SEO Uzmanı ve Çalışmalar

İyi bir SEO uzmanı; kullanıcıların hemen her tür internet davranışları ile ilgili bilgileri toplar ve web sitesinde yaptığı iyileştirme çalışmaları sayesinde, ziyaretçilerine en iyi hizmeti sunar. Alanında ne kadar başarılı olduğunu ancak bu şekildeki çalışmalarının neticesinde web sitesine ne kadar ziyaretçi trafiği sağladığıyla ortaya koyabilir. Günümüzde sayısı oldukça fazlalaşan web site sayılarının en büyük eksikliği ise kalite sorunu yaşıyor olmalarıdır. Esasında bu alandaki kalite düzeyi eksikliğinden dolay son yıllarda SEO alanındaki çalışmalar bir hayli önem kazanmıştır.

Özellikle son dönemde SEO firma sayılarında sayısında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Fakat her ne kadar bir artış yaşansa da gerekli bilgi, beceri, alt yapı ve donanımsal çalışmalar için halihazırdaki web site sayılarına yetişmeleri çok neredeyse imkansız olmaktadır. Gerçekte yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan onlarca kişinin SEO uzmanı gibi kendilerini lanse ederek çalışmaları da zaten ayı bir problem oluşturmaktadır. Bu yazımızda sizlere başarılı SEO uzmanı olmak ve çalışma şartları hakkında elimizden geldiğince sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı; bütün arama motorlarında her tür geliştirme/iyileştirme çalışmaları için analiz, uygulama, takip, değerlendirme ve raporlama işlerinin tamamına hakim olarak bu çalışmaların tamamını eksiksiz olarak yapan kişidir. Elbette ki başarılı bir SEO uzmanının çalışmaları sadece bu kadarla sınırlı değildir. Rakiplerinin çalışmalarını analiz eder, sektördeki gelişmeleri yakından takip eder, sorumlu olduğu web sitelerdeki olası anti SEO girişlerini yakından irdeler. Bu tür sakıncalı girişlere karşı gerekli tedbirleri alır ve uygular.

SEO Uzmanı Olmak İçin Gereken Çalışma Şartları

 • İlk olarak kesinlikle planlı ve programlı çalışma yapar. Çünkü istikrarlı ve düzenli bir çalışma SEO için olmazsa olmaz ilkelerden bir tanesidir.
 • Her isteyen SEO uzmanı olamaz, çünkü bu işi yapabilecek kişilerin analitik düşünebilme becerisi olmalıdır. Yüzlerce veriyi iyi bir şekilde değerlendirmeli ve ona göre karar vermelidir. Karşılaştığı ata ve problemlere anında kalıcı ve pratik çözümler ortaya koyabilmeli ve tüm bunları SEO kuralları çerçevesinde gerçekleştirmelidir.
 • Birçok internet ortamında olduğu gibi SEO alanında kötü niyetli kullanıma açık bir alan olmaktadır. Bu yüzden çalışacağınız SEO uzmanı tamamen etik kurallar çerçevesinde çalışan ve iyi niyetli bir kişi olması gereklidir.
 • İyi bir SEO uzmanı olmak ve çalışma şartları açısından araştırma ve geliştirme bu sektörde en can alıcı noktalardan bir tanesi olmaktadır. Bütün arama motorları algoritmalarıyla birlikte çok yenilikçi ve değişken bir sektördür. Bu yüzden iyi bir SEO uzmanı her daim kendisini güncellemeli ve geliştirmelidir. Aksi durumda giderek körelir ve sektörden uzaklaşarak kendisini etkisiz bir konuma getirmiş olur.

SEO uzmanlarının Bilmesi Gerekenler

 • Bu işle uğraşan bütün uzman kişiler bir kere temel düzeyde yazılım ve kodlama bilgisine sahip olmalıdır.
 • Yine en temel bir düzeyde hosting ve domain yönetimine sahip olmalıdırlar.
 • Hemen hepsi Google webmaster araçlarının her bir özelliğini kullanabilmelidirler.
 1. Aynı şekilde Google Analytics’e çok iyi bir şekilde hakim olunmalıdır.
 • Kaliteli bir SEO uzmanı olmak içini site içi SEO kriterlerini ve bu kriterlerin en uygun hallerini çok iyi bilmelidir.
 • Web sitelerinde daha başarılı sonuçlar elde edebilmek için, SEO analiz araçlarını çok iyi kullanabilmeli ve bulunan problemlere anında çözümler sunabilmelidir.
 • Sektörü ve rakiplerini yakından takip etmeli ve kendisini ona göre geliştirmelidir.
 • Yine bu alan için olmazsa olmazlardan olan Google Ads Keyword Planner aracını çok iyi kullanabilmelidir.
 • Site içi anahtar kelime yoğunluğunu tespit edebilmeli ve her türlü rekabete göre farklı yoğunluklar belirleyebilmelidir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu