Google Ads Consulting and Management

Google and YouTube
Advertise!

Advertise on Google and YouTube with advanced strategies.

What Are Google Advertisement?

What Are Google Advertisement?

Google ads include any ads you place on Google and its affiliates. The ads you see on platforms such as Search Network, Display ads, YouTube are actually Google Ads.

Google hosts the most visited platforms in the world with its companies and its own Google.com. Advertising on Google offers the opportunity to reach millions, even billions, of people in your country and around the world.


How to Advertise on Google?

How to create Google Ads?

Advertising on Google and Youtube is actually a digital marketing strategy that you can learn by watching a few YouTube videos or reading our blog.

Ancak Google Ads reklamları verirken Google da arama ağı reklamlar, Google GDN gibi alanlar gerek içerik, gerek reklam metinleri ve görseller bakımından çarpıcı olmak ve dönüşüm elde etmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu bağlamda Google reklamları verirken bir strateji oluşturmanız gerekebilir.

What are the Advantages of Google Ads?


With Google ads, you can reach billions of people in a few clicks.

Increasing your presence on Google will be one of the best investments you will make in your brand and business, Google AdWords is a platform that constantly improves itself and will benefit your business with hundreds of similar features that we will explain below.

Get High Reach and Impressions with Google Ads!

High Reach/Impression

With the ads you place on the display network, you will gain important metrics suitable for your purpose such as brand awareness, downloads, video views, and traffic.
Advertising on Google means showing ads on over 3 million websites at once, and it's an incredible way to reach customers!

 • Marka Oluşturma Marka Oluşturma

  Brand Building

 • Kalite Sinyali Kalite Sinyali

  Quality Signal

 • Daha Fazla Trafik Daha Fazla Trafik

  More Traffic

 • Anında Sonu Anında Sonuç

  Instant Result

Get High Traffic with Google Ads!

High Traffic

You can use the website traffic you bring with Google AdWords to get conversions, receive phone calls or sell directly on the website.
You get a very high conversion opportunity with the user intent specific keywords you give in the Google search network.

 • Özel Anahtar Kelimeler Özel Anahtar Kelimeler

  Custom Keywords

  Özel Anahtar Kelimeler Özel Anahtar Kelimeler
 • Sektör ve Cinsiyete Yönelik Sektör ve Cinsiyete Yönelik

  For Sector and Gender

  Sektör ve Cinsiyete Ynelik Sektör ve Cinsiyete Yönelik
 • Konum Bazlı Konum Bazlı

  Location Based

  Konum Bazlı Konum Bazlı
 • Dönüşüm Odaklı Dönüüm Odaklı

  Transformation oriented

  Dönüşüm Odaklı Dönüşüm Odaklı

İiniz için neden Google ve YouTube seçmelisiniz?


Google veya YouTube'da reklam vermek, TV gibi geleneksel reklam platformlarına göre %500 daha başarlı, daha raporlanabilir ve dönüşüm odaklı reklam vermenizi sağlar. Google reklamlarıyla ilgili hazırladığımız Youtube videomuzu izleyebilirsiniz!

Google Ads Video

This Is What Your Ad Will Look Like On Google!


With the ads you place on the search network, you will immediately rise to the 1st rank in Google. With Google ads, the return of ranking 1st in the most searched keywords on Google will be quite high.

This Is What Your Ad Will Look Like On Google!

Google Ad Models


Let's choose the most suitable Google ads model for your business, let our expert team lead you to success with the strategies suitable for your purpose and the right Google Adwords or Youtube ad models.

Google Search Ads

Search Network Ads

We move your website to the top positions in Google instantly! We rank your website high in Google with regional targeting, keywords specific to your target audience and the highest quality score.

With Google ads, you are charged CPC (Cost-Per-Click) for ads you place on the search network, meaning you only pay for quality traffic that calls you.


Google GDN Görntülü Reklamcılık

Display Ads

Görüntülü reklamlarla Google reklam ekosistemine (Adsense ve Admob) kayıtlı milyonlarca websitesinde ve mobil uygulamada reklamlarınızı yayınlayabiliriz. Ayrıca YouTube'a reklam vererek video reklamınızı televizyona kıyasla %500+ daha verimli bir ekilde yayınlarsınız.

