İnfluencer Pazarlama İle Hedef Kitleye Ulaşmak

influencer
Tahmini okuma süresi : 4 dk

Günümüzün en gözde ve popüler pazarlama yöntemlerinden birtanesi de influencer pazarlamaolmaktadır. Firmalar, markalar ve şirketler için bu pazarlama yöntemi sayesindehedef kitleye ulaşmak artık çok daha kolay olmaktadır. Gücünü her geçen gündaha da artıran bu pazarlama yöntemi peki nasıl çalışmaktadır? Her geçen günçok daha geniş kitlelere yayılan bu pazarlama yöntemi hakkında çok daha verimlisonuçlar alınabilmesi için elbette ki konuya çok iyi hâkim olmanızda yararolacaktır.

Esasında insanların davranışlarını ya da görüşlerini etkileyebilme yeteneğine sahip kişi veya grup şeklinde tanımlayabileceğimiz influencerlar firmaların bilinilirlik değerini artırmada oldukça yararlı olmaktadırlar. Tarihe her zaman halkı etkileme yeteneğine sahip olduğu için âlimler, filozoflar, bilim adamları ya da sanatçılar influencer olarak bilinmişse de günümüzde bu kavram değişti. Artık sosyal medyada takipçisi çok fazla olan kişiler yeni nesil influencerlar olarak bilinmektedir. Her geçen gün takipçi sayıları artan bu kişiler, firmalar için fenomen pazarlama işinde aktif olarak tercih edilmektedir.

influencer marketing

İyi Bir İnfluencer Nasıl Olmalı?

  • Özellikle sosyal medya platformlarında yüksektakipçi sayısına sahip kişiler, kendilerini influencer olaraktanımlayabilmekteler. İşte markaların dikkat etmesi gereken en önemli unsurdaburada devreye girmektedir. Çünkü takipçi sayısının fazla olması kadar en aztakipçileri ile bu kişilerin etkileşim oranları da etkili olmaktadır. Şayetkendisini influencer olarak tanımlayan bu kişilerin takipçileri ile doğrudansağlıklı bir etkileşimi yok ise, takipçi sayısının da işin açıkçası çok fazlabir önemi kalmıyor. Bu yüzden markalar fenomen seçimi yaparken çok dikkatliolmalılar.
  • Birçok firma hali hazırdaki potansiyelçalışanlarını düzenli olarak kontrol etmektedir. Bu yüzden siz influencer pazarlama işi yapacağınızkişi ya da kişileri de bu uygulamadan ayrı tutmamalı ve prensiplerinden tavizvermemelidir. Yani marka ve işletmeler çalışacakları kişinin mesleki geçmişini,iş ahlakını, eğitimini, endüstriyel yeteneğini, beğenilme durumunu, takipçisayısını ve daha başka özelliklerini iyice araştırmalıdırlar.
  • Bu tarz fenomen kişilerle çalışacağınız zamanmarka değerlerinizin çok iyi yansıtılması gerektiğini iyice vurgulamalısınız.Burada sunulması gereken içerik; açık bir reklamdan ziyade influencer’ınsıradan paylaşımları kadar doğal ama bir o kadar da dikkat çekici olmalıdır.
  • Fenomenreklam ile yapmış olduğunuz paylaşımların sonrasında takibinin yapılmasıçok önemli olmaktadır. Sizin paylaşımınızın diğere paylaşımlarına oranla ilgidurumunu tespit için, influencer’ın diğer paylaşımları da incelenmeli vesonuçları karşılaştırılmalıdır. Bunu daha somut bir örnekle ifade edecekolursak 50k takipçisi ola bir fenomeninizin paylaşımında 1000k beğenikazanamıyor ya da bir o kadar yorum alamıyorsa burada açıkçası bir sıkıntı vardemektir. Bu yüzden markaların ya da şirketlerin bu tarz biriyle çalışmasınınçokta bir anlamı olmamaktadır.
  • Bütün marka ve şirketlerin influencerlar ileçalışmadaki asıl maksatları, hedef kitlelerine ulaşabilmek e markabilinilirliklerinin artmasıyla birlikte doğrudan satışlarının artmasınıamaçlamaları olmaktadır. İnfluencerreklamları sayesinde web site ziyaretlerinin artması ve daha başka yenimüşteri potansiyellerine erişim sağlamaları da amaçlanan hedefler arsındaolmaktadır. Bunun içinde birlikte çalışacakları influencerların takipçileriüzerinde oldukça etkili bir pozisyonda olmaları gerekmektedir. Böyle olduğutakdirde çalışacağınız fenomen kişilerden maksimum verim ve olumlu dönüşler almanızancak mümkün olacaktır.
  • Tüm bu anlattıklarımız marka ve firmalarınbaşarılı bir pazarlama reklamı yapmalarını artıracak en doğru unsurlardanolmaktadır. Yukarıda sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştığımız asılmesele influencer reklamlarıaçısından maksimum verimi almanızda oldukça etkili olacaktır. Çünkü anlatılankriterlere dikkat ettiğinizde takipçi sayısı çok fazla olan önünüzdekiinfluencer listesindeki birçok ismi elemenize yardımcı olacak ve sizi en doğrukişilere ulaştıracaktır.