Sosyal Medya Reklamcılığı ve Günümüz

Günümüzün en popüler internet araçlarından olan sosyal medya platformları nerdeyse hemen her insanın vakit geçirdiği ortamlar olmaktadır. Bu paylaşım siteleri üzerinden yapılan her tür reklamcılık faaliyetlerine sosyal medya reklamcılığı adı verilmektedir. Sosyal medya platformlarını kullananların sayısının her geçen gün daha da arttığı düşünüldüğünde bu alandaki reklam faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz. Bu platformların popülaritesini birçok firma önceden fark etmiş ve bu alandaki boşluğu doldurmuşlardır.

Bu markalar sosyal medya platformları sayesinde ürünlerini ve kendilerini kullanıcılara tanıtma imkânı bulmaktadırlar. Elbette ki bu işlem için bütün firmalar belli bir bütçe ayırmak durumundadırlar. Artık eski usul reklamcılık yerini sosyal medya platformları üzerinden yapılan reklamlara bırakmıştır. Çünkü bu tür bir reklamcılık hem ekonomik açıdan uygun olmakta hem de istenildiği an güncellenebilme özelliğine sahip olmaktadır. Broşür usulü reklamcılıkta yapılan hatalar düzeltilemediği gibi aynı zamanda çok da pahalı olmaktadır.

Bu sebeple sosyal medya reklamları her tür değişikliğe açık olup, günümüzde firmaların en çok rağbet ettiği reklam türü olmaktadır. Firmalar bu platformlardan yaptıkları reklamlarını takip ederek müşterileri ile her daim etkileşim içerisinde bulunmaktadırlar. Bu etkileşim neticesinde müşterilerini değerlendiren firmalar bu değerlendirme sonuçlarına göre pazarlama stratejilerini geliştirmekteler.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı noktasında firma ya da şirketlerin belirli bir hedefleri olur ve zamanla bu hedeflerine doğru ilerlerler. Birçok farklı kanal bu reklamların içerisinde yer alabilmektedir. Bu kanalların en başında gelenler ise; Youtube, Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi platformlar gelmektedir. Firmanızın yapısına ve ürün portföyünüze göre bu platformlarından en az bir kaçında sosyal medya reklamları yayınlamanız etkili olacaktır. Tabi burada yine sosyal medya platformunuzu belirlerken;

  • Vereceğiniz reklamların strateji ve amacına
  • Hedef kitlenize
  • Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz lokasyona
  • Son olarak da yapacağınız reklam harcamalarınız için bütçenize dikkat etmelisiniz.

Kendi firmanız için en uygun olan platform ya da platformları belirledikten sonra, tanıtıcı reklamlarınız için dikkat çekici görseller ve kaliteli videolar ayarlamalısınız. Tüm bu öncelikli hedefler kadar reklamlarınızda özgün ve anlaşılır içerikler kullanmanızda güçlü bir etki oluşturmanızı sağlayacaktır. Sosyal medya da düzenli paylaşımlarda bulunmak her daim varlığınızı müşterilerinize hatırlatacak ve güven oluşturmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Reklamlarının Olumlu Yanları

  • İlk olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; Sosyal medya reklamları sayesinde çok kısa bir zamanda çok fazla ulaşabilmektesiniz. Günümüzde neredeyse bütün firmalar, şirketler, hemen her tür kurum ve şahıslar bütün reklam bütçelerini sosyal medya reklamlarına ayırmaktadırlar. Bu sayede en uygun bütçe ile en fazla sayıda hedef kitleye anında erişebilmekteler.
  • Sosyal medya platformları dijital pazarlama noktasında en etkili ortamlardan olmaktadır. Çünkü sosyal medya reklamları sayesinde kullanıcılar istedikleri ürünlere kolay erişim imkânı bulabilmekteler. Bu kolay erişim sayesinde firmalar hemen her tür ürünlerini oldukça kolay bir şekilde tanıtabilmekteler.
  • Belki de sosyal medya reklamlarının en çok tercih edilme sebeplerinden biriside oldukça kısa bir süre içerisinde çok hızlı olarak yayılmasıdır. Vermiş olduğunuz reklam gün içinde anında milyonların önüne gelebilmekte ve web site ziyaretçi trafiğiniz bir anda katlanabilmektedir.
  • Sosyal medya reklamcılığı sayesinde reklamlarınızın istediğiniz hedef kitleye ulaşmasını sağlayabilmektesiniz. Kullanıcıların yaşı, cinsiyeti, sosyo ekonomik durumu, hobileri, fobileri, eğitim durumu, mesleği ve medeni hali gibi daha birçok konuda bilgi sahibi olabilmektesiniz. Bu sayede ürünlerinizi tanıtacağınız hedef kitlenizi çok kolay bir şekilde belirleyebilmekte ve yeni müşteriler edinebilmektesiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu