Sponsorlu Ürün Nedir?

Oğuzhan Bilişik Avatar Oğuzhan Bilişik 20 Ağustos 2022

Sıkça tercih edilen online alışveriş sırasında herkesin karşılaştığı sponsorlu ürün hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günden güne artan teknoloji sayesinde online alışveriş sitelerinden satın alma işlemlerinde artış meydana gelmiştir.

Özellikle son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs salgını ile de online alışveriş artışa geçiyor.

Böylelikle de e-ticaret siteleri arasında kampanyalar, reklam, pazarlama stratejilerinde ilerlemeler görülmeye başlandı.

Sponsorlu ürün de aynı şekilde e-ticaretin faydalarından biri oldu.

Sponsorlu ürünler sayesinde işletmeler sattıkları ürünler internet kullanıcılarının daha fazla önüne çıkmakta ve daha çok alıcıya ulaşmaktadır.

Sponsorlu ürün çeşitli e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapmak isteyen müşteriler için özellikle Sosyal medyada tanınmış kişilere ürünlerden gönderilerek sayfalarında duyurmaları sonucunda üründe meydana gelen tıklama başına maliyet reklamlarıdır.

Sponsorlu ürünler sayesinde satışlarda ciddi artışlar meydana gelmekte ve işletmeler yüksek karlılık elde edebilmekteler.

Peki Neden Online Alışveriş Siteleri Sponsorlu Reklamlara ya da Ürünlere ihtiyaç Duymaktadır?

Sizler de bir e-ticaret firması olduğunuzu düşünün, amaçlarınızdan biri sipariş sayılarının artmasıdır. Ürünlerinize talep artması için pek çok reklam hizmetinden yararlanmak isteyebilirsiniz.

İnsanlar, güvendikleri kişilerin ürün yorumlamasına güven duymaktadır.

Bu sebepten sponsorlu ürün seçeneğine başvurulmaktadır.

Instagram gibi sosyal medya hesaplarından ürünlerinizin paylaşılması sizin de takipçinizi artıracak böylelikle daha çok üretim yapmanıza vesile olacaktır.

Sadece Instagram üzerinden değil, Trendyol, N11, amazon, Hepsiburada gibi e-ticaret sitelerinden birini ya da birkaçını tercih edebilirsiniz.

Sponsorlu ürünler sayesinde ayrıca yeni müşteriler elde edebilir ve ürünler ile tanışma fırsatı bulur. Instagram gibi sosyal medyada takipçi sayısında artış sağlar.

Kullanıcı yani müşteri sayınızın artması demek ürününüzün her geçen gün kalitesinde de artış getirme fırsatı sunar.

Şöyle ki müşteri taleplerine göre ürününüzün gelişmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam Nasıl Çalışır Diye Merak Ediyorsanız, Şöyle Açıklanabilir:

Bunun için öncelikle hedefinizi belirlemek gerekir hedefinize yönelik bütçe ve planlama yapılarak sponsorlu reklam iş birliğine başlanmalıdır.

Tıklama başına maliyet hesabı söz konusu olduğundan kampanya için bütçe planlaması oldukça önemlidir.

Analiz sonuçları da yine hem ürün satıcısını hem de sponsor olanları motive etmektedir. Analiz sonuçlarını da bu aşamada değerlendirmeniz önerilir.

Sponsorlu Ürün

Sponsorlu Ürünlere Kimler Ne İçin İhtiyaç Duyar?

E- ticaret olarak bilinen ve pek çok markayı bünyesinde bulunduran online alışveriş siteleri sponsorlu ürün ve reklamlara çokça başvurur.

Bunlar, Trendyol, Amazon, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Boyner gibi alışveriş siteleri örnek verilebilir.

İşletmelerin ürünlerini online alışveriş sitelerinde yayınlanmasını istemelerinin nedenlerinden birisi de kazan kazan düşüncesidir.

Her iki tarafında sponsorlu ürün çalışması içinde olması karşılıklı kazanma olanağı sağlamaktadır.

Dijital pazaryeri kadar müşteri potansiyeli bulunan başka bir platform yoktur.

İşletmeler bu pazarda lider durumda olan online alışveriş sitelerinden yararlanma konusunda son derece haklılar.

Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

Trendyol Sponsorlu Ürün Nedir?

Trendyol alışveriş sitesinde ya da uygulamasında reklam süresi boyunca ürün listeleme yapıldığında öne çıkan ve önerilen ürünlerdir.

Az maliyet, çok görüntülenme imkânı sunan Trendyol fazlaca tercih edilir.

Özellikle pandemi ile birlikte satışlarını hayli artıran ve müşteri potansiyeli çok fazla olan Trendyol ürünlerinizi milyonlarca kullanıcı karşısına getirme konusunda ilk tercih edilenlerdendir.

Satışlarınızı artırmak istiyorsanız trendyol sponsorlu ürün tercihinde bulunabilirsiniz.

Amazon Sponsorlu Ürün Nedir?

Amazon alışveriş platformlarında tıklama başına ödeme şeklinde bir anlayış söz konusudur. Böylelikle satılamayan ürünlerin tanıtımı da yapılmış olur.

Hepsiburada Sponsorlu Ürün Nedir?

Hepsiburada sponsorlu ürünleri öne çıkarma fırsatı sağlar. Tıklama başına maliyet ile de öne çıkma da artış gözlenir.

Hepsiburada tarafından sunulan reklam çeşitleri arasında çizgi üstü reklamlar, display reklamları, dinamik performans içeriği, şeffaf raporlama alma, segment odaklı hedefler bulunmakta ve böylelikle ürünlerinizi Hepsiburada öne çıkartma konusunda hayli başarılı işlere imza atmaktadır.

N11 Sponsorlu Ürün Nedir?

E-ticaret siteleri arasına hızlı bir giriş yapan fakat sonrasında yapmış olduğu reklam ve kampanyalardan yeteri başarı elde edemese de N11 halen çok yüksek müşteri potansiyeline sahiptir.

Son dönemde Trendyol ve Hepsiburada’ nın gerisinde kalmış olsada online alışveriş yapmak isteyen müşterilerin mutlaka göz attığı bir site durumundadır.

N11 ana sayfası kategori bölümünde öne çıkanlar alanında listelenen sponsorlu ürünler her kategori için sadece 5 ürün kırılımı oluşturmaktadır.

Sponsorlu Ürün

Sponsorlu Ürün Ya Da Sponsorlu Reklam Avantajları Nelerdir?

Diğer reklam türlerine göre daha düşük maliyetlidir. Bütçeniz çok düşük olsa bile sponsorlu ürün reklamı verme imkânınız bulunmaktadır.

Hedef kitlenizi seçme imkânı sunar yani ürün alıcılarınızın yaşına, ilgi alanlarına ya da cinsiyetine göre seçi yapma hakkı tanır.

Hedef kitlenizin konumuna göre reklam verme fırsatı oluşturur. Ürünlerinizin uygun olmadığı konumda reklam yapmamış olursunuz.

Böylelikle sadece hedefinize yöneleceğiniz için reklam alanınız daralmış olur ve fazla reklam maliyeti ile karşılaşmamış olursunuz.

Görsel, işitsel yani video tarzında reklam seçeneği de sunmaktadır.

Sponsor Reklam Vermek İçin Birkaç İpucu:

1- Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi belirleyin.

2- Görsellik tüketiciyi etkisi altına alan bir seçenektir. Görselliğe önem verin. Burada dikkat edilmesi gereken kullanacağınız metin, görseli kaplamasın, çarpıcı içerik barındırsın.

3- Karışık görseller kafa karıştırır, görselleriniz sade ve çarpıcı olsun.

4- Instagram gibi sosyal medya platformlarında link verilmesine özen gösterin.

5- Instagram reels ya da stories reklamları ön planda, bunlar kısa süreli çekimler olmasına rağmen içeriği kapsamlıdır.

6- Kullanıcı yorumlarını mutlaka reklamlarınıza ekleyin çünkü hedef kitlenizi kullanıcı yorumları etkileyecektir.

7- Ve tabiki hashtagler… Akılda kalıcı, etkili, sizi çağrıştıran hashtagler kullanmak sizler için olumlu olacaktır.

İşletmeler Neden Sponsorlu Ürün Reklamı Oluşturmalılar?

İşletmelerin kuruluş amaçları sattıkları ürünlerden yüksek kar elde edebilmek için satış miktarlarını artırmaktır.

Ürün satışını artırmanın en doğal yöntemi ürünlerinizi daha fazla müşterinin önüne çıkarmak, reklamlar bütçenizi artırmak sayesinde olacaktır.

Dijital çağ olarak bilinen günümüzde müşteri potansiyelinin en fazla ve en kısa yoldan ulaşılabilir olduğu yöntem e-ticarettir.

İnternet sayesinde işletmeler artık satışlarını alışveriş siteleri üzerinden yapmakta ve sadece belli bir şehir ülke kısıtlaması olmadan dünyanın her bölgesine ürün satışı yapma şansını elde ediyorlar.

Sizlerde işletmenizin satışlarını artırmak istiyorsanız online alışveriş sitelerinden satışlarınızı yapabilir dilerseniz sponsorlu ürün reklamı oluşturarak müşterilerin sizin ürünlerinizi öne çıkarak ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu ürünler sayesinde işletmeler daha fazla müşteri potansiyeline daha kısa sürede ulaşabilmektedirler.

Müşteri potansiyelinin artması demek satış hacminin artması ve sipariş sayısının da doğru orantılı olarak artmasını sağlayacaktır.

Böylelikle net karlılık artacak ve işletmeniz yüksek karlılık elde etme yolunda emin adımlar ile ilerleyecektir.

İşletmelerin sponsorlu reklam yapmaları demek işletmenin tanınırlığının da artması demektir.

Ayrıca Instagram sponsorlu ürün yöntemini kullanılarak hem tanınırlığınız artacak hem de işletmenizin takipçi sayısı artacaktır.

Takipçi sayısınız artması ile ürünlerinize ilgi duyan müşterilerinizle iletişime geçebilir ve ürünleriniz hakkında geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda sponsorlu reklam kullanmanın bir başka artısı ise reklam harcamalarından elde edilen geliri de artırmak olmaktadır.

Sonraki yazı: Instagram Reels Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.