Sosyal Medya Trendleri: En iyi 10 Trend

Sosyal medya sürekli gelişiyor, bu mecrada trendleri takip edenler ayakta kalacak, sosyal medya trendlerini kullanarak işinizi veya hizmetlerinizi kolaylıkla zirveye taşıyabilirsiniz!

Sosyal medya sürekli gelişiyor, bu platform artık ailenizin veya arkadaşlarınızın eski ve komik fotoğraflarınızı sizinle dalga geçmek için rahatça paylaşabilecekleri bir mecra değil, bunun yerine sosyal medya artık kişinin kimliğini ve hayatının büyük bir özetini temsil etmekte…

Eğer dijital pazarlama konusuna ilgiliyseniz, bir dijital pazarlama uzmanlığı adayı olarak, sosyal medya platformlarını ve sosyal medya trendlerini kendi avantajınıza uygun şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Günümüzde sosyal medyada aktif olmak, hayatı derece de önemli hale geldi…

“Yok canım” dediğinizi duyar gibiyim, ama etrafınıza bir bakın, sosyal medya hesabı olmayan kaç kişi var? ya da Instagram’da bu güne kadar hiç bir şey paylaşmamış olan?

İşte bu sebeple eğer söz konusu sosyal medya ve dijital pazarlama ise sürekli içerik üretmeli ve aktif olmanız gerekmektedir.

Ancak sadece bu şekilde başarılı olamazsınız, ayrıca en son pazarlama stratejilerine ve sosyal medya trendlerine ayak uydurmanız ve bunları işletmenize uygulamanız da gerekir.

Günümüzde dijital pazarlama ve sosyal medya birlikte ilerleyen iki farklı internet devrimi, sosyal medya platformlarını ve burada oluşan sosyal medya trendlerini takip etmek sizi başarıya ulaştırabilir.

bende, 2019’un sonuna doğru yaklaşırken sizin için yılın en önemli sosyal medya trendlerini tanımlamak için zaman ayırdım.

Geçmiş yıllara ait verileri analiz ettim ve hangi trendlerin sabit bir eğilim gösterdiğini tespit ettim.

Ayrıca yıl henüz bitmemiş olsa da, geçemiş senelerin ve bu senenin başında yeni parlayan trendler keşfettim.

Bu gibi sosyal medya trendlerinin önümüzdeki yıl da devam edeceğini tahmin ediyorum, bu trendleri doğru olarak kullanırsanız markanızı, hizmetlerinizi ve işletme içindeki kişileri hala popüler tutmaya devam edebilirsiniz.

Sosyal Medya Trendleri: Canlı Videolar

Sosyal Medya Trendleri

1. Canlı Yayın Videoları Popülerliğini Koruyor

2017 yılında canlı videolar ve bu şekilde yayınlanan içerikler büyük sükse yarattı. Daha önceki yazılarımda, canlı yayınları aktif olarak kullanmanız gerektiğine değinmiştim.

Bunun 2019’da popüler bir trend olmaya devam etmesi pek şaşırtıcı olmamalı.

Canlı yayınlar, içeriğine göre marka yöneticilerinin kabaca %95 inin ilgi odağı ve 2019’da da pazarlama stratejilerinde kullanmaya devam edecekler gibi görünüyor.

Bu da canlı yayınları(Facebook Live gibi) hem içerik üreticiler hemde marka sahipleri için popüler tutmaya yetecektir.

Peki Neden?

Tüketiciler canlı yayın videolarını samimi ve izlemeye değer buluyor, sanırım tekrarı olmayacağını bilmenin getirdiği bir his, sonuçta bu her an elinizin altında olan bir YouTube videosu değil.

Araştırmalar, izleyicilerin% 80’inin blog yazıları okumak yerine markalardan canlı videolar izlemeyi tercih ettiğini gösteriyor.

Tüketicilerin % 82’si, sosyal medya gönderilerinin altındaki yazıları okumak yerine videoları izlemeyi tercih ettiğini söylüyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Facebook, Instagram gibi devler “neden canlı yayın özelliğini devreye aldı?” sorusunu da cevaplamış oluyoruz.

Marka yöneticileri ve dijital pazarlamacılar da bunları aktif olarak takip ediyor…

Canlı Yayın Videoları İstatistikleri
En Çok Canlı Yayınların Yapıldığı Sosyal Medya Platformları

Canlı yayınlar söz konusu olduğunda, Facebook, Buffer’ın 2018-2019 sosyal medya raporuna göre bu konuya önderlik ediyor.

2017’de, işletmelerin yalnızca% 25’i markalarını tanıtmak için canlı yayın videoları çekiyordu.

Bu yıl ise bu rakamın tüm dünyada 2 katına çıkması bekleniyor.

Dijital pazarlamacılar ve marka yöneticileri canlı yayın akışından tek yararlananlar değil. İnsanlarda sosyal medyada arkadaşlarıyla ve aileleriyle etkileşime geçmek için canlı yayınlar yapıyor.

Canlı yayınların artan popülaritesi, şirketinizin şu anda bu sosyal medya trendiyle yüzleşmesi ve harekete geçmesi gerektiği anlamına geliyor…

Tüm markaların ve işletmelerin bu sosyal medya trendiyle işlerine nasıl yardımcı olabileceklerini bilmeleri gerekiyor.

Tüm sosyal medya kanallarınızda canlı yayınlar yapmaya başlayın.

Ne konuda yayın yapacağınızı bilmiyorsanız sorun değil, bazen işletmenizi gezdirmeniz bile izleyiciler için samimi bulunacak ve markanız için oldukça yararlı olacaktır.

Bu gibi bir etkinlik insanlara erişiminizi en üst düzeye çıkarmanıza ve şirketiniz için yeni müşteri adayları oluşturmanıza yardımcı olur.

2. Chatbotlar Canlı Müşteri Hizmetlerinin Yerini Devir Alıyor

İnternet üzerinde chat sistemi uzun süredir mevcut. AOL ile yapılan anlık mesajlaşma zamanlarını hatırlayın…

Sosyal medya trendleriyle diğer her şey gibi chat uygulamaları da gelişiyor, günümüzde chat sistemleri sosyal medya platformlarıyla bütünleştiriliyor.

İşletmeler, müşterileriyle sosyal medyada iletişim kurmak için chat botları kullanıyor. Bu eğilim hızlı bir şekilde büyüyor.

Facebook Messenger platformunun yeni sisteme kavuşması ve tekrar güncellenmesiyle birlikte ilk yıl sosyal medyadaki büyük şirketlerin chat sistemlerini arttırdığını gördük.

Bu 30 bin gibi bir rakamdan 100 bine çıkmak demek, tabi bunlar yalnızca sayabildiğimiz büyük şirketler.

Buradaki olasılıkları hesaplamak istersek sonuç sonsuz olur.

Pizza Hut’ın müşterilerinin sosyal medya üzerinden yemek sipariş etmelerini kolaylaştırmak için chatbotları nasıl kullandığına bir göz atın:

 

Chatbotlar Canlı Müşteri Hizmetlerinin Yerini Devir Alıyor

Bu botlar, kullanıcılar tarafından gönderilen kelime öbeklerini tanır.

Botlar kendileri önceden tanımlı cevapları verirler ve bunlar daha önce belirlenmiş olanlarla sabittir.

Pizza Hut örneğinden görebileceğiniz gibi, bu botlar daha fazla satış yapmak ve gelir akışını artırmak için doğrudan kullanılabilir.

2018 yılı sonuna kadar daha fazla işletmenin bu araçlardan yararlanacağını göreceğimize inanıyorum.

Aslında, son zamanlarda yapılan bir anket, pazarlama yöneticilerinin kabaca% 80’inin 2020 yılına kadar sohbet botlarını kullanmayı planladığını gösteriyor.

Chat botlar gerçek müşteri temsilcilerinin işini kolaylaştırmak ve personel maliyetlerini düşürmek için mükemmel bir çözümdür.

Bu gibi chat botlar tarafından yönetilen müşteri destek hizmetlerinin sağlık ve bankacılık sektöründeki işletmelere 2022 yılına kadar yılda 8 milyar dolar tasarruf etmelerini sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bu rakam 2017’ye kadar toplamda yalnızca 20 milyar dolardı.

Elbette hiçbir şey bir insanın kişisel tepkilerinin ve iletişiminin yerini tutamaz en azından şimdilik tutamıyor.

Ancak şu anda bu sohbetler ve bu sohbet botlarını kullananlar kesinlikle doğru yolda.

Bu da yüz yılın en büyük sosyal medya trendlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor, bu konuda yatırım yapmaktan ve bir kaç küçük bot programlamaktan çekinmeyin.

3. İnfluencer Marketing Gelişmeye Devam Ediyor!

İnfluencer marketing yeni bir kavram değil. Ancak sosyal medya kanallarında kullanılma şekli 2018 ve sonrasında kesinlikle değişti.

Daha spesifik olarak, şirketler güvenilirliklerini artırmak için mikro influencerlarla işbirlikleri kurmaya başlıyor.

Mikro İnfluencer nedir?

Sosyal medya kanallarında güçlü bir takipçi kitlesi olan ancak gerçekte ünlü olmayan kişilerdir.

Kesin bir sınır olmamasına rağmen, mikro influencerlar için 1.000 ila 300 bin arasında takipçisi olan kişiler diyebiliriz.

Yüz binlerce takipçiye ulaşmaya başladığımızda, makro influencer bölgesine giriyoruz, yüz binleri de artık geçtiğimizde kendimizi ünlü sayabiliriz.

Markaların bu tür influencerlarla ortaklık kurmasının en önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

İnfluencer Marketing Gelişmeye Devam Ediyor!

Araştırmalar, mikro influencerların geleneksel influencerlara göre% 60 daha yüksek etkileşim oranlarına sahip olduğunu göstermektedir.

Sadece bu tekniği kullanarak haftalık dönüşümlerde ortalama% 22,2 artış bekleyebilirsiniz.

Markaların mikro influencerlarla bu kadar ilgilenmesinin bir başka nedeni de, diğer reklam harcamalarına göre düşük maliyetli olmalarıdır.

Ayrıca mikro influencerlar daha niş odaklıdır, yani sektörünüze daha yakın influencerlar bulabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, çok genel bir kitleye hitap eden 1 milyonluk bir mizah sayfası yerine, 100 bin takipçisi olan ama sektörünüz ile ilgili bir influencer ile iş birliğine gitmek hem daha düşük maliyetlidir, hem daha kazançlı olacaktır.

Dikkat: Günümüzde sahte takipçiye sahip binlerce mikro ve makro influencer vardır, influencerlarla uzun süreli anlaşmalar yapmadan önce takipçi sayısının gönderi etkileşimine nasıl yansıdığına bakın.

Doğru influenceri bulmak için uzun süreli anlaşmalar imzalamadan önce 1 kampanyalık denemeler yapabilirsiniz.

Mikro ve makro influencerlarla iş birliği hala yeni bir trend, o sebeple standart bir ödeme ölçeği bulunmuyor, bir mesaj atıp iş birliği hakkında şansınızı denemelisiniz, eğer fiyatta anlaşabilirseniz değerlendirmek için mükemmel bir fırsat olabilir.

İnfluencer maliyetlerini bile ödemeyen işler olabilir, bu konuda dikkatli davranın, her influencer size para kazandıracak diye bir şey asla yok.

Ancak bu ve önümüzdeki yıllar influencerların ve influencerlarla iş birliği yapan markaların çok büyük yararlar edindiği zamanlar olacaktır.

Mikro influencerlar birlikte iş yapmak için çok tecrübeli olmayabilir, şartlar ve iki tarafında kazançları konusunda açık olun.

Unutmayın, maliyetine göre oldukça iyi olan bu sosyal medya trendlerinden mikro influencerlerle iş birliği işinize büyük faydalar sağlayabilir.

4. Markalar Dijital Reklamların Gücünden Yararlanıyor

2019 yılındayız, artık bir çok firma sosyal medyanın önemini öyle yada böyle öğrendi, öğrenemeyenler yok olmaya başladı bile.

Doğru hareket eden firmaların birden fazla platformda sosyal medya profili var ve günlük olarak içerik oluşturuyorlar.

Sosyal medya hesaplarını yönetmek için zamanın yada yeterli iş gücün yoksa ajansımızdan danışmanlık alabilirsiniz, sosyal medya danışmanlığı konusunda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Sosyal medya’da içerikler oluşturmak ve düzenli paylaşım hayat kurtarabilir ama hemen değil, özellikle güçlü bir başlangıç için dijital reklamların gücünü kullanabilirsiniz.

Sosyal medya stratejilerinizi bir üst seviyeye çıkartın ve Facebook, Instagram, Twitter gibi mecralarda reklam verin.

Yalnızca Facebook platformunda 8 milyondan fazla reklamveren var.

Sadece Eylül 2017 de Instagram 2 milyon reklam verene ulaşmış ve bunu kutlamıştı.

Bunun nedeni reklamları belirli bir hedef kitleye ve konuma göre vermek oldukça kolay olmasıdır.

İşletmelerin bu tür hassas bir reklam aracını yok saymaması gerekmekte.

Facebookta reklam vermenin nasıl kolay olduğunu görmek için Facebook reklam yöneticisine girin ve konunun detaylarını inceleyin:

Markalar Reklamların Gücünden Yararlanıyor

Bu kadar keskin ve kesin bir kitleye ulaşmanın ve reklam göstermenin yanı sıra, Facebook bütçenizi belirlemenizi de kolaylaştırıyor, günlük veya haftalık olarak bir bütçe belirleyebilir ve harcamalarınızı buna göre yapabilirsiniz.

Markaların bütçelerini her bir reklamın süresine ve üründen elde etmeyi planladıkları gelire göre de belirlemeleri mümkündür.

Yayınlamak istediğiniz reklam türü için birçok farklı seçenek vardır.

Hedeflediğiniz konuma ve ilgi alanına dayanarak şirketiniz için en iyi olanı bulmak için deneme yapmaktan çekinmeyin.

Araştırmalar, 2020 yılına kadar sosyal medya reklamlarının gazete reklam harcamalarını geçeceğini gösteriyor.

2019 da daha fazla şirketin pazarlama bütçelerinin daha büyük bir kısmını ücretli sosyal medya reklamlarına tahsis edeceğini tahmin ediyorum.

5. Sosyal Takip

Sosyal medya platformları konuşmalarınızı dinliyor. Buna inanmak istemeyebilirsiniz, ama bu bir gerçek…

Bununla eminim daha önce karşılaştınız, arkadaşınıza bir konuda bahsediyorsunuz ve internete girdiğinizde karşınıza bu konuda bir reklam çıkıyor…

Ürpertici değil mi? Evet. Ama şu an içinde yaşadığımız dünyanın gerçeği bu, bunu kendi avantajımıza çevirebiliriz.

Yukarda bahsettiğimiz gibi dijital reklamları kendi yararınıza kullanın.

Biz ise sosyal medya ve internette olan biteni takip etmek ve eğer bir sorun varsa düzeltmeyi öneriyoruz, bunun için aracımız Google Alert olabilir.

