Sosyal Dinleme (Social Listening) Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 29 Nisan 2023

Dijital pazarlamanın en önemli stratejilerinden biri olan sosyal dinleme hakkında bilmeniz gereken tüm detayları yazımızda sizler için hazırladık.

Teknolojinin durdurulamaz gelişiminden birçok sektör üzerine düşen payı alıyor.

İnsanların hayatlarında büyük kolaylıklar getiren ve sürekli yenilikler sunan teknoloji kullanımı birçok alışkanlıklarında değişmesine sebep veriyor.

İşletmeler artık satış stratejilerini dünyaya açılan yol olarak gördükleri ve inanılmaz müşteri potansiyelinin bulunduğu online alışveriş yönünde geliştirmektedir.

Markalar dijital pazarlama alanında hangi durumda olduğunu, marka hakkında tüm konuşulanları, neler yazılıp nasıl yorum yazıldığını veri toplama yöntemleri ile analiz eder ve hedef stratejilerini bu veriler dâhilinde yapar.

Sosyal dinleme sayesinde şirketler satış ve pazarlama süreçleri hakkında sürekli araştırma geliştirme çalışmaları yaparlar.

Şirketin durumu hakkında müşterilerin ve ya rekabet halindeki diğer şirketlerin ne konuştukları hakkında veri toplamaları çok mümkün değil.

Fakat online platformlar ve sosyal medya ortamlarında müşterilerin düşünce ve önerileri, marka hakkında hissettikleri, olumlu ya da olumsuz yorumları, müşterilerin markadan beklentileri hakkında detaylı bir veri toplama imkânınız bu teknoloji yöntemiyle mümkün olduğunu unutmamalısınız.

Rekabet ettiğiniz firmaların her zaman bir adım önünde yer almak istiyorsanız bu verileri toplamalı, dikkate almalı, iyi bir analiz sürecinden geçirerek olumlu çözümler üretmelidirler.

Sosyal Monitoring Nedir?


Türkçe kelime anlamı olarak sosyal izleme olan sosyal monitoring sosyal medya sitelerinde, bloglarda, forum sitelerinde, veri paylaşım sitelerinde, haber siteleri, teknoloji sitelerinde, mesaj panolarında ve özellikle teknoloji sitelerinde işletmeniz hakkında yapılan yorumlar, beğeniler, olumlu olumsuz her türlü değerlendirmeleri, hizmetleriniz hakkında eleştirileri izleyen ve analiz yapmanız için raporlama hazırlayan bir araçtır.

Sosyal dinleme çalışmalarınızda sosyal monitoringden aldığınız izleme verilerini analiz ederek markanız hakkında online ortamlarda ne durumda olduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Sizin ve işletmenizin hakkında internet dünyasında yapılan her türlü yorum ve mesajı tek başınıza kontrol etmeniz mümkün olmadığı için bu sistem sayesinde bu bilgileri rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Sosyal Dinleme

Sosyal Dinleme

Sosyal Dinleme Nasıl Yapılır?


Birçok işletmenin merak ettiği sorulardan birisi de son zamanlarda adını sıkça duydukları sosyal dinleme nasıl yapıldığı yönündedir. Doğru bir strateji belirlemeniz son derece önemlidir.

Öncelikle ölçüm yapabilmek için doğru araçlar ile bu işlemi yapmak başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

İşletmeler değerlendirmeye alacakları alanı belirleyerek anahtar kelime seçimi ve müşteri geri dönüşleri dikkate alınması halinde sosyal medya ve diğer platformlarda işletmeniz hakkında söylenen ve yapılan tüm konuşmalara hâkim olma şansınız bulunacaktır.

Sosyal dinleme nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak dikkate almanız gereken adımlardan önemli olanlarını sizler için maddeler halinde hazırladık.

Umarım işletmenizin online ortamlarda yapılan her türlü konuşma ve bilgiler hakkında olumlu bir çalışma gerçekleştirmiş olur ve dijital pazarlama alanında kalıcı bir yer edinirsiniz.

 • Hedef kitle belirleme: Öncelikle dikkate alacağınız kişileri ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz.
  Hedef kitlenin yoğun olarak hangi sosyal medya uygulamalarını kullandığını ve mevcut müşterilerinizin düşüncelerini mi yoksa yeni bir müşteri potansiyel kitlesinin düşüncelerini mi değerlendireceksiniz buna karar vermeniz gerekiyor.
 • Amaç belirleme: Neden bir dinleme ya da sosyal izleme yapacağınız amacınızı belirlemelisiniz.
  Satışını yaptığınız ürünün değerlendirilmesini mi yoksa ürün hakkında yenilik ihtiyacımı var buna karar verilmesi gerekmektedir.
 • Rakiplerinizi tanımlayın: İyi bir araştırma yaparak işletmenizin rekabet halinde olduğu firmaları öğrenmeniz onların çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmanız başarılı bir izleme sonucu elde etmenizde faydalı olacaktır.
 • Müşteri geri bildirimleri: İşletmeniz hakkında müşterilerinizden gelen geri bildirimleri mutlaka öğrenin ve geri dönüş sağlayın.
  İşletmelerin yeni müşteri kazanmaları elindeki müşterileri kaybından daha zor bir işlemdir.
 • Anahtar kelime seçimi: Sosyal izleme yapabilmeniz için markanız adına kullandığınız özel anahtar kelimelerin listesini hazırlayın ve bu anahtar kelime üzerinden geri dönüşleri dikkate alın.
 • Yorumları dikkate alın: E-ticaret sisteminde en önem verilmesi gereken müşteri yorumlarıdır.
  İşletmeniz hakkında müşterileriniz sosyal medya platformlarında ve diğer web site uygulamalarında olumlu ya da olumsuz yapabiliyorlar.Diğer müşteriler tarafından da görülebilen bu yorumlara olabildiğince kısa sürede cevap vermeli ve olumsuz yorumlarda bulunan müşterileri kırmadan üzmeden geri dönüş sağlaması yapabilmeniz sosyal dinleme için son derece önemli bir konudur.

Sosyal Dinlemenin İşletmelere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?


Müşterilerinizi duymanın en etkin yolu sosyal dinleme sürecidir.

Müşteriler işletmeler hakkında düşüncelerinin dikkate alınmasını isterler.

Kendilerini dinleyen dikkate alan geri bildirim yapan işletmeler ile çalışmaya devam etmek isterler.

Bir işletme müşterilerinin yorumlarını düşüncelerini dikkate almıyor ise dijital pazarlama stratejilerinden haberdar olmadığını gösterir.

E-ticaret sektöründe kalıcı olmak isteniyor ise müşteri ne diyor ne istiyor ne yorum yapıyor nelerden memnun nelerden memnun değil bu analizleri doğru yapmak gerekiyor.

Sosyal medya ve benzeri tüm internet platformlarında markanız hakkında yapılan her türlü bilgiyi analiz etmek birçok avantaj sağlamaktadır.

İşte işletmelere sağladığı katkılardan bazıları şunlardır:

 • İşletmenizin büyümesini sağlar. İşletmeniz için müşteri düşünceleri her zaman ilk dikkate almanız gereken veridir. Düzenli aralıklar ile işletmenizin gerçek müşteri verileri dikkate alınarak analiz yapılması işletmenizi başarıya götürecektir. Müşterilerinizin beklentilerine ve rekabet halinde olduğunuz işletmeler ile hangi durumda olduğunuzu gösteren sosyal dinleme süreci doğru araçlar ile yapıldığında işletmenizin büyümesini sağlayacaktır.
Sosyal Dinleme

Sosyal Dinleme

 • Müşteri potansiyeliniz artar. İnternet alışverişi müşteri potansiyeli inanılmaz yüksek seviyede olan bir ortamdır. E-ticaret sitenizde yapmış olduğunuz ürün satışlarında başarılı bir sosyal izleme yapılması halinde sosyal medya ve internet sitelerinde işletmeniz için olumlu yorumlar yapılacaktır. Bu yorumlar ve düşünceler sayesinde işletmenizin tanınırlığı artacak ve müşteri potansiyeli hayli artacaktır. İşletmeler için sosyal medya kullanımı ve internet sitelerden alınan müşteri düşünceleri hayati değer taşımaktadır.
 • İşletmeniz hakkındaki olumsuz düşünceleri kolaylıkla tespit etmenizi sağlar. Sosyal dinleme kullanmak işletmeniz hakkında yapılan olumsuz yorum ve düşüncelerin satışlarınızdaki etkisini gözlemlemenizi sağlayacaktır. Satış miktarlarınızda ciddi bir azalma meydana geliyor ise mutlaka bir dinleme ve izleme modelini uygulamanız gerekmektedir. İşletmenizin dijital pazarlama stratejileri arasında en çok önem vermesi gereken analiz ve kısa sürede çözümler üretmektir. Yapılan kötü ve olumsuz yorumların gerçek takipçi ve müşterileriniz vereceği tepki ölçmek içinde bu süreçten faydalanmak gerekmektedir.
 • Yeni fırsatlar keşfetmenizi sağlar. İşletmeniz hakkında müşterilerin yorumları, geri bildirimleri, rekabet halindeki işletmeler hakkındaki bilgiler, sosyal medya da nasıl göründüğünüz, içinde bulunduğunuz sektördeki gelişmeler hakkında elinizde veri bulunması doğru analiz ve ölçümler yapmanız halinde size yeni fırsatlar keşfetmenizi sağlayabilir. Pazardaki gerçek durum ile ön görülen durum arasındaki farkı görmenizi sağlar ve böylelikle size yeni bir kapı açılmasını sağlayabilir.

Sosyal Dinleme Ve Sosyal İzleme Arasındaki Farklar Nelerdir?


Aslına bakarsanız sosyal dinleme ve sosyal izleme arasında ciddi bir fark yoktur. Amaçları neredeyse aynıdır.

Sosyal izleme, adında yer aldığı gibi sosyal medya da işletme hakkındaki konuşmaları ve müşteri tepkilerini gözetleme ve izleme sürecidir.

Sosyal dinleme ise müşterileri daha iyi anlamak ve analiz etmek için işletme hakkında konuşulan yazılan yorum ve düşünceleri duyma ve çözüm üretme sürecidir.

Her ikisi içinde amaç müşterilerin işletme hakkında görsel ve yazılı düşüncelerini duymaktır.

Sonraki yazı: Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.