WP Rocket İle Web Siteni Ne Kadar Hızlandırabilirsin?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 26 Nisan 2023

WordPress web siteni hızlandırmak istiyorsan, bir önbellek eklentisi yüklemek, websiteninin yüklenme süresini iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

Yükleme sürelerinizden birkaç milisaniyede bile düzeltme yapmak, dönüşüm oranları ve arama motoru sıralamalarını olumlu yönde etkileyebilir.

Eğer bir önbelleğe alma eklenti ile WordPress web hızlandırılması konusunda düşündüysen, WP Rocket’i muhtemelen rastlayacağımız bir addır.

Çok az çabayla harika sonuçlar veren bir eklentidir. Ancak siten için doğru önbellek eklentisi midir?

İşte bu rehberde inceleyeceğimiz ve cevaplayacağımız soru bu!

Özellikleri inceleyerek, kullanıcı deneyimini keşfederek ve bu eklentiyi test sitelerimizde test ederek sonuçlarını paylaşarak, WP Rocket’in bir önbelleğe almayı etkinleştirmenin en iyi yolu olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar vermek için ihtiyacın olan her şeyi bu rehberde senin için birleştirebiliriz.

Hadi o zaman hazırsak başlayalım…

Web sitesi konusunda daha da detaylı bilgi edinmek istiyorsan yazılım ve web sitesi hakkında oluşturduğumuz rehberlere göz atabilirsin! 😎

Bölüm 1 :

WordPress Önbellekleme Nedir?


WP Rocket‘in WordPress web siteni hızlandırabileceğini duymuş olabilirsin ancak nasıl yapacağından emin olamayabilirsin.

İncelememizin bu kısmı işte bu konuda seni hızlandıracak olan bilgilerle dolu.

WordPress önbellekleme kavramını zaten biliyorsan veya nasıl çalıştığıyla ilgilenmiyorsan, bir sonraki bölüme atlamaktan çekinme.

Ama eğer bu konuları biraz daha incelemek istiyorsan bu bölümde aradığın tüm bilgileri bulabilirsin.

WordPress Önbellekleme, bir kullanıcı web sitendeki bir sayfayı her ziyaret ettiğinde, kullanıcı tarafından istenen web sayfasını dinamik olarak oluşturmak için sunucu, WordPress yazılımı ve WordPress veritabanı arasında birçok veri iletilir.

Tahmin edebileceğin gibi, bu olan tüm her şeyi yavaşlatır. Özellikle düşük maliyetli bütçe barındırma kullanıyorsan.

İşleri hızlandırmak için önbellekleme, sitenin ve içeriğinin statik bir sürümünü oluşturmak için kullanılabilir.

Bir kişi siteyi her ziyaret ettiğinde, dinamik olarak oluşturulmak yerine statik içerik görüntülenir.

İçeriğin statik sürümünü görüntülemek daha az zaman aldığından, ziyaretçiler daha hızlı yükleme süreleriyle karşılaşmalıdır.

Geliştirilmiş site hızının yanı sıra, ziyaretçiler dinamik içerik ile önbelleğe alınmış statik içerik arasında başka hiçbir fark görmemelidir. Web sitende yeni içerik yayınlama veya tasarımı düzenleme gibi herhangi bir değişiklik yaparsan, en iyi önbellekleme eklentileri, içeriğin statik sürümlerinin tamamen güncel olmasını sağlamak için önbelleğe alınan dosyaları otomatik olarak yeniler.

A) Bir WordPress Web Sitesinde Önbelleğe Almayı Nasıl Etkinleştirebilirsin?

WordPress web siteni önbelleğe alma söz konusu olduğunda, iki ana seçeneğe sahip olursun. Bunlar barındırma planlarının bir parçası olarak bu özelliği sağlayan veya bir önbellek eklentisi yükleyen bir web barındırma arasında seçmektir.

Web barındırma seçimine bağlı olarak, maksimum site hızı için kendi önbellekleme teknolojisi ile birlikte önbellek eklentisi seçini de kullanabilirsin.

Önbellekleme, WordPress’i daha hızlı hale getirmenin popüler ve kanıtlanmış bir yoludur, ancak WP Rocket web siten için doğru seçenek midir?

Hadi şimdi onu öğrenelim…

Bölüm 2 :

WP Rocket WordPress Plugin Hakkında Neler Bilmeliyiz?


WP Rocket’i yükleme sürelerini iyileştirmek için WordPress web sitelerinde önbelleğe almayı sağlayan bir eklentidir.

Önbelleğe almanın yanı sıra bu incelemede keşfedeceğimiz web sitelerini hızlandırabilecek başka özelliklere de sahiptir.

Bazı harika ücretsiz WordPress önbellek eklentileri olsa da, WP Rocket’in ücretli bir seçenek ve fiyatlar 49 dolardan başlıyor.

Ancak, bu incelemeyi okumayı bitirdiğinizde, WP Rocket’e yatırım yapmaya değip değmeyeceğini bileceksiniz.

A) WP Rocket Nedir?

WP Rocket Nedir?

Site trafiğin arttıkça ve ek içerik ekledikçe, sitene bir ziyaretçi her eriştiğinde veya bir sayfayı yeniden derlemesi gerektiğinden siten yavaşlamaya başlayabilir.

Önbelleğe alma özelliğini kullanarak ve ek optimizasyonları etkinleştirerek, WordPress’in her sayfa yüklemesi için yapması gereken işi azaltabilirsin ve tabi bu da siteni hızlandırır.

Bu WordPress eklentisi ile Bir WordPress sitesi için önbelleğe alma ve diğer birçok iyileştirmeleri kullanabilirler.

B) Gerçekten WordPress Sitemi Web Sitelerini Hızlandırabilir Mi?

Bu eklentinin neler yapabileceğini ve nasıl çalıştığını keşfetmeden önce, ilgileneceğim tek şey WP Rocket’in deneyimlerime dayanarak web siteni hızlandırma olasılığı olup olmadığıdır.

Buna verebileceğim en kısa ve net cevap ise:

EVET!

Bu eklentiyi üç siteye yükledikten sonra, hepsi 480 milisaniyeden 1.18 saniyeye kadar değişen hız artışları veya yüzde 27 ila 69’luk bir gelişme görülmüştür.

Testlerin tüm ayrıntılarını bu incelemede daha sonra görebilirsin, ancak hızlı bir genel bakış için testlerimden birinin sonuçları aşağıdadır:

Gerçekten WordPress Web Sitelerini Hızlandırabilir Mi?

Belirtildiği gibi, ücretsiz önbellek eklentileri mevcuttur.

Ancak, WP Rocket’i WP Super Cache ve en popüler ücretsiz WordPress önbellek eklentilerinden ikisi olan W3 Total Cache ile test verilerine dayanarak karşılaştırdığımızda, WP Rocket’in bize sunacağı cevap en hızlı olmasıdır.

Bu nedenle eğer bütçe bir mesele değilse, WP Rocket’i satın almak muhtemelen senin için doğru seçimdir.

Yine de, herkes için bu inceleme, bu premium önbellek eklentisini satın almanın iyi bir yatırım olup olmadığına veya paradan tasarruf edip başka bir yere bakıp bakmayacağına karar vermene yardımcı olacaktır.

Bu kararı vermene yardımcı olmak için, WP Rocket’inin en iyi özelliklerine yakından bakmaya ne dersin?

C) Peki Neden WP Rocket Kullanman Gerekir?

WP Rocket kendisini bir önbellek eklentisi olarak markalamaktadır, ancak bu plugin sadece önbelleğe almanın ötesine geçen daha küçük optimizasyonlar gerçekleştirir.

Diğer bazı önbellek eklentileri de bunu yaparken (örneğin W3 Total Cache), WP Rocket’in farklılaştırıcısı gerçekten herhangi bir yapılandırma gerektirmemesidir.

W3 Total Cache olan canavarlığı yapılandırmayı denediysen, bunun aslında ne kadar önemli bir farklılaştırıcı olduğunu yakından biliyor olabilirsin.

Bu, ellerini kirletemeyeceğin ve bir şeyler yapılandıramayacağın anlamına gelmez.

Bu sadece zorunda olmaman gerektiği anlamına gelir.

Temel olarak, Etkinleştir’i tıklamak çoğu siteyi önemli ölçüde hızlandırmak için yeterlidir.

WP Rocket Ne Yapıyor?

Varsayılan olarak, etkinleştirdiğin andan itibaren aşağıda sıralanan beş rol aktifleşir:

 • Sayfa önbelleğe alma (statik HTML dosya önbelleği)
 • Tarayıcı önbelleğe alma (Apache’de, sunucuda varsa)
 • GZIP sıkıştırması (Apache’de, sunucuda varsa)
 • Web yazı tipleri için Cross-Origin desteği (Apache’de)
 • Çeşitli üçüncü taraf eklentileri, temaları ve barındırma ortamlarını algılama ve destekleme

Ardından, aşağıdakileri kontrol etmek için ayarlar alanını kullanabilirsin:

 • Önbellek önyüklemesi – bu, önbelleği “oluşturmanıza” yardımcı olur, böylece siteniz sürekli olarak hızlı olur.
 • Küçültme / birleştirme – CSS / JS dosyalarınızı küçültmeye ve birleştirmeye yardımcı olur.
 • Statik kaynaklardan sorgu dizelerini kaldırma
 • Tembel yükleme – bu, kullanıcı sayfayı aşağı kaydırmaya başlayana kadar ekranın alt kısmındaki resimlerin veya videoların yüklenmesini geciktirir.
 • JS yüklemesini ertele
 • Emojileri / yerleştirmeleri devre dışı bırak
 • Google Fonts dosyalarını birleştirme

WP Rocket Arayüzü Nasıl Çalışır?

WP Rocket’i etkinleştirir etkinleştirmez siteni hızlandırmaya başlamak için yukarıda listelediğim özellikleri otomatik olarak uygular… ki bu arayüzde oldukça açıktır:

Ana kontrol paneli sayfası, önbelleğini hızlı bir şekilde temizlemeni veya önbelleğini önceden yüklemeni sağlar (bir saniye içinde daha fazlası).

Ama aksi halde, pek bir şey yoktur.

WP Rocket’in daha gelişmiş ayarlarını yapılandırmak için kenar çubuğunu kullanabilirsin.

Bölüm 3 :

WP Rocket Eklentisinin En İyi Özellikleri


WordPress web siten için bir önbellek eklentisi seçme söz konusu olduğunda, karar verme faktörü muhtemelen sitenin yükleme sürelerini azaltıp azaltmayacağı olacaktır.

Bununla birlikte, site hızındaki potansiyel iyileştirmelerin yanı sıra eklentiyi en iyi sonuçları almak için gerçekten doğru bir şekilde yapılandırabileceğini bilmek de önemlidir.

Bunu göz önünde bulundurarak, temel özelliklerini keşfetmeden önce WP Rocket kullanıcı deneyimine bir göz atalım.

1.Kullanım Kolaylığı

Kalabalığın arasından sıyrılmak için WP Rocket, önbelleği mümkün olduğunca kusursuz hale getirebilmesi için inşa edilmiştir.

Böylece herkes teknik yeteneklerinden bağımsız olarak WordPress web sitelerini hızlandırmaya başlayabilir.

Aynı zamanda, WP Rocket’i güç kullanıcılarına web sitelerinde tam olarak istedikleri şekilde önbellekleme yapabilmeleri için yeterli seçenekler ve ayarlar sunarak hitap etmeyi amaçlamaktadır.

WordPress web siteleri için önbelleğe almayı etkinleştirmeyi ve yönetmeyi basitleştirmenin bir yolu, kullanıcı dostu kontrol panelidir.

Ayrıca, eklenti etkinleştirilir etkinleştirilmez, yükleme sürelerini iyileştirmek için siteni önbelleğe almaya başlar.

Bir eklentiyi yükleyip etkinleştirebilmen koşuluyla WordPress web siteni önbelleğe alma ile etkili bir şekilde hızlandırmak için teknik becerilere sahip olup olmadığından endişe ediyorsan, siteni WP Rocket ile optimize etmeye başlayabilirsin.

WP Rocket’i varsayılan mod ayarlarında kullanmanın ötesine geçmeye hazırsan, bu eklentinin tüm özelliklerini kapsayan video kılavuzları vardır.

Bu kılavuzlar yalnızca bu özelliklerin nasıl kullanılacağını göstermekle kalmaz, aynı zamanda WP Rocket’in nasıl çalıştığını ve bu eklentinin neler yapabileceğini daha iyi anlaman konusunda sana gerekir.

Bu videolara WordPress kontrol panelinden erişilebilir ve WP Rocket’in varsayılan olarak ne yaptığını ve siten için eklentiyi en iyi nasıl yapılandıracağını açıklamak için harika bir iş çıkarır.

1.Kullanım Kolaylığı

WP Rocket’le web siteni optimize etmek için daha pratik bir yaklaşım söz konusu olduğunda, kontrol panelinin ayarları ve kontrolleri güzel bir şekilde düzenlenir ve eklentinin kullanıcı arayüzünde görüntülenen açık açıklamalar eşlik eder.

Bu nedenle, mobil önbellekleme veya HTML ve CSS dosya minimizasyonu gibi ek özellikleri etkinleştirmek istiyorsan, bunu nasıl yapacağını bu videolardan kolayca öğrenebilirsin.

1.Kullanım Kolaylığı

Bu eklentinin ayarlarını ve seçeneklerini incelerken, yardımcı metnin yanı sıra açılır yardımcı panelde ilgili destek içeriğini görüntüleyen bağlantılar olduğunu da fark edeceksin.

Bu sayede, bu WordPress eklentisinin belirli özelliklerini veya ayarlarını kullanmanın siten için doğru olup olmadığını öğrenmek basittir.

1.Kullanım Kolaylığı

Premium destek, WP Rocket’in kendini ücretsiz WordPress önbellek eklentilerinden ayırma yollarından biri olduğu için, eklenti web sitesini ziyaret etmek yerine WordPress kontrol panelin içinden yardım masası personeline bir mesaj gönderebilme yardımına da sahiptir.

Ki bu bence premium aboneliğin en güzel özelliklerinden biri.

1.Kullanım Kolaylığı

Web siteni etkinleştirilir etkinleştirilmez daha hızlı hale getirecek bir eklenti arıyorsan, aynı zamanda siteni hızlandırmak için daha proaktif bir yaklaşım almana yardımcı olacak çok yardım sağlayabilir.

Bu konuda alanda WP Rocket’i yenmek oldukça zordur.

2.CDN Uyumluluğu

Web sitesi dosyalarını dünyaya dağıtmak için bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmak, web siteni hızlandırmanın başka bir etkili yoludur. Bu nedenle, WP Rocket’in çoğu CDN sağlayıcısı ile uyumlu olduğunu görmek güzeldir.

Dolayısıyla, barındırma planının bir parçası olarak verilen CDN hizmetini kullanıyor ol ya da bağımsız olarak bir CDN ile kaydol, sitenin performansını daha da artırmak için WP Rocket’i ile entegre edebilmen gerekir.

3.Medya Optimizasyonu

Büyük resim dosyaları web siteni yavaşlatabileceğinden, WP Rocket’in bu potansiyel soruna yardımcı olacak bazı özellikleri vardır.

İlk olarak bu eklenti, kullanıcı sayfadaki konumuna gelene kadar resim ve videoların yüklenmesini ve görüntülenmesini geciktirmek için isteğe bağlı bir Lazy Load özelliği içerir.

Bu, sayfa tarayıcıda görüntülenir gösterilmez tüm medya dosyalarını otomatik olarak yüklemenin aksine.

Medya Optimizasyonu

WP Rocket’le, içeriğindeki emojileri WordPress.org‘dan indirmek yerine ziyaretçinin bilgisayarından yükleme seçeneğin vardır.

Rocket ekibi, dosya boyutlarını azaltmak ve yükleme sürelerini iyileştirmek için web sitesi görüntülerinizi sıkıştırabilen ücretsiz bir plana sahip bir görüntü optimizasyonu eklentisi olan Imagify’ı da yarattı.

4.Veritabanı Optimizasyonu

Zamanla, WordPress veritabanın büyüyerek web siteni yavaşlatma potansiyeline sahiptir.

Bununla savaşmaya yardımcı olmak için bu eklenti, eski yayın revizyonlarını, taslakları ve çöpe atılan yayınları ve silinen veya spam olarak işaretlenmiş yorumları temizleme yeteneği de dahil olmak üzere bazı veritabanı optimizasyon özelliklerine sahiptir.

4.Veritabanı Optimizasyonu

Veritabanı tablolarını komutla optimize etmenin yanı sıra, veritabanını günlük, haftalık veya aylık olarak otomatik olarak temizleyecek şekilde de zamanlanabilirsin.

Özel WordPress veritabanı optimizasyon araçları olsa da, WP Rocket’in bunu halletmesine izin vermek, ek bir eklenti kurmaktan daha uygun ve umarım daha etkilidir.

5.Küçültme

WP Rocket’in görüntü dosyalarının boyutunu azaltmaya yardımcı olması gibi, JavaScript, CSS ve HTML dosyaları da dahil olmak üzere diğer dosyaların boyutunu da azaltabilir.

Bu eklenti ile isteğe bağlı küçültme özelliği sayesinde web sitenizi oluşturan dosyalardaki gereksiz boşlukları, yorumları, satır sonlarını ve ekstra karakterleri koddan kaldırabilir.

Bu dosyaların boyutu küçültüldükten sonra, daha az bant genişliği tüketmeli ve istendiğinde daha hızlı yüklenmelidir, böylece web sitenizin hızını artırmak için önbelleğe almanın yanı sıra size başka bir yol sunar.

6.Mobil Algılama Ve Önbellekleme

Akıllı telefonlarda ve diğer mobil cihazlarda web sitelerine giderek artan sayıda internet kullanıcısıyla, WP Rocket’in web siteni hedef kitle bu segmentin için optimize edebileceğini görmek güzeldir.

Bu ayarlarla, mobil cihazlar için önbelleğe almayı etkinleştirme ve ayrıca akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için yükleme sürelerini hızlandırmaya yardımcı olmak üzere mobil cihazlar için ayrı önbellek dosyaları oluşturma seçeneğin vardır.

7.E-Ticaret Dostu

Bir çevrimiçi mağaza işletiyorsan veya WordPress web sitenden birkaç ürün satıyorsan, WP Rocket’i seçtiğin e-ticaret eklentisiyle çalışmalıdır.

WP Rocket’in sitenin görüntüleme sepeti ve ödeme sayfalarını otomatik olarak önbellekten hariç tutarak, müşterilerinin siteni hızlandırırken herhangi bir sorun yaşamamasını sağlar.

Aşağıdaki eklentilerden birini kullanırsan, WP Rocket’in “Sepeti Görüntüle” ve “Ödeme” sayfalarını otomatik olarak önbellekten hariç tutar:

 • WooCommerce
 • BigCommerce
 • Kolay Dijital İndirme
 • Jigoshop
 • iThemes Borsası
 • WP-Mağaza
 • WP eStore

Hangi para birimi değiştirici eklentileri ile uyumludur?

Otomatik olarak aşağıdaki eklentilerle uyumludur:

 • Aelia Para Birimi Değiştirici
 • WooCommerce Döviz Kurları Widget

Bu eklenti ayrıca aşağıdaki e-Ticaret ile ilgili eklentilerle otomatik olarak uyumludur:

 • Aelia Vergi Ülkelere Göre
 • Ülkeye göre Aelia fiyatları

8.Özel Önbellek Ömrü

WP Rocket’le web sitende yeni içerik yayınlandığında veya siteni başka bir şekilde değiştirdiğinde önbelleği temizlese de, ziyaretçilerinin her zaman en güncel sürüme ulaşmasını sağlamak için önbelleği kendin boşaltabilirsin veya bu eklentiyi kullanarak düzenli aralıklarla önbellek dosyalarını silmek için ayarlayabilirsin.

Özel Önbellek Ömrü

Birden fazla dakika, saat veya gün süren bir önbellek ömrü ayarlayarak ziyaretçilerinin web sitenin sürümünün olabildiğince taze olduğundan emin olmak için harekete geçebilirsin.

Diğer önbellek ayarları aracılığıyla, oturum açmış kullanıcılar için önbelleğe almayı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsin.

Oturum açmış kullanıcıların normalde göründüğünden farklı içerik gördüğü bir üyelik sitesi veya başka türde bir proje çalıştırıyorsanız faydalı olabilecek şekilde faydalıdır.

9.İçeriği Önbellekten Hariç Tutmak

Bir WordPress web sitesinin giriş sayfası veya alışveriş sepeti gibi bazı bölümleri önbelleğe alınmamalıdır.

WP Rocket bu URL’leri önbelleğinden otomatik olarak hariç tutarken, önbelleğe alınmasını istemediğin diğer URL’leri de belirtebilirsin.

Eklenti panosunun uygun bölümüne asla önbelleğe alınmaması gereken yayınların, sayfaların ve diğer içeriklerin adresini girmeniz yeterlidir, gerisini WP Rocket halleder.

Ayrıca, bir grup sayfayı bir kerede önbellekten hariç tutmak için normal ifadeler kullanabilirsin.

9.İçeriği Önbellekten Hariç Tutmak

9.İçeriği Önbellekten Hariç Tutmak

WP Rocket’le belirli tarayıcıların veya kullanıcı aracılarının önbelleğe alınmış içeriği görmesini engellemek de mümkündür.

10.Hosting Uyumluluğu

Web sitende nasıl çalışıyor olması kullandığın web barındırıcısına bağlı olabilir.

Birçok ana bilgisayarın kendi şirket içi önbellekleme sistemi olduğundan, WP Rocket’in bazı özellikleri, ana makinenin web siteni önbelleğe alma biçimiyle uyumluluk sağlamak için otomatik olarak devre dışı bırakılabilir.

İlginçtir ki WP Engine tarafından izin verilen tek önbellek bu eklentidir.

Testlerimizde WP Rocket’i WP Engine ile kullanmanın bir faydası olduğunu bulduk.

Ayrıca GoDaddy ve SiteGround ile WP Rocket’i kullanırken de durum böyle oldu.

Yani, barındırma planın önbelleğe alma içeriyor olsa bile, tembel yükleme, veritabanı optimizasyonu, minyatür ve eklentinin diğer özelliklerinden yararlanmak gibi WP Rocket’i kullanmanın bazı faydaları olabilir.

WP Rocket’in özelliklerinin WordPress için diğer önde gelen önbellek eklentilerinden bazılarına karşı nasıl biriktiğini görmek istiyorsanız, WP Rocket’in web sitesinde bilgilendirici bir karşılaştırma tablosu vardır.

Ancak, bu tablonun WP Rocket’in ekibi tarafından oluşturulduğundan, diğer eklentilerin neler yapabileceği konusunda hikayenin tamamını anlamayabileceğini unutma.

Bölüm 4 :

Hız Test Sonuçları


WP Rocket’in siteni hızlandırmak için en iyi önbellek eklentisi olup olmadığına karar vermene yardımcı olmak için, bu eklentiyi etkinleştirdikten sonra yükleme sürelerinin iyileşip iyileşmediğini görmek için birkaç farklı WordPress web sitesinin performansını ölçtük.

WP Rocket’i eklenti etkinleştirilir etkinleştirilmez web sitelerini optimize etmeye başlarken, kullanıcı dostu gösterge paneli üzerinden dosya ve görüntü optimizasyonu gibi ek özelliklerinden birçoğunu etkinleştirdik. Tüm WordPress kullanıcılarının yapabileceği bir şey.

CDN entegrasyonu ve Heartbeat API etkinliğini kontrol etme gibi daha gelişmiş özellikler kullanılmadı.

Test 1

WP Rocket’in test edildiği ilk site, WordPress’in yeni bir kurulumuydu. WordPress’i yükledikten sonra sitede en çok satan Avada teması etkinleştirildi ve Ajans demosu içe aktarıldı. Sitenin, videolar, animasyonlar ve diğer unsurlar içeren ana sayfası, ortalama yükleme süresini (1.78 saniye) belirlemek için Pingdom tarafından 24 saat izlendi.

Ortalama yükleme süresi kaydedildikten sonra, WP Rocket’in test alanına yüklenmiş ve etkinleştirilmiştir ve bazı özellikleri eklenti kontrol panelinden etkinleştirilmiştir.

WP Rocket’in ortalama yükleme süresi üzerindeki etkisini görmek için Pingdom’da ana sayfanın hızı 24 saat daha izlendi.

Test 1

Test yeri # 1’in ortalama yükleme süresi, WP Rocket ve bazı özelliklerinin etkinleştirilmesinden sonra 1,3 saniye idi – 0,48 saniye veya yüzde 27’lik bir iyileştirme kaydedildi.

Test 2

İkinci test için, sadece birkaç gönderi ve sayfa içeren hafif, küçük işletme WordPress web sitesi optimize edildi ve WP Rocket’le önbelleğe alındı.

WP Rocket’i yüklemeden önce, Pingdom ile 24 saatlik izlemeden sonra sitenin ortalama yükleme süresi 1.65 saniyeydi.

Test 2

WP Rocket’i etkinleştirdikten ve bazı özelliklerini etkinleştirdikten sonra, yeni ortalama yükleme süresi 0,53 saniyeydi – 1,12 saniye veya yüzde 68’lik bir iyileşme.

Test 3

Ağır bir tema ve hafif bir işletme web sitesi kullanarak yeni bir siteyi test ettikten sonra, üçüncü test, bir StudioPress teması kullanarak WordPress ile oluşturulan beş yıllık bir blogun performansını ölçtü.

Test 3

Siteyi 24 saat boyunca izledikten sonra, WP Rocket’i kurulmadan ortalama yükleme süresi 1.72 saniye idi.

WP Rocket’i etkinleştirildikten ve veritabanı ve dosya optimizasyonu da dahil olmak üzere bazı özellikleri etkinleştirildiğinde, yeni ortalama yükleme süresi 0,54 saniyeydi – 1,18 saniye veya yüzde 69’luk bir iyileştirme.

Hız Testi Özeti

WP Rocket’in test edildiği üç WordPress web sitesinden alınan sonuçların kısa bir özeti:

Site No Önce Sonra Zaman İyileştirme % Gelişme
1 1.78 s 1,3 s 480 ms % 27
2 1.65 s 526 ms 1.12 s % 68
3 1.72 s 540 ms 1.18 s % 69

Gördüğünüz gibi, test sitelerimizin üçünün de yükleme sürelerini değişen miktarlarda geliştirdi.

WP Rocket’in WordPress web sitelerini optimize etmesinin bir parçası, HTML ve CSS minimize etme ve görüntü optimizasyonu gibi isteğe bağlı özellikleriyle dosya boyutlarını azaltmayı içerir.

Bu nedenle, test sitelerinde önbelleğe almanın yanı sıra, ölçülen sayfaların boyutları, Pingdom test sonuçlarının ekran görüntülerinde görülebileceği gibi eklenti tarafından azaltıldı.

İki WordPress web sitesi aynı olmasa da, yukarıdaki bilgiler sana bu WordPress eklentisinin web sitenin hızını artıp geliştiremeyeceği hakkında bir fikir vermelidir.