Google Alerts

Bunu yaptığınızda insanların işletmeniz hakkında internette neler konuştuğunu takip edebilirsiniz, yeni bir internet haberini, şirketiniz hakkında bir paylaşımı takip etmek itibar yönetiminiz için mükemmel bir çözüm olabilir.

Sosyal medya danışmanlığı aldığınızda paketinize itibar yönetimi de ekleyebilirsiniz, böylelikle sosyal medya hesaplarınız yönetilirken online itibarınızı da korursunuz.

Bu araç çok gelişmiştir, sosyal medya üzerinde bir hastag’ı takip etmenize, bununla birlikte farkında olmadan yaptığınız bir hataya ya da bir yanlış anlaşılmayı çok büyümeden engellemeye yarar.

Pazarlama stratejilerinizi bu gibi izleme yazılımları ile izleyip hedef kitleniz hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

6. Markalar, Kullanıcının Ürettiği İçeriği Kullanıyor

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik temelde ücretsiz reklamcılık gibidir.

Daha az iş yaparak işinizi büyütmenin en iyi yollarından biridir, ayrıca sizi samimi gösterir.

Müşterilerinizin şirketiniz hakkında konuşmasını sağlayın.

Hashtag’leri kullanmalarını ve markanız hakkında sosyal platformlarda paylaşım yapmalarını teşvik edin.

Bunu başarmanın en basit yollarından biri, kullanıcı içeriğini şirketinizin profilinde paylaşmaktır.

İnsanlar, kullanıcı fotoğrafları göstermeye açık olduğunuzu görünce, kendileri de sizin için bir içerik oluşturmak isteyebilirler.

Thule’un bu stratejiyi Instagram sayfasında nasıl kullandığına bakın:

Kullanıcı İçerikleri

Yorumlar bölümünden görebileceğiniz gibi, bu fotoğrafı paylaşan kullanıcı, içeriklerini paylaştığı için Thule’a teşekkür etti.

Bu firma bunu yapmakla diğer yüzlerce takipçisini de bunu yapmaya teşvik etmiş oldu, bu ayrıca arkadaşların arkadaşları arasında da yayılacak ve markanın ücretsiz bir şekilde profilleri ücretsiz bir şekilde dolaşmasına yardımcı olacaktır.

Bir müşteri şirketinizle ilgili bir şeyi kişisel profilinde yayınladığında, markanızı tüm takipçilerine tanıtmış olur.

Bu insanların bazıları markanızın varlığından haberdar bile olmayabilir, buda tüm reklamların asıl amacı değil midir aslında?

Mükemmel bir fırsat daha!

Ayrıca, insanlar arkadaşlarından ve ailesinden gelen önerilere daha fazla güvenirler.

Bu nedenle, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin arttırılması en üst düzey müşteri oluşturma stratejisidir.

Sosyal medya platformları bu tür içerikler için mükemmel bir dağıtım kanalıdır.

7. Artırılmış Gerçeklik(Augmented Reality)

Artırılmış gerçeklik, gerçek olan ve gerçek olanı değiştiren mükemmel bir teknolojidir.

Tüketiciler piyasasına başarıyla uygulanan artırılmış gerçeklik örneklerinden biri de Pokemon Go oyununa uygulamasıydı.

Uygulama, kullanıcının kamerasına erişti ve ekrana kurgusal öğeler ekledi, bahçenizde bir pokemon canlandırdı, bu ilk başta inanılmaz görünüyordu…

Şimdi sosyal medya kanallarının bir çoğu da arttılmış gerçeklik teknolojilerinden yararlanıyor, Snapchat’ın yüz filtrelerini hepimiz biliyoruz değil mi?

snapchat filtreleri

Facebook’da kamera efekt platformuyla birlikte bu teknolojiyi içerisinde barındırıyor, gördüğünüz gibi enteresan bir trend ama etkileyici…

Bu gibi özellikler, artırılmış gerçekliği tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Geliştiricilerin benzersiz animasyonlar tasarlamaları için artırılmış gerçeklik stüdyoları bile oluşturulmakta.

Bu filtreler, canlı akışlarda bile gerçek zamanlı olarak harekete ve etkileşime yanıt verir.

İşte Facebook Live yayını sırasında nasıl göründüğüne bir örnek:

Artırılmış Gerçeklik(Augmented Reality)

Facebook aynı zamanda Instagram’ında sahibi olduğundan, bu tür özelliklerin bir çoğu Instagramda da kullanılıyor.

Yakın gelecekte sosyal medyanın artırılmış gerçekliğinde büyük bir değişiklik görmeyi bekliyorum ki bu sadece bir köpek surat filtresinden daha etkileyici olacak.

8. Geçici İçerikler

Daha önce geçici içeriklerin ne olduğu hakkında herhangi bir şey duymadıysanız, bu hiç bir geçiçi içerik görmediniz anlamına gelmez.

Geçici içeriğin tanımı, 24 saat yada 24 saatten daha kısa bir içerik demektir.

Şimdi tanıdık geldi mi?

Tabii ki Snapchat ve Instagram hikayeleri gibi şeyleri anlatmaya çalışıyorum.

Snapchat bu konseptin ortaya çıkmasından sonra Instagram hızlı bir şekilde bu sistemin popülerliğini fark etti ve onu kendi platformunda uyguladı ve başarılı da oldu diyebiliriz.

Geçici içeriğin bu kadar popüler olmasının nedeni, insanların geleneksel sponsorlu reklamlara kıyasla daha orijinal olduğunu düşünmeleridir.

Kullanıcılar bu gibi içerikleri seviyor ve bunları günlük olarak kişisel profillerine ekliyorlar.

Eğer doğru kullanılırsa markalarda geçici içerik trendinden faydalanabilir.

Bu biraz da canlı yayınlara alternatiftir, genelde kullanıcı etkileşimi ve yapı birbirine çok benzer.

Takipçilerinizin zaman çizelgelerine spam yapmadan gün boyunca birkaç kez mesaj göndermeniz için güzel bir fırsat.

Örneğin, Instagram’da günde 5 fotoğraf ve 5 video yayınlamak istemeyebilirsiniz.

Bu hem profilinizi boşu boşuna dolduracaktır, hemde takipçiler bundan sıkılabilir.

Daha basitçe söylemek gerekirse çok sık yapılan paylaşımlar kullanıcıların takipten çıkmalarına neden olabilir, onun yerine eğer önemli bir şey varsa bu gibi geçici içerikleri kullanabilirsin.

Geçici İçerik

Bu normal paylaşıma oldukça güzel bir alternatiftir, hikayede 24 saat sürecek bir geçici içerik paylaşmak eğer önemliyse zaten takipçilerinizin dikkatini çekecektir, ama eğer değilse onlara hızlıca geçme ve ertesi gün görmeme fırsatı sunar.

İşletmeniz geçici olarak içerikler paylaşmaya başlarsa, kullanıcılar markanız hakkında hiç bir şeyi kaçırmadıklarından emin olmak için sık sık hikayelerinizi de kontrol edecektir, müşterilerin markanızı aklından çıkartmaması ne kadar güzel bir şey değil mi?

Bu stratejiyi, satışları artırmak için hızlı satışlar veya promosyonlar yapmak için kullanmanızı öneririm.

İlerde hem normal insanlar hem işletmeler bu konuya çok daha fazla kafa yoracaktır.

9. Yönlendirme Trafiği ve Organik Erişim Düşüyor

Sosyal platformlar algoritmalarını değiştiriyor ve bu gibi değişimler kullanıcıların ana sayfalarındaki çizelgelerinde gördüklerini de etkiliyor.

Sonuç olarak bu sosyal medya platformları kullanıcı kaybetmemek ve can sıkıcı bir hal almamak için reklam gösterimini sınırlı tutarlar, ana sayfalar ve zaman çizelgeleri markalardan gelen reklamlar ve reklamlarla dolamaz.

Bunun yerine, aileden ve arkadaşlardan gelen gönderilere öncelik verilmektedir.

Geçmiş yıllarda, bu algoritma değişiklikleri Facebook’ta organik erişimin% 50’den fazla düşmesine neden olmuştur.

Bu nedenle, trafik çekmek ve web sitenize kişi getirmek için tüm sosyal medya platformlarına %100 güvenemezsiniz.

Bu nedenle, markaların tavsiye trafiğini arttırmak için ücretli reklamlar ve mikro influencerlar  gibi alternatif sosyal medya pazarlama yöntemleriyle pazarlama stratejilerini geliştirmeleri gerekiyor.

10. Küçük İşletmeler Sosyal Varlıklarını Arttırıyor

10. Küçük İşletmeler Sosyal Varlıklarını Arttırıyor

Artık kimse sosyal medyayı görmezden gelemez. Günlük hayatımızın düzenli bir parçası haline geldi.

On yıl önce, küçük işletme sahipleri, sosyal medyada bir varlık oluşturmanın gereksiz olduğunu düşünmüş olabilirler, ancak şimdi hepsi rekabetçi kalmanın ne kadar önemli olduğunu fark etmekte…

Aslında, küçük işletme sahiplerinin% 52’si günlük olarak sosyal medyada içerik paylaşıyor.

Facebook ve Instagram hala en popüler seçenekler olmakla birlikte, diğer sosyal kanallar içinde küçük işletme kullanıcılarının sayısında bir artış görüyor.

Bu kadar sosyal medya platformu ve yeni jenerasyon içeriklerle küçük işletmelerde kendini sürekli güncelliyor, ayrıca rakiplerini de daha yakından tanıyorlar.

İşe sosyal medya uzmanları alıyorlar ve sosyal medya işlerini otomasyonla yönetmeye ve zamanlamaya yardımcı olmak için zaman kazandıran sosyal medya yönetim araçları kullanıyorlar.

Aktif sosyal medya profilleri olmayan işletmeler, 2019’de hayatta kalmak için çok büyük fedakarlıklar etmek zorunda kalabilir.

Sonuç

Sosyal medya trendleri sürekli değişiyor.

Bir pazarlama uzmanıysanız yada bir işletme sahibiyseniz sosyal medyayı ve bu trendleri her zaman kendinize yakın tutun, müşterilerinizi ve hedeflerinizi analiz edin ve doğru alanda trendleri kullanın.

Bulduğum verilere dayanarak 2019 ve önümüzdeki yıllarda popüler olan, ayrıca işinize de büyük katkılar sunacak sosyal medya trendleri verilerini 10 maddeye sığdırmayı başardım.

Sizde dijital dönüşüm için vakit ayırmaya başladıysanız ve dijital pazarlama stratejilerinizi konumlandırmak istiyorsanız bu listeyi referans olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca tahminlerime göre 2019’da Twitter büyük bir dönüşüm yaşayacak, bunu listeye eklemedim çünkü henüz gerçekleşmedi.

Ama bu değişim gerçekleştiğinde bu konu hakkında da bir kaç bir şey yazmak için sabırsızlanıyorum.

Yine de ufak ufak Twitter yatırımları yapmaya başlayabilirsiniz… :)

Şirketiniz ilerki dönemde potansiyel müşteriler oluşturmak ve dönüşüm sağlamak için hangi sosyal medya trendlerine odaklanacak?

Aklınızdaki soruları yorum yazabilir, e-posta ve iletişim formları yoluyla iletişime geçebilirsiniz, kendi fark ettiğiniz sosyal medya trendlerini yazmaktan çekinmeyin.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunu arkadaşlarınızla Facebook, Twitter ve LinkedIn profilinizde paylaşabilir, bize destek olabilirsiniz!

Instagramdan Satış Yapmanın 10 Püf Noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı