Wireless Adaptör Nedir? Ne İşe Yarar?

Oğuzhan Bilişik Avatar Oğuzhan Bilişik 20 Ağustos 2022

Kablosuz internet bağlantı özelliği olmayan cihazları kablosuz internete çıkarmaya yarayan wireless adaptör hakkında sizlere detaylı bir yazı hazırladık.

Evet yanlış duymadınız. Kullanmış olduğunuz cihazlarda internete kablosuz bağlanma imkânı yok ise hiç boşuna üzülmeyin. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte artık eski bilgisayarlarınızda bile kablosuz internete bağlanabilirsiniz. Kullanım sağladığınız masa üstü bilgisayarlarda, eski diz üstü bilgisayarlarda kablosuz internet bağlantı özelliği bulunmayabilir. Sonuçta yeni bir teknoloji olan wireless teknolojisi özellikle masa üstü bilgisayarlarda bulunan bilinen bir özellik değildir.

Fakat bu artık sorun olmaktan çıktı. Bulunduğunuz ortamda internet sağlayıcısı olarak kablosuz modem kullanılır ve sizin de elinizde bulunan bilgisayar kablosuz internete bağlanmaya uygun değil ise hemen bir wireless adaptör satın alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Farklı bağlantı türleri olan bu son teknoloji cihazlar sizi yeni bir bilgisayar satın almaktan kurtaracaktır.

Wireless Adaptör Çeşitleri Nelerdir?

Wireless teknolojisi kısaca Wi-Fi olarak da isimlendirilmektedir. İnternetin evlerde işyerlerinde okullarda kısacası tüm yaşam alanlarında hayli fazla kullanıldığı bilinmektedir. İlk zaman üretilen kablolu modemler ya tek portlu oluyor ya da 4 portlu olarak üretiliyordu. Modem üzerinden uzatılan Ethernet kablosu bilgisayarınıza takılarak internete erişim sağlanıyordu. Zamanla ortada çok fazla kablo bulunmasından rahatsız olan teknoloji mühendisleri kablosuz internet bağlantısını kurmanızı sağlayan wireless adaptör üretimini sağladılar.

Dahili ve harici bağlantı kurulabilen bu cihazlar iki ana gruba ayrılırlar. Dahili olarak adlandırılan kablosuz ağ bağdaştırıcıları genellikle masaüstü bilgisayarlarının anakartlarının PCI slotlarına takılan çeşididir. Masaüstü bilgisayar kasanızın içini açıp PCI slotuna dahili wireless adaptör cihazınızı takabilirsiniz. Bir diğer model ise harici bağlantı ile internete kablosuz ulaşmanızı sağlayan cihazlardır. USB bağlantı yolu ile bilgisayarınıza takmanız ve basit kurulumunu tamamlamanız halinde kablosuz bağlantı özelliği olmayan tüm bilgisayarlarınıza kablosuz internet bağlantı özelliği eklemiş olursunuz.

Wireless Adaptör

Her iki bağlantı türündeki cihazın görevi bilgisayarınızdan kablo ile internet bağlantısı kurmanızı sonlandırarak kablosuz internet bağlantısı kurmanızı sağlamaktır. Kablolu internet bağlantısı kurmak hiç kullanışlı olmayıp etrafta her alanda kabloların geçmesine ve kötü bir görünüm elde edilmesine olanak sağlar. Eğer sizlerin de bilgisayarlarında kablosuz bağlantı özelliği yok ise hemen bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Dahili bağlantı mı yoksa harici bağlantı yolunu mu tercih edeceğinize siz karar vereceksiniz.

Wireless Adaptör Nasıl Kurulur?

Masaüstü bilgisayarınızı ya da eski model laptoplarınızı kablosuz internet kullanılabilir hale getirmek oldukça basit bir işlemdir. Bulunduğunuz alanda kablo ile internet kurabileceğiniz bir alan yok ve modeminizde kablolu bağlantı yapacak boş slot kalmadı ise mecburen kablosuz internet bağlantısı kurmanız gerekecek. Elinizdeki mevcut bilgisayarlarda kablosuz ağ özelliği yok ise dilerseniz usb bağlantı özellikli wireless adaptör satın almalı dilerseniz de masaüstü bilgisayarınız anakartına entegre edilebilen kablosuz ağ bağdaştırıcı satın almanız gerekmektedir.

Kurulumu çok kolay olan bu iki işlemde sizi kablosuz internete ulaşmanızı sağlayacaktır. USB kablosuz ağ bağdaştırıcısını ya da PCI slotuna entegre edilen bağdaştırıcının da her ikisinin kurulumu çok basittir. Her iki cihaz türünün kurulum aşamaları cihaz kutusu içindeki kullanım kılavuzunda basit bir anlatım ile anlatılmıştır. Ayrıca teknik servis müşteri hizmetlerini telefon ile aramanız halinde size uzaktan yardımcı olarak kurulum işlemlerinizi tamamlamanızı sağlayacaktır.

Televizyonlara Wireless Adaptör Takılır Mı?

