Sosyal Medya Analizi Gerekli Midir?

Sosyal medya analizi, sosyal medya performansının arttırılması için yapılan yöntemler, iyileştirmeler ve değerlendirmeler bütünüdür. Sosyal medya, teknolojinin gelişmesi ve dijital pazarlamanın büyük bir önem kazanması ile ortaya çıkan bir mecradır. Başlarda sadece insanların vakit geçirdiği bir ortam olan sosyal medya , artık hayatımızın bir parçası olmakla birlikte reklam mecrası olarak da kullanılmaktadır. Organik trafik internet pazarlamasının vazgeçilmezidir. Dijital pazarlamada organik trafik yalnızca arama motorları aracılığı ile elde edilmemektedir. Bu doğrultuda sosyal medya da kullanılabilecek önemli bir kanaldır. Dolayısıyla sosyal medya da yapılan çeşitli çalışmalar sayesinde de organik bir trafik elde etmek mümkündür. Sosyal medya da yapılan reklam çalışmalarının mutlaka bir değerlendirme yapılarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylelikle firmalar doğru bir yolda olup olmadıklarını kontrol ederek yeni bir stratejik planlama oluşturabilmektedir. Dolayısıyla sosyal medya analizi oldukça gereklidir. Peki, sosyal medya analizi sonucunda ne tür iyileştirilmeler yapılabilmektedir?

Hedef Kitlenin Büyütülmesi

Sosyal medyadan trafik elde etmek için potansiyel müşterinin büyüklüğü önemli.Markların hedeflediği potansiyel müşteri ne kadar geniş olursa , organik trafikte o denli büyük olacaktır. Hedef kitlenizi ise sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız kampanya ve paylaşımlar ile büyütebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilerinizi büyütebilmeniz mümkündür.

Doğru Hedef Kitle Profili

Sosyal medya hesaplarında hedef kitle büyütülürken hedef kitleni doğru bir profile sahip olduğundan emin olunması gerekmektedir. Doğru hedef kitlenin profilinin oluşturulabilmesi için sosyal medya hesaplarının bazı çeşitli uygulamaları mevcuttur. Örneğin, Twitter hesabınızda ki hedef kitlenizin doğru profile sahip olup olmadığını öğrenmek için bir rapor çıkartabilirsiniz. Facebook’ta doğru hedef kitleye ulaşabilmek ise diğer sosyal medya kanallarına göre çok daha kolaydır. Vereceğiniz Facebook reklamlarında hedef kitlenizi ilgi alanlarına ya da demografik özelliklerine göre filtreleyebilir ve reklamınızı buna göre hazırlayabilirsiniz. Bu nedenle doğru hedef kitleye ulaşmak için çok fazla çaba sarf etmeden bu sistemleri kullanabilirsiniz.

Yüksek Etkileşim

Büyük bir hedef kitle oluşturduktan sonra yapmanız gereken diğer şey ise bu hedef kitleden etkili ve yüksek bir şekilde etkileşim alabilmektir. Yaptığınız paylaşımların hedef kitlenize ne kadar etkili bir şekilde ulaştığı ve ilgili takipçilerinizin paylaşımlarınıza ne denli ilgi ile baktığı oldukça önemli bir konudur. Paylaştığınız gönderilere yorum yapılmaması ya da az beğeni olması gönderinin az ligi gördüğü anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı kullanıcılar herhangi bir etkileşimde bulunmasa dahi firma ile iletişime geçerek hizmet talep edebilmektedir.

Yüksek Trafik Sağlanması

Sosyal medya da paylaşım yapılmasının en temel nedeni sosyal medya hesaplarınıza trafik çekmektir. Çekilen trafiğin etkisi ise SEO açısından büyük önem arz etmektedir. Eğer e-ticaret üzerine bir firmanız varsa ve yüksek miktarda trafik akışı sağlamanıza rağmen herhangi bir satış yapamıyorsanız bu trafiğin hiçbir anlamı bulunmamaktadır. Ancak az trafik akışı sağlanmasına rağmen yüksek miktarda satışlarınız varsa bu doğru hedef kitleye doğru yöntemler uygulamışsınız demektir.

İçeriklerin Analiz Edilmesi

Yaptığınız paylaşımlarınızın hedef kitleniz tarafından ilgi çekmesi için ürettiğiniz içeriklerin kalitesine ve firmanız ile uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenizin beğeneceği ve ilgisini çekeceği içerikler oluşturmalı ve onları harekete geçirmelisiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu