Yeni Başlayanlar İçin SMS Pazarlaması Rehberi

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 29 Nisan 2023

SMS pazarlaması uzmanları tarafından oluşturulan bu rehberde, SMS pazarlamasının neden önemli olduğundan, dikkat etmen gereken noktalarına ve nasıl bir stratejiyi izlemen gerektiğine kadar ihtiyacın olan her şeyi öğreneceksin.

Üstelik SMS pazarlama için gereken kaynaklar, araçlar ve sonuçlarını nasıl en yükseğe çıkarabileceğini de bu rehberden bulabileceksin.

Hazırsan başlayalım mı?

SMS Pazarlama’nın Temelleri


Teknolojide ve iletişimde gerçekleşen tüm gelişmelere oranla basit bir kısa mesajın göz kamaştıran gücü dijital pazarlama uzmanları için halen çok ama çok önemlidir. Üstelik bunu kullanacak markanın büyüklüğü ya da sektörü önemli değil.

Burada öğrenilmesi gereken anahtar ise SMS pazarlamasının avantajlarını kendi çıkarların ve hedeflerine ulaşmak için ne kadar kullanabildiğinden geçmesidir.

Doğal olarak cep telefonuna sahip olan birinin kısa mesajın temellerini bilmesi kaçılmaz olsa da başarılı bir SMS pazarlama kampanyasının dinamikleri ve kompleks özellikleri normalde attığın kısa bir mesajdan çok daha fazla olacaktır.

Farklı bir boyuta çıkan bu durumda birden fazla değişken ile karşılaşacaksın. Özellikle cep telefona gelen kısa mesajın basit bir mesaj olduğunu düşünüyorsan öncelikle bu düşünceni düzeltmemiz gerekiyor.

Çünkü o mesaj gönderilene ve sonrasında da birçok değişkene sahip süreçler birbirini izlemektedir. İşte tam da bu nedenden dolayı SMS pazarlama rehberine ihtiyaç duyacaksın.

sms pazarlama bölüm 1

SMS Pazarlama Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle SMS’in ne anlama geldiğini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum ama türkçede kelime anlamı olarak “kısa mesaj servisi” anlamına geliyor.

Bu kelime günlük hayatımızda o denli yerini aldı ki hepimiz kısa mesaj demektense SMS demeyi tercih eder hale geldik. Cep telefonlarındaki en basit temelli mesajlaşma şekli olan ve belki de üzerine çok farklı birçok servis gelse de yıllardır birçok insan kullanmaya devam ediyor.

Dediğim gibi her ne kadar Facebook Messenger, Instagram Direct, iMessage ve tüm bu uygulamalar arasında başı çeken WhatsApp çıksa da hepimiz halen SMS servisini öyle ya da böyle kullanıyoruz. Bazen bankadan gelen onay mesajı için bazen de internete ulaşamadığımızda…

Peki SMS pazarlaması adımları nelerdir?

 1. Şirketler müşterilerini ya da potansiyel müşterilerini SMS güncellemesine yönlendirir
 2. Kullanıcı kısa mesaj almayı kabul eder
 3. Marka hedeflediği kitlelere bu kısa mesajları iletir
 4. Kullanıcı mesajı alır, okur ve yeniden kısa mesaj ile etkileşime girer
 5. Marka bu iletişimden hedeflediği yönde kar sağlar

Süreç içerisindeki her bir adım bir markanın SMS pazarlama kampanyasında olası zorluklar ve dezavantajlar ile karşılaşması oldukça yüksektir.

Bunların neler olduğuna bakalım.

 • “Normal Gönderici”ler ile ilgilenmek
 • İletişim listesini yönetmek
 • Kullanılmayan telefonlara mesaj göndermek
 • Başarılı kısa mesajı kontrol etmek ve onaylamak
 • Kısa mesaj metin alternatiflerine A/B Testleri
 • Engellenen gönderme rotalarıyla karşılaşma
 • Listeleri optimize etme ve segmentlere ayırma
 • Mesaj teslimi için fazla ödeme yapma
 • Düşük dönüşüm performansı ile mücadele

SMS pazarlama sürecinde kullanabileceğimiz farklı bazı dijital araçlar karşılaşılan bu tip sorunlar için kullanıcılarına yardımcı olabilecek birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Aslına bakarsan başarılı bir SMS pazarlama kampanyası yönetebilmek için bu tarz araçlardan da yardım alman önemlidir. Özellikle SMS pazarlama için oluşturulan araçları tercih etmeni öneririm.

Farklı bir dijital pazarlama çeşidinden aslında çok da farkı yoktur. Üçüncül taraf yazılımları her bir adımda sana yardımcı olacaktır. Listeleri hazırlaman, oluşturman, yönetmende yardımcı olacak olan bu yazılımlar aynı zamanda mesajlarını hazırlamana, stratejini geliştirmene ve nihayetinde bu kısa mesajları toplu olarak göndermene olanak tanır.

Metin mesajlarını gönderme maliyeti alıcılara ve diğer parametrelere göre değişecektir, ancak genellikle çok ucuzdur. Mesajlar bir SMS ağ geçidi üzerinden iletilir.

Dahası, iki yönlü iletişimi keşfetme, kısa kodlardan ve anahtar kelimelerden yararlanma, özel numaralarla segment oluşturma ve daha fazlası için fırsatlar da bu araçlar içerisinde kullanıcılarına sunulur. SMS pazarlama oldukça basit ve anlaşılır olabilir, ancak SMS pazarlama araç ve yazılımlarla daha gelişmiş teknikler kullanabilme avantajına da sahip olacağına emin olabilirsin.

SMS Pazarlama Temel Avantajları

SMS pazarlama, diğer pazarlama şekillerine göre birçok önemli avantajı da bir arada sunar. Elbette bu avantajlar markan için ne kadar önemli olduğuna göre değişiklik gösterse de markana tahmininden çok daha büyük avantajları katacağına emin olabilirsin.

a)Büyük Hedef Kitle

Dünya üzerinde yüzde 80’e varan oranda cep telefonu kullanıcısı SMS servisini kullanıyor. Bu da 3.5 bilyondan fazla aktif kullanıcıya karşılık demektir. SMS servisinin, dünya üzerinde var olan servisler içerisinde en çok kullanılan olmasının çok önemli bir nedeni var.

Ne mi?

Aslında çok basit bir cevabı var bunun. SMS, basit, hızlı ve her şeyden daha da önemlisi bir akıllı telefona ihtiyaç duymana bir neden bırakmıyor.

Yukarıda saydığım tüm bu nedenlerin yanında bir de belki de en önemlisi ve öne çıkanı var. Evet, belki de işi bu denli boyuta getiren en önemli noktadan bahsediyorum. İnternet!

SMS mesajları, Wi-Fi gerektirmez. Belki de bu nedenle kısa mesaj çok daha yaygın, erişilebilir ve çok daha büyük bir kullanıcı tabanına ulaşabilir bir servis olma özelliğini koruyor.

b)Anlık ve Ulaşılabilir

Cep telefonu son derece kişisel bir cihaz olmasının yanında sürekli ulaşılabilir bir kişisel eşya haline gelmesi de günümüzde kaçınılmaz oldu. Hangimiz cep telefonumuzu bir yerde bırakıp aylar yıllar sonra alıyoruz ki? Her zaman yanımızda olan cep telefonunun aksine kullanıcılar her zaman bilgisayarlarında olmayabilirler.

Cep telefonları ise bizim başka bir organımız haline gelmiş durumda. Sürekli yanımızdalar. Benzer şekilde, kullanıcıların yeni gelen metin mesajlarını kontrol etme, gelen e-postaların bildirimlerine yanıt vermekten çok daha olasıdır.

Yüzde 98’lik mesaj açma oranlarla, SMS pazarlama mesajları neredeyse evrensel olarak alıcıları tarafından okunduğu konusundan kabul edilebilir bir orana sahiptir. Ortalama e-posta açma oranı ile karşılaştırdığımızda ise yüzde 25 aralığında oldukça yüksek bir fark olduğu fark edilmektedir.

E-posta pazarlamasında mesajlar kolayca okunup spam olarak işaretlenebilir, asla okunmayabilir veya etkileşime girmeyebilirler.

c)Kişisel Bağlantı

Her bir metin mesajındaki karakter sınırı nedeniyle, bu iletişim şekli oldukça belirgin ve sınırları olan bir alana sahiptir. Şirketler ve müşterileri arasında kişisel bir iletişim kanalı oluşturur ve marka bilinirliğinin yanı sıra bağlılığını sürekli olarak arttırmaya odaklıdır. Böylece şirket ve ürünleri veya hizmetleri her zaman ön plana konur ve aynı zamanda keskin bir şekilde konumlandırılmış harekete geçirici mesajlarla istenilen davranışa teşvik eder.

d) Katılım Oranları

Katılım oranları belki de SMS pazarlamanın diğer pazarlama biçimlerine karşı sahip olduğu en büyük avantajlardan biridir. Yanıt oranlarının, e-postanın sekiz katı kadar olduğunu biliyor muydun?

Buna ek olarak, sosyal medya platformlarındaki tıklama oranları (TO) genellikle yüzde 1’in altındayken ve bir Google AdWords kampanyasının tipik TO’su neredeyse yüzde 2 iken, SMS pazarlama tıklama oranı yüzde 36 kadar yüksek olabilir.

sms pazarlama infographi

Kullanıcılar sadece metin mesajlarını okumakla kalmaz; onlarla diğer pazarlama iletişimlerinden çok daha fazla etkileşim haline girer. Söylediklerini duymak isterler ve bununla etkileşime girerler. SMS pazarlamanın genel pazarlama stratejinde önemli bir rol oynamasının nedeni de belki de bu’dur.

SMS Pazarlama Türleri


SMS pazarlama kampanyaları denildiğinde aklına tek bir model gelmemesi gerekir çünkü bu pazarlama modeli sana tahmininden çok daha fazla oyun alanı sağlayacaktır. İşletmen, ulaşmaya çalıştığın hedeflere bağlı olarak bu tür mesajların herhangi birini veya tümünü kullanabilir. Bununla birlikte farklı hedefleri hayata geçirebilmek içinde SMS pazarlama türlerinden birini kullanabilirsin.

 • SMS Kuponları
 • Promosyon Fırsatları
 • Tek Seferlik Şifre
 • Sadakat Programları
 • Uyarılar Ve Bildirimler
 • İndirimli Satışlar
 • Cevapla-Kazan Yarışmaları

Hadi tüm bu modellerin birbirlerinden farklı tarafları nelerdir ve markan için hangisine dikkat etmen gerekir yakından inceleyelim.

sms pazarlama 2

 1. Promosyon Fırsatları

Bir promosyon anlaşmasının bir satış gibi düşünülmesi gerekir. Genellikle bir ürün veya hizmette yüzde oranında indirim belirtilerek yapılır.

Örneğin; Gratis’te %60’a varan indirimler için son 2 gün!

Bu tekliflerde belki de en önemlisi, müşterilerin üzerinde bir aciliyet duygusu yaratmak önemli bir değişken halini alıyor. Bu CTA (harekete geçirici mesajlar), hedeflenen kitlenin eğer belirlenen zaman içinde istenilen davranışı yerine getirmezse kaybedeceği duygusunu taşıyacaktır. Bu da hedef kitlenin başka çaresinin olmadığını hissetmesine yol açar.

Promosyon SMS’lerinde ilgili şarlar ve koşullarında yerini alması veya bu koşulların yer aldığı bir sayfanın linkinin bulunması da olması gerekir. Alıcılar bu harekete geçiririci mesajlar sayesinde davranış gösterirken tüm uyarıları da kullanman gerekir.

2.SMS Kuponları

Promosyon kampanyaları gibi, SMS Kuponları da müşteriler için özel bir fiyat ya da indirim sunmaya olanak sağlayan bir modeldir.

Bununla birlikte, bu model çok daha uzun bir süreyi içinde barındırır ve genellikle MMS (Multimedya Mesaj Servisi) şeklinde kullanılır.

Görsel olarak kullanılan mesajlar ilgi çekici olmalı ve bunun yanında teklife, ayrıntılarına ve son kullanım tarihlerine de görsel üzerinde yer verilmelidir.

SMS Kuponları, mağaza içi trafiği veya çevrimiçi alışverişi arttırmak için bir yol olarak kullanılır. 

Kuponlar ve diğer teklifler, toplu veya hedefli kampanyaların bir parçası olarak gönderilebilir ve genellikle tek kullanımlıktır. Müşterilere promosyon kodunu gönderirken bazı harekete geçirici mesajlar (CTA) kullanmak her zaman işine yarar. Kuponun 12 saat içinde biteceğini ya da bu mesajın kısa bir süre içinde kendisini yok edeceğini (Görevimiz Tehlike değil buralar 🙂 ) söyleyebilirsin.

Hediye ve yarışmalar da müşterilerden daha fazla katılımı teşvik etmenin başka bir yoludur.

Bu tür mesajlaşma iki ana biçimde olabilir:

 • SMS pazarlama kampanyası, bir hediye veya yarışmayı tanıtmak, kullanıcıları daha fazla ayrıntı için bir yarışma sayfasına yönlendirmek ve girmek için kullanılabilir.
 • Kampanyanın kendisi liste oluşturma amacıyla kullanılabilir. Müşteriler reklamları ve promosyonları sosyal medya veya geleneksel reklamcılık gibi diğer kanallarda görürler. Daha sonra yarışmaya girmek için bir anahtar kelimeyi bir numaraya yazmalı, böylece aynı anda listeni seçmelidirler.sms pazarlama tek kullanımlık şifre

3.Tek Seferlik Şifre

Tek seferlik şifreler genellikle onay veya abonelik işlemleri için kullanılır. Çoğunlukla bankaların kullandığı bu SMS modelinde, e-ticaret sitelerinin de aktif kullanıcıları belirlemek adına kullandığı görülebilir.

4.Mesaj At Kazan Yarışmaları

SMS ‘Mesaj At-Kazan’ yarışmaları aslında SMS hizmetinin en başından beri ortalarda dolanıyor. Üstelik bu en eski pazarlama modellerinden biri olarak görülen “Mesaj At-Kazan” yarışmaları halen devam ediyor. Eminim ki şu an cep telefonunu eline alsan ve mesajlarına baksan bir ya da iki tane mesajı görebilirsin. Peki neden mi bu model halen kullanıyor? Çok basit, çünkü işe yarıyorlar!

Aslında çok basit bir süreci var.

 • Ödülü tanıtma ve şartları da dahil tüm ayrıntıları yönlendir
 • Hedef kitlene özel hazırladığın yönlendirmeleri gönder ve belli bir numarayı belirle
 • Atılan cevapları toparla ve sonucunda bir kazanan belirle

Şimdi muhtemelen bu durumda neler kazandığını merak ediyorsun.

Cevabım: Pazarlama mesajlarını yollayabileceğin kocaman bir rehbere, veriye sahipsin. Bundan sonra nasıl kullanmak istersen kullanabilirsin.

5.İndirimli Satışlar

Eğer elinden çıkarmak istediğin mevsime özel bir stoğun varsa ya da eski modelleri yeni bir model çıkmadan satmak istiyorsan tüm veritabanına ulaşmak için İndirimli Satışını toplu SMS ile tanıtmaktan daha iyi bir yöntem bulamazsın.

İndirimli Satış, iletileri genellikle ‘tüm stoklar gitmeli’, ‘depo temizleme’ veya ‘yalnızca bu hafta sonu’ gibi ifadeler kullanır.

Bir İndirimli Satışı genellikle dürtü satın alımları yapan müşterilere dayanır. Dolayısıyla, satış başlamadan hemen önce reklamı yapıldığında en etkili şekilde çalışır.

6.Sadakat Programları

SMS pazarlama, sadakat programını işleme sokmak için mükemmel bir platformdur. Müşterilerine kendilerini özel ve değerli hissettirmekle ilgilidir. Bu nedenle onlarla en kişisel platformda iletişim kurmak en mantıklı yöntemdir.

Kullanıcılar sadakat programına kaydolduktan sonra, onlara otomatik bir karşılama mesajı gönderebilirsin. Veya belirli aralıklarla bilgilendirmeler yapabilir, sadakat programına kayıtlı abonelerinin kazandıklarını da bu yolla onlara iletebilirsin.

6.Uyarılar ve Bildirimler

SMS uyarıları ve bildirimleri, müşterilerine aşağıdakiler gibi çeşitli pazarlama mesajları göndermek için kullanılır:

 • Mağaza çalışma saatleri / kapanışları
 • Yeni ürün / hizmet / stok gelenler
 • Özel etkinlik
 • Bilet satış uyarıları
 • Geri gelen stok

Mesajına bir URL ekleyerek bir açılış sayfasına, yeni ürün sayfasına veya bilet satışlarına bağlantı verebilirsin. Mesajını 160 karakter sınırında tutmak için de URL kısaltıcılar kullanarak başka bir sayfaya yönlendirebilirsin.

Modelleri yakından tanıdığımıza göre bir de kimlere gönderebileceğin konusunda iki ana başlığa ayırabiliriz:

1.Genel Kitleler

Bu hedef kitle, herhangi bir filtreleme yapmadan rehber veritabanında yer alan herkese gönderil listeni seçmiş olan herkese gönderilir. Bu kitleye gönderilen mesaj içeriği herkesi ilgilendirmelidir.

Toplu kampanyalar olarak da bilinen yayın mesajları, müşterileri promosyon fırsatları, özel teklifler, tatiller ve özel etkinlikler hakkında bilgilendirmek için kullanılabilir. Mesaj tipik olarak tüm abone tabanına aynı anda veya mümkün olduğu kadar yakın bir zamanda gönderilir.

2.Hedeflenen Kitleler

Hedeflenen kitleler, adından da anlaşılacağı üzere belirli bir Abone listesinin tamamına aynı anda gönderilmezler. Bunun yerine, hedefleme bir dizi olası faktöre dayanabilir.

Örneğin, daha büyük ana listenden bölümlü listeler oluşturabilirsin. Premium hizmete abone olan üyeler bir bölümlü listeye ait olabilirken, daha düşük katmanlı bir hizmet için ödeme yapan müşteriler farklı bir listeye ait olabilir. Ayrıca, özellikle işletmen çeşitli öğeler veya hizmetler satıyorsa, ürün kategorisine veya ilgi alanına göre listeler oluşturabilirsin. Segmentlere ayrılmış listelerin ötesinde, bireysel alışveriş alışkanlıklarına göre hedefli SMS kampanyaları da oluşturabilirsin.

hedef belirleme-01

Hedef Belirleme


Hedef belirleme, herhangi bir işletmenin ayrılmaz bir parçasıdır ve SMS pazarlama kampanyaları içinde bu durum farklı değildir. İlk kampanyanı oluşturmaya başlamadan önce, tam olarak neyi başarmaya çalıştığına dair net bir vizyona sahip olmak önemlidir.

Temel performans göstergeleri veya kısaca KPI’lar, işletmen için belirlediğin hedeflere ulaşmanda göreli başarını veya başarısızlığını ölçmek için kullanabileceğin ölçülebilir bir değerdir. KPI’larında yüzde 100 başarı elde edersen, hedeflerinin tam olarak yerine getirildiği otomatik olarak varsayabilirsin.

KPI’ların en önemli iki yönü şudur:

a) Özellikle şirket vizyonun ile ilgili olduğu için işletmenin daha büyük hedefleriyle özellikle alakalı

b) Nicel olarak ölçülebilir ve zaman içinde izlenebilir

Yukarıda listelenenler gibi önemli sorunları çözebilecek araçlar ise farklı sistemler olarak kullanıcılara sunulmaktadır. SMS pazarlamasını etkin bir şekilde kullanabilmek için, SMS pazarlaması amacıyla özel olarak tasarlanmış bir yazılım kullanman gerekecektir ve şu anda hizmet sunan birçok araç ihtiyaçların için kesinlikle bir cevap niteliğini taşımaktadır.

Bu araçlardan birini kullanmak, dijital pazarlamanın başka herhangi bir biçimine yaklaşmandan farklı değildir. Yazılımlar, listelerini seçmene ve bölümlere ayırmana, mesajlarını hazırlamana, stratejini geliştirmene ve nihayetinde bu kısa mesajları toplu olarak göndermene olanak tanır. Metin mesajlarını gönderme maliyeti alıcılara ve diğer parametrelere göre değişecektir, ancak genellikle çok daha ucuzdur. Bu araçları kullandığında mesajlar bir SMS ağ geçidi üzerinden iletilir.

Dahası, iki yönlü iletişimi keşfetme, kısa kodlardan ve anahtar kelimelerden yararlanma, özel numaralarla segment oluşturma ve daha fazlası için farklı fırsatlar ve özellikleri de bir arada elde edebilirsin.

SMS pazarlama, oldukça basit ve anlaşılır bir dijital pazarlama modeli olabilir, ancak farklı araç ve yazılımlarla daha gelişmiş teknikler kullanabilme avantajına da sahip olursun.

1.Marka Oluşturma ve Ölçülebilir Yatırım Getirisi (YG)

Basitleştirilmiş bir genelleme yapmam gerekirse SMS kampanyaların için belirlediğin hedefler, iki geniş kategoriye girecektir. Bunlar;

Çabalarının tamamını ikincisine odaklamak cazip gelse de bu gereksiz yere aceleci olmanı sağlayabilir. İyi niyet oluşturmak sadece kısa vadede değil, çok daha uzun bir zaman diliminde satışların artmasıyla daha fazla marka bağlılığına yol açabilir. Elbette, olası satışları izlemek de her zaman pazarlama adımlarında dikkat etmen gereken bir faktör olacaktır.

Hedeflerinden herhangi birine ulaşmak için kullanıcıları teşvik etmen gerekecektir. Hedefleri belirlerken unutmaman gereken bir nokta var. Doğrudan satışla ilgili olmasalar bile, daha sonra izlenebilecek ve analiz edilebilecek gerçek sayılar ataman gerektiğini unutmamalısın.

“Daha fazla” müşterinin kullanıcı profillerini tamamlamasını istediğini söylemek yardımcı olmaz. Burada “Daha Fazla”nın ne kadar olduğunu biliyor musun?

Ölçülebilir Yatırım Getirisi ile ilgili hedeflere örneklere bakmaya ne dersin?

 • Mart ayında 125.000 ₺ ek gelir elde et
 • Sipariş başına değerleri yıllık% 25 artır
 • Gelecek XYZ ürünü için 2.000 ön sipariş al

Artan satışların bir Türk Lirası değeri olarak izlenebileceğini, ancak temel performans göstergesi olarak kullanabileceğin tek metrik olmadığını unutma. En önemli olanı ve daha kolay takip edileni düşün.

Burada, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) çözümün, e-ticaret mağaza platformun, ödeme işlemcin ve SMS kampanya yöneticin de dahil olmak üzere birbirleriyle iyi entegre olan araçlara sahip olmak inanılmaz derecede faydalı olabilir.

2.Yaklaşımını Hedeflerine Dayalı Olarak Oluştur

Şu anda markana yönelik iyi niyet oluşturmak veya belirli bir ürün hattının satışlarını artırmak isteyip istemediğine bağlı olarak, örneğin SMS kampanyanla ilgili yaklaşım önemli ölçüde farklılık gösterecektir.

Her iki durumda da, kararlarının veriye dayalı ve gerçek zamanlı olmasına izin vermen gerekir. Doğru metriklere ve analitiklere mümkün olduğunca gerçek zamanlı olarak erişmen gerekir. Bu, örneğin yatırım getirini en üst düzeye çıkarmak için müşterilerini uygun satış hunilerine bölerek ölçülebilir sonuçlarını öğrenmene ve geliştirmene olanak tanıyacaktır.

liste belirleme-01

Liste Oluşturma


Kişileri belirlemek ve bu kişilerden bir liste oluşturmak, SMS pazarlama kampanyanı geliştirmenin bir sonraki büyük adımıdır. Bundan sonra, maksimum kâr ve fayda sağlamak için listeni optimize etmen ve segmentlere ayırman gerekir. Peki bunu nasıl mı yapacaksın?

 • Mobil Anahtar Kelimeler

Mobil anahtar kelime, kullanıcıları kısa kod göndermeye teşvik ettiğin, ideal olarak olabildiğince kısa olan tek bir terimdir.

Kullanıcı bunu yaptığında, mobil listeni etkin bir şekilde seçmiş olur.

Örneğin;

sms pazarlama örneği

 • Online ve Çevrimiçi Tanıtım

Potansiyel abonelerin kaydolmak için hem mobil anahtar kelimen hem de kısa kodun hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu iki kritik bilginin tanıtımı hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olabilir.

Bazı stratejiler şunları içerebilir:

 • Sosyal medyada reklam verme
 • Web sitende göze çarpan bir özellik oluşturma
 • E-posta listene bir mesaj gönderme
 • Influencer pazarlama kampanyaları yayınla
 • Kupon kodu olarak tanıt
 • Yarışma / hediye giriş yöntemi olarak kullanma
 • Broşür ve el ilanı gibi basılı malzemelere dahil et
 • Mağazada ve etkinliklerde tabela kullanma

Bu kampanyalardan herhangi birini yürütmek için bir kısa kod için kaydolman gerekir. Bazı sağlayıcılar bu hizmeti, tıpkı web siteleri için alan adı kaydı gibi sunmaktadır. Ayrıca, web sitesi alanları gibi birçok kısa kod zaten kullanılmaktadır. Bu kısa kodlar belirli koşullar altında da paylaşılabilir.

 • Hesap Bilgileri

Mobil anahtar kelimelere ek olarak, mobil veritabanını büyütmenin diğer bir diğer taktiği de müşterilerin hesap bilgileri altında çevrimiçi profillerine cep numaralarını eklemelerini istemektir.

Bununla birlikte müşterilerin kullanabileceğin telefon numaralarını sağlarken, mutlaka senden de kısa mesaj almayı seçip seçmediklerini belirlemeleri önemli bir noktadır. Bu tercih açık bir şekilde kullanıcılara sunulmalıdır.

