Sony Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 28 Nisan 2023

Sony nedir? Bu konuda sizlere Sony’nin ne olduğundan ve bu döneme kadar nasıl çalışma yaptıklarından bahsediyor olacağız.

Dünya üzerinde Microsoft, Nokia, AMD, Apple, Intel ve NVIDIA gibi pek çok teknoloji şirketi bulunuyor. Bu şirketlerden bazıları popüler iken bazıları arka planda kalabiliyor. Geçmişte pek çok ürün ile tanınan Sony, son zamanlarda genel olarak eğlence sektöründe aktif bir rol oynuyor. Örneğin markanın o ünlü telefonları, geliştirdiği televizyonlar veya müzik çalarlar günümüzde pek ön plana çıkmıyor. Bunun yerine PlayStation, PlayStation Store ve PlayStation Plus kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı ürünler ve hizmetler arasında yer alıyor.

Sony Nedir?

Sony, 7 Mayıs 1946 tarihinde Japonya’nın Tokyo şehrinde yıkık bir binada kurulan şirket. O dönemde günümüz dönemine göre oldukça basit işler yapan Sony, özellikle teknoloji ve eğlence sektöründe aktif rol oynuyor. Masaru Ibuka ve Akio Morita tarafından kurulan şirket, günümüzde Tokyo’nun Minato şehrinde bulunan Sony City’de yer alıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde hizmetlerini sürdüren Sony firması bilgisayar donanımı, elektronik, müzik, film, robot, aygıt, TV gösterisi, video oyun ve telekomünikasyon gibi çeşitli ürün gruplarında hizmet sunarken firmanın sunduğu servisler arasında reklam ajansı, bankacılık, finansal hizmetler ve ağ hizmetleri yer alıyor.

Sony’nin 2021 yılı verilerini incelediğimizde firma geçtiğimiz yıl 81 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Bu gelirler arasında 10 milyar doların üzerinde net gelir bulunuyor. Sony şirketinin mal varlığı 26.3 milyar dolar olarak açıklanırken firmanın değeri 5.6 milyar dolar olarak paylaşılıyor. Şirketteki çalışan sayısı ise 2020 yılı verilerine göre 109.700 olarak belirtildi. Sony’nin günümüzdeki performansını incelediğimizde genel olarak video oyun konsoluna ve oyun dünyasına ağırlık verdiği gözlemleniyor.

Firmanın Ürünleri

Sony nedir?“ konusuna değinirken Sony’nin satışını gerçekleştirmiş olduğu ürünleri bilmek gerekiyor. Aslına bakarsa Sony, ilk kurulduğunda müzik çalar ve radyo gibi ürünlere ağırlık verip elektronik eşyaların üretimini gerçekleştiriyordu. Sonrasında Sony marka telefonlar, televizyonlar ve CD çalarlar gibi çeşitli ürünler karşımıza çıktı. Günümüz döneminde ise Sony, genel olarak PlayStation ürününe yoğunlaşmış durumda.

Sony Nedir

PlayStation, Sony’nin en büyük pazarından birini oluşturduğu video oyun konsolu. Son olarak PlayStation 5 ile beraber oyuncuları karşılayan şirket, oyuncuların konsolun güçlü teknolojileri ile oyunları en iyi şekilde ve hızlı olarak oynamasına olanak tanıyor. Teknoloji her geçen gün gelişme kaydederken konsollarda da önemli gelişmeler yaşanmış durumda.

Sony’nin öne çıkan bir diğer ürünü PlayStation Store olarak açıklanabilir. Dediğimiz gibi firma ağırlıklı olarak eğlence sektöründe yer alıyor. PlayStation Store, PlayStation oyun konsoluna sahip oyuncuların kullanabileceği bir dijital mağaza. Bu mağazada PlayStation’da oynanabilecek oyunların satışı yapılırken aynı zamanda ücretsiz oyunlar da burada bulunuyor.

Sony nedir?“ konusunda PlayStation Plus hakkında da bilgi vermek gerekiyor. Şirketin gelir kaynaklarından birisi de bu abonelik olmakta. Bu aboneliğe sahip olan bir oyuncu, aboneliğin faydalarından yararlanarak PlayStation oyun konsolunu daha iyi kullanabiliyor. Örnek vermek gerekirse şirket, her ay ücretli oyunları ücretsiz sunmakla kalmayıp bu oyunların abonelik süresi boyunca oynanmasına imkan tanıyor. Bunun yanı sıra çevrimiçi oyun deneyimi ve aboneliğe özel kampanyalar gibi pek çok fırsat kullanıcılarla buluşuyor.

Sony Teknolojileri

Oyuncular “Sony nedir?“ konusuna ek olarak Sony’nin geliştirmiş olduğu teknolojiler hakkında da bilgi sahibi olmalı. Sony’nin video kayıt ve video izleme konusunda geliştirmiş olduğu teknolojiden söz ederek başlayalım. VHS, 70’li ve 80’li yıllarda kullanılan önemli bir video depolama aygıtıydı. Sony, bu dönemde Betamax adında bir ürün geliştirip VHS’ye göre daha iyi bir kalite sunmaya çalışıyordu. Tabii bazı sebepler dolayısıyla proje başarılı olmadı. Buna Sony’nin tarihi başlığı altında değineceğiz.

Sony, teknoloji dünyasına daha pek çok teknoloji kazandırmış bulunuyor. sanal ekran, ses kayıt, ses şifreleme, optikal kayıt, veri depolama, flash bellek ve iletişim gibi daha pek çok alanda Sony’nin geliştirdiği teknolojiler mevcut.

Şirketin Tarihi

Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nda ağır yara alan bir ülke konumundaydı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkeye atmış olduğu iki adet atom bombası sebebiyle ülkede ciddi problemler meydana geldi. Buna rağmen ülke, kısa sürede toparlanarak günümüzde güçlü bir teknoloji ülkesi olmayı başardı. İkinci Dünya Savaşı sonrası bir dönemde kurulan Sony, savaşın bazı etkilerini yaşıyordu. İkinci Dünya Savaşı, resmî olarak 2 Eylül 1945 tarihinde sonlanmıştı. Böyle bir ortamda zeminini hazırlayan şirket, tarihler 7 Mayıs 1946’yı gösterdiğinde İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanıp hasar alan bir binada kuruldu. İlk kurulduğunda şirketin genel amacı tamirat işleriyle uğraşmaktı.

Okurlarımız “Sony nedir?“ konusunda şu bilgileri de öğrenmeli. Kurulduktan bir süre sonra kendi elektronik ürünlerini üretmeye başlayan Sony’nin ilk ürettiği ürünler arasında kaset için ses kaydedici yer alıyordu. 1958 yılında Type-G olarak adlandırılan bu model, büyüklüğü ile de dikkat çekiyordu. Bu dönemde şirketin ismi de değişmişti. “Tokyo Telecommunications Engineering Corporation” olarak kurulan şirket artık “Sony” olarak adlandırılıyordu. 50’li yıllarda pek çok teknolojik ürün üreten firma 60’lı yıllarda da etkili bir şekilde çalışma göstermeye gayret etti.

Şirket, bir süre sonra ilk transistörlü radyoyu üretip kendini geliştirirken ilerleyen dönemlerde farklı radyo türleri de üreterek bu yolda ilerleme kaydetti. Firmanın bazı ürünleri kendi ülkesinde başarılı olmayınca Amerika Birleşik Devletleri’ne açılan Sony, bu şekilde pazarda etkili rol oynamaya başlarken bir süre sonra dünyanın pek çok yerinde hizmet vermeye başladı.

Sony Nedir

Sony nedir?“ konusunda sizlere diğer dönemlerden de söz etmek isteriz. Yıllar ilerledikçe televizyon, kamera, telefon ve müzik çalar gibi çeşitli ürünlerle kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışan firmanın çıkardığı popüler ürünler arasında Walkman yer alıyor. Çıktığı dönemde büyük yankı uyandıran bu ürün, insanların yolda giderken kulaklık desteğiyle müzik dinlemelerini sağlıyordu.

90’lı yıllara gelindiğinde şirketin dikkat çeken ürünlerinden birisi PlayStation oldu. Oyun dünyası 50’li yıllardan beri gelişiyordu. 90’lı yıllarda da zirveye ulaşmıştı. Sony, bu konuda bir ürün geliştirerek PlayStation’ı piyasaya sundu. Sunulan konsol, dönemine göre harika grafikler ve 3 boyutlu oyun deneyimine sahipti. Bu da oyuncuları etkileyen bir durum oldu.

Sony, yakın dönemde aldığı bir karar ile eğlence sektörüne ağırlık vermeye başladı. Bunun sebebi, firmanın eğlence alanında daha çok gelir elde etmesi oldu. “Sony nedir?“ konusunda bu detay bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Sony Pazar Payı

Sony nedir?“ konusuna değinirken Sony’nin piyasadaki konumunu da bilmek gerekiyor. Sony’nin pazar paylarını incelediğimizde çeşitli sektörlere adım atmak gerekiyor. Öncelikle kamera sensörü konusunda bazı bilgiler verelim. Sony, önceden kamera üretiyor olsa da günümüzde genel olarak kamera sensörüne ağırlık veriyor. Kamera sensörü konusunda %40’ün üzerinde paya sahip olan şirket, bu konuda etkili bir pazarı elinde bulunduruyor. Sony dışında Samsung’un da payı oldukça büyük.

Bir diğer sektör video oyun konsolu olarak açıklanabilir. Video oyun konsolu konusunda 3 şirket öne çıkıyor: Nintendo, Sony ve Microsoft. 2021 yılı verilerine göre Nintendo Switch %25’in üzerinde pay alırken PlayStation 5 %12, Xbox Series X ve S ise %8 paya sahip olarak gözüküyor. Sony’nin bu kadar düşük bir pay almasının nedeni çip krizi ve üretim sıkıntısı olarak açıklanabilir. Şirket, son dönemlerde yaşanan kriz sebebiyle yeterince ürün üretemedi ve ürünler karaborsaya dahi düştü. Bu durum sebebiyle pazar payı çok yükselmedi.

Sonraki yazı: Xbox Nedir? Nasıl Gelişti?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.