Facebook Reklamları Yönetimi ve Danışmanlığı

Facebook ve Facebook reklamları ağı, sahip olduğu büyük veri ile gerek marka bilinirliğinizi arttırmak gerekse elinizdeki ürünleri satmak ya da yaptığınız herhangi bir buluşun/tasarımın tanıtımını yapmakta bilinen en güçlü reklam ağına sahiptir.

En önemlisi Facebook, tüm dünyada milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Elinde bulundurduğu 4 milyar insan verisi ile Facebook ve tecrübeli dijital reklamcılık ekibimiz size en hızlı sonuç veren reklamları sağlar ve anında milyonlara ulaşmanızı sağlar…

facebook reklam yönetimi

Facebook Reklamları Nedir?


Facebook 2004’ten bu yana var olmasına rağmen, Facebook reklamları 2014’e kadar kullanıcılara sunulmamıştı, 2014’ten önce Facebook, dijital reklamcılığı sistemine %100 entegre etmeyi reddetti ve haber akışını Facebook kullanıcılarının arkadaşlarına ve ailelerinin paylaşımlarına özel tuttu.

Bugüne göre kıyasladığımızda 2014den önce Facebook reklamları hiçbir zaman kullanıcıların haber akışında görünmedi. Bunun yerine sayfanın sağ tarafında, kenar çubuğu reklamları olarak kaldılar.

2013 yılında Facebook, dijital reklamcılık endüstrisinin yükselişine kayıtsız kalamadı ve reklamların kullanıcıların haber akışları gibi alanlarda da görünmesine izin verdi.

Diğer sosyal medya sitelerinden farklı olarak Facebook reklamları Facebook’un yıllara dayanan verilerinden gücünü alır ve çok ince detaylı reklam hedeflemeleri yapmaya fırsat verir.

Örneğin: tanıtım videonuzu %95 ine kadar izleyen kişilere benzeyenler(Lookalike Ads) olarak hedefleme yapabilirsiniz.

Instagram reklamlarını da reklam setinize ekleyebilir, hedef kitlenizi geliştirebilirsiniz.

facebook reklam yönetimi hizmeti

Facebook Reklamlarının Avantajları


Tüm İnternet kullanıcılarının% 80’i Facebook kullanıyor. 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerin% 65’i bile Facebook kullanmaktadır.

Facebook, milyarlarca kullanıcıya sahip ve çoğu hesaplarını günde birkaç kez kontrol ediyor.

Bu nedenle Facebook ve Facebook reklamcılığının en önemli yararlarından biri, potansiyel müşterilerinizden en az bir veya birkaçının Facebook içinde olabilme potansiyelidir.

Bununla birlikte saymak istediğimiz anahtar avantajları da var, bunlar;

 • Marka Bilinirliği
  Facebook reklamları ile video ve carousel reklamlar yayınlayarak firmanız, ekibiniz ve hizmetleriniz için marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.
  Firmaların üst düzey yetkililerinin aklına kazıdığınız isminiz, ihtiyaç gerektiğinde akıllara ilk gelen isim olur.
 • Web site Trafiği
  Facebook üzerinde paylaştığınız bir gönderi ile etkileşim alabileceğiniz gibi kişileri etkileyip web sayfanıza da getirebilirsiniz.
  Web sitenize getirdiğiniz trafik ile insanlara sayfalarınızda daha detaylı tanıtım ve satış imkanı oluşturursunuz.
 • Detaylı Hedeflemeler
  Bu detaylı hedeflemeler diğer platformlardan farklı şekilde; örneğin “videomu izleyen kişilere tekrar reklam göster”, yada “videomu izleyen 10 bin kişiye benzer Türkiye’de ya da yurtdışında şu kadar kişi bul” şeklinde özelleştirilebilir.
  Bu gibi hedeflemelere custom audience, retargeting veya lookalike adı verilmektedir, Facebook’un veri bilimine dayalı reklam gösterimidir ve etkisi çok yüksektir.
 • Video İzlenmeleri
  Facebook üzerinde paylaştığınız videoları insanlara izletebilir ve izleme verisine göre reklam hedeflemeleri yapabilirsiniz.
  Videolarınızın %95,%75, ilk 10 saniye, ilk 3 saniye izleyenlerinin verileri kayıt altındadır ve bu verilerle reklamlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Facebook reklam ajansı

Facebook’ta Reklam Vermeye Nasıl Başlanır?


Facebook reklamlarına bir ajansla yada kendi kendinize başlayabilirsiniz, 618Media uzman ekibi ile büyük ve küçük her türlü işletmenin dijital pazarlama ve reklam faaliyetlerini destekleyecektir.

Facebook reklamlarına ajansla veya firma içinde yönetimiyle başlamak için temel ihtiyaçlarınız şunlardır.

 • Facebook Sayfası ve Reklam Hesabı
  Facebook sayfanız olmadan reklam verilemez, eğer Facebook sayfanızı instagram hesabınıza da bağlarsanız Facebook üzerinden Instagram reklamlarını da yönetebilirsiniz.
  Facebook reklam hesabınızla kampanyalar oluşturabilir, reklam setleri ayarlayabilir ya da yeniden hedefleme reklamları açabilirsiniz.
 • Reklam Meteryalleri
  Facebook ile sadece metin odaklı reklamlar verilememektedir, reklamlarınızın doğru çalışması için en az 1 fotografa ya da 1 videoya ihtiyacınız olacaktır.
  Biz Facebook reklamları için videoların kullanılmasını öneriyoruz, bu sayede reklamlarınızdan daha fazla verim ve istatistik elde edebilirsiniz.
 • Hedef Kitle
  Sektörünüz yada ürününüzle ilgili hedef kitleyi iyi tanımalısınız ve detaylı hedeflemelerde daraltmaları kullanarak daha iyi hedeflemeler yapmalısınız.
 • Kampanya/Reklam Türü
  Amaçlar ve tanımlar iyi yapılmış olmalı, hedef kitlenizi iyi seçtikten sonra kampanya türünüzü en iyi şekilde ayarlamalısınız, trafik reklamları ile ilk öncelik satış olmayacaktır, aynı şekilde marka bilinirliği reklamları ile doğrudan bir trafik artışı beklenemez, hedef kitle ve firmanın reklam amacına göre reklam türünüzü iyi optimize etmelisiniz.
 • Facebook Pixel™
  Facebook Pixel veri takip kodunun web sitenize entegre edip doğru çalışmasını sağlayarak ROAS, tıklama başına maliyetler gibi parametrelerinizi takip edebilirsiniz.

facebook reklam nasıl verilir

Facebook Reklamlarınızı Nasıl Yönetiyoruz?


Facebook reklamlarınızı verified business statüsü kazanmış ajansımızdaki sertifikalı dijital pazarlama uzmanları yönetir.

Facebook reklamlarınızı yönetirken yaptıklarımız başlıca şunlardır;

 • Hedef Kitle Araştırması
  Reklam verme amacınız, sektörünüz ve rakipleriniz doğrudan araştırılır ve reklamlarınız için buna göre hedef kitle oluşturulur.
 • Reklam Kampanyaları
  Birden fazla işinize en uygun anlamda birden fazla reklam oluşturulur, kampanya bütçe optimizasyonu kullanarak bu reklamlar arasında bütçe aktarımı sağlanır ve en yüksek performans gösteren reklama paranızı harcamanızı sağlarız.
 • Açılış Sayfası Optimizasyonu
  Reklam yönlendirmesi yaptığınız bir sayfa varsa buradaki problemler tespit edilerek tarafınıza bildirilir, bizim tarafımızdan gereken aksiyonlar alınır.
 • Reklam Maliyetleri Optimizasyonu
  Reklam maliyetleriniz, teklif stratejiniz manuel olarak oluşturulup optimize edilir.
 • Yeniden Pazarlama(Re-Targeting)
  Reklam bütçenizin bir kısmını yeniden pazarlama için kullanırız, dönüşüm oranınız ve verimlilik daha çok artar.
 • Rakip Analizi ve Sektör Araştırması
  Rakipleriniz ve hedefleriniz incelenip reklamlarınız ve reklam biçiminiz konusunda değerlendirmeler yapılır.
 • Facebook Pixel
  Websiteniz varsa Faceobok Pixel kurulumu yapılır ve dönüşümlerinizin takibi gerçekleştirilir.
 • Hedef Kitle Performans Takibi
  Hedef kitlenizin zaman içinde davranışları izlenir, yeni hedef kitleler ve daha fazla dönüşüm için optimizasyonlar yapılır.
 • Lokasyon Bazlı Reklam Hedeflemeleri
  Reklamlarınız için bir bölgeyi veya fiziksel mağazanızın bulunduğu çevreyi kilometre sınırları ile hedefleyebilirsiniz.
 • Zaman Bazlı Reklam
  Gece, gündüz, sabah 9:00 akşam 18:00 gibi reklamlarınızı çalıştırabilirsiniz.
 • Etkinliklere Göre Reklam
  Etkinliklerinize göre reklamlarınızı başlatabilir ve bitirebilirsiniz.
 • E-ticaret için Özel Çalışmalar
  E-ticaret kampanyaları eğer yeni bir ürünün lansmanı yapılıyorsa veya sürekli satış getirmesi için özel olarak oluşturulmalıdır, ekibimiz ürün lansmaları konusunda uzmandır.
www.618media.com/iletisim/ Sayfasına geç, isteklerini ve vizyonunu paylaş, Facebook Reklamları ile hemen potansiyel müşterilerine ulaş!

facebook reklam modelleri

Facebook Reklam Modelleri


Facebook dijital reklamcılığı en iyi kullanan ve işletmemizde diğer iştirakleri ile en çok reklam verilen platformların başında gelmektedir.

Çok çeşitli reklam opsiyonları büyük küçük, çevirimiçi veya fiziksel her işletmenin reklam ihtiyacını görecek şekilde tasarlanmıştır.

Marka Bilinirliği Reklamları

Bu reklam modeli marka bilinirliği elde etmek için mükemmel bir yapıdadır, belirlediğiniz hedef kitleye belirli aralıklarla gösterdiğiniz reklamlar isminizi kişilere en iyi şekilde tanıtacak, ürün ve hizmetiniz ile alakalı gereksinimlerde kişileri size getirecektir.

Erişim Reklamları

Erişim Reklamlarında amaç olabildiğince kısa sürede çok kişiye ulaşmaktır, kişilerin reklamlarınızı izleyip izlemediğine bakılmaksızın en az 1 kere reklam gösterilmesi fikrine dayanır, bize göre TV reklamlarına en iyi alternatiftir.

Trafik Reklamları

Facebok trafik reklamları™ ile web sitenize trafik çekebilir, satığınız ürünleri tanıtabilirsiniz. Satışlar konusunda, özellikle Facebook tekrar hedefleme trafiği etkili olacaktır. Facebook reklamlarının en güçlü halini hemen tecrübe edebilirsiniz.

Facebook sponsorlu trafik reklamları ile potansiyel müşterilerinizi web sitenize getirin! Facebook’a reklam vererek trafiğinizi arttırabilirsiniz!

Etkileşim Reklamları

İnsanların gönderi veya sayfanız ile daha fazla etkileşimde bulunması için tercih edilen reklam çeşididir, eğer Facebook sayfanız veya Instagram profiliniz aracılığı ile satış yapıyor ve insanları bir web sitesine yönlendirmiyorsanız bu reklam biçimi size göre iyi bir tercih olabilir.

Ayrıca bu reklam biçimi ile Facebook sayfa beğenmelerinizi arttırabilir, etkinlik yanıtları almak için reklam verebilirsiniz.

Uygulama İndirme Reklamları

Bu reklam çeşidinde amaç insanları uygulamanızı indirebilecekleri uygulama mağazasına göndermektir. Reklama tıklandığında doğrudan uygulamanızı indirebilecekleri alan açılır.

Sadece mobil cihazlarda reklam gösterimi yapılır.

Video Görüntülenmesi Reklamları

Markanızın bilinirliğini arttırmak için kullanabileceğiniz reklam çeşitlerinden birisi daha; Facebook’a video reklamlarınızı izleyebilecek kişileri bulmasını söyleyin.

Markanıza sempati oluşturmak için perde arkası çekimlerini, ürün lansmanlarını veya müşteri hikayelerini gösteren videoları izletin.

Potansiyel Müşteri/Form Doldurma Reklamları

Facebook potansiyel müşteri bulma™ reklamları ile sizin tarafınızdan belirlenmiş formları potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkartabilirsiniz.

Reklamınız bittiğinde elde ettiğiniz raporlar ile reklamınızla ilgilenmiş kişilere ulaşabilir, işinizle ve firmanızla ilgili detayları bildirebilirsiniz.

Firmanız ile ilgilenen kişilerden müşteri bilgileri toplayın.

Mesaj Reklamları

İnsanların sizinle iletişime geçmesini sağlayıp alışverişlerini tamamlamasını sağlamak, şikayetlerini ve sorularını cevaplamak veya destek sunmak için insanların Facebook Messenger veya WhatsApp ile firmanızla iletişim başlatmasını sağlayın.

Dönüşüm Reklamları

Facebook Dönüşüm reklamları™ ile web sitenizden, uygulamanızdan yada Facebook messenger ile iletişime geçerek sizden alışveriş yapmasını sağlayın.

Bu reklam biçimi ile insanları Facebook Messenger ve WhatsApp üzerinden sizinle iletişime geçmeye, web sitenizden satın alma yapmalarına yönlendirebilirsiniz.
Dönüşümleri takip etmek, maliyetlerinizi ve diğer istatistikleri ölçmek için Facebook pikselini veya uygulama olaylarını kullanmayı unutmayın.

Katalog Reklamları

Bu otomatik reklam biçimi ile web sitenizdeki tüm ürünleri Facebook’a yükleyin, hedef kitlenize otomatik olarak ürünleri göstererek satışlarınızı otomatik hale getirirsiniz.

Mağaza Trafiği Reklamları

İnternette reklam vermek için sadece çevirimiçi bir mağazaya sahip olmanız gerekmez. Fiziksel olarak bir mağazanız var ve insanların sizi ziyaret edip alışveriş yapmalarını istiyorsanız bu reklam türünü kullanabilirsiniz.

Facebook Retargeting Reklamları

Facebook retargeting yani tekrar hedefleme reklamları, daha önce reklam gösterdiğiniz ama müşteriniz olmamış, ya da markanızı tekrar hatırlatmak istediğiniz müşterilere tekrar reklam göstermektir, bir kere satış yaptığınız ya da markanız ile etkileşime girmiş kişiler, henüz sizi yeni tanıyan kişilere göre tam 4 kat daha fazla tekrar satın alma yapmaya elverişlidir.
Sizde 618media.com profesyonelleri ile retargeting reklamları başlatabilir, ürün ve hizmet satışlarınıza güzel bir ivme kazandırabilirsiniz!

Benzer hedef kitle reklamları gibi gelişmiş stratejilerle reklamlar oluşturmak istersen dijital pazarlama blog kategorimizi takip edebilirsin.

facebook reklamlari leads

Reklam Hedeflemeleri


Facebook reklamlarınızı dilediğiniz reklam yerleşim alanlarında gösterebilir,  geniş hedeflemeler ile belirli bir yaş grubu, cinsiyet, mahalle ya da il/ilçe ve ülke bazlı hedeflemeler yapılabilir.

Üstelik reklamlarınızın sonunda tarafınıza rapor e-postası gönderilir.

Facebook reklamları ile ürünlerinizi tanıtın, marka bilinirliğini arttırın ve satışlarınızı roketleyin!

facebook reklamlari hizmetleri

Facebook Yapay Zekası ile Reklam Yönetimi


618Media – SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı, Facebook yapay zekası ve makine öğrenmeyi (Facebook Machine Learning and AI) kullanabilen ve bu konuda eğitimli ve güçlü kadrosu ile Türkiye’ de ve ABD’ de faaliyet gösteren tek ajans!

Çok düşük komisyon oranları ile reklam yönetimi hizmeti ile yatırım geri dönüşü maksimum reklamlar vermenize imkân yaratır.

Facebook Benzer hedef kitle (lookalike) reklamları ile daha önce web sitenizden alışveriş yapmış kişilere benzer kişileri hedefleyebilir, facebook tekrar hedefleme reklamları ile daha önce satış yaptığınız müşterilerinizi hedefleyerek marka bilinirliği ve kolay satış olanağı sağlarız!

Sıkça Sorulan Sorular SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Facebook Reklamları ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplamak için aşadaki bölümde derledik, eğer aşağıda bu soruları cevaplamadıysak iletişime geçebilir, aklınızdakileri sorabilirsiniz ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Süreç Nasıl Başlıyor?

Facebook sayfanızda bizi reklam veren ya da yönetici yaptıktan sonra reklamlarınıza başlayabiliriz, Facebook hesap şifrenizi olağandışı bir durum olmadıkça paylaşmanız gerekmez.

Facebook Reklamları Nasıl Ücretlendirilir?

