Instagram sponsorlu reklamları nedir ?

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?
Tahmini okuma süresi : 9 dk

Instagram sponsorlu reklamlarını anlamak için 4 adımlı kılavuz.

Markanız için Instagram reklamlarından yararlanmamak, hiç akıllıca bir şey değil.Her ay yalnızca bir milyardan fazla insan Instagram kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda uygulamanın etkileşim rakamları hem Facebook hem de Twitter’dan daha yüksek. Bu nedenle, Instagram reklamcılığında size yol göstermek istiyoruz. Bu, içerik sizlere Instagram kullanıcılarını hedefleme fırsatı sunar.

İşte iyi bir Instagram reklamı oluşturmak için uzmanından ipuçları;

Instagram reklamları nedir?

Instagram ilk olarak 2013 yılında Facebook tarafından satın alındıktan sonra sınırlı reklam hizmetleri sunmaya başladı.

Ancak 2015 yılında kapılarını açıp her şekil ve büyüklükteki marka ve işletmeler için reklam yapmaya izin verdiler. Bu markalar Instagram’ın iş için büyük bir nimet olduğunu gördüler.

Ve Instagram, Facebook Reklam Yöneticisi’ne entegre olduğundan, markalar doğrudan hedef kitlelerine reklam vermek için Facebook’un büyük kullanıcı bilgisi zenginliğinden yararlanabilir.

Bu sizi Instagram reklamlarının harika olduğuna ikna etmek için yeterli değilse, işte birkaç rakam:

Kullanıcıların % 75’i Instagram reklamlarıyla etkileşime geçiyor (örneğin, bir ürün satın almak veya bir web sitesine gitmek)

Yetişkinlerin % 35’i Instagram kullanıyor.

Instagram reklamları kullanmıyorsanız, potansiyel olarak masada çok fazla para bırakmış olursunuz.

Instagram reklamlarının maliyeti nedir?

Instagram reklamınızın maliyeti size özel olmasa da (sonuçta, tüm reklamlar aynı değildir), Instagram reklamları için ortalama tıklama başına maliyet yaklaşık 0,70 – 1,50 Tl arasındadır. Bu rakam, yaklaşık 1.500 milyar tl’lik reklam harcamasının analizinden geliyor.

Unutmayın, bu sadece ortalama tıklama başı maliyet. Instagram reklamınız çeşitli faktörlere bağlı olarak daha az veya daha pahalı olabilir. Örneğin, hedeflemeyi seçtiğiniz yaşlara göre ne kadar maliyet dalgalandığını kontrol edin.

Tıklama başı maliyetin, reklam yerleşimine göre nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?
Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?

Bu grafiklerle ilgili bir şey farkettiniz mi? Yılın dönemi, maliyet açısından en önemli faktördür. Genel olarak, yıl geçtikçe, tıklama başına maliyet daha pahalı hale gelir; yılın son çeyreğinde genellikle en yüksek tıklama başına maliyet gösterilir.

Instagram reklamlarının türleri

Instagram beş reklam biçimi sunar

 • Hikaye reklamları
 • Fotoğraf reklamları
 • Video reklamları
 • Çoklu görüntü reklamları
 • Koleksiyon reklamları

Bu reklam biçimlerinin her biri, rahatsız edici olmayan bir kullanıcı deneyimi sunarak kullanıcıların anasayfa ve hikayelerinde görünür.

Instagram ayrıca, daha fazla potansiyel müşteri toplamanıza yardımcı olabilecek farklı türde harekete geçirme ifadeleri sunar. Bunları reklam biçimlerinin açıklamasına dahil edeceğiz.

Bu reklam türlerinin her birine bir göz atalım ve nasıl çalıştıklarını görelim.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?

Harekete Geçirme Düğmeleri :

 • Şimdi başvur
 • Şimdi Rezervasyon Yapın
 • Bizimle iletişime geçin
 • Şimdi Arayın (sadece video için)
 • İndir

Instagram Hikaye Reklamları, kullanıcıların Hikayeleri arasında görünen tam ekran reklamlardır.

Her gün 500 milyon Instagram kullanıcıyla hikayelerinizi görüntüleyen büyük bir kitleye ulaşma potansiyeline sahipsiniz!

