Web Tarayıcı (Browser) Nedir? Web Tarayıcı Neden Kullanılır?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 23 Nisan 2023

Günümüzde 7 den 77 ye her yaştan insanı internet yolculuğuna çıkartan ve gitmek istediğiniz adrese ulaştıran web tarayıcı sistemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Tüm dünyada 2000 yılı ile başlayan ve milenyum çağı başladığı düşünülen dönem ile birlikte teknoloji her geçen gün inanılmaz bir hızla gelişim göstermektedir. Eskiden çevirmeli bağlantılar ile bir web site açılması için dakikalarca beklerken şimdilerde 1-2 saniye içinde sitelerin ana sayfasına ulaşılabilir hale geldik. Tabii ki teknolojinin bu denli ilerlemesinde başrolü internet almaktadır. Bazıları tarafından milenyum çağı bazı insanlar tarafından dijital çağ olarak adlandırılan şu günlerde internet kullanmayan neredeyse hiç kimse yok.

Mobil internet ağının gelişmesi ile birlikte tüm dünyada internet kullanılabilir hale geldi. Şimdilerde her gittiğiniz mekânlarda kablosuz ağ ile internete ulaşım sağlanabilmektedir. Mobil ağ olmayan yerlerde ise devlet destekli kablosuz modemler ile insanlara internet erişimi bir şekilde sağlanabilmektedir.

Web Tarayıcılar Nasıl Çalışır?

Günümüzde insanların en büyük hobisi haline gelen internet kullanımda kullanıcılara yardımcı olan bir sistem bulunmaktadır. Dünya genelinde yapılan istatistikler çerçevesinde aktif olarak çalışan 2021 yılı sonu için 1 milyar 850 milyon adet internet sitesi olduğu tespit edilmiştir. Bu web sitelerine girmemizi sağlayan aracılara web tarayıcı bir başka isimle web browser adı verilmektedir. Kullanıcılar gitmek istediği web sitesine ulaşmasını sağlayan yazılımların genel adına verilen bir isim de denebilir.

Her yaştan insanın bilgisayar kullanmaya başladığı temel bilgilerden itibaren ilk yaptıkları işlem internete girmek oluyor. Bilgisayar, tablet ve ya akıllı cep telefonlarından bir internet sitesine ulaşabilmeniz için mutlaka web tarayıcı yazılımı kullanmanız gerekiyor. Piyasada birçok farklı özelliklerde farklı yazılım firmaları tarafından geliştirilmiş web browserlar bulunmaktadır. Fakat bu konuda lider durumda olan ve her iki internet kullanıcısında birinin tercih ettiği web browser programı Google Chrome olduğu bilinmektedir.

Web Tarayıcı

Web Tarayıcı Genel Özellikleri Nelerdir?

İnternet kullanıcılarının web browserların özellikleri ile doğrudan ilgilendiği bilinmektedir. İnsanlar neredeyse tüm boş vakitlerini artık akıllı cep telefonu ya da bilgisayar ve tabletler yardımıyla internette geçirmektedirler. Dünya üzerinde internet kullanımı gelişmiş ve orta gelişmiş tüm ülkelerde çok fazla sayıdadır. Böylesine büyük bir kullanıcı havuzundan pay almak isteyen bilgisayar yazılım firmaları geliştirdikleri web browser yazılımları ile rekabette öne geçmeyi hedeflemektedirler.

Bu yazılımların hepsinin ortak bir amacı vardır o da kullanıcıları memnun edecek bir internet sörfü deneyimi yaşatmaktadır. Ne kadar çok kullanıcı tarafından tercih edilirlerse gelirlerini bir o kadar da artırma hedefindedirler. Bu nedenle sürekli gelişim ve değişim içindedirler. Bilinen birçok web tarayıcı yazılımlarının ortak özellikleri arasında ise şunlar bulunmaktadır. Gelin hep birlikte inceleyelim:

 • Adres çubuğu: İnternet kullanıcıları tarafından ziyaret edilmek istenen web sitenin URL adresinin yazıldığı alana verilen isimdir. Adres çubuğu sizi gitmek istediğiniz web sitesine ulaşmanızı sağlayacaktır. Adres çubuğunun sol tarafından sayfalar arası hareket etmenizi sağlayacak ileri, geri ve yenile butonları bulunur.
 • Açılış sayfası: Bir diğer adıyla giriş sayfası olarak bilinen açılış sayfası kullandığınız web browser yazılımını açtığınızda karşınıza gelen ilk web site adresidir. Bu ayar web browser yazılımı kurulu olduğunda default olarak belirli bir web site adresi ile karşınıza gelir fakat dilerseniz açılış sayfasını istediğiniz bir sayfa urlsi yazarak değiştirebilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılan açılış sayfası bilindiği üzere Google arama motoru sayfasıdır.
 • Yer imleri: Yer imleri bazı web tarayıcı yazılımlarında farklı isimler ile karşınıza gelmektedir. Sıkça ziyaret ettiğiniz ve tekrar ziyaret etmek istediğiniz web sitelerini ekleyerek daha hızlı bir şekilde web sitelerin açılmasını sağlamaya yarayan bir özelliktir. Ayrıca dikkatinizi çeken bir siteyi inceleyecek vaktiniz yok ve sonra incelemek isteyen kullanıcılar için yer imlerine eklemek hem sitenin adresini unutmanızı engeller hem de tekrar ulaşmak konusunda size zaman kazandırır.
 • Tarayıcı geçmişi: Tüm web browser yazılımları kullanıcıların ziyaret ettiği web siteleri geri planda kayıt altına almaktadır. Bu özellik sayesinde geçmişte ziyaret ettiğiniz web siteleri görüntüleyebilir dilerseniz tekrar siteye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sizin dışınızda bir kullanıcı tarafından girilen web sitelerin adreslerini de görmenizi sağlamaktadır. Tarayıcı geçmişi de default bir tarih olarak ayarlı gelir ve siz dilerseniz ne kadar geriye dönük bir zamanda ziyaret edilen web sitelerin geçmişi kayıt altında tutulması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Dilerseniz web tarayıcı kapatılır kapatılmaz tarayıcı geçmişi temizlenmesini sağlayabilir dilerseniz de siz istediğiniz zaman bu özellik alanına girip manüel geçmişi temizleyebilirsiniz.

 • Gizli sekme: Web browserlarda güvenli bir şekilde gezinti yapmak isteyenlerin kullandığı bir özelliktir. Gezdiğiniz web sitelerinde bilgilerinizin kayıt altına alınmasını engellemek ve diğer kullanıcılar tarafından hangi sitelere girdiğiniz görünmemesi için kullanılmaktadır. Kullanıcı gizliği sağlamak ve güvenli bir internet deneyimi yaşamak için kullanılan bu özellik her ne kadar verileriniz kaydedilmediğini belirtse de bu konuda yüzde yüz garanti verilememektedir.
 • Eklentiler: İnternet deneyimi sırasında birçok kolaylık getiren mini programcıklar olarak adlandırılan eklentilerin birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu konuda geliştirilen birçok eklentiyi kullandığınız web tarayıcı mağazasından yükleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirsek VPN kullanarak bir web sitesine girmek istediğinizde bilgisayarınıza program kurmak yerine mağazadan ilgili eklentiyi yükleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Web Tarayıcı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

İnternette gezinti yapmak web sitelerin dünyasına girmek herkes tarafından eğlenceli bir hobi olarak kabul edilmektedir. İnternet gezintisi sırasında zamanın nasıl geçtiği anlaşılmadığı ve bazen saatlerce internet başında zaman geçirildiği bilinmektedir.

Web Tarayıcı

Bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonları yardımıyla her yerden internete girilebilinen şu dönemde web tarayıcı kullanımında dikkat etmek gereken hususlar bulunmaktadır. Kötü amaçlı yazılım yapan korsanlar en çok sisteme bulaşma ve trojan virüsü sızma eylemlerini web browserlar yardımıyla yaparlar.

Bu nedenle kullanmış olduğunuz web browserların bilindik ve güvenilir olanlarını tercih etmek gerekir. Kullandığınız web yazılımlarında açılır pencere eklentileri aktif etmeli ve sitelerden gelen dosyaları sisteminize indirmemeye gayret gösteriniz. Ayrıca tercih ettiğiniz web tarayıcı mağazalarında bilmediğiniz eklentileri de aktivite etmeyiniz. Özelliği konusunda bilgi sahibi olmadığınız eklentiler bazen güvenlik açığı oluşturabilir bu da sizi üzen sonuçlar oluşturabilir.

En Çok Kullanılan Web Tarayıcılar Hangileridir?

World wide web olarak bilinen uluslar arası internet sitelerinin bulunduğu ağa girmenizi sağlayan web browser yazılımları birbirinden farklı özelliklerde ve farklı firmalar tarafından geliştirilmektedir. 1990 ve 2005 yılları arasında web tarayıcı konusunda İnternet Explorer çok fazla tercih edilse de 2005 yılından itibaren bu konuda lider olan Google Chrome yazılımıdır.

2021 yılı temmuz ayı verilerine göre tüm dünyada Google Chrome kullanım sayısı yüzde 65 civarlarındadır. Yüzde 18 ile ikinciliği ise Safari Browser almaktadır. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen web tarayıcı yazılımları ise şu şekildedir:

 • Google Chrome
 • Mozilla Firefox
 • Safari Browser
 • Yandex Browser
 • Microsoft Edge
 • Opera Browser
 • Vivaldi
 • TOR Browser

Sonraki yazı: Pop Up Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.