Google Adwords İle Potansiyel Müşterilere Ulaşmak

google reklamları
Tahmini okuma süresi : 5 dk

Günümüzün belki de en çok kazandıran reklam yöntemlerindenbir tanesi de Google Adwords olmaktadır. Kullanıcıların hizmetine Googletarafından sunulan Google Adwordsile firmalar; potansiyel müşterilerine ulaşmak, marka bilinilirliğini artırmak,rakiplerine fark atmak, web sitesi trafiklerini ve satışlarını artırmayıhedeflemektedirler. Tabi tüm bu hedef ve amaçların her birisi için farklıfarklı reklamlar çekmeniz ve hedef kitlenize en uygun kanallardan iletmenizgerekmektedir.

Günümüz insanlarının vakitlerinin birçoğunu sosyal medyaortamlarında ve internette geçirdiğini düşünürsek, Google Adwords reklamları bu firmalar için bulunabilecek en doğrukanallardan bir tanesi olmaktadır. Çünkü buradan yapacağınız reklamlarınızıdünyanın hemen her yerinde bulunan hedef kitlenize en kısa sürede ve en hızlışekilde ulaştırabilmektesiniz. Böylece doru hedeflemeler ve doğru reklamlarlapotansiyel müşteri sayınızı artırabileceğiniz gibi karınızı da katlayacaksınız.Günümüzde özellikle birçok markanın kullandığı Google Adwords reklamkampanyalarından bir tanesi de arama ağı reklamları olmaktadır.

Bu arama ağı reklamları ile şirketler kendi kullanıcılarının ulaşmak istediği ürünlerde kendi ürünlerini ulaştırmaya çalışmak istemektedirler. Günümüzde birçok kullanıcı satın almak istediği ürünü arama motorlarında arayarak almak istemektedirler. İşte tam da bu noktada birçok şirket ve firma Google Adwords reklamları sayesinde bu kişilere ulaşarak kendilerine potansiyel müşteri yapmayı hedeflerler. Şirketlerin potansiyel müşteri olarak tanımladığı müşteri, ürün ya da hizmeti satın almaya hazır bulunan müşteri demektir. Çünkü bu tarz müşteriler kendilerine uygun olan ve aradıkları ürünü uygun fiyattan buldukları anda almak isterler.

Google Adwords Reklam Çeşitleri

Şimdi sizlere Google Adwords ile verebileceğiniz reklamçeşitlerinden bahsetmek istiyoruz. Bu yazımızda Google Adwords reklam türlerihakkında hemen her aradığınızı bulabileceksiniz.

1-) Yalnızca Arama Ağı

İlk olarak sizlere GoogleAdwords reklam çeşitleri arsında yer alan arama ağı kampanyasındanbahsedelim. Eğer reklamınızı arama ağı kampanyası üzerinden verirseniz,reklamlarınızın hepsi Google arama ağının bütün sitelerinde görünebilirolmaktadır. Bu reklam türünde kullanıcıların aradığı ürünleri bulabilmesi içinanahtar kelimelerden faydalanılmaktadır. Genel olarak bu reklam tarzı, ilgilihizmet ya da ürünleri aradıkları sırada müşteriler ile kontak kurmak isteyenreklam verenler için çok daha uygun olmaktadır.

2-) Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı

Eğer sadece görüntülü reklam ağını tercih ederseniz, vermişolduğunuz reklamlarınız Google görüntülü reklam ağında görüntülenir. Bu reklamtürü ise daha çok vermiş olduğunuz reklamlarınızı reklamınızla ilgili websitelerine ve diğer You Tube ve mobil uygulamalar gibi erişim yerlerineeşleştirerek çalışmaktadır. GoogleAdwodsreklam çeşitleri içerisinde yer alan bu reklam türü ise daha çok;işletmeleri ile ilgili hedef kitlede bilinç oluşturmak isteyen reklam verenleriçin uygun olmaktadır.

3-) Arama Ağı ve Görüntülü Arama Seçeneği Birlikte

İlk iki reklam türünün adeta birleşimi olan bu reklamtüründe; reklamlarınız görüntülü reklam ağı yerleşim yerleri ile Google aramaağının arama sonuçları sayfasında görünmektedir. Bu reklam kampanyası sayesindereklamlarınız her iki ağda da paylaşılmakta ve kullanıcılar ilebuluşturulmaktadır. Bu yöntem herhangi bir ürün ya da hizmet arayankullanıcılara sizin ürünlerinizin daha hızlı ulaşmasını sağlamaktadır. Böylecekullanıcılar sizin ürünlerinize hem akıllı arama da em de alakalı yerleşimyerlerinde ulaşabileceklerdir.

4-) Video Reklamlar

Eğer isterseniz sizde GoogleAdwords reklam çeşitleri arasında yer alan bu video kampanya türü ileGoogle görüntülü reklam ağında ve You Tube gibi sitelerde reklamlarınızıyayınlayabilirsiniz. Düşünün ki bir restoran açtınız ve oldukça hızlı birşekilde bilinirliğinizi artırmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken en doğruseçenek, restoran ya da restorana yakın seçenekleri arayan kişilere kendiniziulaştıracak bir videolu reklam kampanyası düzenlemek olmalıdır.

5-) Alışveriş Reklamları

Oldukça kullanışlı ola alışveriş reklamları sayesinde sizdeürünlerinizi ya da hizmet vermek istediğiniz lan ile ilgili reklamınızı webgenelinde yani Google arama sonuçlarında görebileceksiniz. Bunun yanında yineYou Tube gibi arama ortağı sitelerde de görmeniz mümkün olmaktadır.

6-) Evrensel Uygulama Kampanyası

Eğer reklamlarınızı GoogleAdwords reklam çeşitleri arasında yer alan ve en önemlilerinden olanEvrensel uygulama kampanyası ile yayınlarsanız, arama ağlarında, görüntülüarama ağlarında ve You Tube genelinde kolayca görebilirsiniz. Her tür teklif vereklamlarınız uygulamanız için en fazla indirim hakkına sahip olacak şekildeotomatik olarak düzenlenmektedir. Bu alanda reklam vermek için yapmanız gerekentek şey, başlangıç bütçe ve teklifi ile birlikte reklamlarınızın coğrafibölgeleri ile dillerini belirlemek olacaktır.