Youtube Abone Sayısı Arttırma Yolları: 20 İpucu

Bu makalemizde youtube kanalınızı organik olarak büyütmek için 20 ipucu vereceğiz

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan YouTube, video alanında her geçen gün büyümeye devam ediyor. İnsanlar her gün youtube’da bir milyar saat zaman harcıyorlar. Durum böyle olunca YouTube kanalı açmak, bu büyük pastadan payınızı almanız anlamına geliyor. Youtube kanalı açmak kolay ama, nasıl organik ve hızlı bir şekilde kanalınızı büyütebilirsiniz? Bu konu YouTube abone sayısı arttırma yollarını öğrenmekten geçiyor.

Çünkü Youtube’un algoritmasının dikkatini çekmek, YouTube abone sayısı arttırma ile doğru orantılıdır. Az takipçiniz varsa, daha yavaş büyürsünüz. Bunun için bugün size YouTube abone sayısı arttırma teknikleri hakkında en etkili 20 yolu anlatacağım.

İşte Youtube Abone Sayısı Arttırma Yolları: 20 İpucu

Youtube Abone Sayısı Arttırma
Youtube Abone Sayısı Arttırma

1) Videolarınızı Oluşturmadan Önce Bir Plan Yapın

Acun Ilıcalı, Serdar Kuzuloğlu gibi ekran karşısında konuşabilen iyi bir konuşmacı değilseniz, videonuzun içeriğini önceden hazırlayıp, üzerinde çalışmanız gerekiyor. Bütün YouTuberlar bunu yapmıyor olabilir, ancak bu daha az hata yapmanıza, kamera karşısında daha rahat olmanıza neden olacaktır. Örnek olarak ’’Nasıl yapılır’’ temalı videolar çekiyorsanız, yapmanız gereken son şey konuşurken sık sık tökezlemek, kelimeleri telaffuz edememektir.

YouTube abonelerinizin artması için bu oldukça gerekli…

Sonuçta videonun iki ögesi vardır: Görüntü ve Ses. Akıcı bir konuşma yapamamak izleyenler üzerinde kötü bir etki yapar.

2) Videolarınıza Güçlü Bir Giriş Yapın

İlk 10–15 saniye, videonuzun izlenmesi için önemlidir. İzleyicileri ilk saniyelerde etkileyemeyi başarırsanız, kitle tutma oranınız yüksek olacaktır. Her sektör, farklı kullanıcı dinamiklerine sahiptir, bu yüzden ne yazık ki herkes için işe yarayan bir formül yok. Kitlenizi videonuzun girişinde etkileyebilmek için, bu konu üzerinde iyice düşünmeniz gerekir. Bunun için sektörünüzle alakalı diğer başarılı videoları inceleyerek analiz yapabilirsiniz.

3) Takipçilerinizle İlişki Kurun

İnsanlar bir başkası ile ortak bir nokta yakaladıklarında, o kişiye karşı daha ilgili olurlar. Örnek olarak, bir çok kişinin izlediği Game of thrones dizisini ele alalım. Dizinin final sahnesi bir çok izleyici tarafından eleştirildi, bu konu hakkında konuşmak o diziyi izleyen insanlar üzerinde bir ortak nokta bulabileceğiniz anlamına gelir. Kitlenizin yaşadığı bir sorunu, onların dile getirmek istediği bir düşünceyi ya da onların bu konuda yalnız olmadığını söylemek insanların dikkatini çekmenin en iyi yoludur.

4) Yorumlardaki Soruları Cevaplayın

Bir izleyici bir anahtar kelime arama yapıyorsa, genellikle öğrenmek istedikleri bir şey var demektir. Bu nedenle, hedef kitlenizin sorunlarını tespit etmelisiniz. Hedef kitlenizin merak ettiği, kendilerine sormuş olabileceği soruları cevaplayın.

Örnek olarak bir seyahat kanalınız varsa, izleyicileriniz bulunduğunuz şehirdeki kiraları merak ediyor olabilirler. Videonun girişinde ve ya video başlığında bu soruları cevaplayacağınızı belirleterek, kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

5) YouTube Videonuza Atlama Seçenekleri Ekleyin

atlama seçeneklerine örnek
atlama seçeneklerine örnek

Atlama seçeneği, videolardaki bölümler arasında geçiş yapmaya yarar. Bunlar kullanıcıların aradıkları şeyleri direkt bulmalarına yarar. Ayrıca iyi bir kullanıcı deneyimi yarattığı için YouTube’un hoşuna gider ve sizi önerilen videolar ve üst sıralar ile ödüllendirir.

6) Değer Vaadedin

Değer vadetmek, videonuzu başında izleyen kişilere izlemeye devam etmeleri gerektiğini hissettirecek bir şey sunmanız anlamına gelir. Örnek olarak: “Nasıl daha fazla organik trafik alacağınızı bilmek ister misiniz? Hadi bu videoda bunu öğrenelim.” Web sitesine trafık almaya çalışan birine bu soruyu sorarsanız, cevabı ne olur? Kim bu soruya olumsuz cevap verir ki? Bu, izleyicilerin karşılaştıkları bir sorunu çözebilecek bir içerik oluşturduğunuzu, doğru yerde olduklarını bilmelerini sağlar.

7) İzleyicilerin Yorum Yapmalarını, Beğenmelerini ve Abone Olmalarını İsteyin

Hedef kitlenize uyan içerik oluşturmanın yanı sıra, video etkileşiminizi artırmalısınız. İzleyicilerin, videonuzu beğenmelerini, yorum yapmalarını ve abone olmalarını isteyin, ancak bunu videonun sonunda yapın.

Çünkü ilk önce izleyicilerine kaliteli bir içerik sunmanız gerekir. Eğer izleyicileriniz videonuzu sonuna kadar izliyorlarsa, zaten içeriğinizi izlenmeye değer bulmuşlardır. Bu durumda onlardan beğenmelerini, yorum yapmanlarını yada abone olmalarını istediğinizde büyük ihtimalle bu eylemleri gerçekleştireceklerdir.

8) Videolarınızı Stratejik Olarak Editleyin

Videolarınızda insanların ilgisini çekmeyecek sahneleri, videolarınızın süresini uzatmak adına kullanmayın. Çünkü insanların dikkat süreleri kısadır, ayrıca videoları izlerken sağ tarafda izleyicilerin dikkatini dağıtabilecek çok fazla  alakalı video var.

9) İzleyicilerinizin Dikkatini Görmelerini İstediğiniz Şeye Çekin

Videolarınızda, önemli bölümlere görsel veya ses efektleri ekleyebilirsiniz. Ancak bu efektleri gereksiz yere kullanmayın, bu kullanıcının dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Efektleri sadece vurgulamak istediğiniz bölümlerde kullanın.görsel efekt

10) Eğlenceli Olun

YouTube bir eğlence platformudur, ancak eğlenceli olmak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle, videolarınızı daha eğlenceli hale getirmenin yollarına bakın. Ana konudan uzaklaşmayarak, içeriğinize eğlenceli bölümler ekleyin.

11) Kullanıcılardan Geri Bildirim Alın

Video düzenlemeleri, senaryo, içerik konusu ya da kullanıcıların beğenmediği bir konu hakkında geri bildirim almak, içeriğinizin kalitesini uzun vadede artırır. Kullanıcılardan aldığınız geri bildirimleri not edin, gelecek videolarınızda bu geri bildirimleri göz önünde bulundurun. Söz konusu geri bildirimi inceleyin ve nasıl bir değişiklik yapmanız gerektiği hakkında düşünün. Geri bildirimlerin, dürüst ve iyi niyetle yapıldığından emin olun.

12) Videonuzu Yayınladığınız Saate Dikkat Edin

Videonuz, yayınlanma tarihinden ilk 24-48 saat arası çok önemlidir. Bu yüzden videonuzu yayınladığınız zaman önemlidir. En iyi zaman, hedef kitlenizin videonuzu hemen izleyebileceği zamandır. YouTube üzerinden izlenme verilerinizi inceleyerek en çok izlendiğiniz zamanları görebilir, videolarınızı buna göre yayımlayabilirsiniz.

13) İlgi Çekici Kapak Fotoğrafı oluşturun

Kapak fotoğrafları, genellikle bir videoya tıklamadan önce bakılan şeydir. Kapak fotoğrafınızda harekete geçirecek bir yazı veya görüntü olmalı, ancak bu içeriğinizle tutarlı olsun. Clickbait yapmayın ve kullanıcıları içeriğinizde bulunmayan şeyler ekleyerek kandırmayın.

14) Merak Uyandıran Video Başlıkları Kullanın

Başlığınızı oluştururken, anahtar kelimeniz ile birlikte, kullanıcıların ilgisini çekecek, merak uyandıran ve tıklama oranını artıracak kelimeleri seçin.  Örneğin anahtar kelimeniz kravat bağlama ise, burada başlığınızda ilgi çekici aynı zamanda içeriğinizde bulunan bir kelime bulundurmanız gerekiyor. Başka bir örnek, insanlara nasıl web sitesi yapabileceklerini göstermek istediğinizi varsayalım.

Genellikle bilgileri adım adım listelemek, dakika vermek ve ya bilginin güncel olduğunu belirleten bir tarih yazmak sizi ön plana çıkarabilir.

