Tasarımda Yaratıcı Olmak

Tasarımın en temel ilkelerinden birisi olan yaratıcılık, ortaya çıkarttığınız ürünün albenisini belirleyen en önemli etmenlerden birisi olarak kabul edilir. Sanatta kullanılan dillerin farkına varmak ve buna göre ürünler ortaya koymak, her zaman için özgün ve başarılı hizmetler sunmanıza katkı sağlar.

Bazı zamanlar tüm tasarımcılar, ilham perisinin yolunu gözler ve onun bize sunduğu alternatiflerle yol almaya çalışır. Fakat ilham perisi sürekli olarak yanımızda gezinmemektedir. Bu nedenle sosyal medya grafik tasarımcılarının bu periyi bekleme gibi bir lüksü maalesef yoktur.

Tasarımda yaratıcılığı ortaya koymanın ilk adımı “Bu işi ne için yapıyorum” sorusuna verilecek cevaptır. Tasarım ilk aşamasında derin bir düşünme seansı yapılmalıdır. Bu seans ile ortaya koyulmak istenen tasarımın ilk tohumlarını beynimize rahatlıkla atabiliriz. Zaten işin en zor kısmı da budur. Bir tasarımın estetik açıdan güzel görünmesinin yanı sıra işlevselliği de oldukça önemlidir. Zaten tasarımı tasarım yapan da bu gerçektir.

İLHAMIN PEŞİNDEN KOŞUN

Tasarım; ortaya koymak istediğimiz ürünün amacına ulaşmasını sağlamak için geçirdiğimiz sürece verilen isimdir. Tasarımda yaratıcılık ise durumlara eleştirel bakmak ve farklı, özgün önermelerde bulunmaktadır. Bazı zamanlar bu süreçler tüm tasarımcıları zorlamaktadır fakat ilhamın peşinde koşulduğu takdirde, her zaman için başarıya ulaşmak mümkün olmaktadır. Kendimizi ve dünyayı tasarımlarımızla değiştirmek, hangi sektörde olursak olalım fark yaratmak istiyorsak mutlaka yaratıcılık kıstasına değer vermemiz gerekmektedir.

Tasarımda yaratıcı olmak

Sosyal medya tasarımlarında bu konuya eğilmek gerekmektedir. Çünkü teknolojinin günden güne gelişmesi ile beraber internet hayatımızın her noktasına entegre olmuş durumda. Hal böyle olunca da birçok internet sitesi de yavaş yavaş piyasaya girmekte. Bu nedenle tasarımcılar, mutlaka şu an yayında olan markaların tasarımlarından daha farklı ve dikkat çekici tasarımlar gerçekleştirmeli. Bu şekilde rakiplerden sıyrılmak daha kolay olacak, yaratıcılık ile içerik birleştiği zaman mükemmel bir kombinasyon ortaya çıkacaktır. Sosyal medya gönderisi için tasarım yaparken kişiler mutlaka yaratıcılıkla beraber işlevselliğe de dikkat etmelidir.

Sosyal medya günümüzde en rekabetçi alanlardan birisidir. Bu nedenle bu alanda ayakta kalmak ve rakiplerin önüne geçebilmek amacıyla yaratıcılığı kullanmak ve farklı olmak gerekmektedir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu