Sosyal Medya Danışmanlığı Almanın Yararları

Günümüzde artık bütün firma ve şirketler mağazalarının tamamını internet ortamına taşımış durumdadır. Hal böyle olunca elbette ki internet üzerinden pazarlama konusunda sosyal medya danışmanlığı almanın gerekliliği de kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Çünkü firmaların hem ürün yükleme, hem pazarlama, satılan ürünlerin onaylanması ve kargo yapılması gibi onlarca takip edilecek işin arasında bir de sitenin optimizasyonu ile uğraşmaları neredeyse imkansızdır. İşte burada devreye hemen her tür firma, şirket, mağaza ve şahıslara hizmet sunan sosyal medya danışmanları devreye girmektedir.

Sosyal medya pazarlama yönteminin kullanılması özellikle son birkaç yılda inanılmaz derecede bir artış göstermiştir. Burada pazarlamacıların sosyal medya ortamlarını sadece bir pazarlama aracı olarak görmesi elbette ki büyük bir yanılgı olacaktır. Çünkü sosyal medya ortamları aynı zamanda sizlerin hedef kitlelerinizle iletişim kurabileceğiniz ortamlar olmaktadır. Sosyal medya danışmanı sizin yerinize bütün hedef kitlenize en hızlı şekilde ulaşmaya çalışır ve ürünlerinizi en doğru yöntemlerle tanıtır.

Aynı zamanda e-ticaret sitenizin en kısa zamanda sosyal medya platformları ortamına adapte olmasını sağlar ve şirketinizi arama motorları sonuçlarında üst sıralara çıkartır. Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere sosyal medya danışmanlığı almanın sağladığı faydalardan bahsedeceğiz.

Sosyal Medya Danışmanlığının Sağladığı Faydalar

  • Dünya genelinde internet kullananların %74’ü sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmaktadır. Bu kadar yoğun bir kullanım alanına sahip sosyal medya ortamında mağaza ya da şirket olarak sizin varlık göstermemeniz gibi  bir durum düşünülemez. Çünkü sosyal medya platformları ürünlerinizi tanıtabileceğiniz ve popülaritenizi artırabileceğiniz en uygun ortamlar olmaktadır.
  1. Instagram, Twitter ve Facebook başta olmak üzere bütün sosyal medya platformlarında kullanıcılar ile etkileşime geçmek oldukça kolay olmaktadır. Başarılı bir sosyal medya yönetimi ile hedef kitlenize bu tür platformlardan çok rahat olarak ulaşabilmekte ve ürünlerinizin reklamını yapabilmektesiniz. Bu platformlar sayesinde çok kısa bir zaman içerisinde hızlı bir şekilde marka bilinilirliğinizi artırabilmektesiniz. Potansiyel müşteri kitlenizin her gün yoğun olarak girmiş olduğu bu platformlar sizler için eşsiz bir pazarlama ortamı olmaktadır.
  • Günümüzde insanlar sosyal medyayı sadece resim ya da video bakma amaçlı kullanmamaktadır. Artık bu platformların tamamı aynı zamanda gerçek zamanlı birer iletişim aracı haline dönüşmüştür. Bu platformların kullanıcıları aynı zamanda buralardan aldıkları ürünlerle ilgili her tür bilgiyi yine sosyal medya üzerinden alabilmektedir. Birçok firma sosyal medya danışmanlığı hizmetleri sayesinde sıkça sorulan sorular için özel içerik bile üretmektedirler.
  • Birçok firma, şirket, mağaza ya da şahıslar için SEO çalışmalarında sosyal medya platformları adeta imdatlarına yetişmektedir. Çünkü aktif olan sosyal medya hesabına sahip olan siteler Google arama sonuçlarında çok daha üst sıralarda yer aldıkları görülmüştür. Böyle bir durumun oluşması da elbette ki siz ve ürünlerinizin tanıtımı için çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu sayede marka bilinilirliğinizin artmasına çok önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.
  • Sosyal medya reklamları sayesinde sizde çevrimiçi reklam kampanyaları düzenleyerek hedef kitlenizin dikkatini kendi ürünlerinize çekebilirsiniz. Hedef kitlenizi oluşturan insanların sosyal medya platformlarındaki çevrimiçi ve çevrimdışı hareketlerini, hareket geçmişini, şehir, yaş, meslek, hobileri, fobileri gibi daha birçok bilgilerine sahip olabilirsiniz. Başarılı bir sosyal medya danışmanı bu tür faktörlerin hepsini göz önünde bulundurur ve sizin sitenizin ziyaretçi trafiğini oldukça artırabilir.
  • Firmalar sosyal medya platformları sayesinde hedef kitleleri ile doğrudan iletişim kurabilmektedirler. Birçok firma reklam yayınladıktan sonra reklam ile ilgili müşterilerden gelen soruları cevaplamamaktadır. Oysa bu en büyük yanlışlardan bir tanesi olmaktadır. Bu tür durumlarda müşterilerinizden gelen hemen her tür soru ile ilgilenmeli ve en kısa sürede dönütler sağlamalısınız.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu