SEO Hassasiyeti

SEO rehberi
Tahmini okuma süresi : 4 dk

Günümüz web siteleri için olmazsa olmazlardan olan SEOçalışmaları her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Web sitenizin SEO hassasiyeti ne kadar yüksekse,değeri de o kadar yüksek olup arama motorlarında daha üst sıralardaçıkabilmektedir. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması elbetteki sitenize olan ziyaretçi trafiğini doğrudan artıracaktır. Bu durum ise ancakweb sitenizin arama motorlarının kriterlerine uygunluğu ile ancakgerçekleşebilmektedir. Gerçek manada kapsamlı bir SEO çalışması bütün aramamotorlarının hemen her tür arama kriterleri göz önünde bulundurularakhazırlanır.

SEO Nedir?

Açılımı arama motoru optimizasyonu olan bu kavram, websitesi hakkında bütün arama motorlarında en iyi ve etkin sonucu alabilmek içinyapılan iyileştirme çalışmaları olarak ifade edilebilir. Sanal ortamda ürün vebilgi araştırması yapan kullanıcılar için arama motorları başvurabilecekleri enkullanışlı alanlar olmaktadır. Yapılan arama sonuçlarında müşteriler genelolarak il sıralardaki sitelere yönelmektedirler. Bu sitelerin SEO hassasiyeti oldukça yüksekolduğundan dolayı arama motorlarında ilk sıralarda yer edinebilmektedirler.

Arama yapan ziyaretçilerin her daim ilk sıralardaki siteleriziyaret etmesi ise, birçok firmayı ilk sıralarda yer alabilecekleri arayışlarasevk etmiştir. Bu sebeple de bu sektörün ne kadar önemli olduğu anlaşılmış veinsanlar bu alana yönelmişlerdir. Genel olarak SEO çalışmaları ile birçok firmaya da mağaza, arama motorlarında arama listelerinin üst sıralarında yer almakistemektedir. Bu çalışmalar sayesinde belirli anahtar kelimelerle aramamotorlarında üst sıralarda yer alabilmekte ve daha fazla kullanıcı trafiğiçekebilmekteler.

Birçok kişi tarafından sorulan ve araştırılan “Neden SEO” sorusunun cevabı da tam bunoktada anlam kazanmaktadır. Çünkü yapılan başarılı SEO çalışmaları sayesinde,web siteleri hemen her yönleriyle arama motorlarına uyumla hale gelmesiamaçlanmaktadır. Böylece kullanıcılar için çok daha çabuk ulaşılan, hızlıaçılan ve kullanımı kolay bir site elde edilmiş olur. Bu alandaki çalışalargenel olarak SEO İçi ve SEO Dışı olmak üzere iki alana ayrılmaktadır. Bu türçalışmalar için alanında profesyonelleşmiş SEO danışmanlığı veren firmalardanyardım alabilirsiniz.

Site içi çalışmalar daha çok web sitenizin yazılımı vetasarımı yanında bilhassa hâlihazırdaki içeriği üzerine yapılan kapsamlıçalışmalardan oluşmaktadır. Site dışı SEO çalışmaları ise; web siteniz dışındangelen sosyal medya, linkler, görsel materyaller, bloglar ve forumlar gibiplatformlar üzerinden sitenize ziyaretçi akışını sağlayan, sitenizin bilinirlikve kalitesini artıran çalışmalardır. Öncelikle SEO hassasiyeti konusunda başarı elde etmek isteyenler, websitelerini çeşitli analiz yapan araçlar ile inceletmeli ve sitelerinin detaylıbir raporunu çıkartmalıdır.

SEO Hassasiyetinde Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Çıkartılan raporun ardından siteniz birçok açıdan detaylıbir şekilde ele alınır ve hem site içi hem de site dışı çalışmaları için eksikgörülen alanlarda çalışmalar başlatılır. Artık bu çalışmalar neticesinde sizinsitenizin tanıtımını yapmak istediğiniz hedef kitleye en uygun aranma olasılığıyüksek kelimeler belirlenmelidir. Belirlenen bu anahtar kelimeler doğrultusundasite içerikleri optimize edilir ve URL yapıları yeniden yapılandırılır. Rakipanalizi çalışmaları da yine site trafiğinizi artıracak olan etmenlerdendir.

Çünkü eğer rakiplerinizde de benzer ürünler var ise onlarıbaşarılı kılan etmenleri ve anahtar kelimeleri incelemeniz ve sitenizin SEO hassasiyeti çalışmalarını ona göredizayn etmeniz elbette ki sizin sitenizin de popülaritesini artıracaktır.Yapacağınız rakip analizi sayesinde sektörün rekabet oranı incelenipkarşılaştıralar yapılır ve hedefleriniz bu doğrultuda belirlenmiş olur. Yineweb sitelerinizin mobil uyumlu olması üst sıralarda yer alabilmesi için olmazsaolmaz şartlardan bir tanesidir.