Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanı; sosyal ağların hayatımızın ayrılmaz birer parçası olmaya başlaması ile ortaya çıkan oldukça yeni mesleklerden bir tanesidir. Temel olarak marka, kurum ve firmaların; bilinirliğini arttırmak, geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak ve ortaya konan reklam çalışmalarında başarı oranını arttırılmayı amaçlayan sosyal medya uzmanlarının verdiği hizmete sosyal medya danışmanlığı hizmeti denmektedir. Firmalar tarafından freelance veya bir reklam ajansı aracılığı ile alınan bu hizmetin kapsamı firma taleplerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Peki, sosyal medya alanında uzman desteği almak istediğinizde iş birliği yapacağınız sosyal medya danışmanı size hangi alanlarda destek sağlar? Buyurun inceleyelim!

Sosyal Medya Uzmanının Görev ve Sorumlukları

Teknolojinin hayatımıza soktuğu yepyeni mesleklerden bir tanesi olan sosyal medya uzmanının görev tanımı pek çok insan hatta ajans tarafından net olarak tarif edilememektedir. Bu anlamda sıralayacağımız görev ve sorumluluklar bu tanımın yapılmasında oldukça önemli bir rol üstlenecektir. Sosyal medya danışmanının görev ve sorumlulukları aşağıda sizler için sıraladık ;

  • Sosyal medya uzmanı; Reklam metinleri, ilgili görseller ya da videolar tasarlarlar.
  • Sosyal medya uzmanı; çalıştığı firma ile ilgili çeşitli araştırmalar ve kıyaslamalar yapar. Yaptığı bu araştırmalar sonucunda bir rapor ortaya sunar ve bu rapor doğrultusunda çalıştığı firmanın stratejik planlamasını yapar.
  • Sosyal medya uzmanı; çalıştığı firma ile ilgili herhangi kriz ortaya çıkması durumunda kriz yönetimini sağlar. Sosyal medyada firma hakkında çıkan çeşitli kötüleyici haberleri, eleştirileri ve olumsuz yorumları profesyonel bir şekilde yönetir.
  • Sosyal medya uzmanı; firmaların kurumsal kimliklerine, şirket politikalarına ve şirket çıkarları doğrultusunda sosyal medya üzerinde profiller ya da sayfalar oluşturur. Aynı zamanda bu oluşturduğu sosyal medya profillerini ya da sayfalarını profesyonel bir şekilde yönetir.
  • Sosyal medyada paylaşım yapmak adına çeşitli planlamalar oluşturur. Bu planlamaları bir takvim doğrultusunda yaparak düzenli bir şekilde sosyal medya yönetimi sağlar.
  • Sosyal medyada hedef kitle analizi ve demografik analizler yaparak bu hedef kitlelere yönelik planlamalar yapar.
  • Sosyal medya uzmanı; gelecekte kriz oluşması durumunda stratejik planlamalar geliştirir. Bu doğrultuda sosyal medyada meydana gelen krizlerin var olmadan engellenmesi ya da oluşması durumunda en doğru şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Sosyal medyanın trendlerini takip ederek gündemde olan olayların firmaların çıkarları doğrultusunda sürdürülmesini sağlar.

Firmalar için bu denli önemli olan sosyal medya uzmanının kendini nasıl geliştirmesi gerektiğini merak ediyor musunuz? O halde cevapları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Aslında sosyal medya uzmanı olmak için öncelikli temel kriter kişinin kendini geliştirmesi. Sosyal medya uzmanlığı mühendislik ya da öğretmenlik gibi kesin bir bölüm gerektiren bir meslek değildir. Ancak üniversitelerin iletişim fakültelerinden mezun olan kişiler sosyal medya uzmanlığı için en uygun adaylardır. Fakat iletişim fakültesi mezunu olmayan kişilerin de sosyal medya uzmanı olması pek tabi  mümkündür. Bunun dışında sosyal medya uzmanı arayan bazı firmalar sosyal medya uzmanlarının hem metin yazarlığı hem de grafik tasarım konusunda bilgili olmasını isteyebilmektedir. Bu nedenle yazılım, grafik tasarım ve metin yazarlığı konusunda deneyimli olması gerekmektedir. Ayrıca iyi bir sosyal medya uzmanının sosyal medya ve dijital pazarlama konularında deneyimli ve bilgi sahibi olması gerekmektedir. Eğer siz de iyi bir sosyal medya uzmanı ile çalışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmelisiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu