Yoast SEO vs Rank Math Plugin Karşılaştırması

Oğuzhan Bilişik Oğuzhan Bilişik 12 Eylül 2019
Yoast SEO vs Rank Math Plugin Karşılaştırması

Yoast SEO Plugin, SEO ile ilgili en popüler WordPress eklentisidir ve 5 milyondan fazla aktif indirilmeye ve kuruluma sahiptir.

Rank Math ise Yoast SEO’yu tahtından edebilecek yeniliklere sahip, bu sebeple Yoast SEO vs Rank Math karşılaştırması yapıp kimin üstün geleceğini detaylı bir şekilde anlatmak istedik…

Yoast SEO’yu çok fazla web sitesinin kullandığını istatistiklerine bakarak rahatlıkla görebiliyoruz, bu birçok insanın güvendiği sağlam bir seçenek olduğunun kanıtı.

Diğer tarafta, MyThemeShop’tan Rank Math SEO pluginimiz var.

Eklentinin popülerliği, Yoast SEO ile karşılaştırılamayacak kadar düşük olmasına rağmen, harika değerlendirmeleri ve on-page SEO önerilerine sahip!

Bu gibi özel ve gelişmiş pluginler, haliyle “sitenizi kurarken hangisini seçmeniz gerektiği” sorusunu gündeme getiriyor, büyük bir kullanıcı kitlesiyle kendini kanıtlamış ve popüler olan mı yoksa çok daha geniş özellikleri hiç bir ücret istemeden sunmayı vaat eden Rank Math SEO mu?

Bu gibi sorular, özellikle SEO’ya yeni başladıysa WordPress kullanıcıları için yaygın bir sorundur. WordPress gibi CMSler (Content Management System) hangisinin sizin için en iyisi olduğunu zorlaştıran bir eklenti listesi içerir, zira çok fazla alternatif vardır.

Yoast SEO vs Rank Math Plugin Karşılaştırması

[box type=”warning” align=”alignleft” class=”” width=””]Bu gibi eklenti marketlerinde plugin geliştiricileri kendi geliştirdiği pluginler için “Bizim ki en iyisi” derler, buda bir nevi geliştiricilerin sözlerini göz ardı etmemize yol açıyor. Açıkça söylemek gerekirse bu devirde kimse “yoğurdum ekşi” demiyor, ama biz objektif olarak baktığımızda, Rank Math popülerliğini arttırmak için, Yoast SEO ‘nun ücretli sunduğu bir çok özelliği bedava sunduğunu görüyoruz.[/kutu]

SEO’ yu bu kadar önemli kılan şey ne?

Bildiğiniz gibi Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları, arama terimine göre en alakalı web sitelerini bulmak ve sıralamak için arama algoritmalarını kullanır, işte bu algoritmanın bizi ödüllendirmesini sağlayacak her türlü plugin, her yeni SEO uzmanının canıdır, ciğeridir 🙂

SEO’yu yalnızca backlinklerden ibaret sanıyor olsalarda On-Page SEO ‘su mükemmel olmayan domainler asla Google’da iyi rank alamazlar.

Bu nedenle sitenizi SERP’in (Arama Motorları Sonuç Sayfası) tepesinde görmek istiyorsanız, içeriğinizi uygun şekilde optimize etmeniz gerekir.

Bu her zaman çok zor olmak zorunda değildir ve WordPress kullanıcıları Yoast SEO veya Rank Math gibi SEO eklentilerini kullanarak On Page SEO sürecini kolayca düzenleyebilir.

Peki Hangi WordPress SEO Eklentisini Kullanmalıyım?

Artılarını ve eksilerini detaylıca öğrenmek için Rank Math’a karşı Yoast SEO’yu inceleyeceğiz, böylece hangi WordPress SEO eklentisinin sizin için en iyi olduğu konusunda doğru bir karar verebilirsiniz.

[box type=”warning” align=”alignleft” class=”” width=””]Şuan Yoast SEO ya da Rank Math SEO kullanıyorsanız, iyi olanı öğrenip hemen diğerine geçmek için harekete geçmeyin, zira bu SEO performansınızı ve sıralamalarınızı çok fazla dalgalandırabilir, ama siteniz yeniyse ve henüz trafiği yoksa makaleyi okumaya devam etmenizi öneririm![/kutu]

yoast rank math

Yoast SEO vs Rank Math SEO Plugini – Detaylı İnceleme

Bu eklentileri kurmak ve etkinleştirmek sandığınız kadar zor değil, hatta ayarlarını yapmakta biraz elverişliyseniz oldukça kolay.

Pluginler etkinleştirildiğinde, her iki eklenti de WordPress panosunda yeni bir bölüm oluşturacaktır.

Burada eklentinin farklı niteliklerini ayarlayabilir ve içeriklerinizi toplu olarak organik trafik için kolaylıkla optimize edebilirsiniz.

Rank Math’ı buradan ve Yoast SEO ‘yu bu linkten indirebilirsiniz…

Yoast SEO vs Rank Math SEO kurulum sihirbazlarından başlayalım…

Rank Math SEO Kurulum

Rank Math’ı etkinleştirdiğimiz zaman, kullanmak için Rank Math geliştirici sitesinden bir üyelik açmanız gerekiyor, bu hem bir çok ücretsiz özelliği aktive etmenizi sağlayacak, hemde Rank Math’a kullanıcı verisi toplamada ve iyileştirme de yardımcı olmuş olacaksınız.

Rank Math sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için tüm seçenekleri yerine getirmenize yardımcı olacak bir kurulum sihirbazı başlatır.

Yoast SEO da ayrıca bir “kurulum sihirbazı” sunar, ancak kullanıcının 2 pluginde de manuel olarak etkinleştirmesi gerekir.

Yoast SEO Kurulum

Genel olarak tüm amaç ve araçları karşılaştırdığımız zaman Rank Math, SEO ile ilgili deneyimi olmayanlar için Yoast SEO’ya göre daha fazla kullanıcı dostu bir arayüz sağlar.

Yoast SEO vs Rank Math – Kullanıcı Arayüzü

UI söz konusu olduğunda Yoast SEO, estetikten çok işlevselliğe odaklanır. Tabii ki bu Yoast SEO’nun vasat bir arayüzü olduğu anlamına gelmez.

İyi tanımlanmış kategoriler altında özenle düzenlenmiş seçeneklerle her şeyi ayarlayabilirsiniz ancak bu Yoast SEO’nun kullanıcı arabiriminin biraz renksiz ve sönük göründüğü gerçeğini değiştirmiyor…

Yoast SEO Ana Ekran

Bu gibi pluginler genelde bir çok kullanıcı için kur-bırak mantığıyla çalıştığı için arayüzünün çok mükemmel olmasına gerek olmadığı savunuluyor.

Rank Math ile karşılaştırdığımızda ise sadece modern görüntü değil, ayrıca ayarlar, yönlendirmeler, 404 izlemeleri vb. özelleştirmeler ve takip yaptığımız için, arayüz karşılaştırması bizim için oldukça önemli…

Rank Math Ana Ekran

Yoast SEO vs Rank Math – Anahtar Kelime Entegrasyonu

Anahtar kelime entegrasyonu, içeriğinizi arama motorları için optimize etmek için en önemli faktörlerden biridir.

Bir kullanıcı söz konusu terimi aradığında içeriğinizin Google vb. SERP’de gösterileceği şekilde, belirli bir anahtar kelime için optimize edilmiş veya anahtar kelimeyi barındıran makalelerinizi arama sonuçlarında daha iyi görünmesini sağlar.

Ayrıca tam olarak nasıl görüneceği hakkında da bir önizleme aracı sunar…

Yoast SEO Anahtar Kelime

Yoast SEO, içeriğiniz için anahtar kelime optimizasyonu söz konusu olduğunda mükemmeldir. Ücretsiz versiyonda içeriğinizi tek bir anahtar kelime için optimize edebilirsiniz; oysa premium yani ücretli sürümü, birden fazla anahtar kelime entegrasyonu uygulamanıza olanak tanır.

Rank Math SEO Anahtar Kelime

Bu özellik 2 pluginde de mevcut ama Rank Math rakibine göre biraz ayrılıyor. Rank Math’ın ücretsiz versiyonunda içeriğinizi 5 odak anahtar kelimesine göre optimize edebilirsiniz!

Eğer birden fazla anahtar kelimeniz yoksa ya da aklınıza gelmiyorsa buda sorun değil, bu durumda Rank Math otomatik olarak Google anahtar kelime önerilerini temel alan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri önermeye başlayacaktır.

Tabi bu konuyu çok fazla ciddiye almanızı önermiyoruz, zira önerilen kelimeler Google aranmalarından gelmektedir lakin aranma hacimlerini veya kelime rekabetini belirtmez.

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]Yine de birden fazla kelime için optimizasyon semantik SEO için mükemmel bir ayrıntıdır, bu konuyu daha farklı bir yazımızda ele alalım![/kutu]

Yoast SEO rakibine kıyasla işlevsellik konusunda özellikle ücretsiz sürümde herhangi bir yerleşik özellikten yoksundur.

Bu durumda bazı anahtar kelime fikirlerine göre ek optimizasyon istiyorsanız, anahtar kelime fikirleri oluşturmak Google anahtar kelime planlayıcı gibi üçüncü parti bir çevrimiçi araç kullanmanız gerekir.

Yoast SEO vs Rank Math – Schema.org Entegrasyonu

Schema.org, zengin snippet’leri, yıldız derecelendirmelerini vb. Doğrudan aranma sonuçlarında yani SERP’de etkinleştirmenize olanak tanır. Bu özellik içeriğinizin öne çıkmasını sağlar ve tıklama oranlarını artırır.

Rank Math Rich Snippet

Rank Math ile ilgili en iyi şey de tam olarak budur, web sitenizde olabilecek tüm içerikler için tam şema desteği sunar. Ancak Yoast SEO bu işlevsel özelliği atlar ve sizi web sitenize schema.org entegrasyonu için başka bir eklenti kurmaya zorlar.

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]Yoast SEO son güncellemelerle schema.org desteğine kavuştu, artık article, blogposting gibi yapısal verileri destekliyor, yine de Rank Math kadar çeşit yok…[/kutu]

Anlaşılır bir şekilde hem SEO hem de Shema gereksinimlerinizi karşılayan tek bir eklenti kurmak, iki ayrı pluginle uğraşmaktan çok daha iyidir. Bu da Rank Math’a Yoast’a göre bir başka üstünlük vermektedir…

Yoast SEO vs Rank Math – Google Search Console Entegrasyonu

Rank Math, Google Arama Konsolu verilerinizi takip etmeyi süper kullanışlı kılar. Kurulum işlemi boyunca tek yapmanız gereken Gmail hesabınızı girmek ve doğrulamaktır ve ilişkili web site arama konsolu verilerini WordPress panonuza getirir.

Yoast SEO Google Arama Konsolu entegrasyonu sunmakta ancak verilerinizi WordPress panonuzdan izlemeniz mümkün değildir.

Yoast SEO vs Rank Math – Dış Bağlantı Yöneticisi

İçeriğinizle ilişkili harici giden bağlantılara nofollow etiketleri atamak yaygın bir uygulamadır ve çok önemlidir. Bu arama motoru botlarınının sitenizin SEO puanını bağlantı hedefine aktarılmaması ve ilişkilendirmemesini sağlar.

Yani nofollow tagı ile otorite aktarımı yapmazsınız, bu SEO için yararlı bir harekettir.

Rank Math Dış Bağlantı Yöneticisi

HTML biçimindeki bağlantıyı değiştirerek içeriğinize nofollow etiketini eklemek çok kolaydır. Ancak kodlama sizi pek açmıyor ise Rank Math sizi Harici Bağlantı Yöneticisi ile karşılıyor. Giden bağlantıların tümünü tek tıkla Nofollow olarak işaretlemenizi sağlıyor.

Yoast SEO’da bu özellikte bulunmamaktadır.

Bu arada söylemeliyim, 618Media web sitesi de Yoast SEO premium’dan Rank Math’a geçiş yapanlar arasında.

Yoast SEO vs Rank Math – Yönlendirmeler

Gelişmiş kullanıcı deneyimi için hepimizin web sitemize dahili bağlantılar ve harici bağlantılar eklememiz gerekir. Ancak, bu bağlantılar, hedeflenen ilgili bağlantının kaldırılması durumunda 404 sayfaları gibi hatalar üretebilir.

Aynı şekilde sitenizden çıkan kopuk bağlantılar olabilir.

Bütün bunlar kullanıcı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir ve hemen çıkma oranının artmasına neden olabilir.

Anca Rank Math’da bu sorun yönlendirme yöneticisi kullanılarak hızlı bir şekilde çözülebilir.

Yoast SEO ise bedava sürümünde yalnızca bir sayfanın URL’sini değiştirdiğinizde yeni URL’e yönlendirme yaparken yardımcı oluyor.

Yoast SEO üzerinde Rank Math gibi bir bağlantı yöneticisi isterseniz premium sürümü satın almanız gerekmektedir.

Bedava ve gelişmiş bağlantı yöneticisi de Rank Math’a artı kazandıran bir başka detay…

Rank Math SEO Yönlendirme Yöneticisi

Yoast SEO vs Rank Math – Resim ve Video SEO

Resimlerinize ve videolarınıza ilgili meta açıklamaları ve alt etiketler ekleyerek Google gibi arama motorlarına yardımcı olabilirsiniz, bu da trafik ve yüksek rank ile ödüllendirilmek demektir.

Hem Yoast SEO hem de Rank Math resim dosyaları için SEO özelleştirilmeleri, alt etiketler sunar.

Video SEO ya baktığımızda Rank Math, genel trafik akışınızı artırabilecek Video rich snippets ekleme seçeneği sunuyor.

Yoast SEO’da ise daha birçok gelişmiş özellik mevcut, ancak hepsi eklentinin premium sürümünde saklanıyor.

Ücretsiz Yoast SEO bu konuda yine sevenlerini hayal kırıklığına uğratıyor…

Yoast SEO vs Rank Math – İçerik Analizi

Her iki eklenti de içeriğinizi doğrudan WordPress gönderi editöründen analiz eder ve SEO ‘nuzu geliştirecek değişiklikleri önerir.

Yoast SEO bu SEO scoru özelliğini genel bir anlamda ele alır. Yazdığın makaleyi İYİ veya KÖTÜ olarak puanlayıp size bildirir, bu kullanışlı ama az detaylı bir özelliktir…

Yoast SEO vs Rank Math - İçerik Analizi

Rank Math ise bu yönü doğru ve çok açıklayıcı bir şekilde ele alıyor…

Her şeyden önce içeriğinize 1’den 100’e kadar bir puan verilir; yayınlarınızı ne kadar iyi optimize ettiğinizi belirtirken çok daha açıktır. Bununla birlikte yapmanız gereken herhangi bir öneri çok açık ve ayrıntılıdır, bu da daha iyi işlem yapmanızı sağlar!

Yoast SEO vs Rank Math – XML ​​Site Haritası

XML site haritaları, Arama Motoru botları ve diğer web tarayıcıları tarafından web sitenizdeki tüm sayfalarda gezinmek ve bunları uygun şekilde arama motoru veritabanında dizine almak için kullanılır.

XML site haritaları olmadan bu botlar sitenizdeki bazı sayfaları kaçırabilir, bunun sonucunda SERP’de hiçbir zaman görünmeyebilir, yani sitenizin SEO ‘su için oldukça önemlidir.

Güzel haber hem Yoast SEO hem de Rank Math, bir tuşla XML site haritanızı oluşturmanıza izin veriyor.

Bu konuda durum eşittir, ikisini de gönül rahatlığı íle tercih edebilirsiniz…

Yoast SEO vs Rank Math – SEO Denetim Aracı

Bir SEO Denetim Aracı size web sitenizin genel SEO puanı hakkında detaylı bilgi verebilir. Bu gibi araçlarla orta düzeyde hangi alanların doğru olduğunu ve hangi konuların iyileştirilmesi gerektiğini görebilirsiniz…

Rank Math’ın doğrudan WordPress panonuza entegre edilmiş kendine ait bir SEO denetim aracı vardır, bununla sitenizi genel olarak analiz edersiniz.

Bu konuda en doğru ve son teknolojiyi Ahrefs, Semrush gibi özel üçüncü parti SEO Denetim Araçları vermektedir, Bu gibi pluginler genel SEO performansınıza göz atmanıza ve düzenlemeler yapmanıza yarar.

Yoast SEO’nun ise böyle bir aracı yoktur ve SEO ile ilgili web sitenizi denetlemek için harici bir servis kullanmak zorunda kalırsınız.

Yoast SEO vs Rank Math – WooCommerce SEO

WooCommerce, WordPress için gelişmiş bir e-ticaret eklentisidir. Mağaza listenizi oluşturma, ürün ekleme, ödeme yöntemleri ekleme ve çok daha fazlası da dahil olmak üzere WordPress web sitenize e-ticaret yetenekleri eklemenize yardımcı olur.

Hem Yoast SEO hem de Rank Math, potansiyel bir müşteri aradığında doğrudan arama motorunda görünmesi için ürünlerle ilgili meta verileri birleştirmenize yardımcı olabilecek WooCommerce SEO işlevselliklerini sunar.

Bununla birlikte şu ana kadar gördüğümüz gibi, Rank Math, WooCommerce SEO işlevselliğini tamamen ücretsiz sağlarken, Yoast SEO’da ise bu da ücretli özelliklere eklenmiştir…

Bir hayal kırıklığı daha…

Yoast SEO vs Rank Math – Rol Yöneticisi

Yoast SEO vs Rank Math - Rol Yöneticisi

Adından da anlayabileceğiniz gibi yönetici panelinin amacı, diğer kullanıcıların web sitenizdeki rollerini ve izin düzeylerini kontrol etmenizi sağlar.

Bu özellik, kaliteli içerik oluşturmak için birlikte çalışan 100’den fazla yazarı çalıştıran çok yazarlı web siteleri için mükemmel bir özelliktir.

Tüm yazarların web siteniz için SEO uyumlu yazılar ve makaleler üretebilmelerini sağlamak için, Rank Math, Yoast SEO’nun atladığı bir özellik olan Rol Yöneticisi özelliğini içeriyor.

Bu özellik ile kullanıcılarınıza Rank Math üzerinde ulaşabilecekleri alanları kısıtlamanızı ve bir düzene koymanızı sağlıyor…

Yoast SEO’nun savunmasını yapmak gerekirse; tek kişilik siteler, basit bir blog ya da botlarla çalışan bir haber siteniz varsa, o zaman bu ekstra özellik biraz anlamsız kalıyor.

Yine de mevcut olması Rank Math için bir artı, Yoast SEO için ise bir eksidir…

Yoast SEO vs Rank Math – Destek

Yoast SEO, yalnızca premium planına destek sunuyor, yani ücretli sürüm için.

Ücretsiz kullanıcılar için tüm sorunları çözmenize yardımcı olacak SSS(Sıkça Sorulan Sorular) bilgi tabanı oluşturmuşlar.

Bunu söylediğimize bakmayın, Yoast SEO yıllar içinde son derece güvenilir olduğunu kanıtladı ve çok nadiren destek ekibi ile temasa geçmek zorunda kalırsınız…

Rank Math ile bu hikaye tamamen farklı. Bu alandaki yeni ama yetenekli çocuk Rank Math’ın destek ekipleriyle iletişim kurmaya zorlayabilecek küçük hataları ve sorunları var.

Ama bu konuda da pek problem yok zira MyThemeShop’un destek ekibi, tüm sorunlarınızı çözmek için 7/24 hizmetinizde, bunu denedik 🙂

Peki Hangi SEO Eklentisini Seçmelisiniz?

Yoast SEO vs Rank Math Düellosu kazananı…

Açıkça görebileceğiniz gibi, Rank Math, SEO oyununu bir üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olacak harika ve tonlarca özellik sunuyor. Bu gibi pek çok bedava Rank Math özelliklerinin Yoast SEO’da bulunmadığını söylemez, ancak premium sürüm için ayrılmıştır.

Bu göz önüne alındığında, zaten bir Yoast SEO premium kullanıcısıysanız, Rank Math’a geçmek biraz mantıklı gelmiyor.

Bunlara ek olarak ücretsiz Yoast SEO pluginine sahip kullanıcılar, Rank Math’ın tüm Yoast SEO ayarlarını içe aktarmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir özelliğe sahiptir. Bunu bunu da hesaba katınca, plugin geçişi yaparak son derece fayda sağlayacaktır.

Özellikle siteniz yeni ise, çok fazla organik kelime de sıralama almadıysanız, geçiş yapmayı düşünebilirsiniz, yeni site oluşturulmalarda ise WordPress alanında kesinlikle Rank Math’ı tercih etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular SSS

Yoast ve Rank Math Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Yoast SEO Premium Fiyatı Ne Kadar?
Yoast SEO Ücretini Hak Ediyor Mu?
Rank Math SEO, Yoast'dan Daha Mı İyi?
Yoast SEO, SEO İçin Yeterli Mi?
Rank Math Premium Var Mı?
17 Yorum
Human Murat

Faydalı bilgiler sunan yazınız için teşekkür ederim. Kategori URL'sini kısaltmak için /kategori kısmını kapatıp siteadresi.com/kedi şeklinde kullanmaya başladım ancak Wordpress için AMP eklentisini kullanınca AMP sayfaları siteadresi.com/kategori/kedi/amp şeklinde oluşuyor. Google ise kategori AMP'sini siteadresi.com/kedi/amp adresinde görmek istiyor. Bu yüzden de kategorilere ait AMP sayfaları olduğu halde adres hatası yüzünden 404 hatası alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Cevapla
Human Emrullah

Uzun zamandır böyle bir yazı bekliyordum. Sizin sitenizde okumak nasip oldu. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yazı gayet iyi olmuş. Detaylı ve en ince ayrıntısına kadar değinilmiş. İki eklentiyi de sitelerimde aktif olarak kullanıyorum ve benim tercihim de Rank Math. İki farklı türde içeriğe sahip web sitem var bunlar;

1. Site 3 Yıllık bir site Yoast Seo kullanılıyorum günlük 10k - 15k Tekil hit alıyorum.
2. Site 2-3 aylık bir site Rank Math kullanıyorum. Günlük 100 - 150 Tekil hit alıyorum.

Sizlere bir iki soru sormak istiyorum.

1- Günlük 15k Tekil hit alan web sitem de Rank Math eklentisine geçiş yapmak istiyorum. Bir çok kelimede ilk sırada çıkan sitem bu durumdan etkilenir mi? Etkilenir ise ne kadar etkisi olur.

2- Rank Math Eklentisi kullandığım site yeni olmasına karşın iyi etkileşimler alıyorum. Fakat Rahk Math Anahtar Kelime Entegrasyonu büyük türkçe harflerinde (Ü,Ö,Ç,Ğ vb. Örn: Üniversite vs.) algılamıyor. Bs sorunun çözümü nasıl olur.

Cevapla
Human Mahmut Yurttaş

Süper yazı, süper karşılaştırma, helal hocam.

Cevapla
Human Acima, Sezai

Görseller alıntı ama anlatım harika olmuş :)

Cevapla
Human Dido

RankMath piyasanın yeni ama asi çocuğu. İşini iyi yapıyor

Cevapla
Human Seokaos Melih

Anlatım ve makale için teşekkür ederiz Oğuzhan Bey. 618media olarak Rank Math SEO eklentisine geçiş yapılmış anlaşılan, hayırlı olsun! (:

Cevapla
Human Sinan

Hocam ellerinize sağlık mükemmel bir yazı olmuş. Çok detaylı aydınlatıcı ve akıcı olmuş. Size dış bağlantıların nofollow yapmamızı faydası nedir. Seo açısından bir artı mı?

Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.