Viral Pazarlama Reklamları

Günümüzde viral reklamlar son kullanıcı tarafından çekilen ve reklamı yapılacak olan firma tarafından çekilen reklamlar olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Viral reklam ile birçok kişi internet üzerinden video çekme yöntemiyle ürünlerini pazarlamakta ve satışa çıkarmaktadır. İnternet ortamında birçok örneğine rastlayabileceğiniz bu reklam türünde kullanıcılar çektikleri videoları e-posta ya da Youtube gibi video paylaşım sitelerinde paylaşarak yaymaktadırlar. Oldukça popüler bir pazarlama yöntemi olan bu reklam türü birçok firma içinde mükemmel fırsatlar sunmaktadır.

Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere iki kısma ayrılan viral reklamlarından ve bunların örneklerinden bahsedeceğiz. Daha detaylı bilgiler edinmek için sitemizi her zaman ziyaret edebilir ve merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Son Kullanıcı Viral Reklamları

Bu tür son kullanıcı viral reklamlarını daha çok sosyal medya platformlarında görmektesiniz. Çünkü bireysel bazda çekilen bu tür videolar sosyal medya hesapları üzerinden yayılmaktadır. Rastgele bir kullanıcı herhangi bir markayı ya da o markaya ait bir ürünü doğrudan hedef alan veya savunan bir video çeker. Eğer çektiği bu videoyu başarılı bulursa viral pazarlama yöntemi ile sosyal medya hesabı ve video paylaşım siteleri üzerinden kullanıcıların beğenisine sunar.

Eğer çekilen ve pazarlamaya sunulan bu reklam çok başarılı ise birçok firma bu reklamı satın alma yoluna gitmektedir. Elimizden geldiğince araştırma yaptık ve sizler için en başarılı son kullanıcı viral reklamlarından birkaç tanesini sizinle paylaşmaya karar verdik. Umarım ilginizi çeker ve beğenirsiniz.

1-) Gelin Gizli Kamera İle Kaynanasının Foyasını Ortaya Çıkartıyor

Gelin çekmiş olduğu bu videoda, kaynanasının evine gelen misafirlere yaptığı böreğin özelliklerini anlattığı anı çekiyor. Kaynana arkadaşlarına ve gelini de dâhil tüm evde bulunanlara hepsini ben yaptım, tüm malzemeleri zamanında mevsiminde toplayıp saklıyorum ve sonrasında yapıyorum işte bu kadar lezzetli oluyor diye sunuyor. Oysa gelin viral reklam yöntemi ile kaynanasının bütün foyasını ortaya çıkarmaktadır. Aslında tüm malzemelerin vaktinde toplanan sebzeler olmayıp SuperFresh adlı donmuş hazır yiyecekler satan bir firmanın ürünleri olduğunu gösteriyor.

Evet, bu reklamda sizin de izlemiş ve görmüş olduğunuz gibi, SuperFresh ürünleri adeta mevsiminde toplanmış ve lezzetli ürünler gibi olma imajı kazanmış oluyor. Biz bunlara gizli ve dâhice yapılmış viral reklamlar diyoruz.

2-) Fenerbahçe’ye Arabasını Satarak 70.000 TL Bahis Oynayan Adam

Birçoğumuz Youwin’in ne olduğunu reklamlarından dolayı az çok biliyoruz. Avrupa’nın en çok kazandıran ama ülkemizde yasadışı işlem olarak görülen bu uygulama Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi için müthiş bir reklam kurgusu hazırlamıştır. Ortalama bu reklam kurgusu bir saat içinde meydana geldi fakat işin ilginç yanı maç 1-1 bitti.

3-) Aldatan Sevgilisin Eşyalarını Gittigidiyor.com Üzerinden Satışa Sunan Genç Kız

Sevgilisinin kendisini en yakın arkadaşıyla aldattığını öğrenen genç bir kız viral pazarlama yöntemi ile sevgilisinden intikam almak istemiştir. Peki, nemi yaptı, sevgilisinin kendisine aldığı ve yine sevgilisine ait olan elbiseler dâhil fotoğraf makinesine kadar birçok eşyayı çok güzel bir yöntemle satışa çıkardı. Gerçekten müthiş bir sunum yapan genç kız en çok beğenilen reklamlar arasına girmeyi başardı ve müthiş bir beğeni topladı.

Reklamını Yapan Firma Tarafından Çekilen Viral Reklamlar

Bu reklam türünde ise genel olarak yapılmak istenilen, bizzat firmanın profesyonel bir ekibe sipariş olarak bir viral reklam projesi vermesi olmaktadır. Fakat burada en dikkat edilmesi gereken nokta ise reklamın tamamen bir amatör reklam hissi oluşturmasıdır. Çünkü viral reklamların en temel özelliği amatör çekimler olması olmaktadır.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu