Wo Mic Nedir? Ne İşe Yarar?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 27 Nisan 2023

Bilgisayarlarda kalitesiz mikrofon sorununu çözmek adına oluşturulan Wo Mic hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık.

Satın aldığımız dizüstü bilgisayarlar sahip oldukları bileşenlerin özelliklerine göre çeşitlere ayrılıyor. Bazıları iş bilgisayarı olarak isimlendirilirken bazıları oyun bilgisayarı olarak tanımlanıyor. Maalesef bilgisayarların türüne olursa olsun kamera ve mikrofon performansı düşük seviyelerde olmakta. Dizüstü bilgisayarlarda alanın kısıtlı olması kaliteli bir kamera ve mikrofon kullanımını engelleyebiliyor.

Üreticilerin çok büyük bir kısmı mikrofon ve kamera kısımlarına yatırım yaparak bilgisayarın fiyatını daha fazla yükseltmeme isteği içerisinde oluyor. Kullanıcıların kolaylıkla bir mikrofon ya da kulaklık gibi ürünleri alabileceğini düşünüyorlar. Fakat son dönemde kaliteli bir mikrofonun fiyatı da oldukça yüksek seviyelere çıktı. Hal böyle olunca da insanlar alternatif çözümlere yöneliyorlar. Wo Mic olarak isimlendirilen uygulama da bu çözümler arasında en başarılı olanlardan bir tanesi.

Wo Mic Nedir?

Bilgisayarlarınızdan ihtiyaç duyduğunuz mikrofon performansını alamadığınızda alternatif yöntemlere yönelim gösteriyorsunuz. Kaliteli bir mikrofon satın almak akla gelen ilk seçenek olabilir. Ancak Wo Mic uygulaması ile sorun çok daha farklı bir şekilde çözülebilir.

Artık akıllı telefon sahibi olmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Akıllı telefonlar her ne kadar birçok işlemi yapabiliyor olsa da ana görevi insanların iletişimini sağlamak. Bu yüzden de akıllı telefonlarda son derece kaliteli bir mikrofon bulunuyor. Sesinizin olabildiğince net bir şekilde karşıya gitmesini sağlayan mikrofonlar ihtiyaçlarını tamamen karşılamakta.

Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan Wo Mic uygulaması akıllı telefonunuzu bilgisayarınızda bir mikrofon olarak kullanmanızı sağlayan bir uygulama. Hem bilgisayarınıza hem de akıllı telefonunuza bu uygulamayı yükledikten sonra akıllı telefonunuzu mikrofon olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Böylece kaliteli bir mikrofon için masraf etmeden sorunlar çözülmüş oluyor.

Wo Mic

Wo Mic Ne İşe Yarar?

Uygulamayı tanımlarken de bahsettiğimiz gibi Wo Mic uygulaması akıllı telefonumuzu bilgisayarımızda bir mikrofon olarak kullanmamıza yarıyor. Bilgisayarda kullanacağınız Skype, Zoom veya diğer görüntülü konuşma uygulamalarında mikrofon performansından memnun değilseniz rahatlıkla bu uygulamayı kullanmaya başlayıp akıllı telefonunuzun mikrofonunu kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun kalitesine göre bilgisayarınızda bu uygulamayı kullanarak ses kaydı yapmanız da mümkün oluyor. Normal şartlarda ses kaydı yapmaya ihtiyaç duymayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak video üreticisi olarak çalışan kişilerin çok büyük bir kısmı ses kaydı tutmakta ve videoları bu şekilde oluşturmaktadır. Seslerin çok düzgün olması için birçok videoda sesler ayrı olarak kaydedilip sonrasında videonun üzerine eklenir.

Sosyal medya platformlarının popüler hale gelmesi ile birlikte canlı yayın sistemi de devreye girdi. Twitch gibi platformlarda yayın açan kişiler aynı anda binlerce kişiye ulaşmayı başarıyor. Önemli yayıncıları incelediğinizde çok iyi mikrofonlara sahip olduklarını görebilirsiniz. Ancak sürecin başındaysanız büyük masraflar yerine Wo Mic uygulamasını kullanmak daha doğru bir tercih olabilir.

Wo Mic Nasıl Kullanılır?

Tamamen ücretsiz bir uygulama olarak sunulan Wo Mic oldukça kolay bir kullanıma sahip. Uygulamayı kullanmaya başlamak için ilk olarak indirme işleminizi yapmanız gerekiyor. Bilgisayarınız için uygulamayı resmi internet sitesi üzerinden indirebilirsiniz. İndirme işlemini başlatırken doğru işletim sistemini seçtiğinizden emin olmanız gerekiyor.

Benzer bir işlem akıllı telefonlarda da geçerli olacak. Programı kullanmak için Google Play Store ya da App Store üzerinden indirme işlemlerinin yapılması gerekli. iOS işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda bu sistemin kullanılması maalesef mümkün değil. Ancak telefonlarda iOS işletim sistemi olması bir engel teşkil etmiyor. Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda iPhone modelleri mikrofon olarak kullanılabilmekte.

