YouTube Algoritması Nedir? YouTube Algoritması Hangi Kriterlere Göre Çalışır?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 30 Nisan 2023

YouTube kullanıcıların video paylaşma, beğenme, beğenmeme ve yorum yazma kriterlerine göre oluşan YouTube algoritması hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

YouTube Algoritması Nedir?

Dünyanın en çok tıklanan, en çok video izlenen sosyal ağ ortamı olan YouTube insanların boş zamanlarını değerlendirdiği bir ortam haline gelmekte. Neredeyse 7 den 77 e her yaşta insan günde en az 2-3 saatini YouTube’ de geçirmektedir.

Her geçen gün kullanıcılar tarafından yüklenen video sayıları artmakta ve izlenme sayıları da bu bağlamda artış göstermektedir.

YouTube kullanıcılarının site içinde izlemek istediği videoları araması sonucu site içinde listelenen videoların hangilerinin görüneceğini hangilerinin görünmemesi gerektiğini ve site içinde daha sonrasında görüntülenmesi gereken diğer videolarının belirlenmesi sağlayan dijital sisteme verilen isme YouTube algoritması denir.

Milyonlarca video içeriğinin yer aldığı YouTube’ de kullanıcıların aradığı video içeriği oluşan algoritma sayesinde en çok izlenen en çok beğenilen en çok yorumlanan gibi kriterlere göre yapılmaktadır.

YouTube algoritması çalışma mantığı gereği iki yönlü arama ve keşif yapma sistemi sağlamaktadır.

Birinci arama yönteminde kullanıcının aradığı videoyu listelemek iken ikinci arama yönteminde ise kullanıcının izlemesi önerilen sitelerin listelenerek site içinde yer almasını sağlamaktır.

Son yıllarda birçok insan için video izlenme sayısı ciddi bir gelir elde etmesini sağlaması sebebiyle video arama listeleme içerisinde paylaştıkları videoların öne çıkması en çok istenen durum olmaktadır.

YouTube Algoritması Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile insanların birçok alışkanlıkları da doğru orantılı olarak değişimler göstermektedir.

Dijital dünyanın her insanının hayatında bir noktaya yer edindiği günümüzde video, film, müzik klipleri izleme yöntemlerimiz de dijitalleşmiştir.

Eski zamanlarda müzik dinlemek için radyo ve kaset kullanımı yapılırken zamanla televizyonların hayatımıza girmesi ile görsel video izleme imkânı sağlamış olduk.

Teknoloji ve internetin ışık hızıyla gelişmesi ile video izlenme sistemleri artık televizyonlardan değil daha çok internet siteleri üzerinden gerçekleşmeye başlandı.

Bu konuda inanılmaz bir gelişim gösteren YouTube video paylaşım ve izlenme süreleri anlamında dünyanın zirvesinde yer alıyor.

Yapmanız gereken ise çok basit şekilde izlemek istediğini videoyu YouTube arama kısmında aramanız ve YouTube algoritması sayesinde ekranınıza izlemek istediğiniz video ve izlemeniz önerilen videolar listelenecektir.

Video içeriklerine ve kullanıcı tercihlerine göre oluşan YouTube algoritmasının global ve lokal anlamda iyi analiz edilmesi ve iyi planlanması gerekiyor.

YouTube Algoritması

YouTube algoritmasının nasıl çalıştığı konusunda ele alınan 6 ana bölüm bulunmaktadır.

Listeleme anında arama sonuçları, önerilen video akışları, YouTube ana giriş sayfasında, trend video listesi, izleyici abonelikleri ve kullanıcının geri bildirimlerinden oluşan 6 kriter değerlendirilerek bir algoritma oluşur.

Videolarınızın YouTube listelerinde üst sıralarda yer alması tamamen tıklanma sayısı yani videonun ne kadar görüntülenme sayısı ile alakalıdır.

Videonun izlenme süresi dikkate alınmazken sadece görüntülenme sayısı baz alınarak analiz yapılır.

Bu sebeple daha çok tıklanma elde edebilmek için kullanıcı arama yaptığı aşamada videonuzun üst sıralara girmesi çok önemlidir.

YouTube algoritması çalışma mantığını özetlemek gerekirsek ve dikkate aldığı başlıkları listelemek gerekirsek;

  • Arama sonuçları
  • Önerilen içerikler
  • YouTube ana giriş sayfası
  • Trend olan akışlar
  • Kullanıcı bildirimleri
  • Kanal abonelikleri

başlıca örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

YouTube Algoritmasında Yıllara Göre Neler Değişmiştir?

Video paylaşma ve izlenme konusunda dünya devi haline gelen YouTube yıllar içerisinde birçok arama, listeleme kriterlerinde değişiklikler yapmıştır.

YouTube 2005 yılında 3 bilişimci tarafından kurulmuş ve ilk video yüklenmesinin ardından tam 1,5 yıl geçtikten sonra 2006 yılında Google tarafından satın alınarak hızla gelişim göstermiştir.

Kullanıcılar tarafından video paylaşım sağlanması ve izlenme sürelerine, tıklanma sayılarına göre değişimler göstererek videoların üst sıralarda yer alması durumlarında zamanla değişiklikler yapılmıştır.

YouTube algoritması yıllar içinde birçok güncellemeden geçerek şuan ki günümüzdeki halini almıştır.

2011 yılında YouTube algoritması oluşturulurken videoların tıklanma ve görüntülenme sayısı baz alınmaktaydı. Sadece tıklanma sayısına göre algoritma oluşması birçok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Video yükleyiciler üst sıralarda yer alabilmek için sahte yazılımlar ile videoların tıklanma sayılarını artırarak görüntülenme anlamında listelerin üst sıralarında yer almışlardır. Bu da kullanıcıların doğru videoya ulaşmasının önüne geçiyordu.

Kullanıcı bir video aradığında üst sıralarda tıklanma sayısı fazla olan içerikler yer aldığı fakat videonun izlenme içeriğinde farklı ve yanıltıcı bilgilerin yer almasından dolayı kullanıcı şikâyetleri git gide artış göstermiştir.

2015 yılında algoritma oluşturma konusunda YouTube değişikliğe giderek yeni güncelleme yapmıştır.

Artık sadece tıklanma ve görüntülenme sayısı baz alınmayacak ve video izlenme süresine göre algoritma oluşması sağlanmıştır.

Zamanla YouTube algoritması kriterlerine video beğenme, yorum yapma ve abone olma sayıları eklenmiş ve günümüzdeki hali almıştır.

2022 yılında YouTube algoritmasının oluşmasında abone sayısı, beğenme sayısı, yorum sayısı çok önemli bir hale geldiğini unutmamalısınız.

YouTube Ana Sayfa Akış İçerikleri Nasıl Belirleniyor?

İnternet kullanan neredeyse tüm kullanıcılar gün içinde en az bir kere YouTube’ ye giriş yaptığı bilinmekte.

Peki, YouTube ilk giriş yaptığınızda karşınıza gelen videolar neye göre belirleniyor? Aynı ağ yapısında olan iki farklı bilgisayardan giriş yapıldığında iki kullanıcı ekranına gelen videolar neden farklı olmakta?

İşte bu soruların cevaplarını yazımızda detaylandırarak anlatacağız.

Tüm YouTube kullanıcılarının merak ettiği YouTube Ana Sayfasına girdiklerinde ekrana gelen videoların hangi kriterlere göre belirlendiğidir.

YouTube kullanıcıların her birine göre kişisel olarak video içerikleri oluşturmak ve ekran getirmektedir.

Daha önce siteye giriş yapmayanlar için YouTube ana sayfasında gelen video önerileri daha çok izlenme sayısı en yüksek olan videolar, abone sayısı fazla olan kanallar ve o gün en beğenilen video trendlerine göre liste oluşmaktadır.

YouTube Algoritması

YouTube algoritması kullanıcının ilgisini çekecek videoları görmesini amaçlamaktadır.

İzlenme sayısı en fazla olan videoları kullanıcıların görmesini sağlamak amaçlı site içerisine yerleştirerek ne izlemek istediğine karar veremeyen kullanıcıların dikkatini çekme eğiliminde algoritmalar oluşturulur.

YouTube’un amacı izleyicinin aradığı içeriğe en uygun videoyu bulmasını sağlamakla kalmaz siteden ayrılmaması ve daha fazla süre kalmasını sağlayacak videolar izlemesini önermektedir.

YouTube İzleyici Memnuniyeti Nasıl Ölçülür?

YouTube izleyicilerin memnuniyetlerini ölçme konusuna aşırı önem vermektedir.

Kullanıcılar tarafından paylaşılan videoların izleyiciler tarafından nasıl değerlendirildiği memnuniyet durumları nelerdir gibi konularda araştırma geliştirme çabaları çok yüksek seviyededir.

YouTube memnuniyet ölçme yöntemi olarak daha çok izleyicilerin karşısına anketler göndererek değerlendirme yapmaktadır.

Anket sonuçları yanında YouTube izleyicilerden gelen sinyalleri dikkate almaktadır. İzleyiciler tarafından beğenme beğenmeme butonlarından alınan analizler de izleyici memnuniyetinin hangi durumda olduğunu göstermektedir.

YouTube algoritması oluşma kriterleri arasında da yer alan izleyici memnuniyetleri anket sonuçları, izleyicilerden gelen geri bildirimler ve yapılan yorum beğenme sayıları dikkate alındığında izleyici memnuniyetleri tahmin tabloları oluşturulur ve izleyicinin karşısına gelecek video içerikleri de böylelikle belirlenmiş olacaktır.

YouTube izleyicilerin en çok ne izlediği, ne izlemediği, sitede ne kadar zaman harcadığı düzenli olarak analiz etmektedir.

Sonraki yazı: Giyilebilir Teknoloji Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.