Instagram Sponsorlu Hikaye reklamlarıyla, hedef kitlenizi hedefleyebilir ve reklamınızı ne sıklıkta göreceklerini seçebilirsiniz.

Markalar, eğlenceli ve yaratıcı promosyonlar oluşturmak için yüz filtreleri, video efektleri ve metin ekleyerek tüm Instagram Stories özelliklerinden faydalanabilir.

Bu, normal Yayınlarınız gibi görünen ve hissettiren Instagram Hikaye reklamları yapmanızı sağlar; kullanıcılarınız için kusursuz bir deneyim yaşatır. Harekete geçirme ifadesi hikaye reklamınızdan kitleleri doğrudan web sitenize getiren bir kaydırma özelliği özelliğine sahiptir.

Fotoğraf reklamları

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?

Harekete geçirme düğmeleri

 • Şimdi başvur
 • Şimdi Rezervasyon Yapın
 • Şimdi ara
 • Bizimle iletişime geçin
 • Yol tarifi al
 • Daha fazla bilgi edin
 • Gösterim Saatlerini Alın
 • İndir

Fotoğraf reklamları, markaların çekici resimlerle ürün vehizmetleri sergilemelerine olanak tanır.

Zaten birinci sınıf görsel içerikler oluşturuyorsanız,Instagram fotoğraf reklamları size daha fazla insanla paylaşmanız için birplatform sunar.

Buna güzel bir örnek, ev tekstili işletmesi ParachuteHome’dan geliyor. “Şimdi Alışveriş Yap” harekete geçirme düğmesiyle 60 gün biryatak takımı reklamı yaptığında fotoğraf reklamlarında büyük başarı eldeettiler.

Parachute’in Instagram gönderileri de, ürünleriniorijinal, güzel yatak odası alanlarında sergileyen ve fotoğraf reklamları bustille tutarlıydı.

Reklamlarda, temel müşterilerin profillerine dayanan izleyici profilleri ile 18 ila 54 yaş arasındaki kadın ve erkekleri hedef aldılar.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?

Sonuç? Reklam harcamalarında 3,7 kat geri dönüş ve diğerplatformlardaki reklamlarının iki katı yüksek tıklama oranı.

İşletmeler, Facebook Reklam Yöneticisi’nde Özel ve benzer hedef Kitleler yaratarak Parachute Homes’un stratejisini kullanabilirsiniz.

Video reklamları

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?

Harekete Geçirme Düğmeleri

 • Şimdi başvur
 • Şimdi Rezervasyon Yapın
 • Şimdi ara
 • Bizimle iletişime geçin
 • İndir

Instagram kullanıcıları videoyu sever.

Instagram’da video izlemeye harcanan zaman 2017’de birönceki yıla göre% 80’den fazla oldu.

Ve Instagram video reklamlarını tavsiye ediyor. Bunedenle, reklamverenlerin markaları için videodan yararlanmalarını hiç olmadığıkadar kolaylaştırdılar.

Başarılı bir video reklam kampanyasına harika bir örnek, “La La Land” adlı filmi için Lionsgate İngiltere’den geliyor.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?

Yılın en büyük filmlerinden birini başarılı bir şekildetanıtmak için, Lionsgate İngiltere ekibi daha genç bir izleyici kitlesinihedeflemek zorunda olduklarını biliyordu (18 – 24 yaş). Ancak daha gençinsanlar büyük Hollywood müzikallerine yabancıydılar.

Neyse ki, ekip Instagram kullanıcılarının romantizm, seyahat ve moda gibi temalara ilgi duyduğunu biliyordu. Bu temaları 10 kısa boyutlu video oluşturmak için kullandılar. Sonra tam hedef kitlelerini hedef aldılar.

Sonuçlar şaşırtıcıydı:

 • Reklam hatırlamada 24 puan artış
 • Marka bilinirliğinde 8 puan artış
 • Film izleme amacında 4 puanlık artış
 • Kadınlar arasında film izleme niyetinde 12 puanlık artış

Çoklu görüntü reklamları

Harekete geçirme düğmeleri

 • Şimdi başvur
 • Şimdi Rezervasyon Yapın
 • Bizimle iletişime geçin
 • Şimdi ara
 • İndir

Çoklu görüntü reklamları, kullanıcıların doğrudan websitenize bağlanması için harekete geçirme tuşu ile bir dizi görüntü veyavideoda (atlıkarınca gibi) gezinmelerini sağlar.

Bu reklam türüyle şunları yapabilirsiniz:

Birden fazla ürünü vurgulabilir, çok parçalı bir hikayepaylaşabilirsiniz.

10 fotoğraf veya videoya kadar tek bir reklamdayayınlayabilirsiniz.

Fitness imparatorluğu Bikini Body Guide’ın kurucusu Kayla Itsines, farkındalık ve egzersiz uygulaması indirmelerini teşvik etmek için bir dizi çoklu video reklamı kullandı.

Çoklu görüntü reklamları formatı, kullanıcıların uygulamada herhangi bir yerde (ve her zaman) nasıl egzersiz yapabileceklerini gösteren kısa fitness videolarını sergilemesini sağladı.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ?

Kampanya, 18 ila 42 yaşları arasındaki kadınları hedefaldı, 6.4 milyon kişiye ulaştı ve marka bilincinde 21 puan yükselişe yol açtı.

Çoklu görüntü reklamları, içeriğinin çok yönlülüğünü göstermek isteyen bir marka için mükemmeldir. Gıda ve moda şirketleri gibi çok çeşitli ürünleri olan diğer markalar için de uygun olur.

Koleksiyon reklamları

Harekete geçirme düğmeleri

 • Daha fazla bilgi edin
 • Satın al

2018 yılının başlarında tanıtılan Instagram Koleksiyonureklamları nispeten yeni bir eklentidir.

Çalışma şekilleri basittir: Kullanıcılar markanızdan birreklam gördüklerinde, ürünleri doğrudan reklamdan satın alma seçeneğine sahipolurlar.

Fotoğrafların, videoların ve doğrudan yanıtlananpazarlamanın gücünü tek bir güçlü reklamda birleştiriyorlar.

Instagram koleksiyon reklamlarını büyük başarı için kullanan markalardan biri, bir giyim e-ticaret mağazası olan Zattini’dir.

Koleksiyonlar kullanarak satışlarını artırmak amacıyla ürünlerini ve indirimlerini sergilediler. Sonuç, dönüşümlerde % 6,3 artış oldu. Koleksiyonlar reklamları, diğer reklam biçimlerine kıyasla % 41,9 daha düşük maliyetle geldi.

İşiniz için en iyi Instagram reklam türü nasıl seçilir?

Artık Instagram reklam biçimlerinin ne olduğunubildiğinize göre, sizin için en iyi reklam türünü nasıl seçeceğinize bakalım.

Reklam biçiminiz hakkında bir amacınızın olması çokönemlidir. Ne istediğinize karar vermenize yardımcı olacak cevap vermenizgereken büyük bir soru var:

Reklamdaki hedefim nedir?

Sosyal medyadaki hedefiniz, Instagram reklam kampanyanızagelince tüm kararların alındığı yerdir. Neyin peşinden gideceğinize ve dahaönemlisi neyin peşinden gidemeyeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Örneğin, marka bilinirliğini arttırmaya çalışıyorsanız,doğrudan ürün satmayı amaçladığı için, Koleksiyon reklamları gibi bir şeydenkaçınmak isteyebilirsiniz. Bunun yerine, web sitenizeyönlendiren , ilgili bir harakete geçirme tuşu ile bir fotoğraf veya videoreklamı seçmelisiniz. Bunu yapmak, içeriğinizi büyüleyici hale getirerekmarkanızı yükseltmenize yardımcı olur.

Ancak, yalnızca ürün satmaya çalışıyorsanız,kullanıcıların ürünleri doğrudan reklamdan satın almalarını sağlayacak birKoleksiyonlar reklamı kullanmak isteyebilirsiniz.

Ya da piyasaya sürdüğünüz birden fazla ürününüz olduğunuve bunları tanıtmak istediğinizi varsayalım. Bir çoklu fotoğraf reklamı,kullanıcılarınıza ürünlerinizin büyüleyici görüntülerini gösterebileceğiniziçin mükemmel olacaktır.

Hangi reklam biçimini seçerseniz seçin, hedeflerinizeuygun olduğundan emin olun.