Sosyal Medya da Kullanılan Popüler Kısaltmalar ve Anlamları

Sosyal medya, günümüzde en popüler halde kullanılan iletişim kanallarından bir tanesidir. İnsanlar günümüzde yazı dilini ve konuşma dilini birbirine yakınlaştırmak için çok daha pratik bir iletişime kurma çabası içerisine girmektedir. İletişim uzmanlarına göre insanlar bu çabanın gelecekte var olacak yeni bir dilin ortaya çıkmasına neden olabileceğini düşünmektedir. Ancak sosyal medya aracılığı ile meydana gelebilecek yeni dilden önce bilmemiz gereken bazı kritik noktalar bulunuyor.

Sosyal medya artık insanlar için bambaşka anlamlar ifade etmeye başlamıştır. Çünkü son zamanlarda insanlar sosyal medya ile birlikte varlıklarını daha iyi gösterebilmektedir. Sosyal medyada gülüyor, eğleniyor ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için sosyal medyayı kullanıyoruz. Hatta sosyal medya bazı olayları ve olguları değiştirmek için dahi kullanılabilmektedir. Durum böyle olunca sosyal medya da çeşitli kısaltmaların meydana gelmesi ise kaçınılmazdır. Aslında bu kısaltmalar SMS’ler ile hayatımıza girmeye başlamıştır. SMS’lerin hayatımıza girmesi ile birlikte yazı dilinde çeşitli değişiklikler yaşanmaya başlanmıştı. Kısa mesaj olarak tabir ettiğimiz SMS’lerde kısa zamanda daha çok şeyi anlatabilmek için bazı kısaltmalar geliştirilmiştir. Bundan sonra ise ortaya sosyal medya mecraları çıkmıştır. Twitter ve ardından Facebbok ile birlikte iletişimin e yazı dillerinin de boyutu değişkenlik göstermeye başladı. Peki, yazı dilimizin değişmeye başlaması ile meydana gelen bu kısaltmalar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

#TBT (ThrowBackThursday)

TBT, geçmişten herhangi bir fotoğraf paylaşılması durumunda eklenen etiketlerdir. Genellikle Perşembe günleri kullanılan bu etiketin ilk kullanılmaya başlanması 2011 yılına kadar dayanmaktadır.

#TB (ThrowBack)

TB, TBT’ten farlı olarak Perşembe günleri dışında kullanılan etikettir. Yani tıpkı TBT’de olduğu gibi TB’de de eski bir fotoğraf paylaşılır ve fotoğrafın altına #tb yazılarak eski fotoğraf olduğu belli edilir.

DM (Direkt Mesaj/Direct Message)

DM, direkt mesaj kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Direct Message ise instagramın mesaj kutusuna verilen isimdir. Instagram kullanıcıları birbirleri ile Direct Message yardımı ile iletişim kurabilmektedir. Bu sayede Instagram kullanıcılarının birbirleri ile oldukça kolay bir şekilde iletişim kurmaları sağlanabilmektedir.

#TT (Trend Topic)

TT yani Trend Topic, Twitter da en çok kullanılan anahtar kelimelerin bulunduğu bir listedir. TT listesini kontrol eden bir kullanıcı o esnada Twitter kullanıcılarının gündeminde ne olduğunu ve hangi konu ile ilgili twetler attıklarını öğrenebilmesi mümkündür. Bu sayede kişiler Twitter gündemini kolaylıkla takip edebilmektedir.

FYİ (For Your Information)

FYİ yani For Your Information e-mail mesajlaşmalarında kullanılan bir kısaltmadır. Genellikle kurumsal bir dil olarak kullanılan FYİ, bilgilerinize sunarım anlamına gelmektedir.

#ICYMI (In Caseou Missed It)

ICYMI yani In Caseou Missed It, gözden kaçan viral içerikleri paylaşmak isteyen kişilerin kullandığı bir etikettir. Eğer sizin de viral olarak gözden kaçırdığınız bir içerik mevcut ise bu etiket ile rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

#FF (Friday Follow)

FF yani Friday Follow sosyal medya kullanıcılarının sevdiği ve takip ettiği kullanıcıları takipçilerine önermesidir. Paylaşım şekli #ff @618medya şeklinde yapılmaktadır.

#GT (Geri Takip)

Sosyal medya kısaltmaları arasında en çok bilinen kısaltma #gt’dir. Bir tür takipçi arttırma kısaltmasıdır. Takip edeni takip ederim anlamında kullanılmaktadır.

#KT (Karşılıklı Takip)

#gt’nin bir diğer versiyonu da #kt’dir. Karşılıklı takip anlamında kullanılmaktadır.

#BAE (Before Anyone Else)

Sıklıkla kullanılan bir kısaltma ola #bae, daima herkesten önce anlamına gelmektedir.

Eğer siz de yeni bir sosyal medya kullanıcısı iseniz ya da sosyal medyada kullanılan bu kısaltmalar hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımız ile en sık kullanılan kısaltmaları sizlere aktarmış olduk.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu