Web Sitesi Tasarımı: En Fazla Yapılan 9 Hata

Oğuzhan Bilişik Oğuzhan Bilişik 20 Temmuz 2019
Web Sitesi Tasarımı: En Fazla Yapılan 9 Hata

Son zamanlarda mobil kullanımının artış göstermesiyle, milyonlarca web sitesi tasarımı trendi oluştu.

Bununla birlikte, kullanıcıların markalarla iletişim kurmalarını zorlaştıran kullanışsız tasarımlar da çoğaldı.

Kalabalık bir ana sayfadan zayıf içeriğe, kötü kullanıcı deneyiminden kodlama hatalarına kadar ortalama bir web sitesinin geliştirebileceği birçok etken vardır.

Aşağıda, web sitesi tasarımcılarının en sık yaptığı 9 web sitesi tasarımı hatasını ve bunların sitenize zarar vermemesinin yollarını bulacaksınız.

1. Temel Tasarım İlkeleri ve Öğelerine Önem Vermemek

Bazı tasarımcılar web sitesini tasarlarken tasarımın, şekil, çizgi, renk, tipografi, doku, boyut gibi birbiriyle uyumlu olması gereken kompozisyonun bir çok öğelerini görmezden gelirler.  Çok fazla kişiselleştirme, içerik tekrarına ve okuyucuyu gerçek içerikten uzaklaştırmaya neden olabilir.

Çok az tasarım özelliğine sahip minimalist web siteleri de ziyaretçiler için bir iyi bir deneyim sunabilir, bu nedenle tasarım ve performans arasında bir denge bulmak esastır.

Bu kavram, fotoğraflar, videolar, bannerler ve diğer grafik türleri için de geçerlidir. Bu nedenle web sitesi, tüketicinin gözünde olumlu ve kullanışlı olmasına dikkat edecek şekilde tasarlanmalıdır.

2. Ücretsiz Web Sitesi Araçlarına Güvenmek

web tasarim hatalari

Çok sayıda şirket, kullanıcıların dakikalar içinde yeni bir web sitesi kurmasını sağladığını iddia ettiği “sürükle ve bırak” uygulamaları sunuyor. Bu tür hizmetlerdeki en büyük sorun, her temanın arka planında düzinelerce kod olması ve sitenin yüklenmesini yavaşlatmasıdır. Zamanla bu ciddi performans sorunlarına ve sayısız hatalara yol açabilir. Bütçeniz kısıtlı ise, ideal web sitenizin görünümüne ve stiline sahip olan premium bir tema satın almayı düşünün.

3.Kalitesiz İçerik Yayınlamak

Arama motorları için bir numaralı sıralama kriteri her zaman web sitelerinde gösterilen içeriğin kalitesi olmuştur. Bu konuda yazdığımız ‘arama motoru optimizasyonu nedir’ adlı makalemizde arama motorlarının nasıl çalıştığını detaylı olarak anlattık.
Web sitesi sahipleri sık sık, güzel bir site oluşturmak için binlerce lira harcarlar ancak içeriklere sadece boşluk doldurma gibi bir düşünce ile bakarlar. Bu, arama sonuçlarını çok kötü etkiler, çünkü ziyaretçilerin ilgisini çekmenin ve dönüşüm oranlarını artırmanın en iyi yolu kaliteli içerik sunmaktır.

İçeriğinizin kalite açısından yeterince iyi olup olmadığını anlamak için, ziyaretçilerin hemen çıkma oranlarına bakın. Bu, kişilerin birden fazla sayfayı görüntüleyip görüntülemediğini, sitede etkileşimde bulunup bulunmadığı gösterecektir. Özet olarak bir web sitesi tasarlarken, içeriğinize çok dikkat edin.

4.Responsive/Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Kullanılmaması

responsive web tasarım

responsive web tasarım

Aramaların yüzde 40’ından fazlası akıllı telefonlardan ve tabletlerden yapılır ve tüm cihazlarda düzgün şekilde görüntülenebilen responsive web sitesi sahip olmak işletmeler için büyük önem taşımaktadır.

Bununla birlikte son tahminler, dünyadaki 876 milyon web sitesinin yüzde ondan daha azının mobil uyumlu web tasarımı ile oluşturulduğunu göstermektedir .

Google, mobil aramalara uymayan siteleri cezalandıran bir arama algoritması sunduğundan, bu potansiyel müşteriler için çok büyük bir sorundur.

5.Önemli Bilgilerin Bulunmasını Kolaylaştırmamak

Yaygın olarak yapılan diğer bir web tasarımı hatası da temel bilginin bulunmasını zorlaştırmaktır. Ana sayfada çalışma saatleri, iade politikaları, yol tarifleri, sıkça sorulan sorular ve gönderim ayrıntıları gibi seçenekler olmalıdır.

Blog ve ürün açıklamaları gibi sıkça görüntülenen diğer içerikler, ziyaretçi belirli bir sayfaya ulaştığında kenar çubuğunda alt menülerde görüntülenmelidir.

Aynı zamanda bir arama çubuğunun, sitenizin başlığında bulunması kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatacaktır. Bir web sitesinde site yapısını oluştururken, tüketicinin en sık sorduğu sorular,  gereksinimlere odaklanmak ve bu sayfaları bulmayı en kolay hale getirmek önemlidir.

Büyük web sitelerinde, kolay kullanım için ana kategoriler oluşturmak mantıklıdır; bu kullanıcıya ek bilgi vermek için bir içeren kısa açıklama sunar.

6.Web Sitesini Güncellememek

Dijital çağ bize şaşırtıcı yeni teknolojik gelişmeler getirdi ancak, siber güvenlik riskleri de yarattı. Bu yüzden temaları ve eklentileri tamamen güncel tutmayı öncelik haline getirmelisiniz.

Her güncelleme sitenizin korunmasını sağlar. İyi haber ise, WordPress ve diğer popüler web altyapılarını doğru şekilde yapılandırdığınız sürece güncelleme konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Sağlam bir web sitesi güvenliği için başka bir ipucu, Wordfence veya iThemes Security gibi güvenlik yazılımları, saldırıları engellemek için bir CAPTCHA eklentisi seçeneği kurmaktır. Ayrıca, yönetici erişimine sahip kullanıcıların güvenli şifreler kullanmaları ve düzenli aralıklarla değiştirmelerinde yarar var.

7.Başlık, Alt Başlık ve Sidebar’ın Yanlış Kullanımı

İnsanlar genellikle header’ların, footer’lerın ve side barların yalnızca reklamlar için tasarlandığını düşünmektedir.

Ancak, bir web sayfasında çok sayıda reklam ve banner, ve bununla birlikte az sayıda içerik varsa, bu kullanıcı için çok büyük bir sorun teşkil eder.

Bu alanlar, site içinde daha fazla zaman geçirmek için kullanılabilir. Sayfanın üst kısmına özel bir reklam yerleştirmenin yanlış olduğu söylenemez ancak tasarım ve kullanıcı deneyimine öncelik vermelisiniz.

8.Kötü Optimize Edilmiş Sayfalar ve 404 Hatası

404-hatası

Kullanıcı bir ürün ve ana sayfada bir linke tıklandığında “Sayfa Bulunamadı”  yazısını görürse, bu kötü bir imaj yaratır.

Bazen, sayfa mevcut olabilir, ancak site linkleri çakışması veya bozuk bir eklenti nedeniyle düzgün görüntülenmeyebilir.

Bazı web siteleri ayrıca ürün açıklamalarını ihmal ederek ve yeterli bilgi sağlayamadığında potansiyel dönüşümlerini kaybederler. Bu hatalardan herhangi birinin işletmenin kârını büyük anlamda düşürebilir.

Bu sorunlardan kaçınmanın tek yolu, web sitenize aktif bir şekilde kontrol etmektir.

İster bir mühendis, isterse bir geliştirme uzmanı olun yada müşterilerden gelen doğrudan geri bildirimleri kullanın. Bu sorunların bazılarını bulmada ve çözmede yardımcı olabilecek araçlar var, ancak titiz hata raporlamak ve sorunları gidermek için sayfa içi optimizasyon gerekiyor.

9.Verileri Analiz Etmemek

Son olarak, web sitesi tasarımındaki kritik bir hata, sitenin analizini Google Web Yöneticisi Araçları, Google Analytics veya benzeri bir program aracılığıyla sürekli takip etmemek ya da düzgün bir şekilde yükledikten sonra analitiği kullanmayı bırakmaktır.

Web sitelerinizi tasarlarken, yukarda saydığımız detayları tamamen otomatik hale getiriyoruz, eksiksiz bir web sitesine sahip olmak için web tasarım hizmetimize göz atabilirsiniz.

Bir web sitesinin başarısını doğru bir şekilde ölçmenin tek yolu, verileri araştırmak ve ziyaretçilerin web sitesinde nasıl gezindiğini görmektir.

Bu, düşük performans gösteren sayfaları tanımlayan araçlardan hızlı bir şekilde faydalanmanızı, önemli dönüşüm hareketlerini analiz etmenizi, zayıf yönleri iyileştirmeyi ve en iyi seçeneği bulmak için sayfalarınızı test etmenizi sağlar.

Modern dünyadaki en popüler web siteleri, web sitesi tasarımını analiz edilmeye olanak sağlar şekilde optimize ederler. Sonuçları ölçer ve daha fazla optimize etmeye çalışır. Müşteri sadakatini sürekli iyileştirmenin ve artırmanın tek yolu budur.

2 Yorum
Human Rümeysa

Merhaba görsel dili başarılı kullanan web site tasarımları için örnek çalışmalar sunabilir misiniz?

Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.