Instagram Reklamları Yönetimi ve Danışmanlığı

Instagram ve Instagram’ın en güçlü tarafı olan Instagram reklamları, görsel ve işitsel zenginliğin günümüz trendiyle en iyi şekilde harmanlandığı sosyal medya ve reklam platformudur diyebiliriz.

Hâl böyle olunca bu platformu ticari sebeplerle reklam vermek için kullanmak isteyenlerin de sayısı oldukça fazla olmakta, sunduğumuz Instagram sponsorlu reklamlarının detaylarını aşağıda öğrenebilirsiniz.

Instagram reklamları ile anında yayına geçin, rakiplerinize yapay zeka hizmetleri ile fark yaratın, profesyonel bir reklam ajansı ile çalışmanın farkına varın!
Instagram Reklamları Nedir?

Instagram Reklamları Nedir?


Instagram, Facebook, Inc.’in sahip olduğu bir fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen çevirimiçi bir sosyal ağ platformudur, tamamen mobil tabanlı sosyal ağların başında gelir.

Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilmiştir, şimdi Facebook Inc. çatısı altında olan Instagram dünyanın en popüler sosyal medya aglarının başında gelmektedir.

Instagram reklamları ya da reklamcılığı, daha geniş ve daha hedefli bir kitleye ulaşmak için Instagram platformunda sponsorlu reklam yayınlamanın bir yöntemidir.

Her gün aktif en az 800 milyon üyesi bulunan Instagram, Facebook reklamlarıyla birlikte görsel reklamlarınızı potansiyel müşterilerinize ulaştırabileceğiniz en iyi platformlardan biridir.

Facebook reklamlarıyla birlikte veya sadece Instagram üzerinde reklam gösterimi yapılabilir.

Instagram Reklamlarının Avantajları

Instagram Reklamlarının Avantajları


Instagram reklamlarının Facebook reklamlarıyla birlikte kullanılabilir, Facebook Inc. çatısı altında olduğundan reklam özellikleri benzerlik göstermektedir.

 • 800 Milyon Aktif Kullanıcı
  Instagram üzerinde günlük 800 milyondan fazla aktif kullanıcı vardır, ülkemizde de aşırı popüler olan Instagram üzerinde reklam gösteriminin maliyeti düşük olmasına rağmen kullanıcı etkileşimi ve ulaşım oldukça yüksektir.
 • Görsel İletişim Kanalı
  Instagram üzerinde görsel tabanlı reklamlar ile potansiyel müşterilere ve hayran kitlenize mesajınızı anlatabilirsiniz, mobil tabanlı olduğundan videoların ve görsellerin etkileşim oranı çok yüksektir.
  Yeni nesil dijital reklamcılık anlayışına çok uygundur.
 • Yüksek Etkileşim Oranı
  Son Instagram reklam politikalarından sonra Instagram üzerinde reklam gösteriminin fiyatları ucuzlarken dönüşüm oranı daha da arttı, bu düşük CPC avantajını kullanarak büyük bir hedef kitleye daha düşük bir bütçe ile ulaşabilirsiniz.
  Zaten çok fazla etkileşim alan Instagram reklamları artık çok daha güçlü hale geldi, bu avantajı kullanarak Instagram reklamları ile satış yapabilir, ürünlerinizin veya firmanızın tanıtımını yapabilir, marka bilinirliği ve potansiyel müşteriler tarafından bulunabilirliğinizi 10 kata kadar arttırabilirsiniz.
 • Reklam Yerleşimi
  Instagram reklam yerleşimleri ve gerekli optimizasyonlar ile reklamın türünü seçerek amaçladığınız dönüşümü elde edebilirken, reklam yerleşimi ile reklamlarınızın sadece instagram hikayelerinde ya da instagram akışında görünmesini sağlayabilirsiniz.
  Instagram az sayıda ama etkili reklam yerleşim yerleri barındırır, bu da reklamlarınızın her zaman en yüksek dönüşüm oranı elde etmesini sağlar.

Instagram’da Reklam Vermeye Nasıl Başlanır?

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?


Instagram reklamlarına bir işletme veya profesyonel içerik üretici hesabına geçtikten sonra tanıtım yap butonuna basarak yapabilirsiniz, ama biz daha çok Business Manager üzerinden yapılan reklam yönetimini öneriyoruz.

Bu sayede reklamlarınızı çok daha detaylı oluşturabilir, hedeflemelerinizi daha spesifik ve detaylı ayarlayabilir ve aynı reklamı Facebook üzerinde de potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Instagram reklamlarına başlamak için gereken şeyler kısaca şunlardır.

 • İşletme Hesabı
  Instagram üzerinde reklamlara başlamak için bir işletme hesabı ya da içerik oluşturucu hesap türüne geçiş yapmalısınız.
  Aksi taktirde hesabı Facebook reklam hesabınıza bağlayamayacak veya Instagram üzerindeki tanıtım yap butonunu görüntüleyemeyeceksiniz.
 • Mesaj ve Reklam İçeriği
  Reklamlarınızda kullanılacak görsel içeriği iyi seçmeli, harekete geçirecek mesajınızı iyi oluşturmalı ve Call-to-Action butonunuzu doğru seçmelisiniz.
  İyi görsel mümkünse video reklamlarınızın başarı oranını arttıracaktır.
 • Doğru Reklam Tipi
  Doğru reklam tipini seçmelisiniz.
  Örneğin web sitenizden satış yapmak istiyorsunuz ama reklam tipi olarak profil reklamlarını seçerseniz amacınızdan farklı reklam vermiş olursunuz.
  Özellikle satış reklamları için Business manager üzerinden reklam vermenizi öneririz, tanıtım yap butonunun sunduğu reklam çeşitliliği bu konuda oldukça yetersizdir, alışveriş reklamları yüksek verim için profesyonelce oluşturulmalıdır.
 • Test ve Optimizasyon
  Instagram üzerinde her reklam her zaman mükemmel sonuçlar vermez, hedef kitlenizi, görsellerinizi, reklam metinlerinizi ve yeni hedef kitleler deneyerek A/B testler yapmalısınız.
  Instagram reklamlarından umduğu gibi performans alamayan reklam verenlerin tamamı doğru hedef kitle ve test olanağına sahip olmadığından olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktadır.
  Neyse ki Business manager içinde bu işlemi kolaylaştıracak çok fazla fonksiyon mevcut.

Instagram Reklamlarınız İçin Neler Yapacağız?

Instagram Reklamlarınız İçin Neler Yapacağız?


 • Hedef Kitle Araştırması
  Reklam verme amacınız, sektörünüz ve rakipleriniz doğrudan araştırılır ve reklamlarınız için buna göre hedef kitle oluşturulur.
 • Reklam Kampanyaları
  Reklam kampanyalarınız, oluşturduğumuz dijital reklam stratejinize uygun olarak herhangi bir panel aracılığı kullanılmadan %100 manuel olarak oluşturulur.
 • A/B Testleri
  Birden fazla reklam, bütçe, hedef kitle ve reklam içeriği ile reklamlarınıza A/B testleri uygulanır ve en yüksek verimlilik elde edilir.
 • Reklam CPC Optimizasyonu
  Reklam CPCleriniz ve maliyetleriniz, teklif stratejiniz manuel olarak oluşturulup optimize edilir.
 • Yeniden Pazarlama(Re-Targeting)
  Reklam bütçenizin bir kısmını yeniden pazarlama için kullanırız, dönüşüm oranınız ve verimlilik daha çok artar.
 • Rakip Analizi
  Rakiplerinizin reklamlarını analiz eder, ihtiyaçlarınıza göre reklamlarınızı optimize ederiz.
 • Hedef Kitle Performans Takibi
  Hedef kitlenizin zaman içinde davranışları izlenir, yeni hedef kitleler ve daha fazla dönüşüm için optimizasyonlar yapılır.
 • Zaman Sınırlı Reklamlar
  Gece, gündüz, sabah 9:00 akşam 18:00 gibi reklamlarınızı çalıştırabilir, etkinliklere göre reklam zamanlaması yapabilirsiniz.
 • Alışveriş Reklamları
  Alışveriş reklamları genelde yüksek bütçeli, deneme yanılma yöntemi ile öğrenilmeyecek bir reklam türüdür, ajansımızdaki profesyoneller her şeyin doğru şekilde çalışacağı yüksek geri dönüşlü reklamlar oluşturur.
 • Facebook Pixel
  Web sitenize Instagram ve Facebook reklamlarınız için Pixel kodunun kurulumu yapılır.

Instagram Reklam Türleri

Instagram Reklam Türleri


Instagram üzerinde reklam verdiğinizde Türkiye’de ve dünyada her 3 kişiden 2 sinin cep telefonlarında görülme potansiyeli taşırsınız.

Tıpkı Facebook gibi birden fazla reklam alanına sahip Instagram, doğru gösterim için çeşitli reklam çeşitleri sunmaktadır.

Fotoğraf Reklamları

Bu reklam türü Instagram’daki en yaygın reklam türüdür çünkü fotoğraf paylaşımı platformun en belirgin özelliğidir.

Fotoğraf paylaşma seçeneği, bir zamanlar Instagram hesap sahiplerinin seçtikleri resimleri, takip ettikleri ya da Instagram üzerinden tanıştıkları insanlarla paylaşmalarının tek yoluydu.

Bugün elbette senaryo değişti ve insanlar ürünleri, hizmetleri, markaları, etkinlikleri ve daha fazlasını tanıtmak için fotoğraflar kullanıyor.

Fotoğraf reklamları, tanıtılan içerikle ilgili içeriğe, izleyiciye ürün/hizmet hakkında daha fazla bilgi sağlayan yaratıcı başlıklar, markaların etiketleri ve ilgili kişiler hakkında bilgi verir; yazıya alternatif mükemmel bir yoldur.

Hem markalar hem de Influencerler fotoğraf reklamlarını oldukça fazla kullanır, bu nedenle hesapları bir şeyleri tanıtmak için kullanıma hazır fotoğraflarla doludur.

Hikaye Reklamları

Instagram hikayeleri sosyal medya aleminde bir ilktir ve oldukça hit bir özelliktir.

Instagram’daki aktif kullanıcıların neredeyse % 80’i haftada en az 2-3 kez hikaye yayınlamaktadır.

Ayrıca düzenli olarak hikayeler yayınlayan çok sayıda kullanıcı grubu da vardır; bu ise hikayeler yoluyla çok fazla trafik oluştuğu anlamına gelir.

Bu nedenle, hikaye reklamlarına yapılan akıllıca yerleştirmeler ve doğru hedeflemeler harikalar yaratabilir.

Bir kullanıcı iki farklı arkadaşının hikayeleri arasında geçiş yaparken hikaye reklamlarını görür.

Bu reklamlar, markanın profiline veya web sitesine yönlendiren bir “yukarı kaydırma” seçeneğiyle bağlanabilir.

Bu kullanıcıları bir markanın sayfasına ve içeriğine yönlendirmenin harika bir yoludur.

Instagram hikayeleri reklamları, bir sonraki hikaye görünmeden önce yalnızca birkaç saniye görünür ve gider yeniden gözden geçirilemez.

Bu muhtemelen bu seçeneğin tek dezavantajı gibi görünebilir, ama zaman içinde bilinç altında bıraktığı etki ile sanırım insanlarda reklamlarınıza karşı kayıtsız kalamama gibi bir etkileme özelliği oluşturmaktadır.

Çoğu kullanıcı bunun farkındadır, bu yüzden eğer gerçekten işe veya hizmete ilgi duydularsa “yukarı kaydırmaları” daha olasıdır.

Video Gösterim Reklamları

Günümüzde pek çok marka özellikle dijital medya için video reklamlar oluşturuyor, çünkü görüntüleme oranı diğer ortamlardan çok daha yüksek.

Instagram genellikle 30-60 saniyelik videoların yayınlanmasına izin veriyor, bu nedenle markalar video içeriğini buna göre değiştiriyor veya tanıtımları daha rahat video reklamları gösterebileceği platformlara yönlendiriyor.

Yaratıcı ve büyüleyici video reklamlar müşterileriniz için gerçekten çok etkileyici işler başarabiliyor çünkü alıcı kitle çok fazla ve tanıtım doğru yapılırsa erişiminiz birkaç dakika içinde üç katına çıkabilir.

IGTV Reklamları

IGTV, markalar ve Influencerlar tarafından tanıtım amaçlı olmayan ancak mutlaka bir reklam olacağı anlamına da gelmeyen video içerikleri yayınlamak için kullanılan, Instagram’daki nispeten yeni bir özelliktir.

YouTube platformuna güzel bir alternatif olan bu özellik kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirme potansiyeli taşımaktadır.

Örneğin, Rihanna güzellik markası “ Fenty Beauty” yi piyasaya sürdüğünde, IGTV’yi eğitmenler ve ürünlerinin gerçek kullanıcı incelemeleri gibi video içeriklerini göstermek için yoğun bir şekilde kullanmıştı ve bu videolar YouTube’a benzer şekilde izleyicilerin istedikleri zaman izleyebilmeleri için hazır durmaktadır.

Markalar için oldukça iyi işler başarabilen bu reklam yerleşim alanı ve özellik, Yukarda örneğini verdiğimiz tarzda yapılan videolardan daha fazla sayıda kullanıcıyı etkilemeye devam ediyor.

IGTV’de izleyiciler 20 dakika boyunca bile video yayınlayabilirler; bu nedenle Instagram’da yayınlanan videoların süre sınırlamasının kalktığını da gösteren mükemmel bir özelliktir.

Carousel Reklamları

Yalnızca bir fotoğraf veya video yayınlamak sizin için yeterince etkili değilse Carousel reklamları oldukça etkili bir alternatiftir.

Bu tür bir reklam size, potansiyel müşterilerinize aynı reklamı gösterirken birden fazla fotograf ile daha fazla etkileşim ve tanıtım imkanı sunar.

Bu fotoğraf yoğunluğu sayesinde marka bilinirliği daha fazla artar, zira 3-4 fotoğraf ile 1 fotoğraf’a kıyasla daha akılda kalıcı olursunuz.

Instagram Reklamları Yönetimi ve Danışmanlığı

Instagram verisi ve yapay zekası, benzer hedef kitleler (lookalike) ya da yeniden hedefleme (retargeting) reklamları ile çok geniş kitlelere ulaşırken maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Sağladığımız dönüşüm optimizasyonu ile reklamlarınızdan 10x fazla verim alırken maliyetlerinizde de 2 kata kadar düşüş gerçekleştiririz.

Yatırım geri dönüşü (ROI) olarak fazlaca avantajı bulunan Instagram reklamlarına sizde hemen başlayabilir, dilediğiniz zaman reklamlarınızı sonlandırabilirsiniz.

Üstelik çok düşük yönetim ücretlerle!

Hemen iletişim kurabilir, Instagram reklamcılığı fırsatlarını yakalabilirsiniz. 618media.com/iletisim

Sıkça Sorulan Sorular SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Instagram reklamlarıyla ilgili ajansımıza sıkça sorulan soruların bazılarını burada bulabilirsiniz, daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Instagram'da Süreç Nasıl Başlıyor?

Instagram profilinizde bizi reklam veren ya da yönetici yaptıktan sonra reklamlarınıza başlayabiliriz, Instagram hesap şifrenizi paylaşmanız gerekmez.

Reklamlarımı Nasıl Hazırlayacağım?

Size bu konuda yardım etmeye hazırız!

Hiç bir görsel ya da videoya sahip değilseniz çok küçük ücretlerle sizin için oluşturabilir, hali hazırda reklam için gerekli görseliniz varsa, reklam metinlerinizi sizin için yazabiliriz!

Bu konuda bir sınırınız olmaz, size özel atanmış müşteri temsilciniz işinizi anlayarak hedef kitlenizi oluşturup sonucu size sunacaktır.

Reklamlar Nasıl Ücretlendirilir?

Instagram reklamları bin gösterim başına maliyetlendirilir, reklamınız hedef kitlenize gösterildikçe mevcut bütçenizden harcarsınız, gösterilmeyen reklam için ücret ödemezsiniz.

En Uygun Bütçe Nedir?

Uygun bütçe, hedef kitlenize ve ulaşmak istediğiniz kitleye göre değişmektedir.

Örneğin tüm İstanbula veya Türkiye’ye ulaşmak istiyorsanız, bütçeniz 100 binlerce TL olması gerekirken, 30-40 bin kişilik spesifik bir kitleye çok daha uygun bütçeler ile ulaşabilirsiniz.

Reklamım Ne Kadar Süre Yayında Kalacak?

Reklamlarınız sizin istediğiniz süre kadar yayınlanır, Örneğin 1000TL bir reklam bütçesini dilerseniz 1 ayda, dilerseniz 1 günde harcayabilirsiniz.

Hedef erişim miktarınız değişmez, 1000 lira ile ulaşabileceğiniz kişi sayısı 50 bin ise, bunu bir kaç güne yayabilir, ya da 1 ay içinde yavaş yavaş reklam gösterimi sağlayabilirsiniz.

Instagram Reklamları İşime Katkı Sağlar Mı ?

Eğer Instagram üzerinde belirli bir satış stratejiniz ve topluluğunuz mevcut ise Instagram da reklam verebilirsiniz.

Instagram üzerinde satış yapan büyük sayfaları görmüşsünüzdür, Instagram hesabınızdan satış yapmak ve sizi takip eden kitlenin dışına, yeni potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız Instagram sponsorlu reklamları tam size göre!

Reklam Verilerini Nasıl Görebilirim?

Reklamlarınız bittiğinde ya da talep ettiğiniz taktirde tarafınıza istatistik raporunuz sunulur.

Bu raporda reklamlarınızın kaç kişiye ulaştığını, bin gösterim başına maliyetinizi, eğer video ise yüzde kaç izlendiğini, ne kadar beğeni aldığını vb. çok geniş bir istatistik çerçevesinde görebilirsiniz.

Bahis, Sahte, Cinsellik İçeren Reklamlar Verebilir Miyiz?

Hayır, ajansımız hiç illegal içerikli hiç bir reklama yardımcı olmaz ve iş birliğine gitmez.

Detayları: help.instagram.com/1554245014870700 adresinden öğrenebilirsiniz.