Facebook’ta Reklam Vererek Elde Edebileceğiniz Başarı

Facebook'ta Reklam
Tahmini okuma süresi : 4 dk

Sizlere bu yazımızda asıl konumuza geçmeden Facebookreklamları sayesinde elde edilmiş başarılara birkaç gerçek örnek vererekbaşlamak istiyoruz. Gerçekten Facebookreklamları ile dikkat çeken bu başarı örnekleri günümüz dünyası için sosyalmedya reklamlarının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Gelelimşimdi bu başarı hikayelerine ve nasıl bir yol izlediklerine:

1-) Kay Jewelers

Birbirinden kaliteli ürünlere sahip olan ve Facebooküzerinden video reklamları yayınlamaya karar veren marka hareketli ve hızlı birhikaye anlatma yoluna gitmiş. Şöyle ki Kay Jewelers markasının göndermiş olduğuvideoları izlemek için sese de ihtiyacınız olmamaktadır. Şayet sizde manevi değeriolan eşyalarınızın Facebook’ta reklamını yayınlamak istiyorsanız bu tarz biryöntem sizler içinde çok uygun olacaktır. Burada önemli olan videonuzun bitimkısmında göndermek istediğiniz mesajın net bir şekilde ifade edilmiş olmasıönemi olmaktadır.

Bütün kullanıcılar Facebook platformunda You Tube’daolduğundan çok daha rahat bir şekilde pasif konumda görüntüleyebilmektedirler.Bu yüzden videonuzu başarıoluşturması için olabildiğince kısa ama öz bir şekilde ayarlamalısınız.

2-) Amazon

Ünlü sanal mağaza Amazon’un Geçtiğimiz yıllarda Facebooküzerinden yayınlamış olduğu reklamı dünya çapında ses getirmiş ve çokbeğenilmişti. Genel çerçevede bakıldığında bir etkinlik reklamı olan bu reklammasaüstünde ve haber kaynaklarında nasıl görünebilir gibi farklı farklıtarzlarda ele alındıktan sonra uygulamaya konulmuş bir reklam türü olmaktadır.Tamamen Amazon’un satışlarını artırmaya yönelik olarak çekilen bu reklam türüünlü sanal mağazanın Black Friday reklamı şeklinde yayınlanmıştı.

Bu reklamın çok başarılı olmasının esas sırrı ise, hedefkitlenin doğru belirlenmiş olması, görsel yönünün çok güçlü olması ve insanlarıharekete geçirecek net mesajlar içermesi olmaktadır. Özellikle Facebook reklamları içinde bu reklamıoldukça başarılı kılan yönleri ise hemen her tür detayı irdelenmesi ve budetaylara göre hazırlanması olmuştur. Görsellik bölümünde sütun reklamgöstergesini çok iyi kullanan ve çoğunlukla göze çarpacak ürünler için sıcakrenkleri kullanmayı tercih edişlerdir. Amazon yön çizgilerini ve beyaz alanlarıda başarılı bir şekilde kurgulayarak oldukça kaliteli bir reklam ortayaçıkarmıştır.

3-)Shutterfly

Bir diğer başarılı reklam hikayesi ise Shutterfly tarafındanoluşturulmuş ve Facebook’ta yayınlanarak başarısı kanıtlanmış olan reklamdır.Başarıyı yakalayan reklamlardan olan bu reklam türünde ise, farklıdemografilere hitap edebilmek için farklı teklif tekniklerinden istifadeedilmiştir. Reklam içerisindeki her bir görüntüde farklı tutarlılıklar vehissiyatlar içerilmiştir. Reklamın geneline baktığımızda birden fazla resim veöğe içeren bu reklamın Facebook reklambaşarısı kazanmasını sağlayan en önemli etmen ise, reklamın duygusallıkyönünün ön planda olmasıdır.

Reklam videosundaki görselleri gören hemen herkes kendinden bir şeyler bulmuş ve bu sebeple reklamı izlemiştir. Yine hazırlanan reklamın içerisinde satışın biteceği tarih net olarak hedef kitleye verilmiştir. Bazen kullanıcılara reklam içerisinde satışın bitiş tarihini net olarak sunmanız satışlarınızda çok daha iyi bir başarı yakalamanızda etkili olabilmektedir. Bu yüzden bazı durumlarda sizde hedef kitlenize ürün kampanya tarihlerinizi net bir şekilde duyurabilirsiniz.

Facebook'ta Reklam

Facebook Reklam Başarısı

Gördüğünüz gibi daha binlercesi mevcut olan Facebook başarıhikayelerinden sizlere sadece birkaç tanesini anlattık. Eğer hedef kitlenizidoğru belirler ve ucuz raporlanabilirreklam istatistikleri ile reklam analizlerinizi kontrol ederek başarılıreklam çalışmaları çıkarabilirsiniz. Çünkü günümüzde özellikle sosyal medyaplatformlarında başarıyı yapılan doğru analizler getirmektedir. Satmayıdüşündüğünüz ürünün hedef kitlesinin yaşı, cinsiyeti, psikolojisi ve eğilimlerigibi hemen her analizi çok doğru bir şekilde tespit etmeli ve bu analizlerışığında reklamlar yapmalısınız.