WordPress Kullanmanın İşinize 9 Faydası

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 26 Nisan 2023

WordPress 2003 yılından beri hizmet vermektedir ve şuan piyasadaki en popüler CMS yazılımıdır. Son birkaç yılda, bu alt yapı sadece blog olarak değil, aynı zamanda şirket ve diğer firma web siteleri için de tercih edilen içerik yönetimi alt yapısı haline gelmiştir.

WordPress’in bu kadar popüler olmasının ve şirketinizin veya bloğunuzun web sitesi için WordPress’e geçmeyi düşünmenizi sağlayacak 9 neden…

WordPress Kullanım Kolaylığı

Wordpress Logosu

WordPress alt yapısının kullanımı çok kolaydır ve sezgisel, güzel bir arayüze sahiptir ve WordPress kullanmak için yazılım dillerine hakim olmanız gerekmez.

Düzenli olarak yeni sayfalar, blog yazıları, resimler vb. eklemek çok basit olduğundan web sitenizi tasarlamanız ve biçimlendirmeniz için harcanan zaman büyük ölçüde azalır.

Ayrıca açık kaynak kodlu olduğundan yeni teknolojilere de kolaylıkla adapte olur.

CMS ile HTML Düzenlemeye İhtiyaç Olmaz

WordPress kendi kendine yeten bir ekosistemdir ve HTML düzenleme yazılımı gerektirmez (Adobe Contribute veya Dreamweaver gibi).

Ek bir HTML veya FTP yazılımı gerekmeden yeni bir sayfa veya blog yazısı oluşturabilir, metin biçimlendirebilir, resim yükleyebilir (ve onları düzenleyebilir), belge, video dosyası, resim galerisi vb. oluşturabilirsiniz…

Wordpress kolay düzenlenebileceğini anlatan görsel

Arama Motorları WordPress Alt Yapısına Aşıktır

WordPress’in arkasındaki kod çok temiz ve basittir, bu da Google gibi arama motorlarının sitenin içeriğini okumasını ve dizine eklemesini kolaylaştırır.

Ayrıca, her sayfa, yazı ve resim kendi meta etiketine, anahtar kelimelerine, açıklamasına ve başlığına sahip olabilir ve belirli anahtar kelimeler için optimize edilebildiği için çok kesin bir arama motoru optimizasyonu sağlar.

Bundan dolayı site içi SEO için biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

SEO çalışmalarınızı bir adım öteye taşımak, diğer geliştiriciler tarafından hazırlanmış SEO pluginlerinden de destek almak ve Google sıralamanızı yükseltmek için bu alt yapıyı kullanabilirsiniz.

Sitenizin Kontrol Tamamen Sizdedir

Wordpress Tüm Kontroller Sizdedir

Tüm kontrol sizdedir, web tasarımcınızın sitenizde basit güncellemeler yapmasını beklemenize gerek yok.

WordPress ile sitenizin hemen hemen her yönünü kontrol edebilirsiniz ve bu basit güncellemeleri kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

Web Sitenizin Tasarımı %100 Özelleştirilebilir

Bu CMS web siteniz için arka tarafta bir alt yapı ve çalıştırma motoru görevi görür, özellikle ön tarafta olan biten (Front-End) nerdeyse her şey değiştirilebilir.

Sitenin görünümü, çalışma yapısı ve menüleri %100 özelleştirilebilir, böylece markanızı sitenizde tam olarak gösterebilir ve ziyaretçilerinize benzersiz bir deneyim sunabilirsiniz.

Wordpress Kendi Özelleştirilebilir Özelliği

Blog Yapısıyla Çalışır ve Her An Kullanıma Hazırdır

WordPress aslında bir blog alt yapısı ve platformu olarak oluşturulduğundan, blog oluşturma yetenekleri çok güçlüdür ve istenirse extra entegrasyonlar çok kolaydır.

Şirket yada kişisel işleriniz için blogunuza RSS / e-posta abonelikleri koyabilir, içerikleri denetlemek ve WordPress’in yapabildiklerini daha da ileri taşıyıp, en yeni blog yazılarınızı otomatik olarak sitenin diğer sayfalarına (örneğin, ana sayfanız) eklemek, şirketinizi içeriğini yazılarla anlatmak ve genişletmek çok kolaydır ve sitenizi daha dinamik ve etkileşimli hale getirir.

Sitenizin İşlevselliğini Eklentilerle Artırın

Sitenize etkinlik takvimi, video galerisi, Twitter akışı, Facebook Fan kutusu, Instagram içeriklerinizi ve daha aklınıza gelebilecek yüzlerce şey eklemek ister misiniz? Bu CMS bir çoğu ücretsiz veya çok uygun fiyatlı eklentilerle bunu mümkün kılar.

Ekstra performans pluginleri ile websitenizi ve resimlerinizi optimize edebilir, web sitenizi Google standartlarını anında karşılayacak hale getirebilirsiniz.

618Media.com‘da bu alt yapıyı gururla kullanmaktadır.

Wordpress Özeleştirelebilir Tasarım

Web Siteniz İşletmeniz Büyüdükçe Büyüyebilir

Bu CMS alt yapısı ölçeklenebilir özelliktedir. Henüz küçük sayılan işletmeniz için 4-5 adet sayfa ile yolunuza devam edebilir, ya da işletmeniz büyüdükçe sitenize yüzbinlerce sayfa veya blog yazısı ekleyebilirsiniz.

Gerekli optimizasyonlar yapılırsa performans ve kaliteden hiç bir şey kaybetmezsiniz…

Birden Çok Kullanıcı Kullanabilir

Wordpress Çoklu Kullanımı Anlatan Bir Görsel

Bir WordPress sitesinin yöneticisi olduğunuzda, web sitesiniz için birden fazla kullanıcı ekleyebilir, ve her kullanıcıya erişim düzeyleri, yetkiler ve yetenekler atayabilirsiniz.

Böylelikle ön tarafta görünen içeriklerinizin ve teknik detayların birbirine karışması engellenmiş olur.

Yukarıda dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi hakkında bilgiler verdik, eğer bu konuda aklınıza bir şey takılırsa yorum bırakmaktan çekinmeyin…

Dünyanın en iyi alt yapılarından birini, profesyonellerden de destek alarak milyonlara ulaştırabilir, gerekli her türlü eklentiyi geliştirebilir veya hazır geliştirilmişleri işiniz için kullanabilirsiniz.

Unutmadan söyleyelim 618Media‘da WordPress geliştiricisidir!

Sizde WordPress kullanıyorsanız ve size göre bu CMS yazılımının başka avantajları varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Sonraki yazı: Web Sitesi Tasarımı: En Fazla Yapılan 9 Hata

10 Yorum
 1. WP Machine dedi ki:

  wordpress eklentiler sayesinde en iyisi olabilir

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Eğer çok büyük bir siten yoksa wordpress her alanda işini görecektir 🙂

 2. Oğuzhan dedi ki:

  bizde karmaşık bir çok süreç sonunda wordpress’de karar kıldık. çok teşekkür

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Teşekkürler adaşım, işine yaramasına çok sevindim.

 3. Mehmet dedi ki:

  SEO öğrenmek için giriyorum genelde bu siteye.
  Wordpressin inceliklerinden de bahsetmeniz güzel olmuş

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Teşekkürler Mehmet, yazıyı beğenmene çok sevindim, dijital pazarlama alanında elimizden geleni yaptığımıza emin olabilisin, SEO’da bunlardan birisi.

 4. Rıza dedi ki:

  hızlı deployment alınır, kolay giydirilir.

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Evet Rıza, haklısın, işe yarar bir çok şeyi içinde fazlasıyla barındırıyor. Codex harika 🙂

 5. muhammet dedi ki:

  googleda verdiğim reklamlarda çok işime yaradı yorum tarafı google reklamları için güzel şey

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Kesinlikle Muhammet, zaten bir satışta en önemli şeylerden birisi güven vermek, eğer bir e-ticaret siten varsa müşterilerin bir ürünü satın almadan mutlaka yorumlara bakıyordur.

   Satın alma tetikleyen bu durum Google reklamlarını da iyi yönde etkileyecektir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.