Sosyal Medya Uygulamaları

Sosyal Medya Uygulamaları
Tahmini okuma süresi : 4 dk

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece ülkemizde değilbütün dünyada sosyal medya kullanımı artmıştır. İnsanlar artık vakitlerininbüyük bir bölümünü sosyal medyauygulamaları için harcamaktadır. Günümüzde insanların zaman geçirdikleribirçok sosyal medya uygulaması olup, bunlar geçmişten bugüne değiştiği gibi,muhakkak ki bugünden yarına da değişecektir. Kendisini yenileyemeyen ağlar yokolurken, kendisini her daim içinde bulunulan döneme güncelleyenlerdevarlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir.

Elbette ki çok hızlı bir şekilde gelişme gösteren bu alanayönelik yeni ağlarda çıkacaktır. Biz sizler için bu yazımızda en çok kullanılansosyal medya ağlarını tespit edip yazmaya çalıştık.

1-) Facebook

Dünya genelinde aylık yaklaşık 2 milyara yakın aktifkullanıcısı ile ilk sırayı Facebook almaktadır. Facebook günlük olarakyayınlanan bir paylaşım sitesi olup, Facebook Messenger mesajlaşma uygulamasıda gerçekten oldukça yoğun olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.

2-) Twitter

Dünya genelinde haberlerin ilk kez paylaşıldığı kamumikroblog ağı olarak bilinen sosyalmedya uygulamaları içerisinde de oldukça popüler olan Twitter yaygın olarakkullanılmaktadır. Twitter kullanıcıları genel olarak 280 karakterle sınırlıolan kısa mesaj ile yazılarını paylaşmaktadırlar. İlk çıktığı ana bakarakTwitter kendisini zaman içerisinde değiştirmiş ve her türlü multimedya içeriğikolayca paylaşılır bir hale getirmiştir.

3-) Medium

 Günümüzün yazarlarıve okuyucuları için kurulmuş belki de en iyi sosyal medya ağı olmaktadır. Blogplatformu olarak Tumblr’a benzeyen bir yapısı olmaktadır. Fakat bunda içeriğindaha detaylı vurgulanabilmesi için çok az bir görünüme yer verilmiştir. Busosyal medya kullanıcıları bloglarında kendi hikayelerini yazabilir ve buhikayelerini destekleyici videolar, resimler ya da GIF’ler kullanabilirler.Buradaki bütün içerikler sosyal medyauygulamaları içinden bu uygulamayı kullananlar arasından beğendiklerihikayeleri öneren topluluklarca görülebilmektedir. Yine kullanıcılar ilgialanlarına göre bireysel etiketleri de takip edebilme imkanına sahiptirler.

4-) Linkedın

İşin açıkçası bu uygulama profesyoneller ağı olarakadlandırılmaktadır. Kişilerin kariyerlerini ilerletmek için iletişim kurmasıgerekli hemen herkes Linkedın’de olmalıdır. İş deneyiminiz, mesleğiniz, profilbilgileriniz, gönüllü çalışma alanlarınız, eğitim durumunuz, yaşınız, medenihaliniz, askerlik durumunuz, ödül ve sertifikalarınız, özgeçmişiniz yani kısacahemen her bilginiz burada yer almalıdır. Burada kullanıcılar diğer kişilerleiletişim kurarak, iş ilanları yayınlayarak kendilerini geliştirme ve iş bulmaolanaklarına sahip olmaktadır.

4-) Youtube

Günümüzün en popüler video izleme ve yayınlama sosyal medya uygulamaları arasında yeralan Youtube hemen herkesin günlük ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.Google arama motorunun ardından en büyük ikinci arama motoru olma unvanınıelinde bulunduran Youtube, insanlara video adına hemen her tür alanda hizmetvermektedir. Film izlemeden müzik dinlemeye, video indirmeden video yüklemeyekadar sınırsız seçeneğe sahip olabileceğiniz bir sosyal medya ağıdır. Buplatform üzerinde kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz. Yine bütünvideoların reklamlardan arındırılmış olduğu Premium üyelik ile sizlere canlıyayın akış hizmeti sunan Youtube TV hizmetini de aktif hale getirmiştir.

5-) Instagram

Günümün en popüler uygulamalarından bir tanesi olanInstagram, fotoğraf paylaşımı olarak geliştirilmiş en iyi sosyal medya uygulamaları arasındadır. İstediğiniz her andurduğunuz yerde ya da hareket halinde hiç fark etmez gerçek zamanlı videolarve fotoğraflar paylaşabileceğiniz en mükemmel sosyal ağdır.

İlk olarak IOS tabanlı cihazlarda kullanılan uygulamasonradan Android tabanlı cihazlar içinde uygun hale gelmiştir. Sonrasında buuygulamayı 2012 yılında Facebook 1 milyar Dolar karşılığında satın almış vemükemmel bir ivme kazanmasını sağlamıştır. Şuanda dünya genelinde en çokkullanılan uygulamalardan birisi haline gelmiştir.