Sosyal Medya Asistanı

Tahmini okuma süresi : 3 dk

Sosyal medya asistanını ve görevlerini açıklamadan önce sosyal medyadan ve sosyal medyanın firmalar için öneminden bahsetmek gerekmektedir.

Sosyal Medya Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, internetin ve akıllı cihazların yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması ile sosyal medya yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Pazarlama iletişimi çalışmalarında artık sadece geleneksel mecralar kullanılmamaktadır. Tüketicinin fazla zaman geçirdiği her yer birer reklam panosu görevi görmektedir. Sosyal medyada bu reklam panolarından bir tanesi konumuna gelmiştir.  Dolayısıyla sosyal medya markalar için kaçınılmaz bir mecradır. Potansiyel müşterilerinin sosyal medyada çok fazla zaman geçirdiğinin farkında olan markalar reklam çalışmalarının büyük bir kısmını sosyal medya üzerinden yapmaktadır. Markalar sosyal medya hesapları üzerinden hizmet ve ürünleri ile ilgili hatırlatıcı ve satışa yönelik pek çok paylaşımda bulunmaktadır. Maliyeti diğer reklam mecralarına göre daha düşük olan bu paylaşımlar daha fazla kitleye ulaşmakta ve marka imajının şekillenmesine yardımcı olmaktadır. Markalar sosyal medya üzerinden hedef kitlesine ulaşabilmek için sosyal medya ajansı, sosyal medya uzmanı ya da sosyal medya asistanı olarak tanımladığımız kişiler ile çalışmaktadır. Bu sayede markalar hedef kitleleri ile en doğru şekilde iletişim kurabilmektedir. Peki, sosyal medya asistanı nedir, ne iş yapar?

Sosyal Medya Asistanı Nedir?

Sosyal medya asistanı, markaların hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medya kanallarını yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Sosyal medya asistanı da bu sosyal medya kanallarının nasıl kullanılacağı ve ne tür paylaşımlar yapılacağı ile ilgili çeşitli kararlar veren kişilerdir. Sosyal medya asistanı hedef kitle ile etkiletişimi arttırmak ve markalara olan trafiği arttırmak dolayısıyla markaların karlılık oranını arttırmak için sosyal medya planlamaları gerçekleştirirler. Peki, çağımızın vazgeçilmezi olan sosyal medya kanallarının olmazsa olmazı sosyal medya asistanlarının sorumlulukları nelerdir? İşte cevapları…

Sosyal Medya Asistanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dijital pazarlama konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olan sosyal medya asistanının görev ve sorumluluklarını aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

  • Bir sosyal medya asistanının görevlerinin en başında Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarını yönetmek gelmektedir.
  • Sosyal medya asistanı sosyal medya hesaplarının yönetimini gerçekleştirirken hedef kitle analizi yapar ve sosyal medya stratejisini oluşturur. Aynı zamanda da uygular.
  • Sosyal medya asistanı, sosyal medya içerikleri için sosyal medya stratejileri oluşturur.
  • Sosyal medya asistanı metin yazarlığı ve grafik tasarım konusundaki bilgisi ile metin yazarlarına ve grafik tasarımcılara gerekli briefleri vererek iyi bir çalışma ortaya koymalarını sağlar.
  • Sosyal medya asistanı, sosyal medya kampanyalarını inceler ve gündemi takip eder. Bu doğrultuda edindiği bilgiler ile kendi firması için sosyal medya kampanyaları hazırlar.
  • Sosyal medya paylaşımları için uygun zamanı ve uygun hashtagleri saptar ve bunlar doğrultusunda paylaşımlar yapar.
  • Yönettiği sosyal medya hesaplarının takipçi sayısını arttırmak için çeşitli çalışmalar yapar.
  • Sosyal medya analizlerini yaparak hazırladığı kampanyaların ne kadar etkili olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgi edinebilmektedir.
  • Arama motoru ve tıklama başına ödeme yöntemlerini uygulayarak etkili pazarlama stratejileri oluşturur.

Sosyal Medya Asistanı Nasıl Olunur?

Aslında sosyal medya asistanı olmak için belirli bir bölümün okunmasına gerek yoktur. Fakat iletişim fakültelerinde bulunan reklamcılık, halkla ilişkiler gibi bölümleri okuyan iletişimciler çok daha bilgili ve deneyimli olabilmektedir. sosyal medya asistanı olmak isteyen herkes kişisel gelişimini sağlayarak rahatlıkla sosyal medya asistanlığı yapabilmektedir.