Site Hızı Nedir? Web Site Hızı Neden Önemlidir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 7 Mayıs 2023

Her geçen gün hızla gelişen teknoloji ile iç içeyken insanların çok fazla merak ettiği web site hızı konusunda sizlere detaylıca bir yazı hazırladık.

World wide web olarak bilinen internet dünyasında şuanda aktif olarak yayında olan yaklaşık bir buçuk milyar internet sitesi bulunmaktadır. Her birinin ayrı özellikleri ve ayrı sektör alanlarında hizmet verdikleri bilinmektedir. Dünyada yaşayan insan sayısı düşünüldüğünde bu kadar büyük bir müşteri potansiyelinden yararlanmak isteyen bir o kadar da web site sayısı olması gayet normalmiş gibi geliyor.

İnternet siteleri sahiplerine farklı şekiller ile gelir getiren platformlardır. Bazıları tıklanarak, bazıları sadece siteye girilmesi halinde, bazıları reklam vererek, bazıları online satış ile bazıları alışveriş ile kısacası her bir sitenin kullanıcılardan geri dönüş aldığı sanal bir dünyadır. Tabiî ki bu kadar çok internet sayısının olması siteler arasında rekabet oluşmasına da sebep vermektedir. Sizin siteniz öne geçmesini Google arama motorlarında en üst sıralarda olmasını ya da siteniz hakkında olumlu yorumlar yapılmasını istiyorsanız site hızı konusunda ciddi çalışmalar içinde bulunmanız gerekmektedir.

İnternet kullanıcıları girdikleri sitelerde yavaşlık, görsellerin geç gelmesi, sitedeki linklerin çok geç yanıt vermesi gibi durumları kesinlikle istemezler. İşte site hızı nedir sorusunun cevabı burada daha net önem kazanıyor. Bir internet sayfasının içeriğinin tamamen eksiksiz olarak görüntülenmesi için geçen süreye sayfa yükleme hızı da denilmektedir. Bu konuda sayfa yükleme hızı konusunda etken olan sadece sitenizle alakalı da değildir.

Kullanıcıların internet erişim hızları, ağ bağlantı tercihleri ki bu nu daha açmak gerekirsek kablosuz ağ mı kullanılıyor yoksa mobil internet mi yoksa kablolu cat6 kablo mu kullanılıyor bunlarda önemli bir kriterdir. Ayrıca kullanılan internet erişim cihazının özellikleri de bu konuda etkenlerden birisi olduğu unutulmamalıdır.

Site Hızı Neden Bu Kadar Önemli?

Dijitalleşme çağında olduğumuz şu günlerde teknolojik gelişmeler aldı başını gidiyor. Hızına yetişebilmek için insanlar sürekli takip etmeye çalışıyorlar fakat bu hiç de kolay değil. İnternet iletişimi ile birlikte kişilerin hayatlarında bir sürü değişiklikler ve yenilikler yaşanmaktadır.

Site Hızı

Teknolojinin sağladığı en büyük faydalar arasında işlerimizi en kısa sürede ve kolaylıkla yapabilir hale gelmemizdir. Hal böyle olunca artık bu dönemde yaşayan insanlar her şeyin hızlı ve kısa sürede gerçekleşmesini istiyorlar. Biraz sabır duygusunun kaybolduğu dönemde yaşandığı unutulmamalıdır. Bu yüzden de insanlar en büyük keyifleri olan ve zamanın çoğunu geçirdikleri internet sitelerinde herhangi bir yavaşlık durumuna tahammül edemezler.

Sitenizin daha çok Google tarafından sevilmesini ve en üst sıralara çıkartılmasını istiyorsanız mutlaka site hızı konusunda araştırma ve geliştirme yapmanız gerekmektedir. Ayrıca sitenize Google reklamları almak istiyorsanız yine sayfa yükleme hızınızı olabildiğince yüklemeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz web sitenin rakipleri karşısında her zaman bir adım önde olmasını istiyorsanız mutlaka bu konuda profesyonel hizmet veren kurumlardan destek almalı ve sayfa yükleme hızınızı olabildiğince artırmalısınız.

Yapılan araştırmalar sonucunda sayfa yükleme süresi 3 saniyeden fazla olan web sitelerinin müşterilerinin neredeyse yarısından fazlasını kaybettikleri tespit edilmiştir. Bu konuda bir başka örnek vermek gerekirsek ünlü e ticaret sitesi olan Amazon şirketi web sitelerinde 1 saniye yavaşlık yaşanması halinde bir yılda yaklaşık olarak 1,6 milyar dolar zarara uğrayacaklarını açıklamıştır. Web siteleri için böylesine önemli olan konu hakkında en profesyonel ekipler ile çalışılmalı ve sayfa yükleme hızınızı etkileyen tüm sorunları mutlaka değerlendirmelisiniz.

Site Hızı Nasıl Artırılır?

