SEO Danışmanlığı

seo danışmanlığı
Tahmini okuma süresi : 4 dk

Sizlere SEO danışmanlığı hakkında bilgi vermeden önce SEOnedir ne anlama gelmektedir önce onu anlatalım. SEO danışmanlığı alınması gereken SEO nedir diyecek olursanız;Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) anlamına gelen SEO, bukelimelerin baş harflerinden oluşmuştur. Bu sayede web sitenizin ve site dışıbazlı kaynakların birçok arama motorlarının, arama algoritmasına uygun olaraktasarlanmasını ve yapılan aramalar neticesinde üst sıralarda yer almasınısağlamaktadır.

En başta Google olmak üzere bütün arama motorları, websitelerini sıralarken hangisinin üst sıralara çıkacağına dair bu işlemi yapmakiçin karmaşık bir algoritma kullanmaktadır. Bu arama motorlarındakialgoritmanın temeli aslında hangi sitenin kullanıcıların ihtiyacını daha iyikarşılayacağına dayanmaktadır. Bu sebeple neredeyse arama motorlarının tamamıfonksiyonel olan siteleri üst sıralara yerleştirirken, kullanıcılar içinelverişli olmayan siteleri daha altlara itmektedir.

Kullanıcı Dostu Site Nedir?

En basitinden bunu şöyle ifade edecek olursak; aradığınız bir nesneyi Google arama motoruna yazdınız ve karşınıza listelenmiş bir sürü web sitesi çıktı. Siz bu çıkan listelenmiş sitelerden hangisine girerdiniz? Bunun cevabını elbette ki tahin etmek çok zor değildir. İşte SEO danışmanlığı ile sizde sitelerinizin arama motoru listelerinde en üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Çünkü insanlar aradığı bir kelime sonucunda ilk ve en doğru şekilde karşısına çıkan, oldukça hızlı açılan, hedefinize uygun, zamanınızı çalacak boş bilgilerden uzak bir siteyi tercih edersiniz.

İşte tüm bu özellikleri içerisinde barındıran sitelere kullanıcı dostu siteler denilmektedir. Günümüzde artık nerdeyse tüm arama motorları bizlere bu hizmeti en iyi şekilde sağlamaktadır. Nasıl bu kadar başarılı sonuçlar sağlayabiliyor diyorsanız, elbette ki yılların vermiş olduğu birikim, tecrübe sonucu geliştirilen kullanıcı merkezli algoritmalar sayesinde gerçekleştirmektedir.

seo danışmanlığı

SEO Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Birçok firma, şirket ve mağazaların web sitelerini tanıtmakiçin kullanabileceği birçok yöntem olup, bunlardan ilki reklamlar olmaktadır.Bir diğeri ise SEO danışmanlığı olmaktadır.Bu sayede web sitelerinin tanıtımı açısından oldukça pahalı bir yöntem olanreklam yerine çok daha uygun bir fiyattan SEO teknikleri sayesindetanıtımlarını yaptırabilmekteler. Web sitelerin görünürlüğünü ve bilinirliğinisağlamada reklamların yeri her ne kadar yadsınamasa da bazı durumlarda tekbaşına yeterli olmayabilmektedir.

İşte tam bu noktada firmaların ya da şahısların imdadına SEOdanışmanlık hizmetleri yetişmektedir. Size ve şirketinize uçsuz bucaksız olaninternet ortamında adeta bir pusula olur ve size doğru yönü gösterir. Başarılı SEO danışmanlığı hizmeti verenler,arama motorlarının algoritma sırlarını keşfeder e web sitelerinizin bualgoritmalar ile uyumlu olarak çalışmasını sağlar. Sorun olan kısımları belilerve bunları raporlar halinde sizlere sunarlar. İşini iyi bilen bir DEO danışmanısitenizi, inceleyip analiz ederken, sizlere aşağıdaki soruları soracaktır.

  • İlk olarak web sitenizin Link yapısı aramamotorları algoritmasına uygun mu?
  • Ürün ve site tanıtımınız için kullanılan anahtarkelimeler, sitenizin yapısı içinde ne sıklıkta kullanılmıştır?
  • Site içeriklerinde en çok aranılan kelimeleryerli yerinde ve içeriğe uygun olarak kullanılmış mı?
  • Web siteniz yeterince sade ve kullanıcı dostuolan kullanışlı bir site mi?

Elbette kaliteli SEOdanışmanlığı hizmeti verenler sadece bunlarla da kalmayacaktır. Çünkü websitesinin sadece kendi içerisindeki optimizasyonu başarılı bir sonuç içinyeterli olmamaktadır. İşin açıkçası site ii SEO çalışması yapılması gerekenişin asgari kısmı olmaktadır. Birçok arama motoru web sitelerinin ne kadarfonksiyonel olduğunu denetlerken başka bir kriteri daha ele almaktadır. Bukriterde sitenizin ne kadar tercih edildiği olmaktadır.

Çünkü başarılı bir sitenin linki kullanıcılar arasındapaylaşılmakta olup, bu sayede sitenin popülaritesi her geçen gün daha daartmaktadır. Doğal olarak sizin popülaritenizin artması, arama motorlarının buduruma kayıtsız kalamayacağı anlamına gelmektedir. Bu sayede siteniz aramalardaüst sıralarda yer alırsınız. İşe diğer sitelerden sizin sitenize verilmiş olanbu referanslara “backlink” denilmektedir.

Başarılı bir SEOdanışmanı ise web sitenizin ne tür kaynaklardan backlink alabileceğidoğrultusunda sizleri yönlendirir ve referanslarınızın kalitesini analiz edereksizlere kaliteli referanslar için güzel içerikler oluşturmanız gerektiğikonusunda bilgilendirir. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medyaplatformlarında mümkün olduğunca sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayacakpaylaşımlarda bulunmalısınız.