Google Adwords Reklamlarının Gücü

google adwords
Tahmini okuma süresi : 6 dk

Dijital dönüşümle birlikte günümüzde dünya insanınınnerdeyse %70’e yakını akılı mobil cihazlar kullanır hale gelmiştir. Akıllıtelefon kullanıcılarının da neredeyse tamamı internet kullanmaktadır.  Bu yüzden Google Adwords reklamlarının gücü markalar ve firmalar tarafındankeşfedilmiştir. Çünkü insanların neredeyse tamamı Google arama motorunu ziyaretetmektedir. Doğal olarak sizin buradan vereceğiniz reklamlar doğrudan hedefkitlenize ulaşmaktadır ve sizlere istediğiniz başarıyı sağlamaktadır. Bu yüzdengünümüz firmaları, şirketleri, mağazaları ve bireysel bazdaki şirketler içinGoogle Adwords reklamları vazgeçilmez olmaktadır.

Eğer Google Adwords üzerinden bir kampanya oluşturmayı düşünüyorsanız, panel üzerindeki kampanya modelleri ve kullanım amaçları hakkında gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Çünkü gerekli bilgiye sahip olmadığınızda aktif bir kampanya yönetmeniz çok zordur. Gerçekten hemen her çeşit kullanıcı düşünülerek farklı reklam türleri hazırlayan Google Adwords, gücünü bu reklam türlerinden almaktadır. Sizin de kendi hedef kitlenize göre Google Adwords reklam çeşitleri bulunmaktadır, elimizden geldiğince bu yazımızda bunlar üzerinde duracağız ve sizlere anlatmaya çalışacağız.

google reklam çeşitleri

1-) Arama Ağı Reklamları

Bu reklam türü Google arama motorundaki arama ile ilgilireklam türlerinden olmaktadır. Arama ağı reklam türleri genelde yayınlayanfirma ya da şirketler tarafından nokta atışı olarak tabir edilen reklamlarolup, daha çok bu sebeple tercih edilmektedirler. Kısaca sizin ürününüze ya dafarklı bir hizmetinize ihtiyacı olan kullanıcıyı, Google üzerinde arama yaptığısırada doğrudan sizin ürünlerinize yönelten reklam modelidir. Bu reklam türündebelirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler sayesinde, ürün araması yapan kullanıcılarasizin ürünleriniz gösterilmektedir.

Zaten ticaret işi ile uğraşan firmalar için Google arama ağı reklam modeli adetapaha biçilmez bir altın madeni değerindedir. Arama ağı reklamlarında iyioluşturulmuş anahtar kelimeler çok önemli olmaktadır. Çünkü belirleyeceğinizanahtar kelimelerin uygunluğu satış öncesi sizin ürünlerinizin ön planaçıkarılmasında çok belirleyici bir rol oynamaktadır. Google Adwordsreklamlarında başarılı olmanızı sağlayan kilit noktalardan bir tanesi de sıksık test yaptırmanız olmaktadır. Aynı durum reklam metinlerinizin içerikleriiçinde geçerli olmaktadır. Bu yüzden birbirinden farklı özellikleri ön planaçıkaran farklı reklam metinleri hazırlatın.

Bir diğer en önemli ve kritik nokta ise, reklammetinlerinizde vurgulamaya çalıştığınız özelliklerin hedef URL ileyönlendirdiğiniz sayfada da mutlaka bulunması gerektiğini unutmayın. Çünküyapacağınız bu teknik detaylar kullanıcı deneyimlerini en üst düzeyeulaştıracaktır. Google Adwordsreklamlarının gücü yapacağınız bu çalışmalar sayesinde kendisini çok dahanet bir şekilde hissettirecektir. Bu gibi düzenlemelere dikkat etmezsenizkullanıcılar sayfanızda fazla kalmadan hemen terk edeceklerdir.

2-) Google Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları

Reklamlarınız için tercih etmeyi düşündüğünüz bu model;haber sayfaları, web siteleri, blog, Gmail ve Youtube gibi web sitelerineulaşım imkânı sağlamaktadır. Bu sayede internet kullanıcılarının yaklaşık %90’ısizin reklamlarınızı görebilmektedir. Markanızın bilinilirliğini artırmak vedoğrudan web sitenize trafik çekmek için gibi hedeflerde bu reklam modelinikullanabilirsiniz. Görüntülü arama ağını tercih edenler daha çok; içeriğedayalı hedefleme, yönetilen yerleşimleri hedefleme ve yeniden pazarlama gibihedeflemeleri amaçlamaktadır.

İçeriğe dayalı hedefleme de daha çok konular veya anahtarkelimeler düzeyinde hedeflemeler yapılmaktadır. Google Adwords reklam çeşitleri arasında bulunan görüntülü reklamağının hedeflemelerinden bir tanesi de yönetilen yerleşimleri hedeflemeolmaktadır. Bu hedeflemede de sadece istediğiniz sitelerde reklamlarınızyayınlanmaktadır. En sonuncusu ve en önemlisi olan yeniden pazarlama ise, siteniziziyaret eden kullanıcıların arayışları doğrultusunda yeniden sitenizi ziyaretetmelerini sağlamaktır. Normal kampanyalardan ziyade geri dönüşleri artırma imkânısağlayan bir hedefleme biçimidir.

3-) Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı

Firma ya da şirketlerin bu modeli tercih etmesinin en büyüksebebi, kullanıcılar Google üzerinde arama yaptıkları zaman ya da web siteleriziyaret ettiklerinde onlara ulaşma imkânı tanımasıdır. Bu model hem aramamotorlarında arandığında reklamlarınızı çıkarmakta hem de görüntülü aramaağında çıkarmaktadır. Yani iki reklam türünün birleşimi olup Google Adwords reklamlarının gücü bumodelde çok daha fazla bir şekilde hissedilmektedir.

4-) Alışveriş Reklamları

Özellikle ticari faaliyet yapan firma ve şirketlerin en çoktercih ettiği reklam modellerinden bir tanesidir. Bu reklam modeli sayesindeGoogle arama ağında yapılan sorgulamalarda sağlanan erişimler neticesindeürünlere ait bilgi, fiyat, resim ve indirim gibi kategorilerin listelendiğireklam modelidir. Eğer sizde alışveriş reklam kampanyalarından yararlanmakistiyorsanız, Adwords hesabınızla birlikte Google Merchant hesabınızın olmasıve Adwords’e bağlanması gerekmektedir.

Yüksek dönüş oraları nedeniyle alışveriş reklamlarıneredeyse bütün reklam verenler için oldukça cazip reklam modellerindendir. Buyöntemi cazip kılan en önemli unsurlar ise, ürünlerin görsellerini ve fiyatbilgilerini arama sonuçlarına göre göstermesi, kelime hedefleme ileuğraştırmaması ve güncellemeleri otomatik olarak kendinin yapması gibi özellikleriolmasıdır.

5-) Video Reklamları

Google Adwords reklamçeşitleri arasında bulunan bu model; video iş ortağı olunan siteler veYoutube’da müşteriler ile farklı şekillerde etkileşime geçmeye olanaksağlamaktadır. Bu reklam modeli sizin potansiyel müşterileriniz ile etkileşimegeçmeniz için etkili bir yöntem olmaktadır. Video reklamlar çoğunlukla Youtubearama sonuçlarında, Youtube video kenarlarında ve Google görüntülü reklamağlarında kullanıcılara gösterilmektedir.

6-) Evrensel Uygulama Reklamları

Eğer firma olarak tanıtımını yapmak bir ya da daha fazlauygulama varsa, bu tür uygulamaların tanıtımını yapmak için en uygun reklammodeli bu olmaktadır. Google Adwordsreklamlarının gücü açısından en etkili reklam türüdür. Çünkü burada vermişolduğunuz reklamlar İOS veya Android uygulamaların arama ağında, Play, Googleve Youtube ile birlikte Google görüntülü reklam ağları dâhil birçok Googleplatformunda tanıtılmasını sağlamaktadır. Bu kampanya türünde herhangi birhedefleme yapmanıza gerek yoktur, çünkü zaten maksimum kullanıcı kitlesi hedefolarak seçilmiştir.