Sosyal Medya Reklamcılığı ve Günümüz

Sosyal Medya Reklamcılığı ve Günümüz
Tahmini okuma süresi : 4 dk

     Günümüzün enpopüler internet araçlarından olan sosyal medya platformları nerdeyse hemen herinsanın vakit geçirdiği ortamlar olmaktadır. Bu paylaşım siteleri üzerindenyapılan her tür reklamcılık faaliyetlerine sosyalmedya reklamcılığı adı verilmektedir. Sosyal medya platformlarınıkullananların sayısının her geçen gün daha da arttığı düşünüldüğünde bualandaki reklam faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz. Buplatformların popülaritesini birçok firma önceden fark etmiş ve bu alandakiboşluğu doldurmuşlardır.

Bu markalar sosyal medya platformları sayesinde ürünlerinive kendilerini kullanıcılara tanıtma imkânı bulmaktadırlar. Elbette ki bu işlemiçin bütün firmalar belli bir bütçe ayırmak durumundadırlar. Artık eski usulreklamcılık yerini sosyal medya platformları üzerinden yapılan reklamlarabırakmıştır. Çünkü bu tür bir reklamcılık hem ekonomik açıdan uygun olmakta hemde istenildiği an güncellenebilme özelliğine sahip olmaktadır. Broşür usulüreklamcılıkta yapılan hatalar düzeltilemediği gibi aynı zamanda çok da pahalıolmaktadır.

Bu sebeple sosyalmedya reklamları her tür değişikliğe açık olup, günümüzde firmaların en çokrağbet ettiği reklam türü olmaktadır. Firmalar bu platformlardan yaptıklarıreklamlarını takip ederek müşterileri ile her daim etkileşim içerisindebulunmaktadırlar. Bu etkileşim neticesinde müşterilerini değerlendiren firmalarbu değerlendirme sonuçlarına göre pazarlama stratejilerini geliştirmekteler.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı noktasında firma ya da şirketlerinbelirli bir hedefleri olur ve zamanla bu hedeflerine doğru ilerlerler. Birçokfarklı kanal bu reklamların içerisinde yer alabilmektedir. Bu kanalların enbaşında gelenler ise; Youtube, Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibiplatformlar gelmektedir. Firmanızın yapısına ve ürün portföyünüze göre buplatformlarından en az bir kaçında sosyalmedya reklamları yayınlamanız etkili olacaktır. Tabi burada yine sosyalmedya platformunuzu belirlerken;

  • Vereceğiniz reklamların strateji ve amacına
  • Hedef kitlenize
  • Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğinizlokasyona
  • Son olarak da yapacağınız reklam harcamalarınıziçin bütçenize dikkat etmelisiniz.

Kendi firmanız için en uygun olan platform ya daplatformları belirledikten sonra, tanıtıcı reklamlarınız için dikkat çekici görsellerve kaliteli videolar ayarlamalısınız. Tüm bu öncelikli hedefler kadarreklamlarınızda özgün ve anlaşılır içerikler kullanmanızda güçlü bir etkioluşturmanızı sağlayacaktır. Sosyal medya da düzenli paylaşımlarda bulunmak herdaim varlığınızı müşterilerinize hatırlatacak ve güven oluşturmanızısağlayacaktır.

Sosyal Medya Reklamlarının Olumlu Yanları

  • İlk olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; Sosyal medya reklamları sayesinde çokkısa bir zamanda çok fazla ulaşabilmektesiniz. Günümüzde neredeyse bütünfirmalar, şirketler, hemen her tür kurum ve şahıslar bütün reklam bütçelerinisosyal medya reklamlarına ayırmaktadırlar. Bu sayede en uygun bütçe ile enfazla sayıda hedef kitleye anında erişebilmekteler.
  • Sosyal medya platformları dijital pazarlamanoktasında en etkili ortamlardan olmaktadır. Çünkü sosyal medya reklamlarısayesinde kullanıcılar istedikleri ürünlere kolay erişim imkânıbulabilmekteler. Bu kolay erişim sayesinde firmalar hemen her tür ürünlerinioldukça kolay bir şekilde tanıtabilmekteler.
  • Belki de sosyal medya reklamlarının en çoktercih edilme sebeplerinden biriside oldukça kısa bir süre içerisinde çok hızlıolarak yayılmasıdır. Vermiş olduğunuz reklam gün içinde anında milyonlarınönüne gelebilmekte ve web site ziyaretçi trafiğiniz bir andakatlanabilmektedir.
  • Sosyalmedya reklamcılığı sayesinde reklamlarınızın istediğiniz hedef kitleyeulaşmasını sağlayabilmektesiniz. Kullanıcıların yaşı, cinsiyeti, sosyo ekonomikdurumu, hobileri, fobileri, eğitim durumu, mesleği ve medeni hali gibi dahabirçok konuda bilgi sahibi olabilmektesiniz. Bu sayede ürünlerinizitanıtacağınız hedef kitlenizi çok kolay bir şekilde belirleyebilmekte ve yenimüşteriler edinebilmektesiniz.