Trojan Virüsü Nedir? Trojan Virüsü Nasıl Temizlenir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 8 Mayıs 2023

İnsanların güvenini kazanarak bilgisayarlarına sızarak her türlü zararı veren trojan virüsü hakkında dikkat etmeniz gereken bilgileri sizler için derledik.

Adını Truva atı hikâyesinden alan ve tamamen zararsız gibi görünüp sinsice bilgisayar programlarınıza bulaşarak kurumları ve kişileri birçok zarara uğratan kötü niyetli bir yazılım olarak bilinmektedir.

İnternetin kullanımı insanlara ne kadar çok fayda getirse de bunu kötü amaçları için kullanan yazılımlara da maalesef içinde yer vermektedir.

Ne kadar siber güvenlik önlemleri alınsa da ve bu anlamda her geçen gün yeni gelişmeler oluşarak güvenlik seviyeleri artırılsa da trojan virüsü bilgisayarlara bir yolunu bulup bulaşabiliyor.

Gerçek amacı bilgisayarınıza ya da mobil cihazlarınıza bulaştığında gözlem yapmak, fidye yazılımı oluşturmak, hesap bilgilerinizi kopyalamak, mobil cihazınızdan ücretli SMS gönderimleri yapmak gibi kötü amaçlı bir yazılım olarak bilinmekte.

Truva atı hikâyesinde yer aldığı gibi insanların güvenini kazanmak için zararsız gibi görünürler sabırla kullanıcının güvenini kazanmak için çalışırlar ve sisteme gizlendiklerinde farkına varmanız neredeyse imkânsız gibidir.

Dosyaları silen ya da bozan, programlarınızın çalışmasını engelleyen, belgelerinizi kopyalarını oluşturan virüsler gibi hareket etmezler bu sebeple varlıklarını çok iyi gizleme yeteneğine sahiptirler.

Trojan Virüsü Neler Yapabilir?

Truva atı da verilen trojan virüsü tarihin akışını değiştiren bir savaş stratejisinden etkilenerek geliştirilmiş kötü amaçları olan bir yazılım parçasıdır.

Bilindiği üzere Truva bölgesinde yunanlılar ile uzun süre devam eden savaş sonunda yunanlılar savaşı kaybettiklerini kabul ettiklerini ve Truvalılara bir hediye bırakarak ayrıldıklarını bildirirler.

Devasa büyüklükte bir Truva atı heykeli yapıp içine yunan askerleri yerleştirirler.

Truvalılar bu heykeli alıp şehir merkezine götürdüklerinde artık işler yolundan çıkmış olacaktır.

Truva atı içine gizlenen yunan askerleri Truvalılar uykuda iken saklandıkları yerden çıkarak şehrin kapılarını açarlar ve Truva kendini ele geçirerek savaşı kazanırlar.

Trojan Virüsü

Bu hikâyeden esinlenerek geliştirilen trojan virüsü tamamen hikâyedeki yunan askerleri görevi gibi sisteme gizlenirler ve güvenilmez durumda iken sistemin kapılarını tüm kötü amaçlı yazılımlara açarlar.

Bilgisayar ve mobil internet kullanıcıların başlarının belası haline gelen ve korkulu rüyalar görmelerine yol açan bu kötü niyetli yazılımın sisteme sızdığında neler yaptıklarını bir inceleyelim:

 • Arka kapılar oluşturma: Sisteminize bulaşan bazı trojanlar kendileri hiçbir zarar vermezler ve böylelikle uzun süre sisteminizde gizlenirler.
  Amaçları sisteminizde güvenlik açıkları oluşturmak ve diğer kötü amaçlı yazılımların sisteminize girmesi için yeni kapılar açmaktır.
 • Casusluk: Birçok çeşidi olan Truva atı virüslerinin her birinin farklı amaçları olabilmekte.
  En çok yaptıkları zararlı uygulama ise casusluktur.
  Sistemine sızdıkları kişilerin kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini, internet şubesi şifrelerini ele geçirerek hesaplarınıza zarar verebilirler.
  Ayrıca telefon numaranızı ve ya eposta adres bilgilerinizi spam mail göndericilerine bilgilerinizi satabilirler ve böylelikle tarafınıza spam sms ve mail gönderilmesini sağlayabilirler.
 • Bilgisayarınızı ele geçirmek: Bazı korsan yazılım geliştiricilerin amaçları bu uğurda para kazanmak değildir.
  Sadece eğlence amaçlı trojanlar geliştirirler.
  Amaçları sadece kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirmek üzeredir.
  Bilgisayarın fonksiyonlarını bozarlar klavye ya da Mouse kullanmanızı engellerler.
  Kamera görüntünüz açtığınızda farklı görüntüde görünmenizi sağlarlar.
  Web sitelerine girdiğinizde farklı sitelere yönlenmenizi sağlarlar.
  Başlangıç seviyesinde olan hackerler tarafından kendilerini bir nevi teste tabi tutmak için geliştirdikleri trojan türü olarak bilinmektedir.
 • Ücretli SMS mesajları gönderme: Trojan virüsü türlerinden bazılarının işlevi ise akıllı cep telefonlarına sızarak yüksek ücret ödemenizi sağlayacak firmalara SMS gönderimi yapmaktır.
  Özellikle faturalı cep telefonu kullanan kişilere çok yüksek faturalar gelmesi ile farkına varabileceğiniz bir durumdur.
  Aksi durumda telefonunuza bulaştıklarının farkına varmanız neredeyse imkânsızdır.

Trojan Virüsüne Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Günümüzde siber güvenlik önlemleri için birçok yazılım firması çalışmalar yapmaktadır.

Büyük yazılım firmaları araştırma ve geliştirme bölümlerine yüksek ücretler ödeyerek güvenlik konusunda en sorunsuz yazılımı oluşturmak için çalışırlar.

Fakat her ne kadar en üst siber güvenlik teknolojilerine sahip olunsa da korsan yazılım grupları bu güvenlikleri aşmanın bir yolunu buluyorlar.

Tamamen kullanıcıların kendi önlemlerini almaları ve internet kullanımında son derece dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kötü yazılım geliştirenlerin kullanıcılarını kandırabilmek için binlerce senaryo geliştirdikleri bilinmektedir.

En bilgili bilgisayar kullanıcıları bile bu tuzaklara maalesef düşebiliyorlar.

Peki trojan virüsü bulaşmasını engelleyecek ya da sisteminize sızmasını önleyecek önlemler hiç mi yok.

Tabiî ki bu konuda aşağıda vereceğimiz bilgiler ile bu saldırılara karşı bir nebze de olsa sisteminizi korumak mümkün.

 1. Siber güvenlik yazılımları kullanın: Bilgisayar ya da mobil cihazlarınızda öncelikle bir savunma hattı bulundurmanız gerekiyor.Siber güvenlik yazılımları size bu konuda yardımcı olacaktır.

  İyi bir araştırma yaparak siber güvenlik konusunda kendini ispat etmiş güvenilir yazılımlar satın alarak sisteminize sızılmasını
  engelleyebilirsiniz.

 2. Yazılımlarınızı her zaman güncel tutun: Kullanmış olduğunuz işletim sistemlerinin lisanslı olması gerekmektedir. Kaçak yazılım kullanılması sisteminizin saldırılara karşı maalesef korumaz.Lisanslı yazılım kullanmanın yanında var olan yazılımlarınızı sürekli olarak güncel tutmanız gerekiyor.

  Bu konuda zamanlanmış görevlere sistem güncelleştirmenizi eklerseniz sürekli olarak sistem kendini güncelleştirecektir.

 3. Sisteminizi düzenli aralıklar ile yedekleme yapın: Sisteminizde bulunan önemli belge ve dosyaları bir başka ortamlara yedeklemesini mutlaka yapmanız gerekiyor.Ayrıca yedekleme işlemini bu konuda üst düzey çalışma yapan firmaların bulut teknolojilerini kullanırsanız belgelerinizin güvenliğini artırmış olursunuz.

  Yedekleme almak sisteminizi korumaz fakat belgelerinizin silinmesi ya da bozulması durumlarında yedekten geri dönme işlemi yapma imkânınız bulunur.

  Web siteniz var ise mutlaka düzenli aralıklar ile yedekleme yapmanız gerekmektedir.

 4. E-posta ekleri ve belge indirmelerinize dikkat edin: Mail adresinize gelen e-postaların eklerini sisteminize indirmek konusunda dikkatli olmanız gerekiyor.

  Trojan virüsü
  en çok kullandığı taktiklerden biri olarak güvenli sitelerden gelen mail ekleri ile bilgisayarınıza bulaşmaktır.Bu sebeple gelen ekleri bilgisayarınıza indirmeden önce dilerseniz belgeyi gönderen kişiler ile iletişime geçebilirsiniz.
 5. Pop-up ve Banner’ ları tıklamaktan kaçının: Web sitelerinde sıkça karşınıza gelen pop-up ve bannerları kesinlikle tıklamamanız önerilir.
  Kötü amaçlı yazılım üreticileri en bilindik sosyal medya sitelerinde bile karşınıza sisteminizin güvenliğini sağlayacak program önerilerinde bulunurlar ve sisteminize indirmenizi önerirler.
  Bu güvenilir gibi görünen programları bilgisayarlarınıza indirdiğinizde maalesef trojan virüsü bulaşması riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Trojan Virüsü

Trojan Virüsü Bulaştığı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?

Trojan virüsü çalışma mantıkları genelde kullanıcılara kendisini fark ettirmemektir.

Uzun süre sisteminizde gizlenirler ve arka planda siz anlamadan birçok zarar vermeye başlarlar.

İşletim sisteminizde belli aralıklar ile dll hatası alıyorsanız, ya da belgelerinizde bozulma ya da kaybolma durumları yaşıyorsanız sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Web sitelerine girdiğinizde karşınıza sık pop-uplar ya da bannerlar geliyor ise kesinlikle tıklamaktan kaçınmalısınız.

Sisteminizde trojan virüsü olduğunu düşünüyorsanız lisanslı ve güncel bir virüs programı satın alarak sisteminizi ve belgelerinizi tarayabilirsiniz.
Ayrıca belgelerinizi yedekleme yaptıysanız bilgisayarınıza format atarak yeniden kurmak trojan virüsü temizliğinde tercih edeceğiniz yöntemler arasındadır.

Sonraki yazı: Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.