Youtube Premium Nedir, Avantajları Neler?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 20 Mayıs 2023

Youtube kullanıcılarının sürekli olarak karşısına çıkan Youtube Premium hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabileceğiniz yazımız sizlerle.

Yayın hayatına başladığı 2005 senesinden itibaren dünyanın en çok tercih edilen video izleme platformu Youtube.

Her geçen gün binlerce videonun eklendiği platformda her konu hakkında videolara ulaşmak mümkün olabiliyor.

Youtube kullanıcıları arama kısmından videolarını bulup sorunsuz bir şekilde izlemeye başlıyorlar.

Ancak bu platformun hizmetlerine devam edebilmesi için belirli bir gelir elde etmesi ve bunu video oluşturucularına dağıtması gerekli.

Youtube temelde reklamlar üzerinden en üst düzeyde gelir elde ediyor.

Ancak son dönemde karşımıza çıkmaya başlayan Youtube Premium de önemli bir gelir kapısı. Aynı zamanda kullanıcılara da çok daha kaliteli bir Youtube tecrübesi sunuyor. Biz de sizler için bu özel paketi ve içeriklerini mercek altına almaya karar verdik.

Youtube Premium Nedir?

En yalın haliyle tanımlamak gerekirse Youtube Premium her gün milyonlarca kez tıklanan Youtube platformunun ücretli bir abonelik hizmetidir.

Kullanıcılar aylık ya da yıllık olarak belirli ücretler ödeyerek bu abonelik hizmetini satın alabilirler. Youtube, alınacak olan bu hizmet karşılığında ayrıcalıklı bir Youtube kullanımının mümkün olduğunu iddia eder.

Her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam eden Youtube Premium ilk olarak 2014 senesinde Kaliforniya’da hizmete girdi. O dönemde Music Key ismiyle kullanıcılara sunulmuştu. Yalnızca Youtube ve Google Play Music kullanıcılarına reklamsız müzik dinleme ve müzik videolarını izleme deneyimi sunuyordu.

Zaman geçtikçe hizmet olumlu geri dönüşler aldı ve Youtube bu hizmeti geliştirmeye karar verdi. 2015 senesine gelindiğinde bu hizmet Youtube Red ismiyle kullanıcılara sunuldu.

Yapılan bu sunumda reklamsız kullanımın yalnızca müzik videoları ile sınırlanması sonlandırıldı ve tüm videolar artık reklamsız bir şekilde izlenebilmeye başlandı.

Takvimler 2018 senesini gösterdiğinde hizmetin yeni adı Youtube Premium oldu. Yeni ismine kavuştuğu dönemde içeriklerin bazılarına reklamlar eklemeye başladı.

Böylece alınan abonelik tam olarak reklamsız bir kullanım sunma özelliğini kaybetti. Ancak yalnızca belli başlı videolarda reklam bulunuyor olması birçok kullanıcı için yeterliydi ve insanlar bu hizmeti kullanmaya devam ettiler.

Youtube Premium

Youtube Premium Hangi Avantajları Sunuyor?

İnsanlar tamamen ücretsiz bir şekilde Youtube kullanabiliyorlar. Haliyle birçok kişi Youtube Premium aboneliği alarak boşa ücret ödeyeceğini düşünüyor.

Ancak Youtube bu aboneliğin alındığı takdirde çok önemli bir deneyime sahip olunacağı konusunda ısrarcı. Bu ısrarını sürdürürken de abonelik kapsamında sunulan avantajlardan bahsediyor. Bu ücretli aboneliğe geçildiği takdirde sizleri birçok farklı özellik beklemekte.

Youtube tarafından sunulan farklı hizmetler bulunmakta. Youtube Music ve Youtube Originals olarak isimlendirilen hizmetler ücretsiz aboneliğe sahip kullanıcılara sunulmuyor.

İsminden anlaşılabileceği gibi Youtube Music platformun müzik dinlemek için oluşturulmuş olan özel kısmı. Youtube Originals ise dizi ve filmleri içeren özel bir hizmet. Eğer Premium aboneliği satın alırsanız bu iki hizmeti de ücretsiz olarak kullanmaya başlayacaksınız.

Alınacak olan Premium aboneliğin ikinci sunduğu avantaj ise sürekli olarak bahsedilen reklamsız video izleme eylemi. Bildiğiniz gibi Youtube videolarının başında, ortasında ve sonunda reklamlar bulunuyor. Bu reklamların süreleri de oldukça uzun. Eğer “Reklamcı Geç” butonuna basmazsanız dakikalarca reklam izleyebilirsiniz. Bu buton belirli bir süre çıktığından ve bazı reklamlarda hiç ortaya çıkmadığından insanların video izleme zevkini düşürüyor. Alınacak olan Premium abonelik ile birlikte reklamlar tamamen ortadan kalkacak.

Sizlere bahsedeceğimiz üçüncü hizmet ise son derece kullanışlı. Eğer Youtube Premium üyeliği satın alırsanız artık Youtube uygulamasını arka planda çalıştırabiliyor olacaksınız. Telefonunuzca herhangi bir video izlerken ya da müzik dinlerken farklı bir uygulamaya geçiş yapabilir ve arkada videonuzun devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu da son derece kullanışlı ve önemli bir özellik.

Son olarak Youtube Premium kullanıcıları internet bağlantısı olmayan yerde de videoları izleme fırsatını yakalıyorlar. Herhangi bir ek uygulama olmadan videolar kaydedilerek çevrimdışı olunacağı dönemde izlenebiliyor. Benzer bir biçimde dilediğiniz Youtube videosunu bilgisayarınıza da indirme şansınız olacak. 720p kalitesinde inen videolar 30 gün boyunca cihazınızda kalacaktır.

Youtube Premium Üyeliği Nasıl Başlatılıyor?

Youtube ücretli olarak sunduğu Youtube Premium paketinin üyeliğini de çok kolay bir biçimde yapıyor. İster bilgisayarınızdan isterseniz de akıllı telefonunuzdan üyelik işlemlerini başlatabilirsiniz. Üyelik ücretleri de net bir şekilde sizlere belirtiliyor. Bu ücretleri kabul etmeniz durumunda üyelik işlemlerinizi dakikalar çerisinde gerçekleştirerek bu ayrıcalıklı hizmeti alabilirsiniz.

Akıllı Telefon Üzerinden Youtube Premium Üyeliği Nasıl Başlatılır?

İlk olarak akıllı telefonunuzdan Youtube uygulamasına girmeniz gerekli. Telefonlarda artık Youtube uygulaması yüklü bir şekilde geliyor.

Herhangi bir sebepten dolayı uygulama yüklü değilse Google Play Store ya da App Store üzerinden uygulamayı indirmeniz ve yüklemeniz gerekli. Ardından uygulamayı açarak ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Premium paketinizi satın almak için kendi Google hesabınızla giriş yapmanız gerekli. Burada unutmamanız gereken bir ayrıntı yer alıyor. Youtube Premium aboneliğini tek bir hesap üzerinden kullanabilirsiniz. Farklı Google hesaplarınız varsa diğer hesaplarınızdan bu aboneliği aktif hale getiremeyeceksiniz. Ekstra ücretler ödemeniz gerekecektir.

Google hesabınızla giriş işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra sağ üst köşede yer alan profil simgesine dokunmanız gerekiyor.

Profilinizde “Youtube Premium üyesi ol” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği seçtiğiniz anda karşınıza deneme sürümü çıkar. Buradan da “Ücretsiz deneyin” butonuna tıklayarak ödeme bilgileriniz girmeniz gerekli. Ardından işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Bilgisayar Üzerinden Youtube Premium Üyeliği Nasıl Başlatılır?

Akıllı telefon ile bilgisayar üzerinden bu aboneliğin oluşturulması aşamasında ilk adımlarda farklılıklar ortaya çıkıyor. Bilgisayarlarda Youtube uygulamasını indirme şansınız yok. Bu yüzden bilgisayarınızda yer alan web tarayıcısı üzerinden Youtube resmi sitesine giriş yapmanız gerekli. Benzer bir şekilde Google hesabınıza girerek abonelik için önemli bir aşamaya gelmiş oluyorsunuz.

Hesabınıza giriş yapmanızın ardından profilinize geçiş yapmalısınız. Profilinize giriş yapmak için bu sefer sol üst köşeye yönelmeniz gerekiyor. Profilinize girdikten sonra Youtube Premium aboneliği oluşturmak için yapmanız gerekenler telefonunuzdaki abonelik işlemleri ile aynı olacaktır.

Youtube Premium

Youtube Premium Nasıl İptal Edilir?

Satın alacağınız ücretli aboneliklerin her birinde olduğu gibi Youtube Premium aboneliğinde de iptal etme şansınız her zaman oluyor. Hiçbir şekilde Youtube iptal aşamasında sizlere sorun yaratmamakta.

İptal işlemlerinin gerçekleşmesi için Youtube uygulamasına girdikten sonra yine Google hesabınıza giriş yapmanız ve profilinize ulaşmanız gerekiyor. Ardından profilinizde yer alan “Ücretli üyelikler” seçeneğine tıklamanız gerekli. Bu bölümde “Satın alınan ve üyelikler” ismiyle bir seçenek bulunmakta. Buraya tıklamanız gerekiyor.

Satın aldığınız tüm abonelikleri bu sayfa üzerinden görüntülemeye başlayacaksınız. Bu hizmetler arasından Youtube Premium hizmetini seçtikten sonra “Devam” butonuna basmanız gerekli. Sistem sizden üyeliğinizi iptal etme denenizi öğrenmek isteyecektir.

Bu yalnızca müşteri memnuniyeti odaklı bir ankettir ve Youtube daha fazla kullanıcı kaybetmemek adına bu soruyu sizlere yöneltir. İstediğiniz yanıtı verdikten sonra “İleri” seçeneğine tıklamanız ve son olarak “Evet, iptal et” butonunu seçmeniz gerekiyor. Böylece satın almış olduğunuz Preimum aboneliğiniz, sorunsuz bir şekilde iptal edilecektir.

Sonraki yazı: Elektrikli Scooter Nedir, Nasıl Kullanılır? 2023

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.