Uygulamayı indirip kurduktan sonra her iki cihazdan da uygulamanın açılması gerekiyor. Hemen ardından uygulama size bağlantı türünü soracak. Burada karşınıza üç farklı bağlantı seçeneği çıkıyor. USB, Wi-fi ya da Bluetooth seçeneklerinden sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

USB seçeneğini tercih ederseniz akıllı telefonunuzu USB kablo ile bilgisayarınıza bağlamanız gerekecek. Wi-fi seçeneğinde ise her iki cihazın da aynı internet bağlantısını kullanmaya başlaması gerekli. En çok tercih edilen seçenek ise Bluetooth seçeneği. İki cihazında bluetooth özellikleri açıldığında birbirlerine bağlanması oldukça kolay olacak.

Uygulamanın kullanıma hazır hale gelmesindeki son aşama mod seçimidir. Cihazlar birbirine bağlandıktan sonra akıllı telefonunuzu ne için kullanacağınız sizlere sorulur. Burada mikrofon modunu tercih etmeniz gerekiyor. Aksi halde Wo Mic uygulaması çalışmayacaktır.

Wo Mic Kullanmanın Avantajları Neler?

Her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlanan Wo Mic uygulaması kullanıcılarına çok sayıda avantajı bir arada sunuyor. İnsanların mikrofonlar yerine bu uygulamalar yönelmesi de bu avantajlardan kaynaklanıyor. İnsanlar ilk etapta kaybedecekleri bir şey olmadığından uygulamayı deniyorlar. Ancak kısa süre içerisinde uygulamanın ne kadar başarılı olduğunu gören insanlar kullanmaya devam ediyorlar.

Ücretsiz Kablosuz Mikrofon Keyfi

Hiç kuşkusuz bu mikrofon uygulamasının en önemli avantajı tamamen ücretsiz olması. Artık insanlara bu tarz kolaylıklar sağlayan uygulamaların büyük bir kısmı ücretli olarak satılıyor. Özellikle akıllı telefonlardaki uygulama mağazalarında çeşitli ücretler talep edilebiliyor. Bu uygulama ile hem kablosuz hem de ücretsiz bir mikrofon edinmeniz mümkün hale gelecek. Üstelik oldukça iyi bir kalite düzeyinde.

Wo Mic

Tüm PC Uygulamaları ile %100 Uyum

Bilgisayarlarda mikrofona ihtiyaç duyduğunuz uygulamalar çok farklı olabilir. Zoom ya da Skype gibi görüntülü konuşma uygulamalarında bu programın kullanımı oldukça yaygın. Ancak uygulama diğer tüm anlarda da maksimum performans gösteriyor. Bir seferlik bağlantıyı yaptıktan sonra hangi bilgisayar uygulamasına girilirse girilsin akıllı telefonlar kullanılabiliyor.

Kullanımı Çok Kolay

Kullanımının çok kolay olması da ortaya çıkardığı avantajlardan bir tanesi. Her yaştan insan telefonunu bu amaçla kullanmaya başlayabilir. Yukarıda açıkladığımız direktifler takip edildiğinde kısa sürede Wo Mic uygulaması kullanıma hazır bir hale gelecektir. İstenen her an kullanılabilen bu uygulama görevini en iyi şekilde yerine getirmeyi başarıyor.

Farklı Bağlantı Seçeneklerini Tek Sefer Kullanmak Yeterli

Programın sunduğu avantajların sonuncusu ise bağlantı çeşitliliğidir. Cihazınızın durumuna göre farklı seçenekleri seçebiliyor olmak programı kullanan kişi sayısını arttırıyor. Herkes istediği bağlantı türü ile cihazlarını birbirine bağlayabiliyor. Üstelik bu bağlantıların sürekli olarak yapılmasına gerek olmamakta. Tek bir sefer bağlantı yapıldığında sonraki dönemde bağlantılar otomatik olarak gerçekleşiyor.

Wo Mic Kullanmak Güvenli mi?

Son dönemde birçok uygulama için doğan endişeler Wo Mic uygulamasında da ortaya çıkıyor. İnsanlar bu uygulamanın ne seviyede güvenli olduğunu merak ediyorlar. Uygulamayı kullanmaya başladığınızda uygulamanın sizden çok fazla erişim izni istemediğini fark edeceksiniz. Yalnızca mikrofon ayarlarına erişim için sizlerde izin isteniyor. Bu güne kadar hiçbir şikâyetin de ortaya çıkmadığı düşünülürse uygulamanın güvenli olduğunu söylemek mümkün.

Uygulamanın kendisini güvenli olsa da indirme işlemlerini gerçekleştirirken tercih edilen adreslerde sorunlar meydana gelebilir. Eğer güvenilir olmayan bir site üzerinden Wo Mic uygulamasını indirmeye karar verirseniz bilgisayarınıza zararlı yazılımların ya da virüslerin girişi mümkün olur. Telefonda yükleme işlemi yaparken APK dosyası indirirseniz çok daha büyük bir risk almış olursunuz. Kesinlikle uygulama mağazaları üzerinden indirme işlemlerinin yapılması gerekir.

Sonraki yazı: Nokia Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.