İlk nesil Smart TV özellikli televizyonları kablosuz bir şekilde internete çıkması yeni nesil teknolojik cihazlar sayesinde kolaylıkla sağlanabilir hale geldi. Eğer televizyonunuzda USB bağlantı noktası mevcut ve yazılım yüklenebilir durumda ise piyasada bulunan USB kablosuz ağ bağdaştırıcılar televizyonunuzdan kablosuz bir şekilde internete erişim sağlanabilmenize yardımcı olacaktır.

Televizyonunun USB girişine satın aldığınız USB kablosuz ağ bağdaştırıcı cihazını taktığınızda kurulum otomatik olarak gerçekleştirilir. Kurulum aşamalarını tamamladıktan sonra TV ayarlarına girerek wireless ya da kablosuz özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. Kablosuz ağ listesinde arama yaparak size ait kablosuz ağ bağlantı noktasını seçmelisiniz. Bağlantı noktanızın belirlemiş olduğunuz şifresini girerek artık televizyonunuzdan kablosuz bir şekilde internete bağlanabilecek ve Smart TV özelliğini kablosuz bir şekilde kullanabilir duruma geleceksiniz.

Wireless Adaptör Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dijital çağ olarak bilinen günümüzde teknoloji her geçen gün inanılmaz bir şekilde gelişim göstermektedir. Özellikle internet erişiminin kullanılmaya başlanması ile birlikte birçok işlemi yapabilmek için teknoloji cihazlar tercih edilmektedir. İnternete erişim sağlayabilmek için ise kullandığımız cihazlar eskiden sadece kablolu bir şekilde bağlantı kurulabilirken artık wireless yani kablosuz internet bağlantısı gerçekleştirilebilir hale gelindi.

Kullanmış olduğunuz masa üstü bilgisayarlarınızda ya da eski nesil diz üstü bilgisayarlarınızda kablosuz bağlantı özelliği bulunmayabilir. Fakat bu artık sorun olmaktan çıktı. Gelişen teknoloji ile USB kablosuz bağdaştırıcılar ve PCI bağlantı yolunu kullanan kablosuz bağdaştırıcılar üretilmeye başlandı. Ancak kablosuz internet bağlantı sağlayıcı cihazlarını satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Kullanmış olduğunuz bilgisayarın özelliklerine göre satın alacağınız cihaza karar verebilirsiniz. Ayrıca piyasada birçok kablosuz ağ bağlantı cihazları bulunmakta ve hangisini alacağınıza tam karar veremiyor olabilirsiniz. Öncelikle wireless adaptör almadan önce kullanacağınız cihaz hakkında tam bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Eğer masa üstü desktop olarak bilinen bilgisayarınıza bu cihazlardan alacaksanız karşınıza iki seçenek gelmekte.

Wireless Adaptör

Dilerseniz USB bağlantı portlu kablosuz ağ bağdaştırıcılarını satın alarak USB bağlantı noktasını kullanarak bu cihazları kullanabilirsiniz. Dilerseniz de USB portlarınızı doldurmak istemiyorsanız anakartınıza monte edilebilen PCI kablosuz ağ bağdaştırıcı satın alabilirsiniz. Eğer anakartınızda çok fazla USB port yok ise PCI bağlantı yolunu kullanan wireless adaptör kullanmak sizin daha fazla yararınıza olacaktır.

Kablosuz ağ bağdaştırıcı cihazı satın almadan önce bağlantı kuracağınız wireless modemin özelliklerini de bilmeniz gerekiyor. Alacağınız cihaz ile kablosuz modeminiz birbirine uyumlu olması son derece önemlidir. Aksi takdirde ikisi arasında bağlantı kuramayabilir ya da bağlantı kopması, yavaş internet bağlantısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kablosuz bağlantı sinyal gücünüzün modeminiz destekleyebildiği kadar sinyal gücü elde edeceğinizden dolayı alacağınız cihazın sinyal gücünün modeminizin sağladığı sinyal gücünden fazla olmaması gerekmektedir.

Çok hızlı bağlantım olsun diye çok yüksek ücretlerde wireless adaptör satın alıp daha sonra modeminiz sinyal gücü desteklemiyor diye birde yeni kablosuz modem ya da kablosuz router satın almak zorunda kalmayın.

Wireless Adaptör Bağlantı Hızları Nelerdir?

Günümüzde akıllı TV’ler, oyun konsolları, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, akıllı telefonlar, tabletler ve daha birçok elektronik cihaz wireless bağlantı yolunu kullanmaktadır. Yeni nesil tüm cihazlarda kablosuz bağlantı özelliği bulunuyor iken eski nesil bilgisayar ve TV’lerde kablosuz bağlantı özelliği mevcut değil. Kablosuz bağlantı kurmak için kullanılan wireless adaptör cihazları ise belirli bir hıza sahip olduğu için kimileri için yetersiz kalabilmektedir.

Wireless adaptör 2,4 GHZ ile 5 HZ arasında bağlantı hızı alabilmenizi sağlamaktadır. Kullanmış olduğunuz kablosuz modem özelliğine göre bu hızların üstünde bir cihazınız var ise alabileceğiniz maksimum hız modeminizin sağlayabildiği hız olacaktır. Ayrıca 802.11ac bant genişliğine sahip cihaz kullanmanız halinde daha yüksek hızlar elde edebilirsiniz.

Sonraki yazı: Unreal Engine Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.