Facebook reklamları bin gösterim başına maliyetlendirilir, reklamınız hedef kitlenize gösterildikçe mevcut bütçenizden harcarsınız, gösterilmeyen reklam için ücret ödemezsiniz.

Ne Kadar Bütçe ile Başlamalıyım?

Uygun bütçe, hedef kitlenize, ulaşmak istediğiniz kitleye göre değişmektedir.

Örneğin tüm İstanbula veya Türkiye’ye ulaşmak istiyorsanız, bütçeniz 100 binlerce TL olması gerekirken, 30-40 bin kişilik spesifik bir kitleye çok daha uygun bütçeler ile ulaşabilirsiniz.

Reklamlar Ne Kadar Süre Yayınlanacak?

Reklamlarınız sizin istediğiniz süre kadar yayınlanır, Örneğin 1000TL bir reklam bütçesini dilerseniz 1 ayda, dilerseniz 1 günde harcayabilirsiniz.

Hedef erişim miktarınız değişmez, 1000 lira ile ulaşabileceğiniz kişi sayısı 50 bin ise, bunu bir kaç güne yayabilir, ya da 1 ay içinde yavaş yavaş reklam gösterimi sağlayabilirsiniz.

Facebook Reklamlarını Nasıl Hazırlayacağım?

Size bu konuda yardım etmeye hazırız! Hiç bir görsel ya da videoya sahip değilseniz çok küçük ücretlerle sizin için oluşturabilir, hali hazırda reklam için gerekli görseliniz varsa, reklam metinlerinizi sizin için yazabiliriz!

Bu konuda bir sınırınız olmaz, size özel atanmış müşteri temsilciniz işinizi anlayarak hedef kitlenizi oluşturup sonucu size sunacaktır. Örneğin, İstanbul’da yaşayan, 18-40 yaş arası hamile bayanları reklamınızın gösterilmesi için hedefleyebilirsiniz.

Ya da E-ticaret yapıyorsanız ilgi alanlarına göre tüm Türkiye veya diğer yurtdışı ülkeleri hedeflenebilir.

Reklam Verilerini Nasıl Görebilirim?

Reklamlarınız bittiğinde ya da talep ettiğiniz taktirde tarafınıza istatistik raporunuz sunulur. Bu raporda reklamlarınızın kaç kişiye ulaştığını, bin gösterim başına maliyetinizi, eğer video ise yüzde kaç izlendiğini, ne kadar beğeni aldığını vb. çok geniş bir istatistik çerçevesinde görebilirsiniz.

Facebook Reklamları İşime Katkı Sağlar Mı ?

Eğer hedef kitlenizin orada olduğunu biliyorsanız kesinlikle evet! Halihazırda Facebook grupları veya Facebook sayfanız üzerinde satış yapıyorsanız, konseptiniz ve ürününüze hakimseniz Facebook’ta kuşkusuz reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Hangi Amaçlarla Reklam Verebilirim?

Web sitesi trafiği, telefon aramaları, fiziksel mağaza ziyaretleri, etkinlik bildirimleri, uygulama indirme işlemleri, form doldurtma, video izlenmeleri, gönderi etkileşimi, katalog satışları, e-ticaret sitenizden çevirimiçi satış ve marka bilinirliğinize yönelik reklamlar verebilirsiniz.

Facebook Demografik Reklamlar Verebilir Miyim?

Facebook reklamlarını dilediğiniz ülke ve ilde, hatta konum işaretleme, belirlediğiniz konumun +20 km çevresi gibi detaylıca demografik hedeflemeler yapabilirsiniz.

Facebook Retargeting Yapabilir Miyiz?

Evet, her müşterimize bütçelerinin belirli bir kısmında organik ya da reklamlarla edindikleri müşterilerine yeniden pazarlama reklamları göstermelerini öneriyoruz. Ayrıca reklamlar gösterdiğiniz ve dönüşüm elde edemediğiniz kişilere de yeniden pazarlama yaparak ürünlerinizi satıyoruz.

Bahis, Sahte, Cinsellik İçeren Reklamlar Verebilir Miyiz?

Hayır, işletmemiz Facebook Verified Business statüsündedir ve Facebook politikalarını ihlal edecek hiç bir reklam için işbirliği yapmaz. Detaylar için www.facebook.com/policies/ads/adresini ziyaret edebilirsiniz.