In Google ads, you can run effective ads with different visual content compared to Google GDN's search ads, and you don't have to wait for your target audience to search.


Remarketing Ads

Remarketing Ads

Daha nce websitenizi ziyaret etmiş ama form doldurmamış kişiler, daha önce bir ürünü sepete eklemiş ama henüz satın almamış kişiler gibi yüksek potansiyelli kişilere Google reklamlarınızı gösterip sonuca ulaıyoruz!

Google Remarketing or retargeting will also be an excellent AdWords strategy to gain brand awareness and loyalty, and to notify users who have visited you before, about the innovations in your business.


Application Download

Application Download

While we deliver your mobile application to users with Google application download ads, we target users with high in-app purchases with Google Adwords advertising target and maximize your income!

You can create Google ads for mobile applications you publish on iOS and Android platforms, you can publish ads to increase the effectiveness of in-app purchases, you can target a specific country and region according to demographic characteristics.

High Performance and Accurate Process Management


Google reklamları hizmetimiz içinde sunduklarımızın oldukça kapsamlı ve anlaşılabilir olmasına özen gösteriyoruz. Size özel Adwords paneli sayesinde görselleştirilmiş Google reklamları raporunuza ulaşırsınız. Haftalık aldığınız pdf raporlarla kampanyalarınızın performansı hakkında bilgilendirilirsiniz. Detaylı Sürecimizi Aşağda Bulabilirsiniz.

1. Research

Amacınıza uygun olarak, rakip analizi, sektör analizi yapıyor, hedeflerinizi analiz ediyor, buna göre Google reklamları için uygun bir yol haritası çıkarıyoruz. Detaylı anahtar kelime araştırması ile en yüksek dönüüm elde edebileceğiniz anahtar kelimeleri belirliyor ve bu konuda fikir alışverişi yapıyoruz.

Google reklamları söz konusu olduğunda otomotiv, perakende, imalat, finans ve sigortacılık, e-ticaret, seyahat ve turizm, eğitim, i dünyası, ev ürünleri, bahe aksesuarları gibi bir çok sektörde Google reklamları yönetiyor, müşterilerimize iş geliştirme süreçlerinde tecrübemizle yardımcı oluyoruz.

2. Setup

Yazılım ekibimizden aldığımız destekle Google Adwords dönüşüm ve takip kodlarını eksiksiz kuruyoruz. Google Ads sistemlerinin ve özel panelimizin websitenizdeki verileri analiz edebilmesi için herşeyin doğru çalıştıından emin oluyoruz.

We offer our customers logical reports and maximize advertising efficiency with special tracking and reporting software such as ReachWhale, which we developed during and after Google ads.

3. Analysis

Gelen arama, tıklama, görüntülenme, dönüşüm gibi verileri analiz ediyor, Google reklamları için eksiklerin giderilmesi ve performansı arttrmak için yol haritası oluşturuyoruz.

Google arama ağı reklamlarında belirli metriklere ve dönüşüm oranna göre her reklam grubuna bir Adwords negatif anahtar kelime listesi oluşturuyor, google reklamları için harcanan her tutarı en iyi verimlilikle yönetiyoruz.

4. Optimization

Google'da reklamlardan aldıımız verimliliği daha da arttırmak için sürekli Adwords optimizasyonu yapıyoruz ve dijital pazarlama sürecini bir sonraki seviyeye taşıyoruz.

Google AdWords, with its new name, continues to be indispensable for those who provide Google Ads service.

5. Reporting

We send you a PDF report of your google ad campaigns every week, on the 618Media Dashboard specially prepared for you, we offer you a unique username and password so that you can analyze your Google data visually.

The most important detail in Google ads is the post-Adwords reports, if you don't follow these metrics very well, an efficient ad becomes an inefficient expense item.

Our Google Adwords Process

LET'S SUCCESS TOGETHER

Would you like to see a sample Google Adwords/Ads Performance Report?


Hemen bizimle iletişime geçin, örnek bir Google Ads çalıma planı üzerinde, sizin için neler yapabileceğimizi konuşalım.

 • Google Ads Annual Planning Annual Planning
 • Google Ads Tailored Process Special Process for You
 • Google Ads Teamwork Team work
and more

Customer Reviews


Our customers, our work and feedback are very important to us, and we value comments very much!

Google Ads Certificates


Adwords Reklamcılık söz konusu olduğunda işimizi çok ciddiye alıyor, Google reklamlar eğitimlerine katılıyor, sürekli gelişiyor ve geliştiriyoruz. Ekibimizde de Google reklamcılığı konusunda sürekli kendini geliştiren sertifikalı dijital pazarlama uzmanlarına yer veriyoruz.

While Google Ads certifications and trainings are very important for an agency like us that values Google ads, thanks to our Google partnership, we can attend special trainings at Google and request instant support for our customers.

Google Search Ads Certification Google Search Ads Certification

Search Network Advertising

x4
Google Mobile Ads Certification Google Mobile Ads Certification

Mobile Advertising

x4
Google Görüntlü Reklam Ağı Sertifikası Google Display Network Certification

Video Advertising

x4
Google Shopping Ads Certification Google Alışveri Reklamları Sertifikası

Shopping Advertising

x4
Google Ads Scientific A/B Tests

Scientific A/B Tests

Google Ads üzerinde grafikler, renkler, anahtar kelimeler, TBM teklifleri, videolar üzerinde sürekli A/B testleri yapıyor, performansınız her zaman bir üst noktaya taıyoruz.

Google Ads'da bu testler sayesinde bir Google reklamının dşük performans gösterme veya başarısız dijital pazarlama reklam ihtimalini minimuma düşürüyor, SEM için sürekli zirveyi hedefliyoruz.


Google Digital Marketing Visual Data Report

Visual Data Report

With our Reachwhale tool, we turn the real-time data we get from Google analytics, Google search console and Google Ads management panel into an understandable and detailed visual digital marketing data analysis report and present it to our customers on certain days every week.

As you know, Google takes a lot of time to analyze and improve Facebook ad data because it is listed as text one after the other. With our own software, we reduce the interpretation of this data and the time to take action for improvement by 20 times.

Frequently Asked Questions


We have compiled many questions about Google and YouTube ads to our agency, but we are ready to answer any questions you may have about our service!

What are Google ads?

It is a very wide and scalable advertising platform where you can show ads, including video ads, search ads, display network ads and +7 million websites (for Turkey) with AdSense agreement, including Google ads on YouTube. With Google ads, you can be the 1st target keyword in the search network in 1 day, and you can bring unlimited clicks to your website.

How does the advertising process begin?

After you send us your Google ads customer number, we send you a request to become an administrator, once you accept, there is no problem to start ads on Google or Youtube.

For what purposes can I advertise?

You can place Youtube and Google ads on Google and Youtube for website visits, phone calls, store visits, application downloads, obtaining contact information or filling out forms, advertising display, advertising display in Gmail box and sales and various purposes for advertising purposes.

How many keywords can I add?

There is no limit on keywords for Google ads, however, we analyze the keywords you choose and provide reports on the most accurate keywords for you. Keyword research is the most basic starting process for AdWords.

Can I get information about the study?

We start your ads with the authorization you give to our agency in your Google ad account. You can see all the results that we can see in your own advertising account. We do not use any middleware or panels except for reporting. We pay attention to the 100% transparent management of the process.

How much are Google ad prices?

Although there is no specific budget for Google ads, the keyword or target should be analyzed for the highest performance and your AdWords ads should be created in accordance with your budget. Hundreds of keywords packed in 1 ad set will have a very bad effect on your AdWords efficiency and budget. Our Google advertising experts are ready to help you with this.

When can I start ads?

You can start and stop ads on Google at any time. For Google ads, your customer representative will provide you with the necessary information.

What should our advertising budget be?

According to your goals, you can set your Google advertising budget with monthly or daily budgets and place Google ads according to this budget. For example, an amount such as 50₺ per day or 2000₺ per month will be suitable for entry level advertisements of many companies. You can shape your budget according to the traffic you want to receive. However, for the most accurate budget, our digital marketing experts will guide you about your AdWords strategy.

What if competitors and bots click on my ads?

Your competitors or bots are constantly checked and blocked by the ip ranges determined by our systems, and Google refunds for fake clicks. In summary, your ads with us are 100% safe with our fraud detection software. The Google AdWords system will also constantly monitor your campaigns and issue refunds for invalid clicks.

Where will my ads appear?

Your ads can appear on all Google platforms where ads are posted, the Google Search Network, Google affiliates (Youtube, etc.) and millions of other websites that have a direct agreement with Adsense. Google AdWords is constantly expanding its Google campaigns and ads to increase the conversion possibilities of its users.

Benefits of Google Ads to Your Company


Uzman ekibimizle oluşturulan Google Ads/Adwords kampanyaları ile farkl sektör ve platformlardaki kullanıcı niyetini analiz ediyor, buna göre anahtar kelime ve hedef kitleye Google reklamlarınzı göstererek şirketinizin alanındaki bilinirliğini en iyi seviyeye çıkarıyoruz. Google'da, sektörünüze en uygun anahtar kelime ile verdiğiniz reklamlar sayesinde bu alandaki cironuzu arttırmayı hedefliyoruz.

We increase brand awareness and accessibility thanks to the ads you place on Google, and we help you make purchasing decisions with Google ads.

Kurgulanan dijital pazarlama amaçlı reklamlarda diğer platformların yapısı ve iş birliği de göz önünde tutuluyor ve buna göre reklamlar oluşturuluyor. Örneğin Sosyal Medya'da verdiğiniz reklamlar ile Google reklamlarnız %100 uyumlu çalıştırılıyor.

Search Network Ads

Sectors We Specialize In

We have supported many large-medium and SME companies in their Google ads and we continue to do so. Google AdWords doesn't just appeal to large businesses, every business big or small has a place in AdWords.

Google Adwords üzerinde uzmanlaştığımız sektörler sırasıyla; Finans, medya, sağlık, eğitim, devlet, emlak, sosyal medya, seyahat, e-ticaret, bu alanda bir çok firmaya Google reklamları hizmetleri sunuyor, projeleri için ürünler gelitiriyoruz.

Display Ads

Google Market Research

Google Adwords üzerinde sektörünüzü iyice inceliyor, tecrübemize ve verilere dayanarak doğru anahtar kelimeleri araştırıyor, doru hedef kitleyi buluyor, Google reklamınızı baştan aşağ bu gibi önemli metrikleri dikkate alarak kuruyoruz.

If the research is not done well on the basis of Google Ads / Google Adwords, if digital marketing ads are created randomly, your money will run out very quickly and the efficiency in Google ads will decrease a lot.

Search Network Ads

Google Ad Optimization

With the negative keyword lists we create for your Google ad sets or Google campaigns, we detect and block low-yielding keywords with certain filters.

In our Google Ads management approach, we use your AdWords ads every day and every week for AdWords upload-and-drop logic, images, keywords, videos, etc. We do not manage. We analyze Google advertising materials and constantly optimize AdWords ads.

Display Ads

Conversion Focused Ads

You can use your Google Ads/Adwords campaigns as a marketing tool that enables your business to achieve high turnover with sales success in e-commerce, various strategies in filling out forms, and AdWords ads for direct sales of products and services for your SaaS products. .

You can use your Google ads to generate direct sales compared to television ads, and you can make cost-effective and affordable Google ads with TARGET CPA and ROAS, which are only available in digital marketing.

Google reklamları ile milyonlarca kişiye ulaşır, onların taleplerine göre ulaşım sağlarsınız, bu sistemde müşteri zaten bir arama yaptığı için %50 ikna olmuştur. Google reklamları ile karşısına çıktığınızda mşteri kazanımı çok yüksek olur.

Google reklamları gvenilir ve ölçülebilirdir. Yalnızca tıklama başına yaptğınız ödemelerle fazladan cretler ödemezsiniz, size getirilen her potansiyel müşteri için ödeme yaptığınızı hayal edin, dijital pazarlama'da Google Adwords'ün sundukları tartışılmaz yararlar sağlamaktadır.

You do not have a budget limit in Google ads, you can advertise up to millions of dollars, you can grow your business endlessly, scalability and sustainability are at the highest level with all these features.

Check Out Our Other Services!


With this service, we also offer other digital marketing solutions that will perform better, be sure to check it out!