Sosyal Medya Asistanı

Sosyal medya asistanı görevleri anlamadan önce sosyal ağlardan ve sosyal ağların firmaların pazarlama faliyetlerindeki önemini anlatmak istiyorum.

Sosyal Ağlar Nelerdir ?

Uzun süredir teknolojinin hayatımızda daha fazla yer aldığı dönemlerdeyiz. Akıllı telefonlar en çok vakit geçirdiğimiz araçlardan biri. Durum böyle olunca sosyal ağlar hayatımızın vazgeçilmezi haline geliyor. Pazarlama çalışmalarında sadece konvansiyonel medya değil , sosyal ağlarında yeri büyüktür.

İşlek caddelerin hemen hepsinde birer reklam panosu görevi görmektedir. Sosyal ağlar ise firmaların insanların telefonlarında reklamlarını göstermesini sağlıyor. Dolayısıyla sosyal ağlar firmalar için kaçınılmaz bir mecradır. Hedef kitlesinin sosyal ağlarda olduğunu bilen büyük firmalar , pazarlama çalışmalarını çoğunlukla sosyal ağlar üzerinden yapmaktadır. Firmalar sosyal ağlar üzerinden ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapma fırsatı buluyorlar. Sosyal medya reklamları , geleneksel reklam mecralarına göre daha ucuzdur. Firmalar, sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşmak için , sosyal medya ajansı , sosyal medya uzmanı ya da sosyal medya uzmanı ve ya sosyal medya asistanı olarak bilenen  kişilere  başvururlar.Bu sayede markalar hedef kitleleri ile en doğru şekilde iletişim kurabilmektedir. Peki, sosyal medya asistanı nedir, ne iş yapar?

Sosyal Medya Asistanı Nedir?

Sosyal medya asistanı, firmaların potansiyel müşterilerine ulaşmak için sosyal medya kanallarını yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Sosyal medya asistanı da bu sosyal medya ağlarının kullanımında önderlik eden kişidir. Sosyal medya asistanı firmaların potansiyel müşterileriyle etkileşimde bulunmak ,olan trafiği arttırmak dolayısıyla markaların karlılık oranını arttırmak için sosyal medya planlamaları gerçekleştirirler.

Peki, çağımızın vazgeçilmezi olan sosyal medya kanallarının olmazsa olmazı sosyal medya asistanlarının sorumlulukları nelerdir? İşte cevapları…

Sosyal Medya Asistanının hizmet ve görev kapmasımı nedir?

  • İnternet pazarlama konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olan sosyal medya hizmet ve görev kapmasımı aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.
  • Bir sosyal medya asistanının görevlerinin en başında Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarını yönetmek gelmektedir.
  • Sosyal medya asistanı sosyal medya hesaplarını sosyal medya stratejisini oluşturur ve hedef kitle analizi yapar. Aynı zamanda da uygular.
  • Sosyal medya asistanı, içerik, paylaşım, strateji oluşturur.
  • Sosyal medya asistanı , reklam yazarlığı ve tasarım konusundaki tecrübesi ile metin yazarlarıyla ve tasarımcılarla ortak çalışır.
  • Sosyal medya asistanı, sosyal medyadaki reklam çalışmalarını ve trendleri takip eder. Bu doğrultuda edindiği bilgiler ile kendi firması için sosyal medya kampanyaları hazırlar.
  • Sosyal medya paylaşımları için uygun etiketleri ve zamanlamayı düzenler.
  • Sosyal medya hesaplarının takipçi sayısını organik olarak arttırmak için çeşitli çalışmalar düzenler.
  • Sosyal medya hesaplarının üzerinden çeşitli analizleri yaparak kampanyaların işletmeye olan etkisini ölçeklemektedir.

Sosyal Medya Asistanı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin gerekli bölümlerini okumak yada udemy, youtube gibi platformlardan eğitim videoları izleyerek sosyal medya asistanlığı yapabilirsiniz.

 

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu