SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu nedir?
Tahmini okuma süresi : 2 dk

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO nedir sorusunu bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız. SEO, web sitenizin arama motorlarının belirlediği kurallara göre uyarlanması ve başta Google olmak üzere pek çok arama motorunda yapılan aramalarda üst sıralara çıkması için mutlaka yapılması gereken iyileştirmeler demektir. İngilizce ile Search Engine Optimization ifadesinin kısaltması olan SEO’nun Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur.

Aslında SEO’ya neden ihtiyacınız olduğu sorusunun yanıtıyla SEO nedir sorusuna vereceğimiz yanıt birbirine çok yakındır. Web sitenizin çok ziyaret edilmesini ve tanınmasını istiyorsanız SEO çalışmalarını mutlaka yapmanız gerekir. SEO çalışmaları sitenizin bilirliğini artırmak için yapılan doğal çalışmalardır. Web sitenizin çok ziyaret edilmesi, kurallara uygun olması, çok tanınan ve Google’ın sevdiği sitelerde web sitenize ait bağlantılar olması sizin web sitenizin de Google tarafından sevilmesini sağlar. Bu ifadeyle aslında yine SEO nedir sorusuna yanıt vermiş oluyoruz. Çünkü SEO aynı zamanda sitenizi doğal yollarla Google’ın gözünde çok ziyaret edilen ve tercih edilen bir site haline getirmektir. Bu doğal yollar iki yönteme dayanır:

  1. İç SEO (On – Page SEO) Çalışmaları
  2. Dış SEO (Off – Page SEO) Çalışmaları

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO web sitenizin Google’ın ve kullanıcının gözünde en iyi seviyeye gelmesi için yapılan her şeydir. Web sitenize SEO’nun nasıl yapılacağı yukarıda sıraladığımız iç SEO ve dış SEO çalışmalarına bağlıdır. İç SEO ve dış SEO çalışmaları, web sitenizin arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralara çıkması için ihtiyaç duyduğu temel gereksinimleri karşılar. SEO nedir sorusunu yanıtlarken bu yöntemlere yer vermemiz şarttır.

İç SEO yani on – page SEO çalışmaları web sitenizin ve web sitenizin içinde yer alan içeriklerin iyileştirilmesi demektir. Bu çalışmaların içinde web sitenizin açılış hızının iyileştirilmesi, mobil uyumlu hale getirilmesi, kullanıcı ara yüzünün iyileştirilmesi gibi çalışmalar yer alır. Ayrıca bu çalışmalar kapsamında web sitenizde yer alan tüm içeriklerin, yani tüm metinlerin ve görsellerin, iyileştirilmesi gerekir.