 • Yasal Düzenlemeler

Özellikle listeni oluştururken SMS pazarlamasının nasıl işleyebileceğini düzenleyen yasal düzenlemelerin farkında olmak önemlidir. Bu düzenlemeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir, bu nedenle yalnızca bulunduğun ülkede değil, müşterilerinin ve abonelerinin bulunduğu yerlerde de kurallara dikkat etmelisin. Yani müşterilerin özellikle bulunduğun ülkeden olmayabileceği bir durumda başka ülkelerinde kurallarına bakmak isteyebilirsin.

 • Ortak Zorluklar

Listeni oluştururken ve devam ettirirken karşılaşabileceğin bazı zorluklar olduğunu bilmen gerekir. Bunların neler olduğunu merak ediyor musun? Hadi yakından bakalım.

Aktif Sayı Doğrulama

Hala aktif ve ulaşılabilir olduklarını doğrulamak adına listeden yer alan mevcut kişileri kontrol etmen gerekir.

Liste Optimizasyonu

Yanıtın niteliği (tıklama, olası satış veya satış) dahil olmak üzere bir dizi olası ölçüt temelinde hedefli listeler oluşturma ve yönetme konusunda zorluklar yaşayabilirsin.

Maliyetleri Düşürme

Mesajlarını mümkün olan en düşük maliyetle sunmak için en iyi SMS ağ geçidini ve rotasını seçme konusunda da farklı zoruluklar karşına çıkabilir.


Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]

Teslimatı ve Erişimi Optimize Etme

Tıklama oranını en üst düzeye çıkarırken, en az sayıda potansiyel hata veya başarısız denemeyle en hızlı ve en güvenilir dağıtım için en iyi rotalara karar verme problemleri ile karşılaşabilirsin.

Geçersiz Kişiler

Belki de SMS Pazarlama modelinde karşına çıkabilecek en büyük zorluk bu madde olacaktır. Telefon numaraları listeye eklendiğinde bitse de ancak SMS pazarlama mesajlarının aslında geçerli alıcıları olmayabileceği oldukça yüksek bir oran olabilir.

Sağlam bir SMS pazarlama platformu kullandığında, bu zorlukların tümü hızlı ve uygun bir şekilde kökten çözüme kavuşabilir. Sistem geçersiz kişileri otomatik olarak arayabilir ve kaldırabilir.

Bazı SMS pazarlama sistemlerinde yapay zeka özel bir puanlama algoritmasının bir parçası olarak kullanılır. Sistem daha sonra mümkün olan en iyi yolu bulmak için 50’den fazla farklı iletişim sağlayıcısından seçim yaparak test yollarını, reklamları, teklifleri ve listeleri akıllıca bölebilir, böylece teslimatı optimize edebilir ve maliyetleri azaltabilir.

 • Listeni Bölümlere Ayırma

Büyük bir liste oluşturmak büyük bir önceliktir, ancak yatırım getirini (YG) en üst düzeye çıkarmak için listeyi optimize etmek ve segmentlere ayırmak da aynı derecede önemlidir. Bu iki faktör pazarlama adımlarını hedefe ulaşmana yardımcı olur.

İlk olarak, abonelerinin alakasız olduğunu düşündükleri çok fazla mesajla bunaltıcı değilsin. İkincisi, açması, katılımı ve dönüşüm sağlaması muhtemel olmayan alıcılara mesaj göndermek için ödeme yapmadığın için genel maliyetlerini düşürüyorsun.

Listeni istediğin kadar alt listeye ayırmak da dahil olmak üzere liste yönetimi, SMS pazarlama yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

kampanya oluşturma-01

Kampanya Oluşturma


SMS Pazarlama, tıpkı diğer pazarlama alıştırmaları gibi her zaman devam eden bir çalışmadır. Bu devam eden bir projedir, bu nedenle listeni büyütmek için ilerideki kampanyalarda büyüyen listenden yararlanacağın gibi bazı kampanyalar oluşturmak gerekecektir.

Normal yaşam sürekli hareket eden bir döngüden ibarettir. Bunu göz önünde bulundurarak, kampanya oluştururken izlemen gereken birkaç adım vardır.

Hedefler ve Hedefleme

Üçüncü bölümde de olduğu gibi kampanyan için belirlediğin hedefler de kampanyanın izleyeceği yönü belirler. Bu noktada, spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı hedefler belirleyerek hedeflerinde net olman önemlidir. Kampanyanın performansını bu hedeflerle nicel olarak karşılaştırabilmen gerekir.

Örneğin, “Satışları artır” yeterli bir hedef değildir. Kampanyanı oluştururken, neyi başarmak istediğin konusunda net olman gerekir.

“Kampanyayı başlattıktan sonraki 7 gün içinde 500 Ürün X satışı gerçekleştirmek” çok daha iyi bir hedeftir. Ve bu hedefi göz önünde bulundurarak, kampanyanı, hedefine ulaşmak için teklife dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kullanıcılara hedefleyebilirsin.

Bir başka örneğe bakmak gerekirse, özel günler içinde bu durum aynı sınırları içerir. Ramazan bayramı için bir hedef koyduğunda bunu yılın sadece belli bir döneminde yapman gerekir.

Bölünmüş Test ve Test Öncesi Kampanyalar

SMS pazarlamasını kolaylaştırmak için tasarlananlar da dahil olmak üzere birçok pazarlama platformunda genellikle ayrı testlere izin veren bir yapılandırma seçeneği bulunur. Her kampanya bir öğrenme fırsatını temsil eder, çünkü neyin en iyi neyin iyi çalışmadığını test edebilmen gerekir ve bu yolla bunu başarabilirsin.

Bu, hem kampanya sonrasında elde edebileceğin bu verileri alarak hem de içgörüyü gelecekteki kampanyalara ve kampanyanın kendisi sırasında uygulayarak doğrudur.

Bu noktadan da öte, ön test kampanyaları kavramıdır. Ana kampanyayı başlatmadan önce, dağıtım kanalı veya ardışık düzen dahil olmak üzere çok daha küçük bir kullanıcı alt kümesini ayrı ayrı test edebilirsin. Bu verilerle, ana kampanyayı en iyi nasıl optimize edeceğine karar verebilirsin.

Reklam Metni

Diğer ortamların çoğundan farklı olarak, SMS pazarlama reklam metni tek bir SMS mesajı için 160 karakter sınırıyla sınırlıdır. Mesajlar bölünüp dağıtılabilse de, tek bir noktadan mesajın başarı şansı çok daha yüksektir.

Müşterilerine Değer Verme

Herhangi bir kampanya için nihai hedefine bakılmaksızın, mesajın değerini müşterinin bakış açısından düşünmelisin. Bu durum mesajla nasıl mı alakalı? Alıcılara nasıl mı fayda sağlar? Bu sorular cevaplanması gereken sorular olarak karşına çıkar

Müşterilerine değer katmak için neler yapabilirsin?:
 • Müşterilere özel erken bilgi sağlama
 • SMS abonelerine özel cazip kuponlar sunmak
 • Müşterileri, yaklaşan fırsatlar ve özel fırsatlardan haberdar etme
 • Müşterileri yeni bir ürün ilk satın alanlardan biri olmaya davet etmek

Linkler ve Promo Kodları

Kampanyanın sonuçlarını izlemek, gelecekteki optimizasyon için kritik öneme sahiptir ve sistem sana yayınlanma oranları ve açık ücretler hakkında bilgi verebilirken, tıklama oranları ve dönüşüm oranları hakkında da bilgi edinmek istersin. Bunun için tıklanabilir bir bağlantı yerleştirmeyi veya benzersiz bir promosyon kodu eklemeyi seçebilirsin.

Yalnızca 160 karakterle sınırlı olduğun için anlaşılabilir şekilde tıklanabilir bağlantı için tam URL’yi de mesajıda kullanmamalısın.

Kendi alan adında (şirketismi.com/teklif) kendi kısa URL’ni oluşturabilirsin. Bu, daha sonra gerçek teklif sayfasına yönlendirin bir link olabilir ancak aynı zamanda URL’nin kampanyanın dışında paylaşılabileceği ve raporlama numaralarının çarpmasına neden olabileceği anlamına gelir.

Teslimat Optimizasyonu

Kampanyanı reklam metni ve katıştırılmış bağlantılar için ayrı ayrı test etmenin yanı sıra, yayınlanmak üzere optimize etmek de çok önemlidir. Mükemmel reklam metni, hedef kitle tarafından güvenilir bir şekilde yayınlanamaz, alınamaz ve okunamazsa hiçbir şey ifade etmez. Bu da doğru yolları seçmenin ötesine geçer.

Burada dikkate alınması gereken iki temel faktör vardır:

 • Teslimat Zamanı

Müşterilerinin bulunduğu saat dilimlerini düşün. Los Angeles’ta öğle vakti olabilirken, Hong Kong’da sabah 4 olabilir. Müşteriler, özellikle bu bildirimler yüzünden gecenin ortasında uyandığında ya da uygunsuz zamanlarda kısa mesajlar almaya nazikçe tepki vermeyecektir. İşte bu listeni bölümlere ayırmanın da devreye girdiği yerdir.

Genel bir kural olarak, mesajları normal çalışma saatleri dışında gönderilmek üzere asla planlama. Elbette bazı istisnalar olabilir, ancak bu takip edilmesi gereken mantıklı ve iyi bir kuraldır. Buradan, açma, tıklama ve dönüşüm oranlarını ölçmek için bir testi daha da ayırabilir ve haftanın günü ve günün saati için optimize edebilirsin.

 • Teslimat Frekansı

Bir zaman aralığına çok kısa sürede çok fazla mesaj gönder; alıcı büyük olasılıkla gelecekteki mesajları almamayı seçer.

Çok uzun bir süre boyunca çok az mesaj gönder; markan müşterilerin tarafından kolayca unutulabilir veya gözden kaçabilir.

Ayrıca birçok potansiyel fırsatı kaçırmış olursun. Çoğu kampanya için kısa bir süre boyunca belirli bir etkinlikle ilgili olmadıkça, sağlıklı bir ortam bulmak isteyeceksin. Haftada yaklaşık bir kez takip edilmesi iyi bir sekans olabilir ancak bireysel koşulların kesinlikle değişiklik gösterebilir.

 • Kampanya Otomasyonu

Reklam metninin ve yayınlanma süresi gibi faktörler için manuel bölünme testi önemlidir. Bununla birlikte, zaman alıcı olabilir ve her durumda tamamen uygun veya gerekli olmayabilir. SMS pazarlama yazılımını kullanırken, kampanya otomasyon araçlarından ve seçeneklerinden de yararlanmak isteyebilirsin. Bu yüzden bir araç seçerken bu konuda hangi özellikleri beraberinde getirdiğini kontrol etmek isteyebilirsin.

 • Tetikleyiciler

Birisi listeni seçtikten sonra, özellikle bir müşteri profiline veya hesaba bağlıysa, mesajlar ve kampanyalar herhangi bir sayıda olay tarafından tetiklenebilir. Bunlar, son zamanlarda ilgili bir ürünü satın aldıkları için terk edilmiş alışveriş sepeti durumlarını veya bir ürün önerilmesini içerebilir.

 • Huniler

Yukarıda anlatılan Drip (damla) kampanyaları gibi, satış hunileri de SMS pazarlama stratejilerinin değerli ve popüler bir bileşenidir.

 • Segmantasyon

Bir aboneden alabileceğini yanıta ve sonraki hesap etkinliklerine dayanarak kullanıcıları farklı alt listelerde otomatik olarak segmentlere ayırmayı seçebilirsin.

 • Geçersiz Kişiler

Bir hoş geldin kısa mesajıyla başlayarak, mesajların belirli bir sırayla alıcıya belirli bir sırada gönderildiği belirli bir kampanyan olabilir.

Dinamik parametreleri ve piksel izlemeyi kullanarak, edinme dönüşüm hunisi içindeki her bir sayıyı, tıklamadan satışa doğru doğru bir şekilde etiketleyebilirsin. Bu veriler, daha fazla SMS pazarlama kampanyası ve diğer aktif pazarlama çabalarıyla ilerledikçe daha fazla analiz edilebilir ve dikkate alınabilir.

Veritabanını Nasıl Oluşturursun?

Kitle olmadan bir SMS pazarlama kampanyası yayınlayamazsın.

Neyse ki, bir kişi veritabanı oluşturmak düşündüğünden daha kolaydır. Aşağıdaki stratejiler, iletişim listenin kısa sürede büyümesini sağlayacaktır.

 • Özel bir numaraya metin girişi

Özel sanal numara, işletmene ait benzersiz bir koddur. Hem kısa kod (XXXX) hem de uzun kod (04XX XXX XXX) formlarında gelir.

Tüketicileri belirli bir anahtar kelimedeki metinleri kullanmaya teşvik edebilirsin. Özel sayılar, mesaj at kazanma yarışmalarında, sadakat programlarında veya diğer kanallarında reklam vererek harika çalışır.

Bir tüketici belirlenen anahtar kelimeyi sanal numarana gönderdikten sonra, ileride kullanman için iletişim bilgileri otomatik olarak kaydedilecektir.

 • Çevrimiçi satın alma işlemleri

İşletmen çevrimiçi olarak ürün veya hizmet satıyorsa, bu diğer ayrıntılarla birlikte müşterilerinin iletişim numarasını almak için mükemmel bir fırsattır.

En iyi uygulama için, müşteriye zorunlu hale getirmek yerine pazarlama materyallerine kaydolma seçeneği ver. Bu ayrıca mesajlarında, söylemek istediklerini gerçekten duymak istediği için daha yüksek bir YG elde etmene yardımcı olacaktır!

 • Mağaza içi satın alma işlemleri

“Üye kulübümüze üye olmak ve özel promosyonlar ve indirimler almak ister misin?”

Daha önce bir mağazada buna benzer bir şey duymuş olman muhtemeldir.

Mağaza içi işlemler sırasında müşterinin cep telefonu numarasını istemek, çevrimiçi alışveriş kadar etkili olabilir. Sadece yüz yüze etkileşim nedeniyle daha kişisel bir dokunuşa sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda hayır demek, bir kutuyu açmaktan daha zordur.

Hala sadakat programını oluşturmakta zorlanıyor musun? Kayıtlarını artırmak için bir teşvik sun. Örneğin “Üyemizin kulübüne kaydolarak satın alma işleminizden 5 ₺ indirim almak ister misiniz?” gibi bir mesaj kesinlikle dikkat çekici olacaktır.

 • Hesap Kayıtları

İşletmen, kullanıcıların bir hesap oluşturmak için kayıt koşullarına sahip mi? Bu hizmet sektöründe yaygın bir süreçtir, bu nedenle fırsattan en iyi şekilde yararlanmak için müşterinden bir cep telefonu numarası isteyebilirsin. Her bir kayıtta cep telefonu bilgisini zorunlu tutarsan bu sana fırsat sağlayacaktır.

Müşterilerine, numaralarını vermeleri halinde onlara pazarlama materyali göndereceğini açıklamak çok önemlidir.

SMS Mesajını Yapılandırma

Yalnızca 160 karakterle sınırlı kısa mesajlarla mesajının kısa ve keskin kalması önemlidir. Mesaj yapın ne tür SMS pazarlama materyali gönderdiğine bağlı olarak değişecektir elbette, ancak genellikle şu şekilde karşına çıkabilir.

 1. Şirket adı – Gönderen kimliğin varsa, işletme adın ileti dizisinin üstünde görünür. Alternatif olarak, SMS’nin başında da belirtebilirsin.
 2. Müşteri adı – SMS pazarlama iletişimlerini kişiselleştirmekle ilgilidir. Bu nedenle müşterinin adını açılış satırına koymalısın. Bu düzeni, SMS yazılımı kullanılarak otomatik olarak oluşturabilirsin. Böylece binlerce farklı mesaj oluşturmana gerek kalmaz.
 3. Teklif – Müşterilerin için değeri koyman gereken yer burasıdır. Yani, özel anlaşma, promosyon, flash satış veya kupon detaylarından bahsediyorum.
 4. Koşullar – Burada müşterilere, teklif için hak kazanmak için ne yapmaları gerektiğini tam olarak bildirmelisin.
 5. Talimatlar – Teklifini nasıl kullanacağını netleştir.
 6. Sona Erme – Aciliyet oluşturmak ve anlaşmanın ‘özel’ görünmesi için teklifinin sona erme tarihini belirle.
 7. Devre dışı bırakma – Yasal cezalardan kaçınmak için, müşterilerinin tercih edebileceği bir red seçeneği belirmen ve eklemen gerekir.

SMS Pazarlama Süreçlerini Otomatikleştirme

SMS pazarlama otomasyonu, SMS kampanyalarını dağıtmak için gereken insan unsurlarını azaltarak kampanyanın etkinliğini artırabilir.

Bu, SMS pazarlama yazılımında veya SMS teknolojisini mevcut CRM’nle birleştirmek için API entegrasyonu kullanılarak tamamlanabilir.

 1. SMS yazılımın içinde SMS otomasyonu

Çoğu SMS platformu sağlayıcısı, anahtar kelimeler ve tetikleyiciler olarak bilinen bir hizmet sunar. Bu araçla, basit bir otomatik iş akışı ayarlamak için istediğin bir anahtar kelime için otomatik yanıt oluşturabilirsin.

Bazı başlıklar için mükemmel bir yoldur.

 • Kaydolmalarını / çıkmalarını yönetme
 • ‘Kazanmak için metin’ yarışmasına giriş kabul etmek
 • Özel fırsatlar / SMS kuponları gönderme
 1. Mevcut CRM’nle birleştirme

SMS otomasyon potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için API entegrasyonu yoludur.

SMS API anahtarı, SMS pazarlama otomasyonunu CRM aracınla birleştirmeni sağlar.

SMS otomasyonu seçeneklerin CRM’ne ve sattığın ürüne / hizmete bağlıdır, ancak bazı olasılıklar şunları içerir:

 • Müşteriler bir hesaba kaydolduktan ve cep telefon numaralarını girdikten sonra hoş geldiniz SMS mesajları gönderme.
 • Müşterileri almak istedikleri anlaşma türleri konusunda farklı gruplara ayırmak ve buna göre iletişim kurmak.
 • Sadakat programını yönetme.
 • Cep telefon numaralarını çok kanallı bir pazarlama stratejisi için e-posta hesabı gibi diğer hesap ayrıntılarına bağlama.
 • Potansiyel müşteri oluşturma ve geliştirme tekniklerinin bir parçası olarak SMS ile tanışma.

analiz etme sms pazarlama-01

Analitik


Listeni büyütmenin ve kampanyalarını oluşturmanın yanı sıra, metriklerini analiz etmek de devam eden bir etkinliktir. Yine de, belirli hedefleri göz önünde bulundurarak farklı kampanyalar oluşturacağın için, söz konusu kampanyanın göreli başarısını ölçmek için sonrasında yapılması her zaman ihtiyatlıdır.

Yatırım Getirisi (YG) Raporları

Yatırım getirini (YG) ortaya koyan raporlar oluşturmak için SMS pazarlama yazılımını kullanman gerektiğinin önemli bir nedenidir. Hedefin belirli bir ürünün satışını artırmak, Facebook sayfandaki takipçi sayısını artırmak veya aradaki herhangi bir şey olsun, bu doğrudur.

yatırım getirisi hesaplama

Yatırım Getirisi İçin Basit Bir Hesaplama

Diğer bir deyişle, kampanyaya 1.000 Türk Lirası harcadıysan ve izleme analizine dayalı olarak toplam 50 satış yapıldıysa, etkin işlem başına maliyetin (eEBM) 20 Türk Lirası’dır.

Bu satışlardan ortalama 20 Türk Lirasından fazla kâr elde ettiysen, öne çıktın demektir. Ve sen öne çıksan da çıkmasan da, gelecekteki yinelemeler için kampanyanın ayrıntıları her zaman iyileştirilebilir duruma geldi.

Bu, bölünmüş test ve segmentasyona kadar gider. Daha ayrıntılı raporları daha ayrıntılı inceleyerek, diğer parametrelerden daha iyi yatırım getirisi ile sonuçlanan dinamikleri ortaya çıkarabilirsin.

Kaydolma ve Çıkma Oranları

Her bir kampanya için doğrudan yatırım getirisine ek olarak, aynı dönemde katılım ve kapsam dışında kalma oranlarına ilişkin metriklere bakmak da önemlidir. İkincisi durumunda, devre dışı bırakma oranlarındaki çarpıcı bir artış, en son kampanyanın sadece zayıf bir şekilde alınmadığını, aynı zamanda kullanıcıları aboneliklerini iptal etmek istedikleri noktaya ittiğini gösterebilir.

Listeni büyütme çabasıyla, sosyal medyada ve hatta basılı olarak başka tanıtım kampanyaları yürüttüğünde, bu girişimlerin katılma, katılmama ve net katılma oranların üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerine dikkat etmen gerekir.

grafiklerden yararlanma-01

Grafiklerden Yararlanma

SMS pazarlama platformunuz aracılığıyla size sunulan analizin derinliğinden ve genişliğinden yararlanmayı unutmayın. Hangi parametrelerin en başarılı olduğu konusunda ne kadar spesifik olursan, gelecekteki kampanyalarını daha iyi oluşturabilir ve optimize edebilirsin.

İzlemek isteyeceğin bazı özellikler ve metrikler ise şunlardır:

 • Açık fiyatlar
 • Açılma zamanı
 • Ülkelere göre TO
 • Ülkeye göre TBM
 • Ülkeye göre EBM

Bu metriklerin birçoğuyla verileri uygun grafik ve çizelgelerle görselleştirmek çok daha kolaydır. Tablo veya elektronik tablo formundaki gerçek verileri incelemek isteyecek olsan da, grafiklerin görsel doğası size neyin iyi çalıştığını (neyin işe yaramadığını) anlayabilir.

Yukarıda açıklanan YG raporlarıyla birleştiğinde, diğer çeşitli raporlar aracılığıyla açıklanan veriler, enerjini gerçekten hareket ettiren şeye odaklayabilmen için kampanyalarını geliştirmene gerçekten yardımcı olabilir.

Pareto prensibi geçerlidir: Kazançlarının yüzde 80’i müşterilerinin yüzde 20’sinden gelecektir.

Diğer ortamların çoğundan farklı olarak, SMS pazarlama reklam metnini tek bir SMS mesajı için 160 karakter sınırıyla sınırlıdır. Mesajlar bölünüp dağıtılabilse de tek bir noktadan mesajın başarı şansı çok daha yüksektir.

160 karakterin de sonunda “mesajı almak istemiyorsan Dur ile cevap ver” (veya benzeri) mesajını içermesi gerektiğini unutmamalısın. Bu nedenle reklam metnini buna göre kaldırman ve neyin dahil edilip neyin dahil olmadığı konusunda çok stratejik olman gerekir.

Uygun Maliyetli Fiyatlandırma

Direk dalmak, SMS pazarlama modellerinde metin mesajı kampanyası konusunda bize sıkıntı yaşatacaktır. Tamamen gelişigüzel bir şekilde pazarlama mesajını kitlelere yollayamazsın. Bu mesaj iletimi için de geçerlidir.

Amaç, en uygun maliyetle başarılı teslimatı en üst düzeye çıkarmaktır. Başka bir deyişle, gönderilen mesaj başına maliyeti dikkate alman gerekir ve kampanyanı yürütürken, gerçekleştirilen işlem başına maliyetini de hesaplamaya başlayabilirsin. SMS pazarlama platformun aracılığıyla kullanabileceğin teknolojileri kullanmak, bu süreci senin için otomatik hale getirebilir ve optimize edebilir.

Tescilli bir puanlama algoritması ve patentli yapay zeka çözümleri ile bölünmüş test ve daha sonra en iyi iletişim ortağını seçerek benzersiz küresel erişim sağlayan güçlü yönlendirme teknolojisi sunan birçok sistemden yardım alabilirsin. Bu, maliyetleri azaltır ve gerçek zamanlı olarak teslimatı da artırır.

SMS Pazarlama Sıkça Sorulan Sorular SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


SMS pazarlama nedir?
SMS pazarlama markaya ne katar?
SMS pazarlama nasıl kullanılır?
SMS pazarlamanın avantajları nelerdir?

Sonuç Olarak


Diğer pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi SMS pazarlama, stratejine, hedeflerine, anlayışına ve yazılım seçimine bağlı olarak basit veya karmaşık olabilir. Bazı şirketler, müşterilere sipariş ayrıntılarını ve gönderim güncellemelerini bildiren yalnızca işlemsel SMS için kısa mesajlar kullanırken, diğerleri yeni ürünleri veya özel fırsatları tanıtmak için SMS pazarlamasından yararlanır.

 1. Her kampanya için hedeflerini ve hedeflerini açıkça tanımla.
 2. Faaliyet gösterdiğin bölgelerde ve müşterilerinin / abonelerinin bulunabileceği bölgelerde SMS pazarlaması ile ilgili düzenlemelere dikkat et ve bunlara uy. Buna katılma ve katılmama mevzuatı da dahildir.
 3. Mümkün olduğunca her mesajda ayrı izleme URL’leri kullan
 4. Her şeyi mümkün olduğunca takip et.
 5. Teslimi en üst düzeye çıkarmak ve maliyeti en aza indirmek için AI yönlendirme teknolojilerinden yararlan.
 6. Ön kampanyalar ve ayrı testlerle kampanyaları sürekli olarak optimize et.
 7. Önemli olan olumlu (ve olumsuz) faktörleri tanımlamak için her kampanyadan sonra optimizasyon uygula
 8. Markanın bu verilerden ve etkileşimlerden yararlanmasını sağla

E-posta ve sosyal medyaya göre kayda değer avantajlarına rağmen, SMS pazarlaması hala işletmelerin büyük çoğunluğu tarafından büyük ölçüde yetersiz kalmaktadır. Bu rekabet avantajından yararlanmalı, marka bilinirliğini ve karını arttırmalısın.

Bu rehberde SMS pazarlama’nın ne olduğunu ve neler yaparak yürütülmesi gerektiğine yakından baktık. Peki aklına takılan bir yeri var mıydı?

Sonraki yazı: Video Düzenleme Programları: 2022 Yılının En İyileri

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.