SEO Uzmanı ve Çalışmalar

seo uzmanı
Tahmini okuma süresi : 4 dk

İyi bir SEO uzmanı; kullanıcıların hemen her tür internetdavranışları ile ilgili bilgileri toplar ve web sitesinde yaptığı iyileştirmeçalışmaları sayesinde, ziyaretçilerine en iyi hizmeti sunar. SEO uzmanı alanında ne kadar başarılıolduğunu ancak bu şekildeki çalışmalarının neticesinde web sitesine ne kadarziyaretçi trafiği sağladığıyla ortaya koyabilir. Günümüzde sayısı oldukçafazlalaşan web site sayılarının en büyük eksikliği ise kalite sorunu yaşıyor olmalarıdır.Esasında bu alandaki kalite düzeyi eksikliğinden dolay son yıllarda SEOalanındaki çalışmalar bir hayli önem kazanmıştır.

Özellikle son dönemde SEO firma sayılarında ve SEO uzmanı sayısında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Fakat her ne kadar bir artış yaşansa da gerekli bilgi, beceri, alt yapı ve donanımsal çalışmalar için halihazırdaki web site sayılarına yetişmeleri çok neredeyse imkansız olmaktadır. Gerçekte yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan onlarca kişinin SEO uzmanı gibi kendilerini lanse ederek çalışmaları da zaten ayı bir problem oluşturmaktadır. Bu yazımızda sizlere başarılı SEO uzmanı olmak ve çalışma şartları hakkında elimizden geldiğince sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı; bütün arama motorlarında her tür geliştirme/iyileştirme çalışmaları için analiz, uygulama, takip, değerlendirme ve raporlama işlerinin tamamına hakim olarak bu çalışmaların tamamını eksiksiz olarak yapan kişidir. Elbette ki başarılı bir SEO uzmanının çalışmaları sadece bu kadarla sınırlı değildir. Rakiplerinin çalışmalarını analiz eder, sektördeki gelişmeleri yakından takip eder, sorumlu olduğu web sitelerdeki olası anti SEO girişlerini yakından irdeler. Bu tür sakıncalı girişlere karşı gerekli tedbirleri alır ve uygular.

SEO Uzmanı Olmak İçin Gereken Çalışma Şartları

 • İlk olarak iyi bir SEO uzmanı kesinlikle planlı ve programlı çalışma yapar. Çünküistikrarlı ve düzenli bir çalışma SEO uzmanları için olmazsa olmaz ilkelerdenbir tanesidir.
 • Her isteyen SEO uzmanı olamaz, çünkü bu işiyapabilecek kişilerin analitik düşünebilme becerisi olmalıdır. Yüzlerce veriyiiyi bir şekilde değerlendirmeli ve ona göre karar vermelidir. Karşılaştığı atave problemlere anında kalıcı ve pratik çözümler ortaya koyabilmeli ve tümbunları SEO kuralları çerçevesinde gerçekleştirmelidir.
 • Birçok internet ortamında olduğu gibi SEOalanında kötü niyetli kullanıma açık bir alan olmaktadır. Bu yüzdençalışacağınız SEO uzmanı tamamen etik kurallar çerçevesinde çalışan ve iyiniyetli bir kişi olması gereklidir.
 • İyi bir SEOuzmanı olmak ve çalışma şartları açısından araştırma ve geliştirme busektörde en can alıcı noktalardan bir tanesi olmaktadır. Bütün arama motorlarıalgoritmalarıyla birlikte çok yenilikçi ve değişken bir sektördür. Bu yüzdeniyi bir SEO uzmanı her daim kendisini güncellemeli ve geliştirmelidir. Aksidurumda giderek körelir ve sektörden uzaklaşarak kendisini etkisiz bir konumagetirmiş olur.

SEO uzmanlarının Bilmesi Gerekenler

 • Bu işle uğraşan bütün uzman kişiler bir keretemel düzeyde yazılım ve kodlama bilgisine sahip olmalıdır.
 • Yine en temel bir düzeyde hosting ve domainyönetimine sahip olmalıdırlar.
 • Hemen hepsi Google webmaster araçlarının her birözelliğini kullanabilmelidirler.
 1. Aynı şekilde Google Analytics’e çok iyi birşekilde hakim olunmalıdır.
 • Kaliteli bir SEO uzmanı olmak içini site içi SEO kriterlerini ve bu kriterlerinen uygun hallerini çok iyi bilmelidir.
 • Web sitelerinde daha başarılı sonuçlar eldeedebilmek için, SEO analiz araçlarını çok iyi kullanabilmeli ve bulunanproblemlere anında çözümler sunabilmelidir.
 • Sektörü ve rakiplerini yakından takip etmeli vekendisini ona göre geliştirmelidir.
 • Yine bu alan için olmazsa olmazlardan olanGoogle Ads Keyword Planner aracını çok iyi kullanabilmelidir.
 • Site içi anahtar kelime yoğunluğunu tespitedebilmeli ve her türlü rekabete göre farklı yoğunluklar belirleyebilmelidir.