandıran ama ülkemizde yasadışı işlem olarakgörülen bu uygulama Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi için müthiş bir reklamkurgusu hazırlamıştır. Ortalama bu reklam kurgusu bir saat içinde meydana geldifakat işin ilginç yanı maç 1-1 bitti.

3-) Aldatan Sevgilisin Eşyalarını Gittigidiyor.com Üzerinden SatışaSunan Genç Kız

Sevgilisinin kendisini en yakın arkadaşıyla aldattığınıöğrenen genç bir kız viral pazarlamayöntemi ile sevgilisinden intikam almak istemiştir. Peki, nemi yaptı,sevgilisinin kendisine aldığı ve yine sevgilisine ait olan elbiseler dâhilfotoğraf makinesine kadar birçok eşyayı çok güzel bir yöntemle satışa çıkardı.Gerçekten müthiş bir sunum yapan genç kız en çok beğenilen reklamlar arasınagirmeyi başardı ve müthiş bir beğeni topladı.

Reklamını Yapan Firma Tarafından Çekilen Viral Reklamlar

Bu reklam türünde ise genel olarak yapılmak istenilen,bizzat firmanın profesyonel bir ekibe sipariş olarak bir viral reklam projesi vermesi olmaktadır. Fakat burada en dikkatedilmesi gereken nokta ise reklamın tamamen bir amatör reklam hissioluşturmasıdır. Çünkü viral reklamların en temel özelliği amatör çekimlerolması olmaktadır.