Bölüm 5 :

WP Rocket Eklenti Abonelik Ücreti


Daha önce de üzerine basa basa söylediğimiz gibi WP Rocket premium bir WordPress önbellek eklentisidir ve üç satın alma seçeneği vardır:

WP Rocket'in Fiyatlandırması

 • Tekli: Bir web sitesinde kullanımı kapsayan bir yıllık destek ve güncellemeler için 49 ABD doları.
 • Plus: Üç web sitesinde kullanımı kapsayan bir yıllık destek ve güncellemeler için 99 $.
 • Sonsuz: Sınırsız sayıda web sitesinde kullanımı kapsayan bir yıllık destek ve güncellemeler için 249 $.

Varsayılan olarak, lisans bir yıl sonra otomatik olarak yenilenir ve fiyata yüzde 30 indirim uygulanır. Ancak, gerekiyorsa eklenti ile web sitesindeki hesap alanınızdan otomatik yenilemeyi kolayca devre dışı bırakabilirsin.

14 günlük yüzde 100 para iadesi politikası uygulandığından, bu WordPress eklentisini satın alabilir ve herhangi bir finansal risk olmadan sitenin hızı üzerindeki etkisini görebilirsin.

Son Olarak


Bu inceleme, bu eklentinin sadece kullanımı kolay olmadığını, aynı zamanda WordPress web sitelerinin hızını ölçülebilir bir şekilde artırabildiğini ortaya koydu.

Teknik bilgi ve çok az çaba gerektirmeyen bir web sitesini hızlandırmak için kullanılabilecek bir çözüm isteyenler için, bazı ücretsiz seçenekler de dahil olmak üzere başka WordPress önbellek eklentileri olsa da, WP Rocket’i kesinlikle yatırım yapmaya değer.

Bu eklentiyi yükleyerek hızlı bir şekilde sitenin ve yükleme sürelerini iyileştirmeye başlamalısın.

Yükle ve aktif et faktörüne ek olarak, web sitenin yükleme sürelerini daha da geliştirmene yardımcı olmak için video kılavuzları da dahil olmak üzere birçok yararlı belge ile birlikte gelir.

Eklentinin ek önbellekleme ve optimizasyon özelliklerini kullanarak WP Rocket’ten daha iyi sonuçlar alabilirsin.

Duyarlı e-posta desteğine erişim, bu eklenti gibi ücretli bir eklentiyi ücretsiz alternatifler üzerinde düşünmenin başka bir nedenidir.

Hangi tür WordPress web sitesini yönettiğinden bağımsız olarak, WP Rocket’in daha hızlı yüklenmesine yardımcı olma şansı yüksektir.

14 günlük para iade garantisi sayesinde, bu eklentinin siten üzerindeki etkilerini risksiz olarak görebilirsin.

O zaman şimdilik bizden bu kadar!

Sonraki yazı: Instagram İle Para Kazanmak İçin Neler Yapabilirsin?

2 Yorum
 1. Ali KABLAN dedi ki:

  Oğuzhan Bey merhaba,
  Öncelikle üstteki detaylı bilgilendirme için teşekkür ediyorum, çok faydalı bir makale olmuş. Sizden öğrenmek istediğim bir husus: Sitemde lite speed cache ve quick cloud kullanıyorum. Masaüstü hızım fena değil ama mobil hızım 3-4 kat daha düşük. Bunlara ilaveten WP Rocket kullanmak site hızımda özellikle mobil hızımda iyileştirme sağlayabilir mi? Veya mobil sitemi hızlandırmak için ne yapmalıyım?

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Selamlar, halihazırda bir cache eklentisi kullanıyorsunuz, wp rocket’i aktif hale getirdiğinizde iki eklenti arasında çakışma olacaktır.

   birini tercih edebilirsiniz, bunun için performans testlerine bakabilirsiniz.

   mobil performansınızı arttırmak için javascript dosyalarınızı azaltabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.