Windows 11 Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 30 Nisan 2023

Windows 11 nedir? Bazı kullanıcılar Windows 11 hakkında birçok şeyi merak edebilir. Bu konuda Windows 11’den söz etmek istiyoruz.

Microsoft’un yakın zamanda geliştirmiş olduğu Windows 11, kısa sürede pek çok kullanıcıya ulaşmış durumda. Her geçen gün daha fazla kullanıcının indirip yüklemiş olduğu Windows 11 işletim sistemi, halen bazı kullanıcılar tarafından yüklenmemiş olabiliyor. Windows 10 işletim sisteminden sonra kullanıcılarını karşılayan Windows 11 işletim sistemi, geçtiğimiz yıl duyurulduğunda büyük bir heyecan ortamı oluşturmuştu. Halen pek çok kişi Windows 11’e geçememişken bu sürüm hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılar da bulunabiliyor.

Windows Nedir?

Windows 11 Nedir?” sorusuna geçmeden önce Windows hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. Windows, Microsoft markası altında geliştirilen bir işletim sistemi. Masaüstü ortamı için geliştirilen Windows, mobil ortamda da kendini gösteren bir yapı fakat aktif olarak masaüstünde ve dizüstünde kullanılıyor. 100’den fazla dil desteğine sahip olan işletim sistemi, sunduğu pek çok özellik ile öne çıkarken özellikle masaüstü ve başlat menüsü ile sıkça tanınıyor. En büyük rakipleri arasında Mac OS ve Linux işletim sistemi bulunan Windows, pazarda en büyük paya sahip bir işletim sistemi.

Windows’un Kısa Tarihi

Kullanıcılara “Windows 11 Nedir?” hakkında bilgi vermeden önce Windows’un kısa bir tarihinden söz etmek gerekiyor. Windows, ilk olarak 1985 tarihinde Windows 1.0 sürümüyle karşımıza çıktı. İlk çıktığında grafiksel arayüz bakımından oldukça sade olan işletim sistemi, hafif renklerle ön plana çıkıyordu. İçerisinde oyun dahi bulunan bu sürüm ofis kullanıcıları için birebir görünüyordu. Windows 2.0 işletim sistemi ile birlikte daha farklı bir temaya geçiş yapan firma, Windows 3.0 işletim sistemini piyasaya sunduktan sonra bu döneme kadar ki en başarılı satışlarını yapmış oldu.

Windows 11 Nedir

1990 yılında yayınlanan Windows 3.0 sürümünden sonra karşımıza 1995 yılında çıkan Windows 95 sürümü geliyor. Bu sürüm masaüstü ve başlat menüsünün ilk kez karşımıza çıktığı bir sürüm oldu. Devamında Windows 98, Windows ME ve Windows 2000 sürümleri müşterileri karşıladı. Asıl büyük yükselişlerden birisi Windows XP işletim sistemi ile birlikte oldu. Özellikle temasıyla kullanıcıları kendisine çeken Windows XP, büyük bir satış başarısı elde etti.

Windows 11 Nedir?” sorusuna birazdan değineceğiz. Windows XP’den sonra çıkan Windows Vista uyumluluk sorunları sebebiyle pek tutmasa da Windows 7 kısa sürede büyük bir popülerliğe ulaşmış oldu. Ardından Windows 8 çıktı fakat Windows 10 popülerlik konusunda daha başarılı bir işletim sistemi oldu. Her yeni sürümde daha modern bir tasarıma bürünen işletim sistemi, son olarak Windows 11 ile bizleri karşıladı.

Windows 11 Nedir?

Windows 11, Windows 10’dan sonra piyasaya sürülen en güncel Windows işletim sistemi sürümü. İlk olarak Haziran ayında duyurulan Windows 11, duyurulduğu dönemden sonra pek çok Insider sürümü ile insanların yeni işletim sistemini denemesini sağladı. 5 Ekim 2021 tarihinde ise işletim sistemi resmî olarak piyasaya sürüldü. Piyasaya çıktıktan sonra kademeli bir şekilde her kullanıcıya dağıtılan Windows 11, henüz tüm kullanıcılara dağıtılmamış olabilir. Windows 11, yeni özellikler, yeni tasarım ve daha iyi performans hedefiyle pazarda yerini almaya başladı. Bu konu başlığı ile birlikte sizlere “Windows 11 Nedir?” hakkında bilgi verdik.

Windows 11 Yenilikleri

Windows 11 ile ilgili merak edilen bir diğer detay yeni işletim sistemi sürümünün yeni özellikleri olmakta. En dikkat çekici yeniliklerden birisi başlat menüsü olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Başlat menüsündeki yeni tasarım artık menünün daha farklı gözükmesini sağlıyor. Sabitlenen kısım, önerilen kısım ve arama çubuğu gibi özelliklere yer veren başlat menüsü aynı zamanda daha hızlı açılıyor. Buna ek olarak başlat menüsünün artık başlangıç menüsü olarak adlandırıldığını da belirtelim.

Windows 11 Nedir?” dışında yenilikler konusunda da haberdar olmak lazım. Bir diğer yenilik yenilenen görev çubuğu olarak bizleri karşılıyor. görev çubuğunun yeni halini incelediğimizde görev çubuğundaki öğelerin ortalandığı görülüyor. Kullanıcı bunu isteğe bağlı olarak düzenleyebiliyor. Bununla birlikte saat ve takvim kısmı, buna ek olarak bildirim sekmesinde de güncelleme yapılmış oldu. Windows 11’de değişiklik yapılan bir diğer şey sesler olarak yer alıyor. Pek çok ses efekti artık daha farklı.

Windows 11’in yenilenen özellikleri arasında sağ tık menüsü de mevcut olmakta. Sağ tık menüsü artık daha modern ve daha canlı. Simge desteğine kavuşan sağ tık menüsü buna ek olarak ek seçeneklerin yer aldığı bir menüye de ev sahipliği yapıyor. Sağ tık menüsünün yanı sıra dosya gezgininde de bazı değişiklikler oldu. Dosya gezgini yeni tasarımıyla bazı kullanıcıları büyülemiş durumda.

Kullanıcılar “Windows 11 Nedir?” sorusu dışında yenilikleri de öğrenmek isteyebilir. Bir diğer yenilik giriş ekranı olarak açıklanabilir. Şifre girerken bu ekranda yapılan değişikliklerden birisi saatin ortalanmış bir şekilde farklı fontta yer alıyor oluşu. Giriş yaparken şifre girme ekranı da artık daha farklı görünüyor. Aynı zamanda masaüstündeki varsayılan duvar kağıdı da değişti.

Windows 11 Nedir

Windows 11 Kaç TL?

Windows 11 Nedir?” sorusu ile birlikte Windows 11’in kaç TL olduğu da merak edilen bir diğer konu olarak bizlerin karşısına çıkabiliyor. Windows 11 aslında ücretsiz bir işletim sistemi. Lisanslı veya lisanssız olan her Windows 10 kullanıcısı Windows 11’e ücretsiz bir şekilde geçiş yapabilir. Lisanslı olmayan kullanıcılar Windows 10’daki gibi kısıtlamalara maruz kalır. Windows 11’e lisanslı bir şekilde sahip olmak için Windows 10 satın alınması ve sonrasında Windows 11’e yükseltilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra Windows 11’de Windows 10 anahtarı girilebiliyor. Fiyatlar şu şekilde yer alıyor:

  • Windows 11 Pro -> 3.899,00 TL
  • Windows 10 Home -> 2.699,00 TL

Windows 11 Yükseltme Ücretli mi?

Windows 11 işletim sistemine yükseltme yapmak tamamen ücretsizdir. Windows 10 işletim sisteminden Windows 11’e işletim sistemini satın alan veya almayan herkes rahatlıkla yükseltme yapabilir. Bu konuda kullanıcıların aklında bir soru işareti kalmasın.

Windows 11 Nasıl Kurulur?

Pek çok kişi “Windows 11 Nedir?” dışında Windows 11 işletim sisteminin cihaza nasıl kurulacağını araştırabilir. Windows 11 işletim sistemi ISO dosyası ile kurulmayan bir işletim sistemi olmakta. Çünkü Microsoft, Windows 11 işletim sisteminin indirme dosyalarını yayınlamadı. Windows 11 işletim sistemine geçmek için Windows Update ile birlikte güncelleme yapmak gerekiyor.

Windows 11 işletim sistemine güncellemek için Windows Update üzerinden Windows 11 güncellemesi gönderilir. Her kullanıcıya aynı anda gönderilmeyen bu sürüm kademeli bir şekilde yayılır. Kullanıcı ister lisanslı olsun ister lisanssız olsun Windows 11 işletim sistemine geçmek için Windows 10’un en güncel sürümünde yer alması gerekiyor. Şu anda en güncel Windows 10 sürümü 21H2 olarak yer alıyor. Bu sürümde olan kullanıcılar ek olarak eksik güncellemeleri de yapmalı. Bu şekilde kısa süre içerisinde Windows 11 güncellemesi ile karşılaşılabiliyor.

Bu konuda siz değerli okurlarımız için “Windows 11 Nedir?” sorusunu cevaplayıp Windows 11 işletim sisteminin yeniliklerinden ve nasıl kurulabileceğinden bahsettik. Umarız bu kon işinize yaramıştır.

Sonraki yazı: Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality-AR) Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.