Google Reklamlarının 8 Hassas Noktası

google reklamları
Tahmini okuma süresi : 5 dk

Günümüzde sosyal medya ağları üzerinden yapılan reklamlardaen iyi başarıyı elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalarbulunmaktadır. Google Adwords Onlinepazarlama işlerinizi planlarken, sizlere sunacağı kolaylıklardan faydalanmanızoldukça işinize yarayacaktır. Özellikle ticari web sitelerinizin ürün satışınoktasında çok iyi bir trafik çekme yoğunluğuna ulaşmasını sağlayacaktır. Bureklam ilk başlarda size biraz pahalı gibi gelse de sonrasında yapmışolacağınız satışlar neticesinde bu yatırımın karşılığını oldukça fazlasıylagöreceksiniz.

Bu yazımızda sizlere Google Adwords reklamlarında dikkatetmeniz gereken 8 önemi noktada bahsedeceğiz. Bu noktaların neler olduğu venelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızdabulabilirsiniz.

1-) Uygun Bir Bütçe Belirleyin

Öncelikle kendi ekonominize uygun bir plan bütçesihazırlamalısınız. Çünkü pazarlama ekibi sizlere ilk olarak Google reklamları için Adwords kampanyalarına ne kadar bütçeayırmanız gerektiği olacaktır. Google Adwords ile hesabınıza en uygun bütçeyibelirler ve böylece ne eksik ne de fazla bir para harcamış olursunuz. Böyleceyatırımlarınızın sizlere geri dönüşü çok daha karlı olmaktadır. Adwordskuralların oldukça esnek olduğu bir uygulama olup, işletmenizingereksinimlerini karşılayacak bütçe kararlarını rahatlıkla alabilirsiniz.

Bu uygulamada ister aylık ister günlük bütçebelirleyebilmektesiniz. Yine aylık bütçenizi aşmaması için web sitetrafiğinizde meydana gelen hemen her tür dalgalanmayı Adwords gözlemler vebunlara göre kendisini ayarlar. Bu sayede hiçbir bütçe aşımı yaşamadankendinize en uygun reklam kampanyasını uygulamış olursunuz.

2-) Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanma

Başarılı bir reklam kampanyası için öncelikle sizleri Google arama ağı sonuçlarında en üstsıralara çıkarabilecek uygun anahtar kelimeleri tercih edin. Bunun içinde 4farklı anahtar eşleme türüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu türler; genişeşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme ve tam eşleme olmaktadır.Firmalarınız için seçeceğiniz doğru ve uygun anahtar kelimeler neticesindereklamlarınız sitenizin tıklanma oranını ve doğal olarak da satışlarınızıartırır.

Burada önemli olan web siteniz için anahtar kelime seçerkençok iyi bir araştırma yapmanız ve anahtar kelimeleri kullanıcı gözünden bakarakoluşturmanız olmaktadır. Bunun için özellikle yüksek getiri sağlayan anahtarkelimelere ağırlık verilmeli ve düşük getiri sağlayan anahtar kelimelere mümkünmertebe bütçe ayırmamalısınız.

3-) Daha Fazla Müşterinin İlgisini Çekmeye Çalışın

Dijital pazarlama reklamlarınızı yapabileceğiniz birçok sosyal platform bulunmaktadır. Tabi bunların içinde Google Adwords doğru ve planlı bir çalışma sonucu size en kesin en hızlı sonuç veren bir platform olarak öne çıkmaktadır. Doğru anahtar kelime seçimi kadar yine hazırlayacağınız reklamların potansiyel müşterilerinizi cezbedecek şekilde açık, anlaşılır ve net olması da oldukça önemlidir. Bunun için anahtar kelimenizden başlıklarınıza kadar hemen her ayrıntıya dikkat etmeli ve özellikle başlıkları akılda kalıcı olacak şekilde seçmelisiniz.

Google Adwords

4-) Açılış Sayfalarının Önemine Dikkat Edin

Eğer Googlereklamları ürün satışlarınız açısından başarılı olsun istiyorsanız, bütünziyaretçilerinizi alakasız ve uygunsuz ana sayfalardan uzak tutmalı ve optimizeedilmiş açılış sayfalarınıza yönlendirmelisiniz. Açılış sayfalarının kalitesi;

  • Ürünlerin özellikleri ve faydaları
  • Dikkat çekici bir başlık
  • Etkili grafikler ve fotoğraflar
  • Müşteri Görüşleri ve sosyal kanıtlar

5-) Arama Görüntülü Reklam Ağları

  • Etkili ve ikna edici harekete geçirici mesajlariçermesine bağlı olmaktadır.

Arama ağlarında birisi size ait ürünü aradığında anahtarkelimeleriniz ürünü kullanıcının karşısına Google arama sonuçlarındaçıkarmaktadır. Genel olarak arama ağları görüntülü arama ağına göre çok dahaetkin sonuçlar vermektedir. Çünkü görüntülü arama ağlarında reklamverdiğinizde, Google arama ağı reklamınızıbazı web sitelerde yayınlamaktadır. Bu sebeple bizim sizlere tavsiyemiz her ikiağı aynı reklam içinde tercih etmenizdir.

6-) Arama Terimleri Raporundan Yararlanın

Bu rapor sizlere kullanıcıların arama niyetleri e arama dilihakkında bilgiler edinmenizi sağlamaktadır. Böylece sizde ürünleriniz için dahaiyi ve doğru anahtar kelimeler seçebilmektesiniz. Hatta bu rapor sizlere uygunola anahtar kelimeleri kendisi belirleyeceği gibi alakasız olanları dabildirmektedir.

7-) Sonuçlarınızı Takibi İhmal Etmeyin

Özellikle Online türü kampanyalar ileriye yönelik oldukçagüzel sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Bu konuda sizlere Google Adwords “Dönüşüm İzleme” isimli bir araç sunmaktadır. Buaraç sayesinde müşteri reklamınıza tıkladığında neler olup bittiğini rahatlıklagörebilmektesiniz. Sizlere ürün satışı, ürünle ilgili indirim olup olmadığı,potansiyel müşteri kazanıp kazanmadığınız gibi her durumu göstermektedir.

😎 Yer Hedeflemeyi Kullanın

Yer hedefleme aslında Google Adwords kampanyalarında en çokgözden kaçırılan noktalardan bir tanesidir. Şöyle söyleyelim reklamınız nekadar güzel olursa olsun siz eğer yanlış hedef kitlesi içinde dolaşıyorsanızhiçbir anlamı olmayacaktır. Bu iş aslında aslana ot, kuzuya et vermeye benze.Bu sebeple yerinizi çok iyi hedeflemelisiniz.