2022 yılında internet dünyası içinde aktif olarak bulunan internet site sayısının 2 milyarı geçeceği belirtiliyor. Bu kadar çok web sitesinin bulunduğu bir sanal dünyada rakiplerin önüne geçebilmek hayli zor iş gibi görünüyor. Eğer web sitenizin

Google tarafından üst sıralara taşınmasını istiyor ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tekrar tekrar sitenize geri gelmesini ve size gelir kazandırmalarını istiyorsanız site hızı konusunda çalışmalar yapmanız gerekiyor. Bir diğer adı sayfa yükleme hızı olarak bilinen bu önemli özellik kullanıcıların ilk dikkat ettikleri kriterdir. Yapılan araştırmalara göre Google arama motorunda en çok merak edilen konuların başında gelen sayfa yükleme hızı konusunda yapmanız gereken adımları açıklamak istiyoruz.

 • İyi hosting: Sahip olduğunuz internet sitenizin bir sunucuda bulunması gerekmektedir. Hosting seçimi konusunda güvenilir bir firma ile çalışmanız son derece önemlidir. Sizin ve siteniz için en doğru hosting şirketi ile en doğru hosting planı oluşturmanız halinde sonuçların başarılı geleceğinden eminiz. Bu konuda birçok hosting şirketi hizmet vermekte fakat siz en yüksek donanımlara sahip en güvenilir ve sektörde lider konumda olan hosting şirketleri ile çalışmanızın site hızı artırma konusunda oldukça başarılı sonuçlar getireceğinden hiç şüphemiz yok. Yüksek uptime süresine sahip olan firmalar ilk tercihiniz olmalıdır.
 • Önbellekleme: Cache olarak bilinen önbellek verinin geçici olarak saklanmasını sağlayan bir sistemdir. Sayfa yükleme hızını artıran en önemli etkenlerden biri olarak bilinmektedir. WordPress sitelerinde önbellekleme işlemi kolaylıkla yapılabilirken diğer sitelerde bunu yapmak çok karmaşık ve zorlayıcıdır. Hosting firmanız ile bu konuda bir değerlendirme ve sitenize en uygun önbellekleme çalışmasını yapabilirsiniz.
 • İçerik dağıtım ağı: Web sayfası yükleme hızınızı artıracak seçeneklerden bir diğeri de içerik dağıtım ağıdır. Bu sistemi kullanarak web sitelerininiz sayfa yükleme ve sayfalar arasındaki geçişlerini artırabilirsiniz. Peki nedir bu içerik dağıtım ağı diyorsanız sitenizde bulunan videoların, dosyaların, imajların, CSS gibi dosyaların kopyalanmasını ve saklanmasını sağlayan bir sunucu ağı olarak tanımlanabilir. İçerik dağıtım ağında bulunan bu dosyalar sitenizi ziyaret eden kişinin konumunda bulunan sunucuya iletilerek daha hızlı bir internet deneyimi yaşamasını sağlar.

Site Hızı

 • Görsel optimizasyonu: Web sitenizde kullandığınız görsellerin boyutları site hızı artırma yavaşlatma yaşatan bir durumdur. Görselleri JPEG ve PNG formatlarında oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca oluşturduğunuz görsellerdeki gereksiz kenar ve köşeleri kırparak yükleme yapmanız hızınızı etkileyecektir.
 • Kodlama hataları: Sayfa yükleme hızı konusunda en başta söylediğimiz gibi hosting şirketiniz son derece önemlidir. Ucuz ve kalitesiz hosting ile çalışmanız halinde kodlama hataları ile sıkça karşılaşırsınız. Ayrıca bu hosting firmalarında bulunan bazı temaların gereksiz site yavaşlığı yaşattığı biliniyor. Bu nedenle güvenilir bir hosting şirketi ile çalışmanız halinde kodlama hatalarından uzak kalmanızı sağlar.
 • Test: Site hızı konusunda hangi durumda olduğunuzu görmek için test analizleri yapmanız son derece önemlidir. Birçok web sayfa hızı testi yapan uygulamalar bulunmakta ve farklı analiz yöntemleri kullanarak web sitenizin durumunu sizlere daha net olarak görmenizi sağlamaktadırlar.

Site Hızı Test Siteleri Nelerdir?

Sahip olduğunuz web sitenin hız konusunda hangi durumda olduğunu öğrenmeniz için geliştirilen bu test sitelerini kullanabilirsiniz. Farklı analiz yöntemleri bulunan bu siteler sayesinde site hızı hakkında hangi aşamada olduğunuzu test etme imkânınız olabilir. İşte en fazla tercih edilen site hızı test siteleri listesi karşınızda:

 • Google PageSpeed Insights
 • WebPagetest
 • GTmetrix
 • Site Speed (Google Analytics)
 • Google Test My Site

Sonraki yazı: Opensea Nedir? Opensea’de NFT Nasıl Satılır?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.