Mesela “10 dakika web sitesi yapmak” ya da “Sıfırdan web sitesi yapmak(2019)” ve ya “8 adımda web sitesi yapmayı öğrenmek” gibi başlıklar kullanabilirsiniz.

Genellikle bu tür başlıklar kullanıcıya, hızlı, tecrübe gerektirmeden ve adım adım bilgiler vereceğinizi gösterir. Bu nedenle bu tür listeleme tarzında videolar kullanıcılar tarafından ilgi görür, bu da YouTube’un sizi üst sıralara çıkmaya çalışması demektir.

15) İzleyicilerinizden Öneriler İsteyin

İzleyicilerinizden, içerik ile ilgili öneriler isteyin. Örneğin, videolarınızda yeni bir şey denediniz ve saç bakımı ile ilgili içerik oluşturdunuz, ancak bunun her zaman izleneceğini bilemezsiniz.

O yüzden içeriğinizde “Saç bakımı ile ilgili daha fazla video çekmeyeceğim, ama eğer bu konuda daha fazla video çekmemi istiyorsanız, lütfen yorumlara yazın.” ya da “Saç bakımı ile ilgili merak ettiğiniz bir şey varsa, lütfen yorumlara yazın. Bu soruları cevaplayan bir video çekeceğim.” diyebilirsiniz. Böylece hem izleyicilerinizin istediği yönde içerik oluşturmuş olursunuz, hem de videonuz da etkileşim yaratmış olursunuz.

Ayrıca bu gelecekte çekeceğiniz videoların daha fazla izlenmeniz anlamına gelir.

16) Yorumlara Cevap verin

YouTube bir sosyal medya platformudur, bu yüzden kitleniz ile iletişim kurmanız gerekir. Videonuzu yayınladıktan 48 saat sonraya kadar, insanların bıraktığı tüm yeni yorumlara cevap vermeye çalışın ve yorum yapanlara bir kalp bırakın. YouTube, kalp alan izleyicilerin diğer bildirim türlerine kıyasla bildirimi tıklama olasılığının 3 kat daha fazla olduğunu söylüyor.

17) Alternatif Kanallardan Trafik Çekin

Bir blogunuz yada sosyal medya hesabınız olabilir, bu kanalları videonuzu tanıtmak ve trafik çekmek için kullanın. Takipçileriniz büyük oranda, bu tür bilgilendirmelerde videonuzu izlemeye gelirler. Ayrıca videonuzun içinden bir kesit ve ya fragman paylaşmak, takipçilerinizin üzerinde merak uyandıracaktır.

18) Alternatif Kanallarda Reklam Verin

YouTube, Google, facebook, instagram gibi platformlarda: ilgi alanlarına, anahtar kelimeye göre reklam verebilirsiniz. En azından videonuzu yayınladıktan 48 içinde küçük bir bütçe ile reklam verebilirsiniz.

19) İçeriğinizi İlgi Çekici Bölümlerden Oluşturun

İçeriğinizin en önemli bölümlerini en sonlara koyup, içeriğin başında ise sıkıcı şeylerden bahsederek, insanların sizi daha uzun süre izleyeceğini düşünmeyin.

Bu taktik YouTube için işe yaramaz. Sonuçta bu bir televizyon programı değil ve böyle bir durumda videonuzu ileri alacaklar ya da başka bir videoya geçecekler. Bunun için içeriğinizi, videonun tüm bölümlerini ilgi çekici bölümlerden oluşturun.

20) Sevdiğiniz Bir Alanda İçerik Üretin

Ne iş yaparsanız yapın, başarının tek anahtarı sevdiğiniz işi yapmaktır. Sadece Youtube abone sayısı arttırmak için uğraşmak yerine en İlgi duyduğunuz ve yenetekli olduğunuz bir konu bulun ve bu konularda içerik üretin.

Diğer popüler YouTuberları kopyalamayı denemeyin, özgün ve kaliteli içerik yayınlayın.  Yukarıda YouTube abone sayısı arttırma hakkında 20 yolu detaylıca anlattım. YouTube’da takipçi satın alarak yada spor musabakalarında sahaya atlamak yerine :) bu ipucuları uygularsanız büyük ihtimalle kanalınız hızla büyüyecek. Bu bilgiler ile birlikte YouTube kanalınızı optimize etmelisiniz.

Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “Youtube SEO Nasıl yapılır? 5 Adımda Temel SEO” adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Eğer yukarıda verdiğim bilgiler arasında kafanıza takılan bir bölüm varsa lütfen bölümünden yazabilirsiniz, elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağım.

Ayrıca makalemi beğendiyseniz lütfen yorumlarda belirtin ve öneri ve şikayetlerinizi de yazabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunu arkadaşlarınızla Facebook, Twitter ve LinkedIn profilinizde paylaşabilir, bize destek olabilirsiniz!

Facebook Pixel Kurulumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır

32 Yorum

  1. Selam Seymur,

   Abone hilesi gibi numaraları artık Youtube yemiyor :)

   Organik anlamda izleyicilerine değer katacak şeyler yapmalısın!
   Çalışmaya başla!

 1. Merhaba 2 ogluma kanal açtım ve oyunlar çekmek istiyorum …. Acaba kaçar dk lık olmalıdır …. hedef kitlem 2-5 yaş arası çocuklar

  1. Selamlar Zeynep, çocuklara bizden selam!

   10 dakika güzel bir video süresidir, videolar uzun çekilip gereksiz taraflar montajlanabilir.

 2. Merhaba,
  Ben youtubemdeki videolarim icin kapak fotografi yapmak istiyorum, ama bu nasil yapiliyor?

  1. Selamlar, bu konuda güzel bir yazı yayınlayacağız, o zaman buradan linki yollarım.
   O zamana kadar Google üzerinde bu konuyu araştırabilirsin, bir çok kaynak mevcut.

   İyi şanslar!

    1. Selamlar, bence kanalda her şey yolunda, başlıklarınızı o konu ile ilgili daha net tutarsanız güzel olabilir.
     Hedef kitlenizin anahtar kelimesi mutlaka içinde bulunsun.

 3. Selamlar gayet mantıklı şeyler demissiniz teşekkürler… bende yemek tarifi kanalı açtım kendi mesleğim nede olsa…. ne gibi yol izlemeliyim

 4. Merhaba ben çocukların ilgi alanında bir sayfa oluşturdum geneli oyuncak araba traktör ii makinası vs. gibi araçlarla eğlenceli videolar yapıyorum daha yeniyim ve ne tür önerileriniz olur bana ilgi çekmem ve takipçi artırma için

  1. Selamlar Oktay bey, kanalınızı kutlarım.

   Düzenli içerik oluşturup, görüntü ve ses, içerik kalitesini her geçen gün arttırmaya çalışın.

   Kısa zamanda keşfedilip farkındalık oluşturacaksınızdır.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir, iyi günler dilerim.

  1. Selam Muhammed, kanalın güzel, destek olmak için yorumunu onayladım. umarım başarılı olursun, kolay gelsin :)

  1. Selamlar Kadir, kanalını desteklemek için yorumunu linkle birlikte onaylıyorum, umarım bol abone edinirsin :)

   Başarılar dilerim

  1. Selamlar Ahmet, kanalını inceledik, sosyal medya adreslerini, kanal giriş fotoğrafını, oynatma listelerini güncellemeni öneririz.
   Bununla birlikte içeriklerin için daha detaylı açıklamalar yazıp, daha ilgi çekici başlıklarla içeriklerine daha hızlı izlenme/tıklanma alabilirsin.

   İçeriğinle alakalı olduğu sürece çok yanıltıcı olmadan, click bait kullanabilirsin.

   Umarım sana yardımcı olabilmişimdir.

    1. Bizde aldatıcı click baitlere karşıyız, lakin tıklanma oranını biraz arttırmak için elinden gelen her şeyi yapmalısın :)

  1. Burcu hocam kanalınız çok yararlı, öncelikle tebrik ederim. :)

   Videolarınızdaki açıklama bölümünü geliştirebilirseniz çok güzel olabilir.

   Örneğin kendinizi de tanıtmak için sosyal medya hesaplarınızın linklerini de o bölüme bırakabilirsiniz.
   :)

   Tebrikler, başarılar

  1. Selamlar Cemal :)

   Traktörde çaldığın müzikleri beğendim :)

   Yukarıda yazdığım öneriler senin için de geçerli olsun, her videoya özel kapak fotoğrafı, güzel bir açıklama, güzel bir giriş introsu markalaşman ve öne çıkman için güzel taktiklerdir ve kanalını ciddi anlamda öne çıkarır.

   Düzenli içerik girmekten sıkılmaman lazım, yola devam :)

  1. Turgut bey selamlar, her video için özel bir kapak fotoğrafı tasarlamanız ve video yükleme esnasında yüklemeniz güzel olacaktır.
   Videolarınızı dikkat çekici yapacaktır.

   Videolara daha uzun açıklamalar ve sosyal medya hesaplarınızın linklerini eklemeniz de yararlı olur.

   Video yükleme esnasında anahtar kelimelerinizi belirtmeyi unutmayın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir