İnstagram Fenomenleri İle Marka Bilinirliği

influencer marketing
Tahmini okuma süresi : 4 dk

Günümüzde artık mağazalar, şirketler ve firmalar sosyalmedya platformları üzerinden hedef kitlelerine çok daha kolay bir şekildeulaşabilmektedirler. Bunun içinde en çok tercih edilenlerden bir tanesi Instagram reklamları olmaktadır. Çünkümarkaların hedef kitlesi günümüzün en çok kullanılan sosyal medyaplatformlarından olan Instagram’da oldukça aktif olmaktalar. Bu sebeple deInstagramda takipçi sayısı çok fazla olan ve influencer adı verilen sosyalmedya fenomenleriyle markalar işbirliği yapmaktadırlar.

Elbette ki markaların böyle bir yola başvurmasının en temel sebebi, marka bilinirliklerini artırmak ve ürün satışlarını yükseltmek olmaktadır. Bunun yanında fenomen kişiler sayesinde marka güvenilirliklerini de artırmayı hedeflemekteler. Birçok marka influencer kampanyaları düzenleyerek özellikle Instagram üzerinden haber ve bilgi aramaya meraklı olan kitleye ulaşmak ve kendilerini onlara ifade etmek istemektedir. Bu kitleye hitap edebilmek ve bu kullanıcıların dikkatlerini ürünlerine çekebilmek için influencer marketing sisteminden nasıl yararlandıklarını görmekteyiz.

influencer marketing

Instagram Fenomenleri ve Marka Bilinirliğine Etkileri

Sosyal medya kullanıcıları üzerinde fenomen marka bilinilirliği çok etkili bir kampanya modeliolmaktadır. Çünkü yapılan Klear çalışmaları ve araştırmaları neticesindeInstagram influencer marketing Pazar payı geçtiğimiz yıllarda %198’lik birbüyüme trendi yakalamıştır. Gerçekten müthiş bir Pazar artış oranı yakalanmışolup, sosyal medyanın pazarlama üzerindeki etkisi resmen tescillenmiştir. Eğersizlere somut örnek vermemizi isterseniz, en çok marka bilinilirliği sağlayansektör moda olmuştur. Yine bunun yanında İsveçli ünlü saat firması DanielWellington’da müthiş bir başarı oranı yakalayan markalardan olmaktadır.

Bu yazdıklarımızın hiçbirisi afaki bilgi olmayıp, Kleir’ınyaptığı araştırma sonucunda Daniel Wellington saat firması bizatihi açıklamayapmıştır. Yapılan açıklamada Instagram üzerinden ünlüler ve fenomenlerle reklam çalışmaları sayesindeyapmış olduğu tanıtımlar nedeniyle aylık 50.000’in üzerinde Mention eldeettiğini ifade etmiştir. Yine Kleir şirketi yaptığı araştırmalar neticesindeünlü markaların %75’e yakınının aktif bir influencer marketing sistemine dâhilolduklarını söylemektedir.

İşin en güzel ve farklı olan tarafı ise bu fenomenlerdoğrudan markanın yeni model kıyafetlerini tanıtmakla yetinmiyorlar. Birçokrestoran ve seyahatlere de çıkıyor ve buralarda da resim ve videopaylaşıyorlar. Yemek ve seyahatlere ilgisi olan vatandaşlar da bu esnadamarkanın ürünlerini görmekte ve etkileşime geçmektedir. Yani Instagram reklamları markaların hemenher tür kitleye hedeflenmesini ve ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sebepleözellikle takipçi sayısı çok fazla olan ve takipçileri ile iyi bir etkileşimiçerisinde olan influencerlar hemen her markanın aradığı fenomen tarzlarıolmaktadır.

Son yıllarda birçok gıda markası da sosyal medyafenomenlerinin marka bilinilirliği üzerindeki etkilerini fark etmiş olacaklarki, kendi ürünlerini de sosyal medya fenomenleri ile tanıtmanın yollarınıaramaya başladılar. Aklınıza ve hayalinize gelebilecek hemen her marka artıkreklamlarını fenomenler üzerinden yapmaya çalışmaktalar. Çünkü gerçekten sosyalmedyanın kullanıcılar üzerinde çok büyük bir etkisi olmaktadır. Son yıllardaözellikle seyahat acenteleri fenomenlerlereklam işine ağırlık vermişlerdir.

Bu reklamlarda örnek verecek olursak müşterilerine konaklamahizmeti sağlayan Airbnb deneyimlerini öne çıkartırken, dünyanın önde gelen otelzincirlerinden Marriott ise konforu ve lüksü ön plana çıkarmayı hedeflemiştir.Artık birçok firma ve şirket tarafından sosyal medyanın gücü kabul edilmiştir.Günümüzde bu gerçeği görmezden gelen ve gerekli alt yapısını oluşturmayanfirmalar zamanla küçülecek ve yok olacaktır. Bu yüzden her geçen gün fenomen marka bilinirliği daha da önemkazanmakta olup, bu alana ayrılan reklam bütçelerinin payı artmaktadır. Tüm bukonularda daha detaylı bilgi edinmek için internet sitemizi her zaman takip edebilirsiniz.