Instagramdan Satış Yapmanın 10 Püf Noktası

Instagramdan satış yaparken maksimum verimi almanız için kullanabileceğiniz 10 püf noktayı sizler için derledik.

Instagramdan satış yapmak bir çok işletme için bulunmaz nimet, ancak her iş için olduğu gibi instagramdan satış yapmanın da püf noktaları var. Instagram kurulduğundan bu yana, fotoğraf ve video paylaşma konusunda en iyi platform olmuştur.

Sitede aylık 800 milyondan fazla kullanıcı aktif, kullanıcılar her gün 60 milyondan fazla fotoğraf/video paylaşılıyor ve günde 1.6 milyar görseli beğeniyor.

Bu veriler işletmelere instagramdan satış yapmak için büyük fırsatlar sunuyor, ancak hangi tür paylaşımların hedef kitleniz üzerinde etki yaratacağını bilmek bazen zor olabilir. Gelin instagramdan satış yapmanın inceliklerini hep beraber inceleyelim.

İşte, instagramdan satış yaparken maksimum verimi almanız için kullanabileceğiniz 10 püf nokta.

Instagramdan Satış

1. Hemen Bir İşletme Profiline Geçin

Instagramdan satış yapmaya başlamadan önce, bir işletme profiline geçmelisiniz. Bunun için yeni bir hesap açmanıza gerek yok, mevcut profilinizi bir işletme hesabına çevirebilirsiniz.

Instagram'da İşletme Hesabı Oluşturma
Instagram’da İşletme Hesabı Oluşturma
  • Instagram profilinize girin ve sağ köşede 3 çizgiye dokunun.
  • Ayarlar seçeneğine ve ardından hesap seçeneğine dokunun.
  • Açılan sayfada ‘ profesyonel hesaba geçiş yap’  seçeneğine dokunun.
  • Karşınıza çıkan ‘ Hangisi seni anlatıyor ‘ sorusuna cevap verin. Eğer tanımış bir kişiyseniz, sanatçıysanız ve ya içerik üretici iseniz ‘İçerik Üretici’ seçeneğini seçin. Eğer bir marka ve ya işletme iseniz ‘işletme’ seçeneğini seçin.

Hepsi bu kadar. :)

Bir işletme profiline sahip olmanın faydaları saymakla bitmez. Örneğin takipçileriniz, tıpkı web sitenizde olduğu gibi Instagram sayfanızdan sizinle doğrudan iletişim kurmak için iletişim düğmesini tıklayabilirler.

İşletme profilinin diğer avantajı, Facebook’un reklam aracı olan business manager’ı kullanmanıza gerek kalmadan Instagram reklamları oluşturmanızı sağlar.

2. Instagram Analiz Araçlarını Kullanın

İşletme profilinin avantajlarını, verileri analiz etmek ve kitlenizi anlamak için kullanabilirsiniz. Paylaşımlarınızın istatistiklerini olarak gösteren ‘Insights’ adlı Instagram analiz araçlarına da erişebilirsiniz.

Instagramdaki işletme hesapları, Facebook’un işletme hesaplarıyla hemen hemen aynıdır.

Instagram’ın analiz araçları ile paylaşımların gösterimlerini, etkileşim verilerini ve daha sayamadığım birçok istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

Instagramdan satış
Instagram analiz aracı verileri

Yaş, cinsiyet, konum, demografik özellikler ve trafik yoğunluğunun olduğunu saatler hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz bir rapor alabilirsiniz.

İstatistikler, tahmini ve ya genel geçer bilgiler değildir, size hangi paylaşımınızın en iyi olduğunu, hangi saat diliminde en çok gösterime ulaştığını gösterir.

Instagramdan satış
Etkileşim verileri

Instagram araçları işiniz için son derece faydalıdır, çünkü kullanıcıların içeriğiniz ile tam olarak nasıl etkileşime girdiğini anlayabilirsiniz.

Kullanıcıların paylaşımlarınız ile etkileşimi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, etkileşimi artırmak için içeriğinizi o kadar iyileştirebilirsiniz.

Sonuç olarak, instagramdan satış yaparken bu araçlar işiniz için son derece faydalıdır.

3. Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtın

Sadece Instagram’da ürün paylaşarak satış yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Instagram, satış yapmak için harika bir platform, ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Kullanıcıları rahatsız etmez ve doğal bir izlenim verirseniz, takipçilerinizin ürünlerinizi satın ihtimalini artırırsınız.

Sıradan paylaşımlar yaparsanız, takipçilerinizin üstünde bir etki yaratamazsınız.

Ürün tanıtımı paylaşımları, ürününüz hakkında bilgi vermenin ötesinde, emek gerektirmeli ve heyecan yaratmalı. Örnek olarak, Gilt Man adında bir markayı inceleyim.

Marka, instagram sayfasından doğrudan bir ürün satmaya çalışmıyor, ancak kullanıcıları ürünleri satın almaya teşvik eden iki gönderi paylaşıyor.

Instagramdan satış
Aynı zamanda, paylaşımın açıklama kısmında ürünlerde %70’e varan indirim sunduklarını açıklayan kaliteli bir reklam metni vardı.

Reklamlarınız işe yaramıyorsa, kullanıcıları yeterince teşvik etmiyorsunuz demektir. Ürün satabilmeniz için, indirimler, reklam metinleri ve ürün resimleriyle hedef kitlenizi harekete geçirmelisiniz.

Bu hemen hemen her sektörde işe yarar. Starbucks, hedef kitlesini kaliteli fotoğraflarla, mevsimine uygun içecekler paylaşarak satın almaya teşvik ediyor.

Instagramdan satış
starbucks instagram hesabı

İnsanlara ilgi duydukları ürünler hakkında bilgi verdiğinizde ve onları bir şey almaya zorlamadığınızda, satın almaları ihtimalini artırırsınız.

Almasalar bile, en azından beğenerek, yorum yaparak veya bir arkadaşıyla paylaşarak paylaşımınız ile etkileşime geçerler.

Bu yüzden ürünlerinizin fotoğraflarını yukarıda bahsettiğimiz çerçevede paylaşın.

4. Sponsorlu Reklamlar Oluşturun

Instagramda reklam vermenin en iyi kısmı bir reklam bütçesi belirleyerek, ne kadar harcamak istediğinizi tam olarak kontrol edebiliyor oluşunuzdur. Dönen reklamlar özelliği ile müşterilerinize sponsorlu reklamlarınızda birden fazla görsel gösterebilirsiniz. Bu özellik, markaların hedef kitlesine farklı ve birden fazla görsel ile ulaşma imkanı verir. Sponsorlu reklamlardan önce yalnızca sizi takip eden kullanıcılara ulaşırken, reklamlarla sizi takip etmeyen kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

michaelkors sponsorlu reklamlar
Michael kors sponsorlu reklamlar

Sponsorlu reklamları yayınlarken, hedef demografiye hitap eden içerik oluşturun. Ayrıca, mevcut paylaşımlarınızı ‘öne çıkar’ seçeneği ile sponsorlu reklamlara da dönüştürebilirsiniz.

Yüksek etkileşimli paylaşımlarınızı daha sonra sponsorlu reklamlarla potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. İnstagramda sponsorlu reklam vermeyi bilmiyorsanız, sizin için detaylı bir şekilde hazırladığımız ‘Instagramda Reklam Nasıl Verilir ?‘ yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer Instagram veya diğer sosyal medya platformlarında reklam vermek istiyorsanız ama buna vaktiniz yoksa ya profesyonel destek almak istiyorsanız, Instagram reklam hizmetimiz tam size göre…

5. Instagram Hikayelerini KullanınInstagram Hikayeleri

Sponsorlu olsun ya da olmasın Instagram hikayeleri, takipçilerle bağlantı kurmanın etkileyici yoludur. Yeni müşteriler bulmak istiyorsanız, Instagram hikayeleri size yardımcı olabilir.

Instagram hikayeleri normal Instagram paylaşımlarından farklıdır çünkü “slayt gösterisi” biçiminde yayın yapabilirsiniz. Yalnızca 24 saat yayında kalırlar, ancak hikayelerinizi kaydedip daha sonra tekrar kullanılabilirsiniz.

Instagram hikayelerinin markalara sağladığı faydalar saymakla bitmez. Markalar, arka planların üzerine yazılar yazarak hikayeleri kullanabilirler. Üstelik hikayelerinizin Instagram sayfanızın estetiğine uygun olduğundan da endişe etmenize gerek yok.

Instagram ayrıca, Fotoğraflar, kısa videolar, canlı videolar veya Boomerang gibi Hikayeler özelliğinde farklı içerik türlerini oluşturmayı kolaylaştırır. Bumeranglar, GIF benzeri görüntülerdir.

6. Influencerlarla İşbirliği Yapın

Instagram’da potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, bunu yapmanın en hızlı yolu yüksek takipçili bir influencer ile işbirliği yapmaktır. İnsanlar takip ettikleri influencerların önerilerine güveniyorlar ve instagram sayfalarında gördükleri hizmet veya ürünleri satın alıyorlar.

İnfluencer ile kullanıcıların karşısına çıkarak işinizi büyütebilirsiniz. İlk adım, ürününüz veya hizmetinizle alakalı bir kitleye sahip birkaç influencer ile çalışmaktır. Etkileyici bir kampanyadan elde edebileceğiniz kısa vadeli kazanımları ve doğrudan satışları bir kenara bırakırsanız, daha uzun vadeli faydalar da vardır.

Her bir infuencer ile çalışmak, yeni bir kitleyle marka bilinirliği yaratmanızı sağlar.

7. Kullanıcılar Tarafından Gönderilen Fotoğrafları Kullanın

Sıkı çalışmanıza gerek kalmadan Instagram sayfanız için kaliteli içerik oluşturmanın bir yolu olsaydı iyi olmaz mıydı?

Bunu kullanıcı tarafından gönderilen fotoğraflar sayesinde yapabilirsiniz. Zaten bir kitleniz varsa, yararlı içerik oluşturmak için kullanıcıdan gelen fotoğraflardan yararlanabilirsiniz.

Takipçileriniz, kullanıcı tarafından gönderilen fotoğrafları sizinkinden daha fazla beğeneceklerdir, çünkü bu içerikler tamamen doğal. Kozmetik markası MAC, ürünlerini tanıtmak için Instagram sayfalarında kullanıcı tarafından gönderilen fotoğrafları kullanıyor.

İşte MAC kullanıcılarından birinin Instagram sayfasına eklediği bir fotoğraf . #Regram etiketini nasıl kullandıklarına ve kullanıcıyı etiketlediklerine dikkat edin.

MAC kozmetik
MAC kozmetik

Bunun gibi bir şey denerseniz, takipçilerinizin fotoğraf göndermek için ne kadar istekli olacağını göreceksiniz. Kaliteli fotoğrafları seçmeyi unutmayın. Bu zor olabilir, ancak en iyi fotoğrafları aşağıdakileri kriterlere göre seçebilirsiniz:

  • Fotoğraf, daha önce oluşturduğunuz veya oluşturmaya çalıştığınız marka imajına uygun mu? Yoksa buna karşı mı çıkıyor?
  • Fotoğrafını paylaşmak istediğiniz kişinin takipçi sayısı nedir?
  • Fotoğraf şu anki takipçi ve hedef kitleniz için uygun mu?

Bir işletme hesabını yönetirken, paylaştığınız her gönderinin markanızın imajına ve hedef kitlesine uygun olduğundan emin olmalısınız.

Takipçi sayısı yüksek bir kullanıcı tarafından gönderilen bir fotoğrafı paylaşırsanız, o kullanıcının takipçileri de instagram hesabınızı ziyaret edeceklerdir.

Markanızın temasını yansıtan fotoğrafları seçin ve seçtiğiniz fotoğraflarda taraflı olmamaya çalışın. Karıştırın ve takipçi sayınızın ve katılımınızın arttığını izleyin.

8. İnteraktif Markalı Bir Hashtag İle Paylaşım Yapın

Etkileşim yaratmak istiyorsanız, etkileşimli etiketler bunu elde etmenin iyi bir yoludur. Red Bull, #itgivesyouwings etiketi ile 299.612 gönderiye imza attı.

redbul hashtag
Redbul hashtag

Müşterileriniz, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği görmek için bu etiketi kullanabilirler ve markanızla ilgili tüm içerikleri bulabilirler.

Ayrıca, kendi sayfanızda repost yapmayı isteyebileceğiniz resimleri bulabilirsiniz. Kullanıcıların takip edeceği bir etiket oluşturmak, ücretsiz reklam yapmanızı sağlar.

Bir kullanıcı etiketinizi kullanarak fotoğraf gönderdiğinde, bu o etiketi takip eden takipçiler tarafından da görülür. Zaten popüler bir marka sloganına veya cümlesine sahipseniz, markanızın etiketini değiştirmeyi düşünün. Coca-Cola bunu #ShareACoke etiketiyle başarıyla gerçekleştirdi.

coca cola hashtag
Coca cola hashtag

Ancak, ne yayınladığınız önemli değil, doğru zamanda paylaşım yapmanız ve fazla yayından kaçınmanız gerekir.

9. Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

Instagram’da fazla paylaşım yapmak, mevcut takipçilerinizi rahatsız edebilir. Haber akışında tek gördükleri markanız ise, muhtemelen sizi takip etmeyi bırakacaklar. Ancak düzenli olarak haber akışında görünmeniz için tutarlı bir şekilde paylaşım yapmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, takipçilerinizin çevrimiçi olduğu yoğun günlerde ve saatlerde paylaşım yapmaktır. Bir araştırmaya göre , Instagram’da  paylaşım yapılacak en kötü gün çarşamba günüdür ve pazartesi ve perşembe günleri ise en iyi etkileşim alınabilecek günlerdir, en iyi saaatler ise 08:00-09:00 ile gece 02:00 saatleridir.

08:00-09:00 saatleri, insanların çalışmaya hazırlandığı veya işlerine gidip geldiği ve sosyal medyayı kontrol ettiği saatlerdir. Ve saat gece 02:00, çoğu insanın uyumaları gerektiğinde Instagram’da gezinmeye başladığı zamandır, bu nedenle paylaşım yapmak için en iyi ikinci zamandır.

Instagram’ın araçları ile takipçilerinizin en aktif olduklarını görebilirsiniz, bu nedenle paylaşım için en iyi günleriniz ve zamanlarınız, belirli kitlelere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

HootSuite , CoSchedule veya Sprout Social gibi programlar ile paylaşımlarınızı güne ve saate göre zamanlayabilirsiniz. Araştırmalar aynı zamanda günde bir ila iki defa paylaşım yapmanız gerektiğini, ancak daha fazla veya az olmaması gerektiğini söylüyor.

Daha fazla paylaşım yapmak istiyorsanız, birden fazla görüntüyü slayt gösterisi biçiminde tek gönderide yayınlayabilirsiniz.

Bu şekilde, takipçilerinizini sıkmamış olursunuz.

Eğer sürekli paylaşım için pek zamanın yoksa yada profesyonel bir ajanstan destek almak istiyorsan sosyal medya danışmanlığı hizmetimize göz atmanı öneririm :)

10. Doğru Metrikleri Analiz Edin

Sayfanızın ve paylaşımlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini bilmiyorsanız, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını tam olarak bilemezsiniz. Takipçi büyüme oranınızı takip ederek başlayın, sahip olduğunuz toplam takipçi sayısı en büyük metriktir.

Takipçi büyüme hızını analiz ettiğinizde, gönderiniz veya gönderim sıklığınız içeriğiniz üzerinde ne tür bir katkı sağladığını görebilirsiniz.

Ardından, katılım oranlarını yani beğenileri ve yorumları takip edin. Sayfanızın performansını net bir şekilde görmek için toplam takipçilerinizin ortalama katılım yüzdesini ve her yazının ortalama katılım oranını öğrenmeniz gerekir.

Instagramdan satış teknikleriniz, hedef kitlenizde ne kadar etkili olursa, etkileşim oranınız o kadar yüksek olur, eğer etkileşim oranınız düşükse stratejinizi değiştirin.

Yukarıda instagram’dan satış yapmak için bilmeniz gereken 10 püf noktayı sıraladık.

Siz Instagram’dan satış yapmak için hangi tekniklerini kullanıyorsunuz, yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı