Sosyal Medya Uygulamaları

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece ülkemizde değil bütün dünyada sosyal medya kullanımı artmıştır. İnsanlar artık vakitlerinin büyük bir bölümünü sosyal medya uygulamaları için harcamaktadır. Günümüzde insanların zaman geçirdikleri birçok sosyal medya uygulaması olup, bunlar geçmişten bugüne değiştiği gibi, muhakkak ki bugünden yarına da değişecektir. Kendisini yenileyemeyen ağlar yok olurken, kendisini her daim içinde bulunulan döneme güncelleyenlerde varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir.

Elbette ki çok hızlı bir şekilde gelişme gösteren bu alana yönelik yeni ağlarda çıkacaktır. Biz sizler için bu yazımızda en çok kullanılan sosyal medya ağlarını tespit edip yazmaya çalıştık.

1-) Facebook

Dünya genelinde aylık yaklaşık 2 milyara yakın aktif kullanıcısı ile ilk sırayı Facebook almaktadır. Facebook günlük olarak yayınlanan bir paylaşım sitesi olup, Facebook Messenger mesajlaşma uygulaması da gerçekten oldukça yoğun olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.

2-) Twitter

Dünya genelinde haberlerin ilk kez paylaşıldığı kamu mikroblog ağı olarak bilinen sosyal medya uygulamaları içerisinde de oldukça popüler olan Twitter yaygın olarak kullanılmaktadır. Twitter kullanıcıları genel olarak 280 karakterle sınırlı olan kısa mesaj ile yazılarını paylaşmaktadırlar. İlk çıktığı ana bakarak Twitter kendisini zaman içerisinde değiştirmiş ve her türlü multimedya içeriği kolayca paylaşılır bir hale getirmiştir.

3-) Medium

 Günümüzün yazarları ve okuyucuları için kurulmuş belki de en iyi sosyal medya ağı olmaktadır. Blog platformu olarak Tumblr’a benzeyen bir yapısı olmaktadır. Fakat bunda içeriğin daha detaylı vurgulanabilmesi için çok az bir görünüme yer verilmiştir. Bu sosyal medya kullanıcıları bloglarında kendi hikayelerini yazabilir ve bu hikayelerini destekleyici videolar, resimler ya da GIF’ler kullanabilirler. Buradaki bütün içerikler sosyal medya uygulamaları içinden bu uygulamayı kullananlar arasından beğendikleri hikayeleri öneren topluluklarca görülebilmektedir. Yine kullanıcılar ilgi alanlarına göre bireysel etiketleri de takip edebilme imkanına sahiptirler.

4-) Linkedın

İşin açıkçası bu uygulama profesyoneller ağı olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin kariyerlerini ilerletmek için iletişim kurması gerekli hemen herkes Linkedın’de olmalıdır. İş deneyiminiz, mesleğiniz, profil bilgileriniz, gönüllü çalışma alanlarınız, eğitim durumunuz, yaşınız, medeni haliniz, askerlik durumunuz, ödül ve sertifikalarınız, özgeçmişiniz yani kısaca hemen her bilginiz burada yer almalıdır. Burada kullanıcılar diğer kişilerle iletişim kurarak, iş ilanları yayınlayarak kendilerini geliştirme ve iş bulma olanaklarına sahip olmaktadır.

4-) Youtube

Günümüzün en popüler video izleme ve yayınlama sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Youtube hemen herkesin günlük ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir. Google arama motorunun ardından en büyük ikinci arama motoru olma unvanını elinde bulunduran Youtube, insanlara video adına hemen her tür alanda hizmet vermektedir. Film izlemeden müzik dinlemeye, video indirmeden video yüklemeye kadar sınırsız seçeneğe sahip olabileceğiniz bir sosyal medya ağıdır. Bu platform üzerinde kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz. Yine bütün videoların reklamlardan arındırılmış olduğu Premium üyelik ile sizlere canlı yayın akış hizmeti sunan Youtube TV hizmetini de aktif hale getirmiştir.

5-) Instagram

Günümün en popüler uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, fotoğraf paylaşımı olarak geliştirilmiş en iyi sosyal medya uygulamaları arasındadır. İstediğiniz her an durduğunuz yerde ya da hareket halinde hiç fark etmez gerçek zamanlı videolar ve fotoğraflar paylaşabileceğiniz en mükemmel sosyal ağdır.

İlk olarak IOS tabanlı cihazlarda kullanılan uygulama sonradan Android tabanlı cihazlar içinde uygun hale gelmiştir. Sonrasında bu uygulamayı 2012 yılında Facebook 1 milyar Dolar karşılığında satın almış ve mükemmel bir ivme kazanmasını sağlamıştır. Şuanda dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi haline gelmiştir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu